צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים

בית המשפט אישר הסכם פשרה "חסוי" בין תושבי כפר ורדים לבעלי בית בשלב א' בו היה אמור לקום מרכז גמילה מסמים ואלכוהול * התושבים ועו"ד אושי אלמליח: הפעם ניצחנו, אבל יש לייצר חסמים למניעת מקרים כאלו בעתיד


 

לאחר מאבק משפטי וציבורי אינטנסיבי שנוהל במשך כחודשיים, ולאחר שהוצא צו מניעה זמני עד ליום 30.4.2023, תושבי כפר ורדים השיגו הישג משמעותי לאחר שבית המשפט פסק כי יינתן צו מניעה קבוע להקמתו של מרכז הגמילה בשלב א’, זאת לאחר שהתושבים והבעלים של בית המגורים הגיעו להסכם פשרה חסוי לפיו יינתן צו מניעה קבוע לפתיחתו של מרכז הגמילה.

 

 

כפרניק 888568889-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
הסכם פשרה חסוי לצו מניעה קבוע להקמת מרכז גמילה בכפר ורדים

 

בהקשר לפשרה שהושגה בין הצדדים, נזכיר כי בתום הדיון שהתקיים כבר ב-27.3.2023 ניתנה החלטת בית המשפט, אשר נענה לפניית התושבים, והוציא צו מניעה זמני לפתיחת מרכז הגמילה, עד ליום 30.4.2023 ובמקביל ביקש מהצדדים לבוא בדברים ביניהם בזמן צו המניעה הזמני, על מנת לבחון פתרונות למצב שנוצר.

פרטי ההסכם חסויים, אולם גורמים המעורים במגעים מסרו לאתר כפרניק כי “נדרשה יצירתיות ומחשבה מחוץ לקופסה כדי להגיע להסכם פשרה”, אשר יביא בחשבון מצד אחד את הסיטואציה המשפטית המורכבת ביחס לאפשרות פתיחתו של מרכז גמילה, וכן הסכנה לפגיעה משמעותית בערך הבתים ברחובות הסמוכים אליו בסכומים הנאמדים בעשרות עד מאות אלפי שקלים – ומהצד השני העובדה כי הושקעו על ידי הבעלים סכומים לא מבוטלים לטובת רכישת בית המגורים והכנתו לפתיחת מרכז גמילה. בעזרת יצירתיות ומחשבה מחוץ לקופסה אפשרו הצדדים את פסק הדין שניתן ובתוך כך את ניצחון התושבים.

חשוב להדגיש כי ניסיון העבר לא בישר טובות לתושבים, היות ובית המשפט, ככלל, אינו מוציא תחת ידו צווי מניעה לפתיחתם של מרכזי גמילה בבתים פרטיים, שכן החוק מאפשר זאת בהתאם לתנאים הקבועים בו.

כך קרה בשנים האחרונות במספר ישובים וערים, והבולטים שבהם: כרמיאל, מעלות, זיכרון יעקב, הרצליה, וישובים נוספים. ומכאן גם החשיבות של פסק הדין שניתן בבית המשפט ולפיו יינתן צו מניעה קבוע בהתאם להסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים.

נזכיר, כפי שדווח בעבר באופן בלעדי באתר כפרניק כי מתחת לרדאר, גילו יום אחד תושבי אחד הרחובות בשלב א’ כי מספר גורמים חברו ביניהם כדי להקים בכפר מרכז לגמילה מסמים, בבית מגורים פרטי.

כך, במהלך חודש מרץ, לאורך הימים והלילות הרגישו תושבים המתגוררים בסמוך לבית שאמור היה לפעול כמרכז גמילה, תכונה מיוחדת ופעילות ערה סביבו, לטובת שיפוץ – בין היתר התקנת 11 מזגנים בבית, ריהוט בית המגורים במיטות יחיד, שידות, ארונות, וכן ביצוע הכנות אחרונות על ידי צוות עובדים ובעלי מקצוע, במטרה לאכלס מטופלים (נגמלים מסמים ואלכוהול) בבית המגורים עוד במהלך חודש מרץ האחרון.

לאחר בדיקה שנערכה על ידי התושבים, עלה כי עמותת “ניקה ישראל” תכננה להפעיל מבית המגורים מסגרת של מרכז גמילה פרטי בצפון הארץ, בליבו של כפר ורדים, שם תוכננו להתאכלס כ- 12 מטופלים ומטופלות בו זמנית, כולל לינה בבית המגורים, כאמור בלב הרחוב והישוב, בצמוד לבתי השכנים.

כך תוארה הפעילות שתוכננה בבית המגורים באתר האינטרנט של עמותת “ניקה ישראל”:

 

כפרניק 111213344-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
הוילה המפוארת של הנגמלים בכפר ורדים

 

 

 

כפרניק 11121334-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
ניקה ישראל, מרכז גמילה שלא יקום בכפר ורדים….

 

בנוסף נכתב באתר האינטרנט של העמותה באופן מפורש כי בכוונתה להקים סניף בכפר ורדים:

 

כפרניק 11122334-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
האם לניקה ישראל סניף גם בכפר ורדים?

 

 

נוכח הגילוי המטריד, דיירי הרחוב ותושבים נוספים מכפר ורדים שכרו את שירותיו של עו”ד אושי אלמליח, תושב הכפר, במטרה להוציא צו מניעה זמני וקבוע כנגד פתיחת מרכז הגמילה בכפר. ביום 24.3.23 הוגשה בקשה למתן צו מניעה זמני כנגד פתיחת מרכז הגמילה.

  

כזכור, ביום 27.3.2023 התקיים דיון בבקשה לצו מניעה בפני השופטת עינב נהרי סנדלר. אלא שעמותת “ניקה ישראל” כלל לא הגיעה לדיון בצו המניעה, והכחישה שהיא הגורם שעומד מאחורי מרכז הגמילה, בעמותה ציינו כי מדובר בשיתוף פעולה עם גורם הקשור לבעלים של הנכס, אולם אין לעמותה כל קשר לעניין. במהלך הדיון טען הבעלים של הנכס כי הוא מתכנן להקים בבית המגורים “מוסד כלשהו”, מבלי שפירט מה בכוונתו לעשות בבית המגורים.

במהלך הדיון התברר כי עמותת “ניקה ישראל” וכן הבעלים של בית המגורים אינם אוחזים ברישיון כדין מטעם המחלקה לטיפול בנפגעי סמים שבמשרד העבודה והרווחה, ואינם אוחזים באישור/רישיון מטעם משרד הבריאות לטובת הפעלת מרכז הגמילה מבית המגורים בכפר ורדים.

 

כפרניק 1111233235550000-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
מתוך הדיון הראשון בו ניתן צו מניעה זמני למרכז הגמילה בכפר ורדים

 

 

בתום הדיון ניתנה החלטת בית המשפט, אשר נענה לפניית התושבים, והוציא צו מניעה זמני לפתיחת מרכז הגמילה, עד ליום 30.4.2023 ובמקביל ביקש מהצדדים לבוא בדברים ביניהם בזמן צו המניעה הזמני, על מנת לבחון פתרונות למצב שנוצר.

 

בהמשך, גם פורסמה פניה לתושבי כפר ורדים להצטרף למאבק הציבורי, כמו גם להשתתף במימון תחת הכותרת: שומרים על הבית, מצב חירום בכפר..

 

כפרניק IMG_20230404_212005-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
מצב חירום בכפר ורדים

 

 

עו”ד אושי אלמליח מסר בתגובה:

אנו מברכים על התוצאה, אשר לא הייתה מתאפשרת אלמלא ערנותם של התושבים, אשר מנעו פתיחת מרכז גמילה בסמוך לביתם, אשר בו כבר היו מתגוררים 12 נגמלים מסמים, אלכוהול, הימורים ועוד.

“מדובר בהישג משמעותי היות והמקרה אינו פשוט כלל וכלל, בין היתר עקב הרגולציה הפרוצה בעניין מוסדות גמילה מסמים ואלכוהול, אשר על פי ניסיון העבר בית המשפט אינו נעתר לבקשות תושבים ורשויות מקומיות למנוע הקמתם של מרכזי גמילה בבתים פרטיים, היות וחוק התכנון והבנייה מאפשר זאת בתנאים הקבועים בו. נחישות התושבים, המאבק הציבורי והתגייסות תושבי הכפר הם שהביאו לתוצאה המיוחלת, אך ספק גדול אם מקרים כאלו לא יחזרו על עצמם בעתיד, במקומות אחרים בכפר, ולכן יש לפעול ולאלתר על מנת לייצר חסמים אשר ימנעו מקרים כאלו בעתיד, ויפה שעה אחת קודם”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-12-18-at-12.46.19-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
עו”ד אושי אלמליח: לייצר חסמים לפגיעה אפשרית בביטחון האישי בכפר ורדים

 

  

 

יש לציין כי אמש, במסגרת “במה לתושב” במליאת מועצת כפר ורדים, הגיעו שלוש נציגות (גילי קרפילובסקי, דבירה גזית ועירית לביא) מתושבי שלב א’ בכפר ורדים ושטחו בפני חברי המליאה את הפרשה.

 

כפרניק IMG_20230508_195741-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
גילי קרפילובסקי, דבירה גזית ועירית לביא במליאת מ.מ. כפר ורדים

 

הן ציינו את עזרתה המיידית של המועצה בפניה לועדה המקומית בנושא, אולם טענו כי על המועצה לגבש צוות חשיבה למניעת מקרים  הנוגעים להפעלת מוסדות דומים בכפר, לביטחון האישי ולמוגנות, כמו גם למגורי עבריינים ומשפחות פשע בכפר.

ראש המועצה, אייל שמואלי, ציין כי המועצה נכנסה לפעילות במסגרת החוק והסמכויות והתייצבה לצד התושבים. הוא הזכיר כי נושאים רבים אינם בסמכות המועצה, וכי איננה יכולה להיערך למקרים אחרים שצצים חדשות לבקרים.

טוביה ארז אמר שתומך נלהב בעסקים בבתים, אבל בטח שלא במרכז גמילה בלב שכונת מגורים. הוא ביקש לבדוק את חוקי העזר בנושא.

 

כפרניק IMG_20230508_195804-scaled צו מניעה קבוע למרכז הגמילה בכפר ורדים
גילי קרפילובסקי, דבירה גזית ועירית לביא: לחזק את תחושת המוגנות בכפר ורדים

 

שרונה שלו מאייר, סגנית ראש המועצה, תמכה בהקמת צוות לבחינת המוגנות האישית ואיכות החיים בכפר, תוך חשיבה “מחוץ לקופסה”.

 
2 תגובות

 1. אלי הגב

  תודה תודה תודה..

  סיון יחיאלי – מיצב את כפר ורדים כישוב קו עימות צמוד גדר.
  הוצאה לפיתוח של כל עתודות הקרקע בכפר בפעימה אחת.
  מסירת שלב ג ופארק תעשייה למעלות תרשיחא. תודה סיון תודה.

  לשרה לשעבר ד”ר שאשא ביטון – שומרת על האינטרסים הכלכליים והבטחוניים של כפר ורדים כיישוב קו עימות צמוד גדר.

  חבר המועצה עופר כהן – הכנסת הפרויקט הסופר חשוב והיחידי בארץ פרויקט חברתי SBL בעלות רק של 600 אשח עח משלם המיסים.

  חבר המועצה איתן היימן – הבאת חברת ייעוץ ופרסום לצורך פרסום כתבות מוטות לטובת המועצה במדיות השונות

  אורנה שמחון – מחוז צפון- כפר ורדים חינוך מוטה עתיד חברתית וקיימות סביבתית.

  ראשי רשויות האיזור – שנותנים אימון בחינוך כפר ורדים ושולחים את ילדי הישובים להתחנך חינם בכפר.

  ועד הורי תפן – מיישובי משגב והסביבה על עידוד המועצה להמשיך ולהשקיע בתפן על חשבון מוסדות החינוך של הכפר בשעה שהרשויות שמהם מגיעים הילדים לא משקיעות שקל.

  לאימאם מתרשיחא – רמאדן כרים.

  לתושבי תרשיחא שרכשו מגרשים בשלב ג – ברוכים הבאים.

  למתווכי הנדל”ן – שמעלים את מחירי הדיור.

  לקאנטרי כפר ורדים – על ההירתמות באיחוד וגיבוש הקהילה.

  לצוות המנהלים ועובדי המועצה.

  ולכל התושבים שיודעים מהי קהילה מכילה מוכלת ומוגנת.

 2. ג'ניה הגב

  ראש המועצה צריך להיות מאוד עירני, למה שקורה בכפר.
  הוא מסתמך רק על מה שתושבים מדווחים, כמו שנצפה שהתושבים ידווחו על כל מפגע למוקד, התושבים אינם עובדי המועצה ❗
  ראש המועצה צריך להסתובב יותר ברחובות הכפר ויראה בעצמו, מפגעים,
  זה לא קורה בכפר ורדים. אין פקח וכל אחד עושה מה שבא לו.
  ג’קי סבג, היה מסתובב ברחובות העיר ב 6 בבוקר ורואה בעצמו מה יש לעשות.
  מקווה לשיפור בהתנהגות המועצה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן