כינוס חרום


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

פורום קו העימות: פערי מיגון והתראה. כאשר יפלו טילים בצפון, יפלו אסימונים בירושלים

כפרניק WhatsApp Image 2018-05-13 at 18.42.17 כינוס חרום

פורום קו העימות: פערי מיגון והתראה. כאשר יפלו טילים בצפון, יפלו אסימונים בירושלים

 

פורום קו עימות קיים היום, ראשון 13/5/18, ישיבה דחופה של ראשי רשויות הפורום לדיון בפערי התראה, פערי מיגון ופערים ביכולת להבטיח רציפות תפקודית במערכה צפונית. הדיון התקיים במעלות-תרשיחא, לאחר ימים של מתיחות רבה בגבול ובמהלכו הוצגו פערים קריטיים להערכות למערכה הצפונית.

 

כפרניק WhatsApp Image 2018-05-13 at 18.42.16 כינוס חרום

 

 

ראשי הרשויות הביעו את מורת רוחם מטיפול הממשלה בנושא: בשנתיים וחצי האחרונות התקיימו ארבע ישיבות של וועדת חוץ ובטחון בנושא, ישובה בוועדת הפנים של הכנסת, ישיבה בוועדת לביקורת המדינה, שלוש פגישות עם שר הביטחון, הנוכחי והקודם, ועוד פגישות רבות עם קצינים ופקידים בכירים. בנוסף נכתבו מכתבים לראש הממשלה, שר הביטחון ושרים אחרים – אולם כל אלו נותרו ללא מעש.

בשנה האחרונה הקציבה הממשלה 150 מיליון ₪ עבור סגירת פערים בצפון לעומת 1.3 מיליארד ₪ שהוקצו ליישובי הדרום. לטענת ראשי הרשויות, רק כאשר יפלו טילים בצפון, יפלו אסימונים בירושלים, בשעה שחסר מיגון בבית החולים זיו בצפת, בחדר המיון הקדמי בנהריה, במוסדות חינוך לאורך הגבול כולו, ביישובים של בני מיעוטים – ובעיקר, פערי מיגון קריטיים בישובים במרחק 0-4 ק"מ מהגבול.

הרשויות המקומיות בצפון מופקדות בימי מלחמה על חלוקת מים, חלוקת מזון, חלוקת תרופות כרוניות, והבטחת רציפות תפקודית במרחב. נושאים אחרים להם שותפות הרשויות הם פינוי תושבים, פריסת מרפאות אחודות, טיפול בבעלי צרכים רפואיים מיוחדים ועוד. כל זה במרחב בו זמן ההתראה הוא אפס שניות.

סיון יחיאלי, יו"ר פורום קו עימות: “אנחנו חייבים לגלות אחריות ולאחריות זו שתי פנים, האחת דורשת מאתנו הכנה מיטבית של היישובים. זוהי תביעה פנימית שלנו מעצמנו ומהתושבים שלנו. השנייה היא מול הממשלה אשר חייבת לבצע השקעות מידיות על מנת להבטיח את העמידה האיתנה של התושבים בשעת מבחן. עד כה ניסינו לקיים דיאלוג עם הממשלה, אולם ברור לכול שאין בממשלת ישראל את הנחישות לעשות את הדברים נכון. המדינה חייבת לספק פתרונות אמינים וישימים, כך משרדי הממשלה וכך מפיקוד העורף ורח”ל שאחראים לתכלל את הנושא. אנחנו מבקשים להגדיר בצורה מדויקת מה הם המענים הניתנים, מי אחראי לספקם, ומה הנושאים בהם לא ניתן לטפל בזמן חירום ויש להמתין לרגיעה. חוסן חברתי וקהילתי ברמה גבוהה יחד עם מוכנות הרשויות והתושבים, יכולים וצריכים להיות המענה ההולם לאיום הביטחוני מצפון. ראוי שמשרד ראש הממשלה יוביל את הנושא ושהדברים יעשו בהקדם האפשרי".

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא: ״מאז מלחמת לבנון השנייה שורר שקט בצפון שמאפשר לנו שנים של שגשוג ופריחה. כעת, המתיחות הביטחונית מורגשת והממשלה חייבת למגן את יישובינו ויפה שעה אחת קודם. לא ייתכן שלא יעבירו תקציבים למיגון היישובים ולצמצום פערי ההתרעה, עד שחלילה יקרה אסון. כפי שמיגנו את יישובי עוטף עזה, הכרחי למגן את יישובי קו העימות".

עוד הוסיף, כי חברי הפורום יגיעו לוועדת חוץ וביטחון בכנסת ויידרשו פגישה עם ראש הממשלה ושר הביטחון.

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן