חצי איש ברזל…האמנם?


חגית פרידלנדר
אל”מ דרור פלטין שיתף את הקהילה בשירותו הצבאי, פציעתו הקשה ושיקומו המרשים
כפרניק _פלטין 1 חצי איש ברזל...האמנם?

אל"מ דרור פלטין שיתף את הקהילה בשירותו הצבאי, פציעתו הקשה ושיקומו המרשים * חגית פרידלנדר הייתה, שמעה, התרשמה ורשמה

במונחים מעולם הספורט להיות חצי איש ברזל זה לעשות חצי ממספר הקילומטרים שעושה איש ברזל "שלם" בשחייה, רכיבה על אופניים וריצה.

איני עוסקת בספורט, לפחות לא מתוך הנאה לשמה… והתלבטתי עם עצמי האם לגלות לכם שבעבר נמנעתי בכלל מכל פעילות עד כדי ציון שלילי שעיטר את התעודה שלי בימי התיכון.
תמיד מצאתי לי תירוצים כדי לעסוק בדברים אחרים שעניינו אותי יותר מלהזיז את עצמי לכלל תנועה. מאז חלפו אי אלו שנים ואת חשיבות הספורט למדתי על בשרי, ואם אדייק על רמ"ח אברי ושס"ה גידי…
כשאני חושבת על אותם העוסקים בספורט כחלק מהווייתם הקיומית אני יודעת שמפעמת בגופם רוח אחרת, רוח לחימה, כח רצון עז, התנהגותם שונה והבחירות שלהם מקדמות אותם במסלולים מאתגרים הקשים יותר מן הסתם לאדם הממוצע. כח אחר מניע אותם והיכולת פיזית מעצימה גם יכולתם המנטאלית.
לעיתים, כשאני צופה בסרטים דוקומנטריים המתארים סיפורי גבורה של העוסקים בספורט אתגרי, גם כשהם נפגעים קשות הם שועטים קדימה ומתעלמים מהמגבלות החדשות שיצרו להם הנסיבות.
לפעמים נראה לי שאנשים אלה חיים רק בסרטים ויתכן שאינם אמיתיים, הם רחוקים ולא מוכרים, ואולי סיפורם המוצג לעיני הצופה לא צמוד לעובדות ומזווית הראיה שלי הם נשמעים מוגזמים לספורטאית כורסה שכמוני.
 
 
דרור בחר לחזור לחיים שידע לפני התאונה המצערת. הקשבנו כולם בדממה ובהשתאות, על גבול ההערצה, לקולו השקט המשתף אותנו בעולמו, הוא נשמע מאופק למרות תוכן הסיפור. הוא הקפיד לחדד את הפרטים לבל נחמיץ אף רגע ממה שחווה.
אחרי מספר חודשים צלח את הכינרת ובהמשך השיקום כבר הצטרף לטריאתלון עם קבוצת המכבייה, תחרות חצי איש ברזל, טור דה-פרנס, מרתון טבריה ובאמתחתו עוד תכניות עתידיות ואתגרים נוספים.
 
 
כפרניק _פלטין 1_0 חצי איש ברזל...האמנם?
והנה כאן, בכפר שלנו ממש, חי בקרבנו אדם כזה. צנוע. ביישן משהו, אך גיבור אמיתי.
הגעתי לגמרי במקרה לשמוע את דרור פלטין במועדון שלנו בכפר. בעצם אפשר להשמיט את המילה "במקרה". כלום אפשר להעלות על הדעת שאבחר לשמוע אותו לגמרי במקרה? ידיעה קטנה בלבד שהבחנתי בה לחשה לי באוזן שמוטב לי להקשיב לסיפורו. סיפור של אדם מיוחד שקורץ מאותם חומרים שיש ליחידי סגולה, אדם שניחן בכוחות מופלאים.
כמו כולם הקשבתי לו בהתרגשות רבה והכתף שלי שהציקה לי חודש ימים הסתתרה בין מלבושי כמתביישת במכאוביה…
 
אל"מ דרור פלטין נפצע במהלך צניחה חופשית ביולי 2008. הוא פרק את כתפו מבלי שידע זאת. המצנח הרזרבי נפתח אוטומטית, אך רק סמוך לקרקע הבין שאין הוא יכול להתכונן לנחיתה. דרור הסתחרר ונחת על הקרקע עם פציעות קשות בפלג גופו התחתון. האגן והגפיים נשברו אבל לא רוחו האיתנה. דרור מצא עצמו אחרי שלב הטראומה על כסא גלגלים. זוהי רק הכותרת לסיפור שיקום יוצא דופן. הוא תיאר לנו בפרוט מצמרר את נסיבות הפציעה, את הרקע הצבאי המגוון שלו, את שלבי ההחלמה ואת דרך חשיבתו.
כששאל את הרופא מתי יוכל לרוץ, זכה למענה: "מה רע בללכת?" אך דרור בשלו. קולו נסך בנו תחושה שהכל אפשרי. הראש הוא המפקד שמחליט. והוא החליט.
הייתה לי תחושה בשלב מסוים שהאיש פשוט יצא מעצמו והתבונן איתנו כבסרט, מנסה להבין את השתלשלות האירועים אחד לאחד. יכולותיו של אדם המחובר לספורט ששם לו למטרה להחזיר את גופו למצבו הקודם הן בלתי נתפסות. התרשמתי שאדם כמו דרור אינו מאלה הממהרים להיחשף ולחשוף את רגשותיהם, אך כיוון שהבין שהרבה אנשים יוצאים נתרמים מסיפור שיקומו הוא בכל זאת עושה זאת בעדינות נוגעת ללב. הדרך שלו לתאר ולהעביר את סיפורו האישי כל כך ואת עולם הערכים עליו גדל מרגשת עד מאד.
אמנם הוא נטל חלק וזכה בתחרויות של חצי איש הברזל במונחים של ספורט אבל במונחים שלי לפחות, להיות חצי איש ברזל כמו דרור זה להיות אדם שלם, כי איך יכול היה להיות כזה ללא החצי השני של אישיותו?

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. יעל הגב

  איש הברזל
  כבוד לדרור פלטין וגאוה על היותו תושב הכפר המשפט “אין דבר העומד בפני הרצון” מתגלמת בדרור.בהצלחה בכל האתגרים שתעמיד לעצמך.

 2. אלי הגב

  כל הכבוד לדרור
  דרור באמת הוכיח ש”אין דבר העומד בפני הרצון” ו”השמיים הם הגבול”
  כל הכבוד ובהצלחה לדרור,
  לחגית,
  היטבת להבין מה עושה ספורט לבן האדם, (למרות שזה לא היה בראש מעייניך), בתור אחד שעוסק בספורט בקביעות, ממליץ בחום !!
  בהצלחה
  אלי ב

 3. רז הגב

  דרור
  דרור שייך לזן מיוחד במינו
  אבל אילו לא היה לו שופר נאמן בדמותה של חגית ספק אם סיפורו היה כל כך נוגע בנו וכל כך הופך לנושא אישי בעבורנו
  המון ברכות לדרור והרבה איחולי הצלחה לחגית הכישרונית

 4. ישר הגב

  דרור פלטין
  דרור הוא אחד מיני רבים לצערנו שבשל פציעה קשה וכואבת חזר לפעילות בספורט…הוא גם אחד שנתברך
  במתת אל מיוחדת והיא:נפש חסונה ונפשו של דרור היא הנושאת את הגוף…ומכאן נפשו של דרור נותנת לו”דרור” לכל מכאוביו ומגבלותיו הפיזיים…חגית הטיבה לתאר עד כמה חשובה לנו לעשות ולעסוק בפעילות ספורטיווית…חג שמח…ישר

 5. Donaldcorp הגב

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן