כהן VS וליש

עו"ד איתן וליש: לקדם תביעה נגד רמ"י בעניין רישום מגרשים בשלב א' בטאבו * עו"ד עופר כהן: להמתין לבג"ץ הטבות המס, בתקווה שכפר ורדים יוגדר "קו עימות"


 

לפני מספר שבועות החל עו”ד איתן וליש, תושב כפר ורדים, לארגן קבוצת תושבים משלב א’ בתביעה כנגד רמ”י בנושא רישום המגרשים בטאבו.

(ראו כאן הסבר מלומד בנושא)

אלא שהתכנית המקורית של עו”ד וליש קיבלה טוויסט בייצוג המתוכנן, ובכוונתו לערוך הערב (חמישי, 15/3/23) כנס בנושא במועדון הגמלאים של כפר ורדים.

מנגד, פרסם לאחרונה עו”ד עופר כהן, תושב הכפר וחבר מועצה, פוסט הקורא להמתין לבג”ץ הטבות המס, שיתכן (בתקווה) שיפתור את סוגיית עלויות הרישום בטאבו.

 

כפרניק SHA000 כהן VS וליש
האם זה הזמן לרשום בטאבו מגרשים בכפר ורדים?

 

להלן הדברים כלשונם:

תזכורת: לתושבים הוותיקים ולכל המעוניין.

בהמשך לפרסומים קודמים שלי בעניין רשות מקרקעי ישראל:

לאחר התייעצויות, דיונים וניהול משאים ומתנים, הוקם צוות משולב של עורכי דין ובכירה לשעבר ברמ”י, וזאת במקום משרדו של עורך הדין איתמר כהן. עלות ההשתתפות הוזלה במידה ניכרת. העמלה תהיה סכום חד־פעמי לכל משפחה, ללא אחוזים על בסיס הצלחה מהסכום שייחסך, כפי שהיה בהצעה הקודמת.

ביום חמישי 15.06.23 בשעה 20:15, נקיים ב”מועדון גיל הזהב” מפגש, שבו יציג הצוות המוביל את הנושא ויענה על שאלות. כולם מוזמנים! נא לדייק.

איתן וליש 050-5241653

  

שלום לכולם,

בעקבות פרסומים שונים בכפר, תושבים המתגוררים בשלב א’ בכפר פנו אלי בשבועות האחרונים, בעניין רישום בעלות בטאבו בקשר למגרש עליו בנוי הבית שלהם. ברוב הבתים בשלב א’, תקופת חוזה החכירה עתידה להסתיים בעוד כעשור.

על מנת לעשות סדר בדברים ולהימנע מלשלם כספים מיותרים לגורמים שונים, חשוב להכיר את המסגרת המשפטית שעל פיה רשות מקרקעי ישראל (רמ”י), מאפשרת רישום בעלות במגרש. מדובר על רישום בעלות בטאבו ולא רישום חכירה בטאבו כפי שרשומים מרבית הבתים בכפר.

בהתאם להוראות סעיף 5.1.4 לקובץ  החלטות מועצת מקרקעי ישראל, אלו נכסי המקרקעין שבהם תתבצע הקניית בעלות ללא תשלום:

  1. נכס מקרקעין שהוחכר על פי הסכם חכירה מהוון למטרת בנייה נמוכה ואשר גודלו אינו עולה על 280 מ״ר (שטח מגרש).
  2. נכס מקרקעין שהוחכר על פי הסכם חכירה מהוון למטרת בנייה נמוכה באזור עדיפות לאומית אשר אינו עולה על 3 דונמים (שטח מגרש).

כאשר מדובר במגרש בשטח של מעל 280 ₪ בישוב שאינו באיזור עדיפות לאומית, תמורת הקניית בעלות יש לשלם לרמ”י במגרשים ששטחם בין 280 מ”ר ל- 540 מ”ר – 4.5% משווי הקרקע ובמגרשים ששטחם למעלה מ-540 מ”ר ועד 1,000 מ”ר – 9% משווי הקרקע.

“אזור קו עימות” כהגדרתו בסעיף 40ה׳ לחוק יסודות התקציב, הינו האזור שמצוי במרחק של עד 9 ק”מ מהגבול עם לבנון (אזור עדיפות לאומית כולל בתוכו אזור קו עימות).

בימים אלה מתנהלת בבג”צ עתירה של מועצת כפר ורדים כנגד משרד הפנים ואח’, בגין אי קבלת המלצת ועדת הגבולות שקבעה שיש לשנות את הגבולות בין כפר ורדים למעלות. קבלת המלצת ועדת הגבולות ע״י שר הפנים, היתה מקרבת אותנו לפחות מ- 9 קילומטר מהגבול עם לבנון.

ככל שתתקבל העתירה של מועצת כפר ורדים בעניין זה, המשמעות היא שנהפוך לישוב קו עימות וניתן יהיה לבצע הקניית בעלות בבתים בכפר ללא תשלום-  על מגרשים בשטח של עד 3 דונם.

משרדי מבצע רישומים בטאבו של מאות נכסים בשנה, כולל באופן מרוכז לקיבוצים באיזור, ואני לא מכיר שום דרך משפטית לשנות את קובץ ההחלטות של רמ”י ואת הגדרות קו עימות לטובת כפר ורדים בלבד.

לכן, אני ממליץ לכולם להמתין עם נושא הקניית הבעלות או חידוש חוזה החכירה עד לסיום ההליכים המשפטיים בבג”צ או עד החלטה פוליטית שתשנה את הקריטריונים בהגדרת קו עימות או אזור עדיפות.

סליחה על החפירה…

 

עו”ד עופר כהן

 

כפרניק SHA0001111-scaled כהן VS וליש
גם ראש המועצה, אייל שמואלי, תומך בעמדת עופר כהן

 

 

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן