ימים ראשונים, חלומות ישנים


יקי טובי, רשמיו של תושב חדש בכפר ורדים
יקי טובי

מרשמיו של תושב חדש בכפר ורדים…

כפרניק _1_~1 ימים ראשונים, חלומות ישנים

הימים הראשונים שלנו בכפר ורדים, בתחילת יולי השנה, לוו בתחושות מעורבים. מצד אחד לעזוב את החברים והמשפחה המורחבת במרכז, ומצד שני לבוא לכאן ולהגשים חלום ישן לגור בכפר.

ההסתגלות למקום לא מוכר ואנשים זרים גרמה לנו סקרנות ואתגר גדול. עם הזמן גילינו המון אנשים חמים ותומכים, רצון לקליטה מהירה מצד המערכת והרבה שקט ואיכות חיים. הסתובבנו רבות בכפר וניסינו בתקופה קצרה להבין את משמעות המקום על כל מובניו, להכיר את המערכת ואת הגופים הרלוונטיים לחיינו.

גילינו איפה משחקים כדורגל ומתי נדלק האור במגרש, מצאנו את מסלול הריצה השטוח ביותר,  קפצנו למים בקאנטרי, הכרנו את מערכת החינוך ואפילו הספקנו לשתות קפה במרכז המסחרי. ימי הקיץ החמים והחופש של הילדים הובילו אותנו להסתובב באתרים, מעיינות מסביב לכפר ולהכיר את הסביבה העוטפת מבחוץ. המעבר לאזור ומערכת לא מוכרת הוא מאוד מאתגר אותנו, ההורים, אך יש לקחת בחשבון את הסתגלותם של הילדים ולשלב אותם בכל צעד חדש, גם הם זקוקים לביטחון במקום החדש.

כפרניק 007_1 ימים ראשונים, חלומות ישנים

בהגיענו לכפר ידענו שנצטרך להשקיע מאמצים גדולים כדי להכיר לילדנו חברים חדשים אשר בהמשך יקלו את הכניסה שלהם למערכת החינוך. פנינו לגורמים הרלוונטיים (טלי קרן) וקיבלנו תמיכה וסיוע אדירים. החופש הגדול הסתיים והכניסה של בנותינו לגנים מביאה עימה מסכת סיטואציות טובלות באין סוף רגשות. הילדות נכנסו לגן חדש באשכול גפן ופוגשו לראשונה את הסביבה הלא מוכרת והפרצופים החדשים מקרוב מאוד.

ההתרחשות סביבן גורמת לתחושת פחד וחוסר שייכות, למרות החיבוק החם מהגננת. אנו כהורים לא תמיד מצליחים להבין את גודל הדרמה של ילדינו וחושבים שהיא לעיתים גדולה מדיי וחסרת סיבה. אי הוודאות והעדר בטחון במתרחש גורם לכולנו לחוסר נוחות שיוצר מתח, סקרנות ולעיתים רגישות ונטייה לקנטרנות. ישנם ילדים שהפרידה בגן עבורם היא חלקה ופשוטה וישנם כאלה שצריכים זמן להתרגל למקום וחוקיו החדשים. כניסה לגן היא עניין רגשי מורכב במיוחד אחרי חופש גדול והקושי מוכפל כשהילד הוא לגמרי חדש בישוב ובמערכת. תפקיד ההורים הוא להעביר מסר מלא ביטחון וממצא – "אנו מאמינים במערכת ובגננות, אתה בידיים טובות, נפגש אחר הצהרים".

 

גם אנו ההורים עוברים ימים קשים ומתמודדים מולם ובנוסף אנו מתמלאים ברגשות מעצם היותנו נתונים לסחיטה רגשית של ילדינו שבאה בעיקר בזמן הפרידה בגן. כדאי לזכור שאמונה מצידנו במערכת ובגננות תיצור פרידה קלה יותר, כיוון שהילד מצליח לזהות דרך מסרים נסתרים שלנו את תחושתנו האמיתית לגבי המקום ולעיתים הוא ממנף את התחושה ומתנהג בהתאם.

ימים ראשונים בכל תחום וגיל אינם פשוטים, המטרה היא להקל בהתנהגות מבוקרת ובוגרת, לקחת החלטות מהירות נטולות שיקולים רגשיים ולהפוך את ההתמודדות מול המציאות החדשה ליעילה, מהירה ותורמת. מנגד, לתת לילד לבטא את רגשותיו ולהביע את פחדיו, להקשיב, לחבק ולפרוס עבורו רשת ביטחון חזקה ואמינה. בסופו של דבר, כשהילד מחייך הקליטה בגן הופכת לנעימה ופורייה וגורמת לכולנו תחושת סיפוק עצומה על שמצאנו עבורו מערכת חינוך מעולה.

זהירות בדרכים ושנת לימודים מוצלחת.

 

לבלוג של יקי טובי

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. תושבי כפר ורדים הגב

  ברוכים הבאים
  קליטה קלה ומוצלחת!!!

 2. אורח/ת הגב

  מזל טוב
  שריין בצד 4000 דלק כל חודש…

 3. שכנים הגב

  גם אנחנו היינו חדשים
  ברוכים הבאים, עשיתם צעד חכם ואמיץ. אנחנו גרים כאן כבר כמעט שנתיים, נהנים מכל רגע ובכלל לא מתגעגעים למרכז…
  מי יתן ותהנו תמיד מביתכם החדש, שנה טובה.

 4. אורח/ת הגב

  ל-3
  ממרומי ה 12 שנה שלנו כאן שנתיים ראשונים היינו תמימים, ובאמת היה כייף
  אח”כ כבר זה לא היה כ”כ ככה….

 5. סמבלוסק הגב

  תגובה ל-4
  צודק בכל מילה,אח”כ זה נהייה פחות ופחות.
  לכלוך,מועצה שלא מתפקדת,שכנים שלא מתחשבים,מלוניות,צימרים וכלבים וחתולים חופשיים.
  ברוך הבא ותהנה מתקופת התמימות.

 6. נאיבית שכמותי הגב

  חמש עשרה שנה כאן…
  כשהגעתי לכאן הייתי חדשה בגליל.
  הנוף שבה את ליבי. מבחינה מסוימת הרגשתי קצת כמו בפרובנס.
  בישוב התאהבתי בשלבים. ואהבתי התבגרה,כמו כל אהבה אחרת…
  אמנם ישנן כאן כמה רעות חולות, אך בסך הכל מדובר במקום נהדר.
  ולכל מי שמתלונן, היי – זה כמו באהבה, לא חובה. מי שזה לא מתאים לו יכול לחפש במקום אחר. אבל בדיוק כמו באהבה, גם כאן רצוי להשקיע. מי שמצפה שהכל יהיה לו טוב בצורה פסיווית – שישכח מזה. נא להתנדב, נא להתבטא, נא להיות שותפים ולא אורחים

 7. אורח/ת הגב

  26 שנים בכפר ורדים
  ברוכים הבאים לכפר
  אני ומשפחתי גרים כאן 26 שנים
  פה גידלנו את הילדים ועכשיו הם באים עם הנכדים
  אני מרוצה ומאושרת כאן לא עוזבת את הכפר לשום מקום
  תסתכלו סביב ותראו כמה דברים טובים יש לנו פה אל תחפשו את הרע עם זכוכית מגדלת כי רע יש בכל מקום
  מאחלת לכם חיים טובים ומאושרים

 8. אורח/ת הגב

  אוהב אותך יקי
  יקי כאן אהוד ממשמרות
  בהצלחה בהתחלה החדשה
  תמצא לך שם בית כנסת ותתחיל להבין מה הולך
  שלך תמיד
  אהוד

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן