שבט אמהות גם יחד


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
חגית פרידלנדר
הרצאה על ביבליותרפיה בבית "אמהות בגליל"
כפרניק 007 שבט אמהות גם יחד

 הפעם אתחיל מהסוף… לספר לכם מה לקחנו מהערב המיוחד הזה… כל אחת ביקשה לסכם תחושותיה ורק במילה אחת בודדת… מחרוזת של מילים נשזרה בספונטניות מפרגנת. מילים כמו חיבור, חידוש, תודה, חברות, הפריה, חיוך, השראה והנאה תיארו שלוש שעות רצופות ונפלאות.
כל אחת מאיתנו בתוכה לקחה ודאי עוד דברים שלא הספיקה לחלוק עם האחרות כי בבית של "אמהות בגליל" מושגי הזמן קצת שונים, משום מה הוא אף פעם לא מספיק להכיל את כל הסיפורים והחוויות וכל מפגש משאיר טעם של עוד… הפעם באנו לשמוע את חלידה פארג’ מרצה על השימוש בביליותרפיה במסגרת עבודתה. ביבליותרפיה = טיפול באמצעות סיפור, הבעה. כלי טיפולי זה נלמד במסגרת לימודי דרמתרפיה.

חלידה, עובדת סוציאלית במקצועה, למדה זאת בשלוחה של מכללת תל חי במר’ר. היא פרסה לפנינו נתח קטן מכל פועלה בתחום הטיפול ובעיקר ליווי של משפחות אומנה הפותחות ביתן וליבן לילדים למודי סבל שהוצאו ממשפחות עם רקע סוציו-אקונומי קשה, תפקוד הורי כושל, סמים, אלימות וניצול מיני או אחר. היא פתחה לנו אשנב להציץ לעולם שלא מוכר לחלק מאיתנו, התמודדות עם בעיות לא פשוטות. כאב של ילד שלא גדל עם משפחתו הביולוגית, בעיות התנהגות מסוגים שונים עקב נסיבות שלא בחר, השתלבות עם הילדים הביולוגים של המשפחה האומנת, הפסקת חוזה עם משפחות אומנה, פרידות קורעות לב מהורים של משפחה ביולוגית/אומנת. החלטות כבדות משקל באשר לגורלם ועתידם של ילדים אלו מושפעות מחוות הדעת של צוות המטפלים. הטיפול החוויתי עם הילדים מצליח להגיע לאיתור הבעיות.
 

כפרניק 007_0 שבט אמהות גם יחד

תוך כדי משחק, ציור וסיפור הם נפתחים ומשתפים פעולה. לפעמים היא עובדת בצורה פרטנית ולרוב עם קבוצות קטנות של שלושה-ארבעה ילדים. עם סיפורים הילדים יכולים להזדהות ולעבד עם המטפלת רגשות הא/עצורים בתוכם. סיפורים כמו "ציפור הנפש" ו"העץ הנדיב", לדוגמא, מצליחים לגעת ולעורר בילד תגובות המאפשרות למטפל לעזור. הטיפול עם ההורים נעשה בנפרד במידה ויש שיתופי פעולה.
כמו כן סיפרה לנו שהכוונת הילדים למשפחות אומנה נעשית בהתייחסות למוצאם ולשיוכם הדתי, וכדי שלא יחושו כנטע זר במשפחות שאינן דומות למשפחת המוצא, נושא זה מעוגן בחוק. חלידה ענתה על שאלותינו וסיפרה בשטף ובחן מניסיונה המקצועי הרב. בהמשך הערב היה גם חלק חוויתי דרך קלפי מודעות. והסיפורים קלחו. סיפור הזכיר סיפור. החלל התמלא בהד של הרבה צחוקים והאווירה הייתה פתוחה ומשוחררת, ויחד עם זאת לכל אחת נשארת המגירה הסודית של ציפור הנפש שלה ולה היא מקשיבה "אולי מאוחר בלילה, כששקט סביב…"

ושוב, תודה גדולה לחלידה ששיתפה אותנו בנושא מעניין זה ולכל הנשים הנפלאות שטרחו וארחו ש"פתחו שולחן" ופתחו את בית העמותה כמו תמיד בחיוך, בחום ובחיבוק אוהב! הפעילות הבאה של עמותת "אמהות בגליל" תיערך ביום שישי 7.1.11 והפעם טיול לעכו של חולוד במסגרת סידרת הטיולים בעקבות סיפורי חיים. פרטים באתר העמותה.
 
לפרטים נוספים ניתן לפנות גם לענת פינטו 054-5872230

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אביבה זוהר הגב

  לחגית תודה
  לא הגעתי ,אך את רשמי הערב המיוחד קיבלתי הבוקר מענת והבנתי שהפסדתי. בכתבה שלך סיכמת ,כמו שרק את יודעת. המילים שלך אומרות הכל.

 2. ענת וכל החברות מ"אמהות בגליל" הגב

  תודה לחגית והסעה גם מהכפר לטיול
  תודה על המילים היפות, על הכוונה האמיתית, את מחזקת אותנו מאוד במסע לשלום ביומיום. את חלק מאיתנו.
  לטיול לעכו ביום שישי הקרוב תצא הסעה גם מכפר ורדים, בשעה 9:20 מצומת המפה, כולכן מוזמנות. פרטים באתר העמותה ועל לוחות המודעות בכפר.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן