התארגנות חילונית


זיו וגרינפלד בפורום ארצי חילוני
מערכת כפרניק
זיו וגרינפלד בפורום ארצי לשמירה על צביון החיים החילוני
כפרניק של כנס גליל מערבי 008 התארגנות חילונית

 

בחודשים האחרונים התארגנו פעילים מישובים ושכונות ברחבי הארץ, ליצירת פורום שכונות ארצי, הפועל לשמור ולגונן על צביון החיים החילוני והחופשי במקומות מגוריהם.
חברי הפורום הם פעילים ונציגי ועדי שכונות מעשרות יישובים מכל קצוות הארץ (ערים גדולות כירושלים, תל-אביב וחיפה, וכן ערים ויישובים קהילתיים כרחובות, כפר יונה, מודיעין, קריית טבעון, רמת השרון, כפר ורדים ורמות השבים). הסובלים מהטרדות ומפלישה יזומה (ופעמים רבות גם כוחנית) של גורמים חרדים וחרדים-לאומיים לסביבתם.
 
כפרניק של כנס גליל מערבי 008_0 התארגנות חילונית
חברי מועצת כפר ורדים, מאיר גרינפלד ויעקב זיו, השתתפו בפגישת הפורום לאחר שהוזמנו על-ידי המארגנים.
 
לכולם משותפת המצוקה והצורך בהתגוננות ממגמות הולכות וגוברות של חדירת גופים חרדים וחרדים-לאומיים לשכונות בערים וישובים בעלי אופי חילוני. מדובר בהשתלטות כוחנית על מבנים ושטחים ציבוריים, פעמים רבות שלא כדין, יצירת תשתיות שתאפשר אכלוס של חוגים חרדים וחרדים-לאומיים בלב יישובים חילוניים, על חשבון צרכי התושבים המקומיים (לדוגמא: מקוואות וכוללים במקום מתנ"סים ובתי תרבות), פעולות יזומות של החזרה בתשובה המופנות בעיקר כלפי נוער וילדים וניסיונות בוטים להביא לשינוי אורח החיים החופשי המקובל בסביבה. ברוב המקרים זוהי פלישה של קבוצות מאורגנות, בעלות גב כלכלי איתן, הפועלות תוך העלמת עין ולפעמים אף בתמיכה של הרשויות המקומיות.
 
על רקע תופעות אלו קמות לאחרונה עוד ועוד קבוצות חילוניות, שמחליטות להתארגן כדי "להלחם על הבית", כדי שסביבתם לא תעבור תהליכי "החרדה", כפי שקרה בישובים כמו בית שמש או יבנאל. בפגישות הפורום התגלה דמיון רב בין המאבקים שנוהלו בישובים השונים: ההכרה שלחילונים עומדת זכות לאזור מגורים בו יוכלו לנהל את אורח החיים שבחרו בהם, הרצון לשמר ולפתח את צביון החיים החילוני והחופשי הקיים והצורך לפעול לחיזוק הקהילתיות החילונית ולהקניית חינוך וערכים לצעירים ברוח היהדות החילונית, החופשית והפלורליסטית.
הפורום הינו התארגנות לא פוליטית ולא מפלגתית, שמטרותיו הוגדרו כלהלן:
א. יצירת גוף מאוחד ומאורגן, שיהיה בעל כוח לדרוש את התייחסות השלטונות וטיפול בבעיות המועלות.
ב. מתן עזרה הדדית ושיתוף בידע ובניסיון שהצטבר בין תושבי השכונות והישובים הסובלים מבעיות דומות.
ג. יצירת מודעות לכך שהמאבקים המקומיים הם סימפטום לתופעה כלל ארצית.
 חברי הפורום שוקדים בימים אלו על גיבוש דרכי הפעולה והרחבת מעגל המשתתפים בפעילות.

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  אני חושב שזה דבר טוב
  להוות גוף משותף, ללמוד מנסיונם של אחרים, ולהדוף השתלטות חרדית על הכפר. תומך.

 2. יו"ר ועד הציבור החילוני הגב

  התארגנות חובה
  בשם ציבור החילונים בכפר – כולנו בעד הצטרפות להתארגנות החילונית.

 3. אורח/ת הגב

  מאד חשוב
  מאד חשוב להקים “חמ”ל” איזורי/ארצי למלחמה על הבית וחשוב מאד להחליף מידע ודעות, אבל אסור לשכוח שאת המלחמה על הבית שלנו אנחנו נצטרך לנהל, אז את התחום הזה אסור להזניח לטובת התאגדויות ארציות. העבודה אמורה להעשות בכל ישוב וישוב. אף אחד לא יעשה את העבודה עבורנו. בעוד אנחנו מדברים, המחזירים בתשובה ממשיכים בשלהם!!!

 4. כרמל הגב

  למאיר ויעקב תודה גדולה
  ולחרדים בכפר ורדים. כחילונית המאמינה בכח עליון, אני חושבת שאתם חצופים לחשוב שהקשר שלכם עם אלוהים הוא הנכון. הכפייה שלכם היא בעצם ‘יריה ברגליים’ של עצמכם. על כל אחד שאתם מקרבים, עשרה מתרחקים בשאט נפש.

 5. דוד הגב

  לכרמל מ 4
  לא הבנתי את הערתך. היא קצת סותרת את עצמה.
  דעתי היא שמה שהשניים למעלה עושים זה טוב, וזה עבור כולנו. הגענו לכפר (בתחילתו), לכפר שאמור היה להיות חילוני. באו לגור בו דתיים, ואנשים חזרו בתשובה, והכל היה בסדר. הלחץ החרדי בשנים האחרונות אינו טוב ואינו נכון. אז זיו וגרינפלד רוצים לנסות לשמור על מה שהיה.
  כך לפחות זה נראה לי. אני לא רואה יריות ברגליים.

 6. כרמל הגב

  לדוד – קראתי שוב את מה שכתבתי ואני לא רואה סתירה
  למרות שאולי הנקודה בסיום המשפט הראשון בתוכן, הייתה אמורה להיות נקודותיים (:) ולמען הסר ספק, התודה הייתה למאיר ויעקב, השאר היה לחרדים… ואם אני כבר כאן שוב – לתפישתי, דרך החרדים היא דרך של חטא לאותו אלוהים שהם מנכסים לעצמם. לו באמת היו מאמינים בו היו יודעים שהוא לא צריך את מלחמותיהם.

 7. דוד הגב

  כרמל חביבתי : התנצלותי
  עכשיו, אחרי שניקדת והסברת, קראתי זאת שוב ואני מבין (טיפש שכמוני) שהתודה לזיו וגרינפלד והתוכחה לחרדים.
  מסכים איתך לגמרי.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן