חנוכת הטאבון בגן הניסויי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אביבה זוהר

מריבה או חילוקי דעות? הילדים מתיישבים משני צדי לוח בד לבירור, וזאת בזמן תפירת כפתורים ביחד…

כפרניק 1 גן ניסויי חנוכת הטאבון בגן הניסויי

ברחוב מורן קם לפני 4 שנים גן ניסויי "חלונות לגליל". זהו מודל פעילות ייחודי, פרויקט מבורך בו כל גן חובה מבקר יום בשבוע, חווה  ומתנסה במלאכות ואמנויות של פעם עם תכנית מובנית.

חנות  "סיפורי בדים" (יד שניה בכפר ורדים) החליטה להשתתף בהוצאות לבניית טאבון ייחודי, לאחר התרשמותה של דניאלה ברנע כסבתא שביקרה בגן. דוד רנוב, אבא, מתנדב וארכיטקט – הוביל את הבניה וכל ילד הכין לבנה.

 

כאות תודה, הזמינו את המתנדבות בחנות יד שניה לחנוכת הטאבון, בהשתתפות ורד אמר מנהלת מחלקת החינוך, איריס לביא מנהלת אשכול גני ילדים וג'ני הגננת שהציגה שני היבטים – הבנת תהליך היצירה של דברים בהם אנו משתמשים ביומיום והיבט אקולוגי של חפצים בחיינו ושימוש חוזר.

סיירנו בפינות הגן המקרינות נוסטלגיה: חפצים וכלים, מוצרי אריגה ותפירה בהם התנסינו בילדותנו. ההתפתחות הטכנולוגית המואצת דחקה את הישן. בגן הניסויי יש לילדים הזדמנות להכיר חפצים, כלים ומכשירים ששימשו במלאכות ואמנויות אופייניות מהעבר. כל ילד נחשף לשלבי עשייה, תהליכים ויצירה בידיים עד המוצר המוגמר.

בגן ישנה סדנת אריגה, מהכנת הצמר הגולמי ועד מוצר כמו שטיחים. אם יש מריבה או חילוקי דעות בין שני ילדים, הם מתיישבים משני צדי לוח בד לבירור, וזאת בזמן תפירת כפתורים ביחד. יש פינת תפירה ורקמה של סבתא מתנדבת, הכנת בובות, מוזאיקה ועוד. העבודה יחידנית או עבודה משותפת וחלק מהמוצרים נשארים בגן.

בפינת טחינת החיטה, מכירים את הכלים ואבני הרחיים ומתנסים בהכנת הקמח, עד אפיית הלחם. כך הפגישו את הילדים עם שכנינו והעבודות המסורתיות. הם טוחנים תבלינים, שוקלים ותוך כדי עשייה לומדים מושגים בטבע ובחשבון.

ג'ני משלבת ומחברת בין תקופת המקרא, תולדות ארץ ישראל, הגליל ותרבויות שונות – עם המלאכות האופייניות לאזור. לאחר דבריהן של איריס, ורד, ודינה בשם המתנדבות – על חשיבות פעילותו ותרומתו של  הגן הניסויי לילדי הגן – הוזמנו לארוחה מתוצרת הגן: לחמניות שנאפו בטאבון, לבנה, זיתים וריבות. יצאנו מהביקור שבעות ועם חוויות מרגשות.

נמשיך לשמור על קשר ולידיעת הקוראים, ג'ני מזמינה מתנדבים לתרום מכישוריהם.

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן