לפני החגים…


צילה שנהר לפני החגים
צילה שנהר

חגים זוגיות ומשפחתולוגיה – איך לעבור זאת בשלום

כפרניק _רזולוציה נמוכה_8 לפני החגים...

 

אני בטוחה שזה קורה רק במשפחות אחרות ושאצלכם בזוגיות ובמשפחה המורחבת הכל בסדר עם השילוב המאתגר של חגים ומשפחה, אך לא תאמינו… יש משפחות בהן המפגש הזה טעון ובעייתי.
תמהיל של שבתות, חגים מרובים, אוכל, נסיעות, אירוח, ציפיות, משקעים מהעבר, כעסים וריבים יכולים לנוע מרמה של חוסר נעימות ועד פוטנציאל לאירוע רב נפגעים שיותיר אחריו טעם מר עד החגים בשנה הבאה עלינו לטובה או לפחות עד פסח.
קונפליקטים רדומים שלא נוברים בהם בחיי היומיום מתעוררים פתאום לחיים בתקופה זו.
אם תרצו או לא תרצו המתח הזה משפיע גם על המשפחה הגרעינית שלכם והזוגיות עלולה למצוא את עצמה קרועה לאופוזיציות מכל צידי המתרס ולפעמים יש הרבה יותר משני צדדים למתרס.
 
אני שמחה להגיש לכם צרור עצות מעשיות איך בכל זאת לעבור את התקופה הזאת בשלום מבלי לחשוב על גירושין.
 
תאמו ציפיות עם בן/בת הזוג – אל תשאירו מקום לספונטניות. תכננו מראש איפה מתארחים ואצל מי, כמה זמן תתארחו, האם נשארים לישון או לא ומה להביא מתנה. סכמו את הפרטים הכי קטנים כדי לצמצם את המקום ל"טעויות".
 
האצילו סמכויות – אם אתם מארחים הרי מדובר במטלה לא פשוטה לאור כמויות האורחים הדופקים בדלת, ע"מ לא להתמוטט מעייפות ולמנוע תחושה של קורבנות ומסכנות אני ממליצה לחלק את הנטל בין כל המתארחים. המארחת לא צריכה לסיים את החגים ולהזדקק לתקופה התאוששות לזמן בלתי מוגבל, תוך פיתוח כעסים על כך שהיא שוב מרגישה מנוצלת.
 
החליטו מראש – תחליטו מראש שאתם לא מתרגזים לא משנה מה קורה. נסו לראות את העניינים כצופים מהצד ותשתדלו לא להיות מעורבים רגשית. הגיבו מהראש ומההיגיון ולא מהרגש ומהכעס כי תגובה ממקום רגשי עלולה לא רק שלא לקדם אלא אפילו לפגוע. לפני שאתם מגיבים ספרו עד 10 (אמנם זו קלישאה אבל זה עובד).
 
שנו את האוטומט – לפעמים אתם יכולים למצוא את עצמכם במצבים של "לבכות או לצחוק", כאופטימיסטית חסרת תקנה אני ממליצה לכם לשנות את זווית הראיה ולקחת את הדברים בהומור.
  
 
כביסה מלוכלכת לא מכבסים על שולחן החג – גם אם אתם טעונים תשתדלו לא לפוצץ פרונקלים משפחתיים סביב שולחן החג בפומבי מול כולם כאקט של "אני צודק/ת".
אל תתנגחו עם בן / בת הזוג מול כולם כדי לארגן לכם קואליציה.
 
תהיו חכמים!!! אל תהיו צודקים וזכרו ובסופו של דבר זו רק תקופה וזה עובר.

צילה שנהר
יועצת זוגית, אישית ומגשרת.
מטפלת במבוגרים ובנוער בקליניקה ובישראלים בחו"ל ובכל הארץ באמצעות האינטרנט.
050-6402526

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

  1. גילי. הגב

    צילה- תודה:)
    קראתי ואהבתי!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן