צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים

בית המשפט: צו מניעה זמני עד סוף אפריל לפתיחת מרכז גמילה מסמים והתמכרויות בבית בשלב א' * עו"ד אושי אלמליח: המאבק רק החל. אלמלא ערנות התושבים, היו קמים למציאות חדשה


 

תושבים בשלב א’ בכפר ורדים גילו יום אחד כי עמותה בשם “ניקה ישראל” מתכוונת להקים מרכז לגמילה מסמים והתמכרויות בבית מגורים פרטי בכפר • התושבים התנגדו, הגישו בקשה לצו מניעה זמני באמצעות עו”ד אושי אלמליח ובית המשפט נעתר לבקשה • עמותת “ניקה ישראל” הכחישה את מעורבותה והודיעה כי אינה עומדת מאחורי פתיחת המרכז לגמילה, אלא מדובר בשיתוף פעולה עם “גורם” אחר אשר הבית בבעלותו • ביום 27.3.2023 נערך דיון בית המשפט, ובסופו הוצא צו מניעה זמני לפתיחת המקום עד ליום 30.4.2023

 

 

כפרניק 11122334-scaled צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים
מרכז גמילה בכפר ורדים

 

 

מתחת לרדאר, גילו יום אחד תושבי אחד הרחובות בשלב א’ כי מספר גורמים חברו ביניהם כדי להקים בכפר ורדים מרכז לגמילה מסמים, בבית מגורים פרטי. לאורך הימים והלילות האחרונים הרגישו תושבים המתגוררים בסמוך לבית שאמור להפוך למרכז גמילה, תכונה מיוחדת ופעילות ערה סביבו, לטובת שיפוץ – בין היתר התקנת 11 מזגנים בבית, ריהוט בית המגורים במיטות יחיד, שידות, ארונות, וכן ביצוע הכנות אחרונות על ידי צוות עובדים ובעלי מקצוע, במטרה לאכלס מטופלים (נגמלים מסמים ואלכוהול) בבית המגורים, כבר בימים הקרובים.

 

כפרניק 111213344-scaled צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים
ניקה: מרכז גמילה חדש בצפון

 

 

לאחר בדיקה שנערכה על ידי התושבים, עלה כי עמותת “ניקה ישראל” מתכננת להפעיל מבית המגורים מסגרת של מרכז גמילה פרטי בצפון הארץ, בליבו של כפר ורדים, שם מתוכננים להתאכלס כ-12 מטופלים ומטופלות, כולל לינה בבית המגורים, כאמור בלב הרחוב והישוב, בצמוד לבתי השכנים.

כך מתוארת הפעילות המתוכננת בבית המגורים באתר האינטרנט של עמותת “ניקה ישראל”:

“אנו מברכים את תושבי צפון הארץ ומזמינים ציבור הסובל מבעיית התמכרות לפנות אלינו לקבלת טיפול. הסניף עדיין לא נפתח בפועל. ניתן לקבל מענה בסניפנו המרכזי בפתח תקווה. המסגרת מעניקה מענה לגמילה מהימורים  ומחומרים פסיכואקטיביים כגון: סמים, מריחואנה/ חשיש / קנאביס, קוקאין, הרואין, LSD, אלכוהול, תרופות מרשם, פנטניל מדבקות, אוקסיקונטין (אוקסיקוד), טרמדקס (טרמדול), פרקוסט, בונדורמין, לוריוון, ליריקה, ריטלין ועוד..”.

בנוסף נכתב באתר האינטרנט של העמותה באופן מפורש כי בכוונתה להקים סניף בכפר ורדים:

“למרכז גמילה משולב ניקה-ישראל ישנם שני סניפים. מרכז אחד נמצא בפתח-תקווה, בקרית מטלון. הסניף השני נמצא בכפר ורדים, בצפון הארץ, הסניף נותן מענה לתושבי הצפון וכל אחד שרוצה לעבור תהליך טיפולי במקום פסטורלי מדהים, עם נוף המשקיף להרי הצפון ומזג אוויר צלול. פתרון מעולה לאנשים שמחפשים שקט וריחוק מעיר.” 

 

נוכח הגילוי המטריד (מבחינתם), דיירי הרחוב ותושבים נוספים מכפר ורדים שכרו את שירותיו של עו”ד אושי אלמליח, תושב הכפר, במטרה להוציא צו מניעה זמני כנגד פתיחת מרכז הגמילה בכפר. ביום 24.3.23 הוגשה בקשה למתן צו מניעה זמני כנגד פתיחת מרכז הגמילה.

 

כפרניק 1111233235550000-scaled צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים

 

בהמשך לפניית תושבים אל מועצת כפר ורדים, היועמ”ש, עו”ד אורית טואף, שיגרה מכתב לוועדה המקומית לתכנון ובנייה מעלה הגליל במסגרתו פירטה כי לאחרונה בוצעו עבודות שיפוץ והתאמה לצורך פתיחת מרכז גמילה מהתמכרויות בבית מגורים המצוי בשלב א’ בכפר ורדים, זאת למרות שהנכס הינו “בייעוד למגורים”, ולמרות שלא הוגשה כל בקשה לצורך קבלת היתר לשימוש חורג, ולכן המועצה תתנגד לפתיחתו של מרכז הגמילה.

השבוע נערך דיון בבקשה לצו מניעה בפני כבוד השופטת עינב נהרי סנדלר בבית משפט השלום בחיפה. אלא שבהמשך העלילה התפתחה כאשר עמותת ניקה ישראל כלל לא הגיעה לדיון בצו המניעה, והכחישה שהיא הגורם שעומד מאחורי מרכז הגמילה. בעמותה ציינו כי מדובר ב”שיתוף פעולה” עם גורם הקשור לבעלים של הנכס, אולם אין לעמותה כל קשר לעניין. במהלך הדיון טען הבעלים של הנכס כי הוא מתכנן להקים בבית המגורים “מוסד כלשהו”, מבלי שפירט מה בכוונתו לעשות בבית המגורים.

גורמים המעורבים בעניין, אמרו כי במהלך הדיון התברר כי עמותת “ניקה ישראל” וכן הבעלים של בית המגורים אינם אוחזים ברישיון כדין מטעם המחלקה לטיפול בנפגעי סמים שבמשרד העבודה והרווחה, ואינם אוחזים באישור/רישיון מטעם משרד הבריאות לטובת הפעלת מרכז הגמילה מבית המגורים בכפר ורדים.

 

 

כפרניק 111112334-300x221 צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים

 

בתום הדיון ניתנה החלטת בית המשפט, אשר נענה לפניית התושבים, והוציא צו מניעה זמני לפתיחת מרכז הגמילה, בשלב זה עד ליום 30.4.2023. במהלך הדיון הבעלים של הנכס נתן הסכמתו לצו המניעה הזמני והצדדים סיכמו כי בפרק הזמן שנותר הם יבואו בדברים ביניהם, על מנת לבחון פתרונות למצב שנוצר.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-12-18-at-12.46.19-scaled צו מניעה למרכז גמילה בכפר ורדים
עו”ד אושי אלמליח: עצרנו, לפחות זמנית, הקמת מרכז גמילה והתמכרויות בלב שכונת מגורים בכפר ורדים

 

עו”ד אושי אלמליח מסר בתגובה:

אנו מברכים על צו המניעה הזמני שניתן, אולם המאבק רק החל. אלמלא ערנותם של התושבים, הם היו קמים ביום ראשון בבוקר למציאות חדשה, שבה הוקם בסמוך לביתם מרכז גמילה, אשר בו כבר היו מתגוררים 12 נגמלים מסמים, אלכוהול, הימורים ועוד.

“מדובר במקרה לא פשוט כלל וכלל, בין היתר בגלל הרגולציה הפרוצה בעניין מוסדות גמילה מסמים ואלכוהול. זהו מדרון חלקלק אשר יכול להוביל למצב עגום אשר בסופו יוקמו בכפר ורדים מרכזי גמילה ומעונות מסוג דומה, כפטריות אחרי הגשם, עניין אשר צריך להדיר שינה מכלל תושבי כפר ורדים.

“התנגדות המועצה והעומד בראשה, אייל שמואלי, לפתיחת מרכז הגמילה בלב שכונת מגורים בכפר היא חשובה. אנו סבורים כי רק שילוב ידיים של כל הגורמים הרלוונטיים, בגיבוי המועצה, יאפשרו התמודדות עם הסיטואציה המורכבת שנוצרה”.

 

ביקשנו את תגובת בעלי הנכס לנאמר, אולם תגובתם טרם התקבלה
7 תגובות

 1. פזית הגב

  נדמה שאנחנו כמו כבשים שמשחרות רק לשועלים … כאן מרכז גמילה, שם חוות מריחואנה… וילות למסיבות פרועות, מה עוד ?
  אולי הגיע הזמן לתקנות יישוביות שמגבילות שימושים שאינם לצרכי מגורים של בעלי הבתים או שוכרים ישירים ?

 2. לירונה דואניאס הגב

  איום ונורא!! אם מרכז הגמילה ייפתח, הדבר ישפיע על חיי כולנו. לא הגיוני שעסק כזה יפעל במרכזו של יישוב, בין בתי התושבים, קרוב מאוד לבית הספר היסודי. מזל גדול שתושבי הרחוב היו מספיק ערניים ודאגו להשהיית הפתיחה של העסק. אני מקווה מאוד שראש המועצה יפעל באופן מיידי כדי למנוע את פתיחת המרכז הזה.

 3. צ. ר הגב

  כל הכבוד על הערנות ובעיקר על התגובה המיידעת, בהצלחה לכם ולנו בהמשך התהליך.

 4. ארז הגב

  נשמע תמוהה ביותר
  דבר ראשון שצריך לעשות זה לקבל את אישור התושבים!

 5. דינה להב הגב

  כאחת מותיקי הכפר, אני מזועזעת ומודאגת מהתופעות הקשות הנובעות ממכירת בתים לגורמים המאיימים על ביטחונינו ועל אופיו וצביונו של הכפר.
  אין מדובר בבעיה של רחוב אחד, זו תופעה המאיימת על כולנו!
  לכן, על המועצה ותושבי הכפר להתעורר ולהירתם להגנה על הבית!
  יש לקבוע מדיניות ברורה לגבי מכירת בתים בכפר ולעקוב אחר כל עסקת מכירה המתבצעת ויפה שעה אחת קודם, אנא…

 6. אריק הגב

  מעט מידי ומאוחר מידי.. היישוב מחוק.
  מאז שיווק המגרשים של סיון בשלב ג
  אפשר לומר קדיש.

 7. צפוני הגב

  ….. אני מזמין את תושבי כפר הורדים לבוא להפגין פה עד שיבין שבשביל כסף לא הורסים לאנשים את החיים

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן