הגולדן וילג’


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

גרינפלד: שינוי בצביון הכפר * יחיאלי: התב"ע אושרה מזמן * עודה: ויתרתי על קומה

כפרניק 20180409_205314(2) הגולדן וילג'

מאיר גרינפלד: הדיור המוגן משנה את צביון הכפר בהיבט הדמוגרפי ובבניה לגובה. לא נערך דיון ציבורי ויש לפקח על זכויות הבניה

 

סיון יחיאלי: התב"ע אושרה מזמן. כל הסמכויות נמצאות בוועדה לתכנון ולבניה ולא במועצה

 

עו"ד יוסף עודה: ויתרתי על קומה נוספת והתחייבתי להשלמת הדיור המוגן

 

 

**

במליאת מ.מ. כפר ורדים שנערכה בתחילת השבוע הביא מאיר גרינפלד הצעת החלטה שעיקרה הצגת תכנית הבינוי של מתחם הדיור המוגן, הגולדן וילג', ואת כל ההקלות והאישורים שנתנו מטעם המועצה לתכניות – וזאת לאחר שחברי מועצה רבים נעדרו מהצגת התכניות למתחם זה ולמרכז מסחרי נוסף שנערכה לפני מספר שבועות.

בתשובה להצעה, הבהיר יחיאלי כי המועצה איננה גוף סטטוטורי לנושאי תכנון ובניה, נושא הנמצא באחריות הועדה המקומית לתכנון ובניה. הוא גם הסביר כי הצבעותיו כחבר בוועדה הנן על פי שיקול דעתו ולא לפי כל תכתיב או החלטת מועצה. עוד הוסיף כי מדובר בתב"ע משנת 2001 המתייחסת לדיור מוגן ואין שום הליך חוקי בו המועצה מתערבת בזכויות הקניין של יזם שרכש קרקע על-פי תב"ע קיימת. באשר להקלות, היזם קיבל מהוועדה "הקלה" כמעט סטנדרטית של 6 קומות במקום 4 (ויממש 5 קומות). הוא גם הזכיר כי מתחת לרחוב חרצית יש תב"ע למתחם מלונאות, שיתכן שיבנה גם הוא בקומות.

גרינפלד המשיך לטעון כי הקמת המתחם, על בנייניו הגבוהים ודיריו, משנים את צביון הכפר; וכי יחיאלי מחויב לדיון ציבורי ולהחלטות מליאת המועצה, גם בחברותו בוועדה לתכנון ובניה. היועץ המשפטי עדי הרטל וחבר המועצה יואב ניצב גיבו  את ראש המועצה כי הוא סוברני ועצמאי בהצבעותיו בוועדה לתכנון ובניה.

יורם איילון הזכיר את הפניה של תושבי רחוב חרצית לבית המשפט, כאשר השופטת קבעה שתכנית הבינוי של 2015 לא התפרסמה כראוי להתנגדויות. יחיאלי חזר על כך שהטענות, אם ישנן, צריכות להיות לוועדה ולא למועצה.

חברי האופוזיציה (יורם איילון, יואב ניצב, מאיר גרינפלד וציפי דיקמן) התייחסו באופן כללי להיעדר דיון ציבורי ועדכון המועצה והציבור על המיזם והיקפו (כולל הערות על "הטעיה"). הם הדגישו את הבעייתיות בבניה לגובה ובשינוי הדמוגרפי והמיתוג "הגריאטרי" של הכפר (180 מיטות סיעודיות סמוך לגולדן וילג' + 100 מיטות סיעודיות ב"יד ביד בגליל"). יחיאלי השיב כי נערכו דיונים רבים בנושא בועדה לאיכות הסביבה ובמליאה.

נורית שפירא אמרה כי צריך לברך ולקבל את היזמים בזרועות פתוחות, והזכירה כי גם בשלב ג' יהיו רבי קומות.

 

 

כפרניק 20180409_205311 הגולדן וילג'

 

 

יזם הפרויקט, עו"ד יוסף עודה מתרשיחא, הציג לנוכחים את השתלשלות העניינים שהובילה לרכישת השטח עם תב"ע לדיור לגיל השלישי: פרטי, מוגן וסיעודי. הוא ציין כי נענה לפנייתו של יחיאלי לשנות את כביש הכניסה למתחם שהיה אמור להיות בתחילה דרך אזור הגינה הקהילתית. בשנת 2014 הגיש תכניות בינוי וגם קיבל "הקלות" לבנייה לגובה (4 קומות בתב"ע + 2). בשנת 2015 הגיש תכנית נוספת להזזת כמה בניינים, ומכיוון שהשינוי היה קטן וההקלות כבר בתוקף, כנראה שהוועדה המקומית ויתרה על פרסום התכנית "להתנגדויות".

לדבריו, לאחר ששמע את ההתנגדויות במועצה לבניה לגובה, החליט ביוזמתו לותר על אחת הקומות, והבניין המרכזי במתחם יהיה בן 5 קומות (מרתף  + 4 מעל פני השטח). הוא הציג הדמיה של המתחם שבמרכזו בניין בצורת ח' ובו תהינה כ-60 יחידות לדיור מוגן ועוד שירותים שונים לדיירים. בכל המתחם יהיו כ-200 יחידות: 100 בדיור "פרטי" (רכישת הדירה על-ידי הבעלים) ועוד כ-100 ב"דיור מוגן" (במודל מקובל של פיקדון). בסיום דבריו גם התלונן עודה כי העיכובים הנוכחיים באישורי התכניות גרמו לעצירת הבניה ולפיטורי 28 עובדים.

במענה לשאלתו של גרינפלד על מגורים של אנשים מתחת גיל 55 במתחם, השיב עודה כי במקום מתגורר מי שאמור להיות אב הבית במקום ואביו המבוגר; וכן בנו (של עודה), ד"ר ספואת, שיהיה רופא המתחם. חגית בן גיגי ציינה גם בנותיה הצעירות מתגוררות איתם בבית.

יחיאלי הוסיף, כי התעוררה דאגה שבקונסטלציה מסוימת היזם יחליט למכור במקום רק דיור פרטי ל"גיל הזהב", ובכך יפגעו הרוכשים שרוצים לקבל שירותי בריאות וסיעוד במקום; ולכן הסכים עודה לשנות באופן רשמי את חוזה החכירה באופן שיחייב הקמת הדיור המוגן. יש לציין כי בסמוך לגולדן יוקם דיור מוגן סיעודי (בית חולים סיעודי) עם 180 מיטות.

בישיבה נוכחו גם כ-20 תושבים מהגולדן וילג', שבאו לתמוך בפרויקט וביזם. שמעון בן גיגי הלין על אווירת "האנטי" של חברי האופוזיציה. לדבריו, "הכל בגלל כמה חבר'ה מרחוב חרצית שחושבים, בטעות, שהמתחם יהרוס להם את הנוף". הוא ציין את החשיבות בהקמת הדיור המוגן ואת המחסור הגדול במוסדות טובים בצפון.

דני הורטמן, יו"ר ועד תושבי הגולדן, אמר כי מדובר בפרויקט מאוד חשוב, ועל המועצה לוודא כי יינתן השירות המובטח על-ידי היזם. תושבים אחרים ציינו את הצורך בדירות קטנות עבור האוכלוסייה המבוגרת, וציינו כי בסוף כולם מזדקנים.

חברי האופוזיציה השיבו כי אינם "אנטי", אלא עושים את עבודתם כשליחי ציבור, המחויבים בביקורת ובדאגה לכל התושבים, כמו גם להבטיח את איכות חייהם של תושבי הגולדן.


0 תגובות

  1. אריק הגב

    בשורה התחתונה… סיון בקדנציה הנוכחית הרס את היישוב
    נבוא איתו חשבון בבחירות

  2. חיים לויט הגב

    Golden Village
    המואצה וראש המואצה פועלים בצורה חסרת אחריות. לא לטובתנו. יש מי שמביע דאגה לגבי ערביי ישראל שרכשו קרקעות בכפר ורדים. אבל זה משנה קטין לפרויקט “כפר הזהב”. אנחנו, האנשים שגרים כאן, יש זכות לדעת, לדון, והחליט. מצגת כנה צריכה להיעשות; לי, ואחרים, ראש המואצה הבהיר והמוצא לא נוהגים לטובתנו. בעוד 2 – 4 שנים, הנוכחי Moatza יהיה היסטוריה, אבל זה בית החולים של 100, 200, 300 מיטות יהיו כאן לדורות לבוא. תפסיק. תפסיק. תפסיק

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן