מתפקדים! עכשיו!


אקטיביזם ומעורבות פוליטית * השפעה מפלגתית תתרום לאזור בנושאים כמו טורבינות הרוח, הטבות המס ועוד * היעד: אלף מתפקדים

 

שי זלצר

 

כפרניק WhatsApp-Image-2020-10-08-at-14.59.43-scaled מתפקדים! עכשיו!
שי זלצר: אם לא נתפקד, נהיה שקופים

 

 

על החובה והחשיבות של כל אזרח בישראל להגיע לקלפי ביום הבחירות ולהצביע למפלגה המתאימה להשקפת עולמו, על זה אין עוררין. אבל מה, מרגע שהצבענו בקלפי השפעתנו על התנהלות הממשלה, הכנסת והוועדות הפועלות בה ומנהלות למעשה את חיינו היא למעשה אפסית. לא קיימת. נאדא. גורנישט.

אנחנו יכולים להפגין ולמחות, יכולים לצאת לרחובות, לכתוב מכתבים ולעשות שמיניות באוויר. מקטרים בשיחות סלון ואפילו כותבים פוסטים נוקבים בפייסבוק, אבל לכל אלו אין ולא תהיה השפעה כהוא זה על קבלת ההחלטות וקביעת המדיניות. כל הרעש שנעשה הוא זמזום קל אולי אפילו זמזום טורדני אבל לא משהו שח”כ מנוסה לא יוכל להתעלם ממנו בעוד הוא קשוב למתפקדי מפלגתו.

ישנן דוגמאות לרוב עד כמה השלטון המרכזי “לא סופר” את כפר ורדים. כולנו מכירים אותן ולא אלאה את הקוראים ברשימות. רק נזכיר שתיים אקטואליות שטופחות על פנינו בימים אלו. שתיהן נוגעות לכל אחד מאיתנו ולשתיהן השפעה שלילית ארוכת טווח על עתידו של הכפר.

הראשון קשור בכניעה לאינטרסים פרטיים תוך התעלמות מהאינטרסים הציבוריים, ומהמחאות הנמרצות, הנחושות והמנומקות בעניין. כך, בתוך זמן קצר עומדות לקום מעל לראשינו טורבינות ענק, מיזם שיפגע באיכות חיינו, יסכן את הסביבה ויכער את הנוף הגלילי הירוק, אבל יעשיר את קופתו של היזם.

השני, עניין ביטול הטבות המס. בקלות ראש, בניגוד להתחייבויות קודמות ובניגוד להיגיון הבריא שמצדיק הענקת תמריצים כדי לבנות פריפריה חזקה, כדי למשוך ולהשאיר אוכלוסייה חזקה במקום כמו כפר ורדים, נמנעת הכנסת מלעגן את הטבות המס בחקיקה. החל מחודש יוני האחרון, מרגע שלא הוארכה הוראת השעה, לא זכאים יותר תושבי כפר ורדים להטבות המס שלהן היינו זכאים לאורך השנים (הטבות שהלכו ונשחקו מיום שהוענקו ועד לביטולן הסופי).

ואנחנו, תושבי כפר ורדים, שהקמנו את הכפר והקמנו בו משפחות או עברנו לגור בו מתוך אידיאולוגיה ורצון לגור בחברת אנשים אקטיביסטים, יזמים, אכפתיים אזרחים טובים וחרוצים, משרתים בצבא ומשלמים מיסים, אנשי קהילה. אז אנחנו ממציאים לנו פטנטים להתגבר על הקשיים ולספק את הצרכים. מממנים פיצול כיתות מכספנו הפרטי, מקימים ומתפעלים גן הורים, משנוררים ריהוט ישן מישקר ומקופת חולים כללית לטובת הקונסרבטוריון, מקימים חנות יד שנייה ומממנים מכספי המכירות תמיכה בוועדת חיילים ובעוד מיזמים קהילתיים, מקימים קרן לעזרה הדדית, מתקמבנים עם השכנים מיאנוח על שימוש באולם הספורט שלהם ועוד ועוד.

אבל לאט, לאט, העומס גדל ואיתו הלחץ והתסכול. איך יכול להיות שזה קורה? איפה טעינו ובמה הרענו?

אז הנה איפה בדיוק טעינו. ויתרנו על מנוף הכוח המשמעותי שעומד לרשותנו. ההתפקדות למפלגות.

“אם אין אני לי, מי לי”, אומר הפתגם. אם נמשיך להישאר לא מעורבים בפוליטיקה, בכך שלא נתפקד, נמשיך להיות שקופים בעיני חברי הכנסת.

ומשנפל לנו האסימון, קמנו ועשינו מעשה.

הקמנו צוות שעובד במרץ על הרחבת מעגל המתפקדים למפלגות. לאיזו מפלגה? למי שתירצו, רק שנגיע למסה של מתפקדים שתיתפס בעיני הח”כים ככזו שיכולה להשפיע על מקומם ברשימת המפלגה לכנסת. הגדרנו לעצמנו יעד של 1,000 מתפקדים וזה לגמרי בר השגה. מאות מתושבי כפר ורדים הצביעו לדוגמא בבחירות האחרונות לליכוד ולמפלגות אחרות בגוש הימין. בעבור דמי חבר שנתיים בסך 96 ₪ לזוג או 64 ₪ ליחיד תקבלו אוזן קשבת של ח”כים ושרים. והם יגיעו, ויקשיבו, ויפעלו למען האינטרסים שלנו שהם, אגב, גם האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. לחזק את הפריפריה, לפזר את אוכלוסיית מרכז הארץ ולהרחיב את ההתיישבות בגליל. מהלך אסטרטגי, עם חשיבה ארוכת טווח שממנו כולם יצאו נשכרים.

כבר ניסינו את זה בעבר, בהצלחה רבה. בהתפקדות שערכנו ב-2014 התפקדו לליכוד כ-350 תושבים. עוד תושבים התפקדו גם למפלגות אחרות והתוצאות לא איחרו לבוא. ראש המועצה סיוון יחיאלי ידע להשתמש במנוף ולפתוח ערוץ תקשורת ישיר מול שר האוצר, ועדת הכספים והעומד בראשה וחברי הכנסת היושבים בוועדות. גויס מימון להקמת אולמות הספורט ושוריינה הארכת הוראת השעה לעניין הטבות המס.

הבנתם איך זה עובד? כללי המשחק ברורים?

אבל מה, במהלך השנים ביטלו או לא חידשו חלק גדול מהמתפקדים את התפקדותם ונכון להיום ישנם בכפר כ-50 מתפקדי ליכוד בלבד. וחברי הכנסת?….. הם מדירים את רגליהם מהכפר,  אוטמים את אזניהם לפניות של התושבים וראש המועצה ונוקטים סחבת בטיפול בעניינים שקשורים בכפר.

אין לנו אלא להביט לאמת בעיניים ולא, אין לנו את הזכות להפקיר אות גורלנו וגורל בנינו ובנותינו בידי הפוליטיקאים ללא מנופי שליטה. מחובתנו לעמוד על המשמר ולהיות אקטיביים גם במישור הפוליטי, להשתמש באמצעים העומדים לרשותנו ולהבטיח שעתידו וחוסנו של כפר ורדים כישוב פלורליסטי משגשג, כאבן שואבת וכמודל לחיקוי בגליל, יהיה מובטח לשנים קדימה.

 

לפרטים על יוזמת ההתפקדות:

שי זלצר 052-2708903

 

 

 


9 תגובות

 1. עליזה הגב

  אתה רציני? נראה לכם שהם פראירים? המכתב הזה יגיע לידיהם. הם יראו שבבחירות לא יראו מספר בוחרים כמספר המתפקדים ויבינו את המזימה. ומי אמר שהליכוד ייבחר שוב? הרי עוד חודש חודשיים בחירות .
  ואולי לא הבנתי את הרעיון שלך

  • שי הגב

   הרעיון בדיוק ככתוב. להתפקד. לא ברור לי מה כוונתך “הם לא פראיירים”. אין ביוזמה הזאת שום דבר פסול. הליכוד יהיה בכל קונסטלציה נראית לעין מפלגה משמעותית בגודלה בכנסת, אם בקואליציה או באופוזיציה. חברי הליכוד נבחרים בפריימריס והבוחרים הם מתפקדי הליכוד.
   ו…יש גם אופציה להתפקד למפלגות דמוקרטיות אחרות שרשימותיהן מסודרות בבחירות מקדימות.

 2. תושב הגב

  לעליזה, באמת לא הבנת את הרעיון. המשחק הפוליטי הוא ציני. חברי הכנסת מעוניינים במתפקדים כי הם קובעים את מקומם ברשימה בפריימריז. השאלה למי יצביע המתפקד בבחירות הכלליות פחות חשובה להם מהמקום שלהם ברשימה.
  הרבה מתפקדים = הרבה כוח פוליטי.

 3. נתן ש הגב

  סוף סוף מישהו מסביר את הנושא יפה ולעיניין.

  אבל עדיין לא אשלם שקל על מפלגה שכל עוד אלה האנשים בראש .
  ההפסד יהיה גדול מהשכר במהלך כזה.

 4. דב ניר הגב

  סיכום קצר לאלו שלא מעוניינים לקרוא את כל הפוסט:

  הלאה הצדק
  ובוז לאמת
  נדאג לכיסנו

  נשקר, נתגזען, והכסף יצלצל בכיסנו

  זו המדינה
  אלו אנחנו

 5. רחל הגב

  האם אני צריכה להתחייב לתשלום קבוע כל שנה?

 6. אדם הגב

  השנקל שלי על היוזמה של התפקדות כפרניקים לליכוד (*אין צורך להיתמם ב- “לכל מפלגה שתרצו”, כוונת המשוררים ברורה):

  0. כתוצאה מביטול הטבות המס בכפר ורדים, עלו פוסטים בקבוצות הפייסבוק המרכזיות בכפר אשר קוראים להתפקד למפלגת הליכוד במטרה להשפיע על מקבלי ההחלטות ע”מ שישנו החלטתם ויעניקו הטבות מס לתושבי כפר ורדים.

  1. המארגנים מציינים את ה’יעד’- אלף מתפקדים, אולם יש לציין כי 500 בוחרים לערך יש בכפר ורדים אשר הצביעו לליכוד בכל אחת משלוש מערכות הבחירות האחרונות לכנסת. כלומר, בשביל להגיע ליעד זה יש צורך במתפקדים שלא תומכים במפלגה ו/או מתפקדים שתומכים, אך לא הגיעו להצביע בבחירות.
  אם כי האופציה האחרונה פחות סבירה, שכן אדם שמתפקד למפלגה בדרך כלל מעורב פוליטית והולך להצביע.

  2. בתגובות לפוסטים ניתן לראות כי יש תומכים ליוזמה, אשר ברור כשמש כי הם אינם יכולים לחתום על טופס בו כתוב: “אני מצהיר בזה כדלקמן: אני מזדהה עם מטרותיה של תנועת הליכוד ואיני חבר/ה במפלגה אחרת”.

  3. יש לציין, כי אדם שרוצה להצביע בפריימריז לליכוד, צריך להיות חבר מפלגה מזה 16 חודשים (במינימום, תשלום של כ-200₪). בנוסף, עם יעלה חשד במפלגה – ויעלה חשד… – כי אותו אדם לא ליכודניק חדש הוא, אלה איש שמאל ישן. או אז המפלגה יכולה שלא לקבל את חברותו בליכוד. בנוסף, אם תצטבר מסה משמעותית של מתפקדים לליכוד מכפר ורדים המפלגה תוכל מצדה – כמו שכבר עשתה במקרים דומים – להטיל סנקציה פרוצדוראלית- לדוגמה: כפרניקים, רוצים להתפקד לליכוד? אין בעיה, לכו לבנק ותחתמו על טופס. כמה באמת יטרחו לעשות כן? אא מסופקני.

  4. נניח ש-1 מתוך 5 מהתושבים בכפר, או אפילו כמה מאות, יתפקד לליכוד וכן ימתינו 16 חודשים ולפריימריז הבאים, עולה השאלה: עד כמה בכלל אפקטיבי להתפקד רבתי ע”מ להשפיע בסוגיה ספציפית כמו הטבות המס? לדעתי, כלל לא כיוון ש-
  א’. מאות פקודי ליכוד זה לא כוח משמעותי דיה שיכול לגרום לוועדת כספים להתכנס ולהחליט דנן.
  אגב, במכתב שפרסם לתושבים ב-12/6/2020 כתב ראש המועצה אייל שמואלי: כפר ורדים על כלל תושביו, אינו קבוצת לחץ משמעותית שיכולה להטות החלטה זו או אחרת מהצד האחד לאחר.

  ב. יש לזכור כי נעשו מאמצים אדירים להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות, מצד ראש המועצה ובשיתוף עם ראשי רשויות נוספים מאיזור, ולמרות זאת תושבי הכפר טרם קיבלו הערכה/ביצור של הטבות המס.

  5. למרות הנ”ל ודעתי כי היוזמה היא אינפנטילית, פופוליסטית וחסרת סיכוי (מקווה שאני טועה…) כל הכבוד ליוזמים על עצם הכוונות הטובות ?

 7. ח"כ ניר ברקת בכפר ורדים | כפרניק הגב

  […] הביקור הזה ואלו שיבואו בעקבותיו מדגישים את החשיבות הרב… […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן