רוכלות בכפר ורדים?


איכות הסביבה בכפר ורדים: מלוניות, אנטנה, בנייה ירוקה מים ורוכלות
יעקב זיו

איכות הסביבה בכפר: מלוניות, אנטנה, מים, בנייה ורוכלות

כפרניק _של בית הכנסת 011 רוכלות בכפר ורדים?

 

וועדה לאיכות סביבה – כפר ורדים:   סיכום ישיבה מס’ 14 – 17/08/10
 
נוכחים:
סיון, מוטי, טוביה, יואב, מאיר, אהרון, ציון ויעקב (יו"ר)
 
מדווחי ראש המועצה ושונות

1.סקר תחבורה ציבורית- (שאטל) מכפר ורדים לתחנת הרכבת: ההשתתפות בסקר הייתה נמוכה. תוצאות הסקר הראו שאין הצדקה להפעלת השאטל. למרות התוצאות, המועצה מפעילה לחץ על משרד התחבורה לספק את השרות.
 
2. מבני האסבסט בבית ספר קשת פורקו החודש ע"י קבלן מורשה לטיפול במבני אסבסט.
 
3. הוועדה המקומית אישרה לחברת פרטנר להקים אנטנה באזור התעשייה של שלב ג’. המרחק המשוער מרחוב חצב הוא כ- 500 מטר.
 
4. מאיר גרינפלד ציין שבגינון הציבורי מתייבשים צמחים בגלל טפטפות סתומות. לעומת זאת במקומות רבים הטפטפות פעילות אולם אין צמחים . תפקידו של קבלן הגינון לאתר ולתקן ליקויים מסוג זה.
 
 
נושאים על סדר היום
 
1.      בניה "ירוקה" בשכונה החדשה המיועדת להקמה בקצה רחוב מירון: המיקום בצד המזרחי, בחלק העליון של רחוב מירון. השכונה החדשה תהווה את חלק הסיום של שכונה ד’. התב"ע של שכונה ד’ (שאושרה  ב-2003) אינה מאפשרת להתנות בנייה ירוקה לפי תקן ישראלי (התנייה כזו תהווה הפלייה של הבתים החדשים לעומת הקיימים). מאידך המכרז של המינהל ידרוש בנייה ירוקה כמקובל בישוב נורית שהוא פחות מחמיר מהתקן הישראלי ואינו סותר את דרישות התב"ע.
 
2.      פרויקט "נגיעות": הפרויקט נועד להכשיר שצ"פים, הנמצאים בעיקר במסלולי הליכה, כמקומות מנוחה ותצפיות נוף (ראה סיכום ישיבה מס’ 12 – 20/05/10). המועצה התחילה בהכשרת נקודת מנוחה ותצפית נוף בפינת ארבל-תבור. הנקודה הבאה תהייה בפינת דישון- מירון. ציון בקש מצוות "נגיעות" רשימה מלאה של כל השצ"פים המיועדים להכשרה, בכדי לאפשר לו לתקצב את הפרויקט ולקבוע לו"ז לביצוע.
 
3.      בתי מלאכה, מאפיות, מלוניות : הדיון נסב על עסקים המהווים מטרד לשכנים ועוברי אורח. המועצה, מתוך רצון לעודד תעסוקה בכפר, אינה ממהרת להתערב. הוועדה המליצה למועצה להיות מעורבת יותר, על אחת כמה וכמה לגבי עסקים שאינם חוקיים ונוגדים את התב"ע, או לא קיבלו אישור מהוועדה במעונה לשימוש חורג. טיפול במטרדים אלה חייב להתחיל בהגשת תלונה מהשכנים או הנפגעים, אולם רוב התושבים אינם יודעים כיצד לפעול וחשופים לתהליכים ארוכים ומתישים בוועדה או במשטרה. מעורבות של המועצה ובמקרים חריגים והפעלת צו מנהלי לסגירת העסק יכולים לזרז את התהליך.
 
רוכלות: מתוך רצון לעודד את הפעילות במרכז המסחרי, העניקה המועצה לאחרונה רישיונות לרוכלים במרכז המסחרי. יש גם תופעה של עסקים המציגים את מרכולתם בשטחים ציבוריים, מחוץ לתחום החנות. לטענתה, פועלת המועצה מכוח החלטה של מליאת המועצה הקודמת שאישרה פעילות רוכלים בכפר.
היו חילוקי דעות בישיבה לגבי הנושא. המחייבים, וביניהם ראש המועצה, חושבים שרוכלות מעודדת פעילות מסחרית, מחייה את המרכז ומוציאה אותו משיממונו. המתנגדים טוענים שרוכלות וחריגה מתחום החנויות מגבילים נגישות (במיוחד לאנשים מוגבלים), מהווים מפגע אסטטי ופוגמים ברעיון התכנוני של המרכז. לדעתם, מצוקת החנייה במרכז היא זו שפוגמת בפעילות המסחרית. הוועדה חזרה על הצעתה מישיבות קודמות להוסיף מקומות חניה בשולי הכביש לינוח בצמידות למרכז המסחרי.
בנוסף, אין למועצה קריטריונים להענקת רישיונות ומגבלות על כמות הרוכלים. יעקב זיו, מהמתנגדים, הבטיח להביא את הנושא לדיון בישיבת המועצה הבאה ולפעול לביטול ההחלטה המאפשרת רוכלות בכפר. 
 
 
 

 

4.      פרסום תוצאות בדיקה של איכות מי מקורות: המועצה נהגה לפרסם אחת לרבעון תוצאות בדיקה של איכות המים המסופקים לבתים. מאז שהוקם תאגיד המים לא פורסמו נתונים על איכות המים. המועצה התחייבה לדרוש מהתאגיד פרסום תקופתי מסודר.
 
5.      האם יש פיקוח של המועצה על התברואה בבריכה?: המועצה דווחה שהיא מעודכנת באופן שוטף ע"י משרד הבריאות לגבי מצב התברואה בבריכה ובעסקים אחרים הדורשים פיקוח תברואתי.
 
בעקבות אסון ההתחשמלות בבריכת גלי גיל בקרית מוצקין (ובלי שום קשר למצב הבטיחות בבריכהשל הכפר), המליצה הוועדה שהמועצה תדרוש בדיקה מיוחדת של בודק חשמל מוסמך לגבי תקינות מערכת החשמל בבריכה.
 
6.      הפקדת תב"ע שלב ג’: התכנית ( מינהל המקרקעין) פורסמה בלוח המודעות של הכפר ביום שלישי, 24/8/10. למועצה יש 60 יום מתאריך זה להגיש התנגדויות. מונה צוות בודק מטעם הוועדה (דורית, טוביה ויעקב) שיצטרף לסיון וציון להגשת ההתנגדויות, אם יש. מי שמעוניין לעיין במסמכי התכנית יוכל לקבל אותם מציון מהנדס המועצה.
 
סיכם: יעקב זיו, יו"ר הוועדה.

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  מאיר גרינפלד צודק
  הרבה מאוד טפטפות סתומות, ואילו אחרות קרועות ונוזלות!!!

 2. בן עמי הגב

  דיווח
  ישר כוח לועדה

 3. אורחת הגב

  אני כבר בלחץ בטיחות חשמלאית בברכה.
  טוב שוועדת אכות סבבה ממליץ בדיקה חשמלאית בברכה.
  מבקשת מהיושב ראש הוועדה גם לראות את הבדיקה בטיחוטית לציבור.
  אני כבר בלחץ בטיחות חשמלאית בברכה.

 4. אורח/ת הגב

  רוכלות ועסקים במרכז המסחרי ובשכונות מגורים
  אני רוצה לחיות בישוב חי ופעיל ,כזה שמאפשר לתושביו גם להתפרנס בו. אנחנו צריכים להיזהר שמרוב רדיפה אחר שקט, ניקיון ועמידה בתקנות , לא נמצא את עצמינו בשטח סטרילי כל כך שלא יהיו בו חיים,יוזמה, גיוון או עניין. אם רוצים שבכפר יחיו לא רק פנסיונרים אמידים אלא גם משפחות וצעירים הפיקוח צריך להיות זהיר ולא קטנוני.

 5. אורח/ת הגב

  אני דווקא בעד רוכלות בכפר ורדים
  זה מחיה, יוצר עניין, משנה שגרה ומהווה גורם משיכה.

 6. אורח/ת הגב

  רוכלות
  דוכני הרוכלים בכפר, כדוגמת הרוכל שמוכר בגדים מוזרים מקבוץ צבעון, ממש מכער את המרכז המסחרי, המרכז מתחיל להיות דומה לשוק תרשיחא בשבת, גם יתר החנויות שבמתחם הסגור כמו החנות של סימה והמסעדה המזרחית לא תורמים ליופי המרכז המסחרי היה עדיף לו כל אחד מעסקים אלו היה מסתפק בהצגת מרכולתם בתוך החנויות שלהם, איני מבינה למה המועצה מאפשרת זאת

 7. אורח/ת הגב

  הבריכה
  בבקורי בבריכה גיליתי שהמגלשות מתנהלות השנה ללא מציל, בחור/ה המשגיח על הסדר וגם הורד השלט לגבי הנוהלים לשימוש במגלשות. הילדים גלשו בצורה מאד מסוכנת, בזה אחר זה ונתקלו זה בזה לעיתים קרובות. כשהערתי למציל, הוא פשוט עזב את הבריכה ושמר על המגלשות. בפעם הבאה, גיליתי שהמצב דומה.
  כמו כן, לא ברור לי באילו תנאים מחליפים את המים, והאם נכון להכניס את השוחים, כחצי שעה לאחר שמנקים צואה מהבריכה בעזרת הרובוט. נאמר לי שזה תואם את נהלי משרד הבריאות.

 8. מנוי מאוכזב מאוד בקאנטרי הגב

  ובכלל הקאנטרי הוא אכזבה גדולה מאוד
  מעט חוגים, יחס מזלזל של ההנהלה והמזכירות בכניסה.
  הציוד הבסיסי חסר והאוירה הפכה ללא נעימה.
  את הקולר של המים הקרים לקחו משם כדי שאנשים שיהיו צמאים ויאלצו לקנות מים מהקיוסק בהמון כסף.
  תשלום לכניסה מגיל אפס (לשכנה שלי לקחו כסף מלא על התינוקת שלה בת השבועיים).
  אנשים שהגיעו לבריכה ורצו לצאת ולחזור אחר כך כדי לאכול צהריים בבית נאמר להם שיצטרכו לשלם כניסה מחודשת שוב עבור עצמם.
  מנויים צריכים לשלם עבור ימים מיוחדים כמו יום הילד, תשלום נוסף.
  אסור להכניס אוכל כדי שמי שרעב יהיה חייב לקנות אוכל לא בריא במחירים לא סבירים במזנון.

 9. אורח/ת הגב

  אני רוצה מרכז חי ותוסס ולא מרכז סטרילי ומנוכר
  אני שמחה מאוד על הדוכנים ושמחה מאוד שבעלי החנויות מציגים את מרכולתם גם מחוץ לחנות.
  זה נותן אוירה של חיות ועניין.
  אי אפשר שהכל יהיה “סטרילי”.

 10. אורח/ת אביגיל ויצחק יורש הגב

  על הרוכלות
  אנחנו סבורים שרוכלות דרך קבע היא תרומה ועידוד להפקרות ול “פרטצ’יות “,
  ביטוי של הזנחה ורשלנות שאין לו מקום בישוב מסודר וממושמע השואף לאייכויות . הקמה של דוכנים ומתקנים ארעיים היא דבר לגיטימי, מיוחד מקובל וסביר, בימים ובארועים מיוחדים יוצאי דופן ,שבהם יכולים להתקיים שוק,ֿיריד, או חגיגה כזו או אחרת . אבל לדעתנו וטעמנו בשום אופן לא כתופעה של קבע .

  מדוע בכל ישוב בעולם הנאור ובארץ, שבהם מנסים לשמור ולקיים אייכות, ציביון, סדר ושמירה על כללים למיניהם, מחוייבים אנשים להגיש לאישור הרשויות, שילוט, צביעה, סגנון בניה, וגם את אופי הפעילות שיקיימו בצבור ? האם זו סתם גחמה
  של הרשות ? או נסיון לקיים מינימום של משמעת, סדר, נועם, נוחיות ורספקט ?
  לאלה יש חשיבות מיוחדת בארצנו שבה הנורמה המקובלת היא של
  ” כל ממזר מלך ” עם תוספת של “איש כעקום בעיניו יעשה” , חברה שכל נסיון
  להסדיר בה משהו שאינו נראה למישהו, מתפרש מיד כפגיעה ב”אגו” ובחופש .

  אם נאפשר היום רוכלות, מחר יצטרף גם קיבוץ נדבות, למה לא למשל לאפשר או
  להרשות לתלות כביסה לייבוש בככר הכפר ? אם כבר, אז כבר !!!
  שם השמש יעילה יותר מאשר בחצרות הפרטיות שבהן הצמחיה מטילה צל .

  בקיצור,
  לטובת הצבור : דרך קבע, אסור,
  בחגים אפשר, חוץ מביום כיפור !

  שלכם עם מלוא הרספקט
  אביגיל ויצחק יורש

 11. אורח/ת הגב

  קטנוניות
  לצערי כתושב ותיק בכפר ורדים שאוהב את המקום אני נתקל שוב ושוב בתגובות של אנשים קטנוניים ומשועממים
  אין שום רע ברוכלות ובדוכנים כמו דוכני הגלידה בקיץ שרעננו את המרכז המסחרי.
  וכמובן יזמות אלה ונוספות כגון עסקים בבתים נותנות הזדמנות לעוד אנשים להתפרנס.
  כל זה לא שולל כמובן את העובדה שעסקים כאלה כמו כל עסק אחר צריכים להיות תחת סוג כלשהו של פיקוח.
  בתקווה שלא כל תןשב משועמם ירגיש מוטרד כל הזמן ממעשי שכניו.
  מתגעגע לפשטות ולסולידריות של ראשית הכפר

 12. אורלי הגב

  אין מודיעים לתושבים אודות הפסקות מים יזומות!
  פעם אחת בלבד קבלנו הודעה אודות הפסקת מים יזומה – מתושיה.
  בפעם אחרת, פתאום קם אדם – ואין מים!
  הסתבר, שתאגיד המים הודיע למועצה, אך זו לא טרחה לעדכן את התושבים – אולי משום שההפסקה היתה רק בשלב ב’ או בחלק ממנו? התשובה – “התאגיד היה צריך להודיע לתושבים” היא קטנונית. אם התאגיד טורח ומודיע למועצה – היא חייבת לידע את התושבים. לתאגיד הבלתי-מקצועי הזה אין האפשרות שיש למועצה לידע את התושבים, ככל הנראה.

 13. אורלי הגב

  שוק או מרכז מסחרי?
  אין שום רע בכך, כשהעסקים הפועלים במרכז מציגים מעט ממרכולתם מחוץ לחנויות, בצורה אסתטית. גם דוכן הגלידה, שנצב בצד ולא הפריע למעבר בין החנויות היה נעים לעין. אבל הרוכל הנצב במקום מהוה פגיעה כלכלית בחנויות הכפר, פגיעה אסתטית בנוף המרכז ומשווה למקום מראה של שוק לא-מסודר. הטענה של המועצה, כאילו הדבר יביא לפריחה כלכלית של המרכז היא מגוחכת. כנראה שהמועצה מקבלת משהו לכיסה מהרוכל. בנוסף לכל, המקום שבו הוא ממוקם מהוה הפרעה לרוצים לחצות את המרכז. וכל הכבוד לועדה הפעילה.

 14. מאיה הגב

  אכות הסביבה היחידה שמפרסמת את תוכן ישיבותיה-מה לגבי ירוק עכשווי?
  אם מדברים ירוק אז מה לגבי חסכון ציבורי במים יש/אין?
  בחטיבת הביניים בה לומדת הילדה שלי ראיתי בחורף גם מזגנים וגם צלעות רדיאטורים בפעולה.
  מדוע שניהם ומי מהם יותר יעיל?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן