לבוא כמו שאני ???


כפר ורדים , כפרניק
מיה שנור

כמה דברים על ראיונות עבודה והדרך למציאתם

כפרניק maiasnur לבוא כמו שאני ???

 

עברנו לכפר ורדים לפני קצת יותר משנה. מקום נפלא, אויר פסגות, הילדות מאושרות, חברים וחברות פוקדים את ביתנו והן אותם. למדנו כבר לומר "בכפר" ולשאול: "אתה מהכפר?" – קצת לא נעים לספר אך כשחיפשנו בית הדבר הראשון ששאלו אותנו זה: "אתם מהכפר?" הבטנו זה בזו בתמיהה וענינו חזרה – "איזה כפר? אנחנו מהעיר".
אבל, למרות כל הדברים הטובים גיליתי ש"’הכפר" מרוחק. מרוחק מהעיר הגדולה ובעצם, מרוחק מכל עיר. מה שכמובן יוצר קושי במציאת תעסוקה. אז, חוץ מלפתוח חברת הסעות להובלת עוללים מחבר לחבר כולל טיפול בשאלה: מתי לבוא לקחת בחזרה? צריך לעשות.
תתפלאו, יש הרבה לעשות מול הקושי (כן, נכון, יותר טרנדי לומר אתגר ולא קושי).
אפשר ורצוי להתכונן להזדמנויות וכשהן מגיעות להיות מוכן אליהן… בואו נתחיל.
 
כפרניק maiasnur_0 לבוא כמו שאני ???

 

תחשבו על מישהו שאתם רוצים לשמח. החלטתם לקנות לו מתנה, חשבתם מה הכי יתאים לו ויצאתם לשיטוט. עברתם חנויות, התלבטתם ולבסוף מצאתם – זה בדיוק זה, הכי טוב שיכול להיות, רק מה – "זהירות שביר". אתם משלמים ממיטב כספכם והמוכרת האדיבה שואלת: לארוז? בוודאי לארוז, חשוב שזה יגיע שלם ובכל זאת גם עלה לא מעט ושהאריזה תהיה יפה, יפה מאוד, מושקעת. והנה הגעתם לאדם והמתנה בידכם הוא מתבונן במתנה מופתע, שמח, מביט כחצי דקה בעטיפה בעניין רב ומתפנה לפתוח אותה.
עכשיו, דמיינו מצב אחר – חיפשתם, מצאתם, קניתם. לארוז? מה פתאום – אני אביא את זה כמו שזה, זה מספיק יפה, יקר וטוב – שיעריך ! הגעתם לאדם שאתם אוהבים, הנחתם את המתנה על השולחן ואמרתם הנה זה, קח, תשמח, תיהנה, עלה הרבה ועבדתי על זה קשה. מה, אתה לא רוצה? לא שמח? לא צריך. מישהו אחר ירצה, ממש כפוי-טובה.
 
אז נכון, אמרו חכמינו "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", אבל טבעי ואנושי וכמעט כולנו בחצי הדקה הראשונה מסתכלים בקנקן, באריזה, בדרך הגשת האוכל ורק אחר-כך מתפנים לראות מה יש בפנים. לרוב מחפשים אישוש ואישור למה שראינו בקנקן.
ובדיוק כמו המתנה ההיא. הרי במהלך השנים עבדתם כל-כך קשה, אספתם ידע, נסיון, קשרים, עברתם קשיים בהצלחה, הבאתם מעצמכם ומיכולותיכם, הקנקן שלכם מלא בכל טוב. תארזו אותו יפה. הוא ראוי לזה.
 
איך אורזים???
ראשית החלטה – אני רוצה למצוא עבודה ולכן אני מוכן לעבוד לשם כך. מהי העבודה? חיפוש ממוקד, כתיבת ותחזוק קורות חיים, התארגנות לראיון, למבחנים, למו"מ על תנאי ההעסקה. החלטנו? אם כן, אפשר להתקדם.
 
קורות חיים:
הדרך בה קורות החיים כתובים היא חשובה מאין כמותה, היא צריכה לתאר במילים מדודות את פועלכם ומעשיכם כמעשה אמן. למראיין לוקח לכל היותר 20 שניות להחליט האם קורות החיים מעניינים אותו או לא. זוהי המטלה הראשונה שלנו – לגרום לאדם שבעבר השני להמשיך ולקרוא, לאשש את הרגשתו הראשונית שאתם הוא האיש שהוא מחפש.
איך כותבים קורות חיים ומה חשוב שיהיה בהם זו תורה בפני עצמה. הפעם אתמקד במספר דברים חשובים.
ההמלצה הטובה ביותר שאוכל לרשום היא: חשוב שיהיה לכם שלד של קורות חיים, כתוב בצורה איכותית וממוקדת אך, וכאן המלצתי, להתארגן היטב לפני משלוח קורות החיים ולא לשלוח את הקובץ כמו שהוא – לבדוק מהי המשרה אליה אתה מועמד, מהם דרישות המשרה עליהם אתה עונה ואף מצטיין בכך ולהוסיף/ לשנות/ למחוק על-פי המשרה כפי שהוגדרה על-ידי המחפש. זה יעשה את ההבדל בין "אפשרי" לבין "זה האיש שאני מחפש".
 
היום יש אתרים רבים המסייעים בכתיבה וכן דוגמאות מוכנות רבות. אני חושבת שקורות חיים הם יחודיים וצריכים לשקף את האדם. שאלו את עצמכם שאלות על כל משפט שאתם כותבים, בדקו האם המשפט שכתבתם על עצמכם אכן עונה בצורה מיטבית על כך, לא יודעים איך? בקשו עזרה והכוונה. 
אתם עדיין מועסקים ומחפשים מקום עבודה אחר? כתבו בראש הדף ‘דיסקרטי’ ובמיוחד כשאתם שולחים בדוא"ל למעסיק לא ידוע או עובדים עם חברות השמה, ציינו זאת במפורש. בכל שנותיי בתחום גיליתי שהדיסקרטיות מכובדת בין העוסקים בתחום והיא חלק מהאתיקה המקצועית שלנו.
חוששים מאוד? אל תכתבו את שם מקום העבודה הנוכחי במפורש אלא רמזו ולדוגמא "חברת הייטק בתחום האלקטרוניקה בצפון", "מפעל תעשייתי בתחום המתכת בקריות".
מחפשים משרות בכירות ועדיין מועסקים? יש היום חברות השמה רבות ואנשים פרטיים המטפלים במיוחד במשרות אלו – הם דואגים שלא למסור את השם ואף למחוק אותו מקורות החיים בשלב קריאת קורות החיים ורק לאחר שהמעסיק מביע עניין במועמד הם מוסרים אותו ולכן אני חוזרת וכותבת – החיפוש דיסקרטי? ציינו במפורש.
 
סדר נכון ותוכן מתאים
כדאי ונכון לכתוב קורות חיים מובנים. וההמלצה היא בסדר הנ"ל:
פרטים אישיים
השכלה
נסיון תעסוקתי
שירות צבאי/לאומי
שפות ושונות אם יש
 
לציין שנים ולא חודשים (אך לזכור את החודשים היטב כשאתם מגיעים לראיון). להשתדל לכתוב על דף אחד ואם ממש אי אפשר לכל היותר שניים. להקפיד כי בדף הראשון נמצא הנסיון הרלוונטי ביותר לתפקיד אליו אתם מועמדים, אם קו"ח יעניינו את המעסיק הוא ימשיך לדף השני, אם לא הצלחתם להעביר את המסר אזי הדף השני יהיה לא רלוונטי.
לא להעמיס פרטים שאין בהם צורך. תמיד לזכור: מיקוד, מיקוד, מיקוד.
 
למוספים "תמצית קו"ח" כמה כללים:
·  התמצית תבוא מיד אחרי הפרטים האישיים.
· לכתיבת תמצית יש יתרונות אך גם חסרונות – ברוב המקרים התמצית היא כל מה שהמראיין יקרא כדי להחליט על המשך תהליך – זוכרים את 20 השניות?
·  הוספתה מתאימה לאנשים שהגיעו למשרות ניהול ומשרות בכירות ואינה מתאימה למי שמתחיל את דרכו התעסוקתית, או מי שטרם התנסה בפרוייקטים יחודיים ומשרות ניהוליות.
· כדאי לכתוב תמצית קו"ח בנקודות ולציין בה הצלחות יחודיות, תחומי ניהול משמעותיים, אחריות והובלה שהיו מנת חלקכם במקומות עבודה קודמים.
  
לסיום, אפנה לצעירים שבינינו ולצעירים ברוחם: בעידן הנוכחי, מעסיק יודע בדיוק כמוכם לחפש בגוגל, בפייסבוק ושאר אתרים – הדבר הופך לשכיח מאוד. שימו לב מה אתם כותבים, התמונות, האמירות וה"קיר" שלכם אומר עליכם המון  (את זה אמר הנשיא אובמה עוד לפני).
זכרו את תחילת הכתבה: עבדתם קשה בדרך להיות מי שאתם, טפלו בזה נכון, אתם ראויים לזה.
 
בהצלחה.
***
הכותבת היא סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת אופטיפלס, זכיינית Essilor העולמית. יועצת ארגונית ואישית בתחומי פיתוח אישי וארגוני, ניהול קריירה, פיתוח הדרכה ויחסי עבודה. 
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  גם יפה וגם אופה
  בהצלחה בכפר!!!

 2. אורח/ת הגב

  המון הצלחה בכפר לך ולמשפחתך. תודה על הטיפים!

 3. אורח/ת הגב

  תמימה
  לאחר 10 שנים בכפר , 150 ראיונות לפחות ,3 עבודות שרק בעזרת אנשי פנים הצלחתי “להתקבל”(וגם הם במרחק ממוצע של שעה לכל כיוון מהבית…)
  ועדייןמבלה בנסיעה אין סופית לגוש דן כל שבוע ומכיר אישית 200 בתי אב שגם הם על ה”נתיב”…-
  אני אומר לך שמה שכתבת טוב בתיאוריה ונכון אולי לגוש דן
  לצפון חוקים משלו ואפילו אכזריים.

 4. אורח/ת הגב

  מידע מאוד מועיל
  הגשה מצוינת של הנושא ורעיונות מצוינים. חן חן ובהצלחה

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן