אהרן צ’חנובר: פיתוח תרופות


יוסף ברטה על ביקורו של פרופסור צ’חנובר בכפר ורדים
יוסף ברטה
150 נהנו מהרצאה מאלפת ומרתקת בכפר ורדים
כפרניק 052 אהרן צ'חנובר: פיתוח תרופות

 

 במוצ”ש 11/6/2011 התקיימה הרצאה של פרופ’ אהרן צ’חנובר : פיתוח תרופות במאה ה-21
פרופ’ אהרן צ’חנובר, מהפקולטה לרפואה ומכון המחקר ע”ש רפפורט, הטכניון, ביוכימאי ישראלי, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004 ביחד עם אברהם הרשקו ואירווין רוז, “על גילוי אחד מהתהליכים המחזוריים החשובים ביותר בתא שמאפשר את פירוק החלבונים, והביא לפריצת דרך בחקר הסרטן, מחלות ניווניות במוח ומחלות אחרות”.
חתן פרס ישראל בחקר הביולוגיה לשנת תשס”ג (2003).
כפרניק 052_0 אהרן צ'חנובר: פיתוח תרופות

בהרצאתו התגלה פרופ’ צחנובר כמרצה מעולה, שמעביר ידע מדעי בשפה מובנת לכל, מלא הומור ומקשיב לקהל שומעיו.

בתמצית: תרופות רבות וחשובות כמו האספירין, הפניצילין, והדיגיטליס, התגלו באקראי על ידי חוקרים סקרנים ששמו לב או קראו, למשל, בכתבים עתיקים על תופעות מועילות בתמציות צמחים. הם בודדו, ניקו ואפיינו את החומר הפעיל בתמציות אלו.
היה זה עידן התגליות האקראיות שאפיין את תחילת המאה ה-20 ועד אמצעה. עם התפתחות הכימיה והיכולת לייצר מולקולות מורכבות, הגיע עידן הסריקה של ספריות ענק בנות מיליוני מולקולות עד למציאתה של זו שלה השפעה על המחלה או התופעה הנחקרת.
כך התגלו למשל הסטטינים – התרופות מורידות הכולסטרול. המאפיין את שתי התקופות הללו היתה האקראיות, ולכן קודם התגלתה התרופה ורק לאחר מכן מנגנון פעולתה. ברור כי רצוי להפוך את הכיוון, והבנת המנגנון תחילה תביא לפיתוח רציונאלי של תרופות רבות ויעילות למכלול מחלות. ערב עמידתנו על סף המאה ה-21, אנו עומדים גם לפתחו של עידן חדש בפיתוח תרופות ובריפוי מחלות – עידן הרפואה המותאמת אישית. עידן זה יתבסס ברובו על הגנום האנושי שנחשף לפני כעשור ואשר יאפשר לנו לפענח ולהבין את מנגנוני הפעולה של מכלול החלבונים המרכיבים את הגוף ולפתח מולקולות קטנות שתוכלנה לווסת את פעולותיהם. בדיקה גנטית אישית שיכול לגלות פגמים בגנים או/ו גנים המצביעים על סכנה לחלות במחלות. כיום בדיקה כזאת עולה כ- 10000 $ אבל בעוד כמה שנים יהיה מחירה רק 1000$.
מדובר ברפואה מסוג חדש, רפואה המתאימה עצמה למחלתו של החולה האינדיווידואלי ואיננה מסתכלת עליו כעל חלק מקבוצה. עידן זה ילווה גם בעיות אתיות רבות רובן קשורות לחשיפת המידע הגנטי של כל אחד מאיתנו – מה אנו ומה אחרים רוצים או יוכלו לדעת על מצב בריאותנו וחוליינו, ולפרטי פרטים.

 

פרופ’ צ’חנובר גם הזכיר מצב העגום של הרפואה בישראל כתוצאה מיחס מזלזל של השלטון: מחסור חמור ברופאים, בציוד מודרני ובמיוחד בפריפריה, מחסור בבתי חולים ובמספר המיטות. אבל רמת הרופא הישראלי נשאר גבוהה.
קרוב ל-150 מאזינים נהנו מהרצאתו בכפר ורדים, מהאולם רחב ידיים של המאר”ג ומסידורי ההמחשה של פרץ טסטה.

ההכנסות מהרצאה תרם פרופ’ צ’חנובר לאגודה למלחמה בסרטן.

 


2 תגובות

 1. נחום הגב

  שלום רב
  ניסיתי לרכוש Vitmain Dee Me Gummies
  ההצעה באתר הייתה על 43$ בפועל רצו לחייב אותי על 199$ נראה לי שזו רמאות
  תודה
  מבקש לרכוש
  נייד 0544332676
  מייל presser@zahav.net.il

 2. חנוך הגב

  גם לי זה קרה ההצעה 43 דולר ובפעול חויבתי 199 דולר עכשיו אני רואה את התמונה שלך בפרסום אני מדלג

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן