יומנו של חייל יהודי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

טוביה ארז במהדורה מיוחדת מיומנו של סבו, טיאופיל רייס: "יומנו של חייל יהודי. 1914 – 1918".

כפרניק tub1-002 יומנו של חייל יהודי

טוביה ארז במהדורה מיוחדת מיומנו של סבו, טיאופיל רייס: "יומנו של חייל יהודי. 1914 – 1918".

 

זוועות מלחמת העולם השניה והשואה "השכיחו" מהאנושות את אחותה הבכורה והארורה שהשתוללה בעיקר באירופה בשנים 1914 – 1918.

אמנם נכתבו מאמרים וספרים רבים על מלחמת העולם הראשונה, אולם לאחרונה יזם טוביה ארז, תושב כפר ורדים, הוצאה מיוחדת של יומנו המרתק של סבו טיאופיל (טוביה) רייס תחת הכותרת "יומנו של חייל יהודי. 1914 – 1918".

הספר הוכרז בחודש מרץ 2017 על-ידי אמזון , חנות הספרים המקוונת הגדולה בעולם, כ"רב מכר" לאחר שמכירות הספר בחודש זה במהדורה דיגיטלית היו כ-4,000 עותקים.

זהו יומן מרתק, אותנטי לחלוטין, המתאר על בסיס כמעט יומיומי את קורותיו רייס, צעיר יהודי וינאי (ופטריוט אוסטרי), המשרת כחובש בצבא הקיסר (פרנץ יוזף ולאחר מכן קארל הראשון) האוסטרו-הונגרי.

היומן המקורי נלקח על-ידי בנו יצחק כאשר נמלט בשנת 1938 מאוסטריה הכבושה ע"י הנאצים בעליה לא לגאלית לישראל ונשמר בבית המשפחה. הספר כולל בכל דף צילום של כתב היד המקורי וממולו את התרגום לאנגלית.

למי שאיננו קורא אנגלית ויש "קשרים" טובים עם משפחת ארז, יכול לבחון גם אפשרות "השאלה" של הספר שיצא בעברית לפני מספר שנים במהדורה משפחתית.

 

הדבר המייחד את הספר, הנקרא בנשימה עצורה, אלו התיאורים המאוד אישיים, ולעיתים בנאליים: "יום חמישי ה-8 ביולי: נסיגה. שלושה הרוגים, פצוע אחד. אין מים, מתים בצמא. מנות הקרב נגמרו, אנו צריכים לדאוג לעצמנו. בישלנו גולאש מאחד הסוסים".

רייס גם מרבה לספר בעניינים אישיים ועל כל מני חברות והתאהבויות שפוגש במסעותיו: "יום ראשון ה-18 ביוני 1916: במסעדה של תחנת הרכבת הכרתי את העלמה ורגה וביליתי איתה יפה עד צאת הרכבת".

או: "יום רביעי, 26 בספטמבר 1917 – וינה: ביום כיפור התארסתי עם פפי, יש לה טבע קריר מאוד. כולם היו במסיבת האירוסין. קודם אף אחד לא רצה לבוא ואחר כך לא הספיקו העוגות. אחיה של פפי, דוד, הוא טיפש, יהיר וגאוותן".

 

זה הלינק לרכישת הספר באמזון.

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן