קמפיין חיובי, עיר חכמה ומנכ”ל חדש


ארקדי פומרנץ: סמכויות נרחבות לסגני ראש העיר * חפיפה מינימלית משלמה בוחבוט אבל אין מסמכים חסרים * מקסימום 3 קדנציות

 

כפרניק pum קמפיין חיובי, עיר חכמה ומנכ"ל חדש
ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא. צילום: שלמה שרביט

 

 

לדברי ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא הנבחר, ההחלטה לרוץ לראשות העיר נפלה לאחר שהבין שקודמו, שלמה בוחבוט, לא רק שאיננו מתכוון לפרוש ולפנות את כסאו, אלא שגם איננו נותן סמכויות ביצועיות לסגניו.

בין השנים 2010 ו-2013, היה פומרנץ סגן ומ”מ ראש העיר, ולדבריו התקשה לעבוד. “השאיפה הראשונית שלי היתה לשרת את הציבור, ולא בהכרח כראש העיר”, הוא מסביר. “אני מכיר סגנים בהרבה מאוד רשויות שעובדים בהרמוניה עם ראשי העיר, מרגישים שתורמים לציבור ואינם שואפים דווקא לעמוד בראש המערכת. אם הייתי מקבל סמכויות, יתכן ולא הייתי מתמודד. אגב, הרקע לסיום תפקידי כסגן, היה לאחר שנלקחו ממני הסמכויות וראש העיר חשב שאני ‘חוצפן’ הרוצה להתמודד נגדו.

“מבחינה זו, סגנון הניהול שלי שונה בתכלית. שמעון בן נעים וחמד נעים, הסגנים בשכר, קיבלו סמכויות רבות ואני בהחלט נותן להם גיבוי ועצמאות רבה. גם מוטי בן דוד, שהוא סגן ראש עיר בתואר וללא שכר, קיבל לא מעט תחומי אחריות. כולם יעבדו לצדי ובעיקר שמעון שגם ממלא מקומי, מאוד מנוסה, עוזר לי בתחומים רבים ויש לנו שותפות עוד ממערכת הבחירות”.

 

– יש לך שלושה סגנים, אבל קואליציה של 7 חברי מועצת העיר בלבד, מתוך 13 חברים.

“למרות ריבוי הרשימות, הרכבנו קואליציה טובה ויציבה במהירות. אני כמובן במגעים להרחבת הקואליציה ויש לכך סיכויים טובים”.

 

– איך מצאת את העירייה?

“אני עוד בתהליכי למידה והיכרות. באופן כללי עובדי העירייה ברובם הגדול הנם מאוד מצוינים ומוכשרים, ונדאג להחליף את מי שאינם מתאימים. בחרנו כבר מנכ”ל חדש במקומו של סילס ליבליה ומיד כשיתקבל האישור למינוי ממשרד הפנים, נפרסם זאת באופן רשמי. בנוסף, מיניתי את אלינה פסוב כעוזרת ראש העיר ואת ויקה זכרוביץ כמנהלת הלשכה. נדב אביטל שהיה עוזר של בוחבוט סיים את תפקידו, במשרת האמון. שני עובדים בכירים עזבו לבקשתם, משום שמתגוררים רחוק והנסיעות היו קשות להם; מדובר בגיא רוטשטיין עוזר המנכ”ל וברועי אלרום סמנכ”ל לפרויקטים ובפיתוח”.

 

  • ושינויים נוספים?

“באופן טבעי, אחרי כל-כך הרבה שנים העירייה זקוקה לריענון. אבל אנחנו לא ממהרים לשום מקום”.

 

– היתה חפיפה לתפקיד?

“לא. נפגשתי עם שלמה לחצי שעה, אמרנו תודה רבה וזהו”.

 

– היו דיבורים על כך שנעלמו מהעיריה מסמכים שונים.

“טרם נתקלנו בחוסר של מסמכים”.

**

כפרניק 201812102 קמפיין חיובי, עיר חכמה ומנכ"ל חדש
ארקדי פומרנץ בישיבת מועצת העיר הראשונה לאחר סיום בחירות 2018. צילום: שלמה שרביט

 

ארקדי פומרנץ, ראש עיריית עיריית מעלות-תרשיחא הנכנס, מעולם לא התראיין לעיתונות הכתובה. ובאלקטרונית יש לו מספר ראיונות קצרים. בתוך כך, זו הזדמנות טובה לשוחח לא רק על הפוליטיקה והתכניות, אלא גם בהיבט האישי, ולהכירו קצת יותר מקרוב.

הוא נולד לפני כ-49 שנה בבאקו, בירת אזרביג’אן (אז ברית המועצות). לאחר התיכון החל ללמוד הנדסת מכונות וריתוך וכן שירת כשנה בצנחן בצבא האדום.

בגיל 20 עלה לישראל עם משפחתו (הוריו ואחיו ומשפחתו) והתגורר בחיפה. את אשתו, גרטה, הכיר באולפן לעברית והשניים נשאו ב-1993. גרטה פומרנץ היא אחות מוסמכת העובדת בבית חולים בני ציון בחיפה.

לארקדי וגרטה פומרנץ שלושה ילדים: קרן-אודל (21) המשרתת כקצינת קליעה בדרגת סגן בצה”ל. יובל  (18) תלמיד כיתה י”ב וליאל (7) הלומדת בכיתה ב’.

כעולה חדש, התגייס פומרנץ לשירות מקוצר בצה”ל, עשה קורס אפסנאות, ורוב השנים שירת בסדיר ובמילואים בהנדסה קרבית.

בשנת 2001 עברה המשפחה להתגורר במעלות-תרשיחא, וזאת בעקבות מודעה שראו בעיתון על “קוטג’ים למכירה”. לפני כן לא הכירו את המקום וגם לא ידעו שיש בה אוכלוסיה גדולה של יוצאי חבר העמים. בביקורם הראשון התלהבו במיוחד ממזג האוויר ומהנוף של מעלות-תרשיחא, וכבר למחרת החליטו לרכוש בית בשכונת הזיתים, בה גרים בעיקר ותיקים וצד”לניקים, ובהמשך עברה המשפחה לשכונת סביונים. הוריו ואחיו עדיין מתגוררים בחיפה.

**

את פעילותו הפוליטית החל פומרנץ ברכבת ישראל, שם התחיל לעבוד בשנת 1995, וזאת לאחר שהשלים לימודי הנדסאות מכונות בקריית הטכניון. בהמשך גם השלים תואר ראשון במינהל עסקים. ברכבת היה בעיקר מנהל משמרת של צוות טכנאים במוסך קטרי הדיזל בחיפה. בין השנים 2005 ו-2010 כיהן כיו”ר ועד העובדים ברכבת בסקטור האקדמאים המקצועיים: מהנדסים, הנדסיים וטכנאים.

בהמשך, גם הצטרף למפלגת “ישראל ביתנו”, מונה לחבר מרכז והקים את סניף ישראל ביתנו המקומי: “מעלות-תרשיחא ביתנו”. הסיעה התמודדה בבחירות לעירייה ב-2008 וזכתה להצלחה רבה עם 4 מנדטים, ובשלהי הקדנציה גם מונה כאמור לסגנו ומ”מ מקום של בוחבוט (2010 – 2013. לקח חל”ת מהרכבת, אליה חזר לאחר מכן). מעניין שבבחירות 2013 זכתה הרשימהב-3 מנדטים ואילו בבחירות האחרונות ב-2018, כאשר נבחר לראש העיר, קיבלה הרשימה 2 מנדטים בלבד. אם לדייק, בבחירות האחרונות התמודד פומרנץ תחת רשימה בלתי מפלגתית בשם “לנו”: ראשי תיבות של “לעתיד נקי וחדש”.

פומרנץ גם היה מועמד “ישראל ביתנו” במקום ה-19 ברשימה לכנסת השמונה עשרה (2009) ובמקום ה-13 לכנסת העשרים (2015) אך לא נבחר לכנסת.

 

“אנחנו עיר מעורבת”, הוא מסביר. “אני לא מתכחש לחברותי בישראל ביתנו, אבל בכל הנוגע לפוליטיקה ארצית, החלטתי להוריד פרופיל כי אני גם מבין את הרגישויות. אגב יש לי קשרים מצוינים בכל המפלגות. לדוגמה, בסיבוב השני הגיעו לעיר להביע תמיכה ולעזור לי שלושה חברי כנסת ממפלגות שונות – רוברט טיבייב מ’המחנה הציוני’, יואל רזבוזוב מ’יש עתיד’ ויוליה מלינובסקי מ’ישראל ביתנו’. הגיעו עוד פעילים ותומכים מחוץ לעיר, רובם מקהילת עולי חבר העמים, שאני מאוד מחובר אליה. בנוסף, יש לי קשרים וחברים בכל המפלגות ואפילו בש”ס, שהרשימה המקומית אצלנו בעיר תקפה אותי קשות”.

**

לדברי פומרנץ, מתחילת מערכת הבחירות הוא נצמד להחלטה האסטרטגית לערוך קמפיין חיובי. למרות היריבות האישית עם בוחבוט, לו הפסיד לפני חמש שנים במספר קולות קטן, שמר על קור רוח וגם רתם את המטה והפעילים המרכזיים להבליט מה יוכל לעשות כראש העיר ולא למה צריך להחליף את בוחבוט.

אחד הדברים שביקש להדגיש בקמפיין וגם בראיון, זו התחייבותו למקסימום שלוש קדנציות. “ב-15 שנה אפשר לממש את כל התוכניות וההבטחות לציבור”, הוא אומר. “ומעבר לכך, בתפקיד ממושך יש סכנה לשחיתות ולטובות הנאה אישיות. אני חושב שהגבלת קדנציות צריכה להיות לראשות הממשלה ובראשויות המקומיות ומקווה שיהיה גם בחוק”.

 

– אילו הישגים היו היו לך כחבר מועצה וכסגנו של בוחבוט?

“כאשר נתנו לי לעבוד עשיתי הרבה. למשל, בעקבות פניה של מבקר העירייה, אלכס קורנייב, הייתי הגורם שדחף את הקמתו של המחלף ואת הגשר ליפה נוף. יזמתי את פרויקט החלפת מנורות רחוב בעיר לנוריות LED ותאורה חסכונית. לצערי זה לא נעשה בצורה מקצועית ונצטרך לתקן זאת.

“בעקבות קשרים שלי עם יצחק אהרונוביץ, שהיה השר לביטחון פנים – נכנסו לפרויקט עיר ללא אלימות. גייסתי כסף ממשרד התיירות לפיתוח אגם המונפורט. היתה לי פעילות רבה בתחום הקליטה, כמו בהקמת אנדרטה לווטרנים שנלחמו נגד הנאצים, בקשרים עם הקונסוליה הרוסית לקבלת אישורים שונים ועוד. הובלתי גם פרויקטים לסטודנטים מצטיינים באורט, הנחה בארנונה למשרתי מילואים, תמיכה במועדון הנכים ובספורט, קו פתוח לתושבים ועוד”.

 

  • ובאשר לתוכניות כראש עיר?

“פרסמנו תכניות בכל תחומי החיים בעיר ואין זמן להיכנס עכשיו להכל. אבל אין ספק שתוכנית הדגל שלי ‘עיר חכמה’, נוגעת לתחומים רבים של ביטחון אישי, תחזוקת ותפעול מקלטים, ניקיון ותברואה, תרבות וחברה, תחבורה וחניה, חיסכון באנרגיה, שקיפות בניהול העירייה, שירות לתושב בכל תחום דרך אפליקציה חכמה והקמת רשת אינטרנט אלחוטי חינמי בכל רחבי העיר. זה באמת הנושא המרכזי וגם מוניתי להוביל את התחום באשכול רשויות גליל מערבי. ‘עיר חכמה’ תוביל גם לחיסכון בכל מיני פרמטרים ונוכל להשקיע יותר כסף בתחומים שנראה לנכון. אני מאמין שזו תהיה המהפכה המשמעותית בקדנציה הראשונה שלי”.

 

  • איך אתה רואה את היחסים עם האזור? למשל, החלפת שטחים עם כפר ורדים?

“נפגשתי מספר פעמים ובפורומים שונים עם ראשי ראשויות ובטח שעם אייל שמואלי, ראש המועצה החדש של הכפר. אנחנו רוצים מאוד לקדם את אזור התעשיה המשותף של מעלות תרשחיא וכפר ורדים”.

כאשר נשאל פומרנץ בפירוט על נושאים כמו החלפת השטחים ואזור החיץ בגבעת האורנים, הוא מתחמק מתשובה ברורה, אבל בהחלט אומר שרואה לנגד עיניו את טובת האזור ואת יחסיו האישיים הטובים עם שמואלי.

“מעלות-תרשיחא היא עיר מהגדולות בגליל המערבי והצלחתה חייבת להיות גם על בסיס אזורי”, הוא אומר. “אנחנו פועלים במסגרות אזוריות רבות בשיתופי פעולה מלאים. משום שאני נמצא בקדנציה ראשונה, לא לקחתי על עצמי אחריות אזורית משמעותית, אבל בעזרת השם, בקדנציה הבאה אוכל גם לתרום ולהיות מעורב באופן יותר משמעותי בפרויקטים ובגופים בגליל בכלל, ובגליל המערבי בפרט”

תודה ובהצלחה.

 

כפרניק pum1 קמפיין חיובי, עיר חכמה ומנכ"ל חדש
ראש העיר מעלות תרשיחא, ארקדי פומרנץ. צילום: ראובן קפוצ’נסקי

3 תגובות

  1. השנה המאתגרת של ארקדי פומרנץ | כפרניק הגב

    […] פעמים במערכת הבחירות וגם בראיון אישי לאחר בחירתו, אמר ראש העיר כי ינהג בשקיפות, אולם בפריזמה של העיתונות […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן