בטיחות וערכים


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק
טענות הורים על התנהלות רשלנית בטיול הצופים בפסח
כפרניק 040_1 בטיחות וערכים

 

בחופשת פסח האחרונה יצאו חניכי השכבות הצעירות בשבט "עפר" של צופי כפר ורדים לטיול בנגב. מספר הורים אשר ליוו את הטיול התלוננו על "התנהלות רשלנית" של מארגני הטיול ובעיקר על כך שלא היה פיקוח מספיק על המדריכים הבוגרים שהובילו והדריכו את הטיול.
למשל, אבי רייך, שהיה הורה מלווה, סיפר כי באחד הימים סיימו את המסלול כמעט ללא רזרוות מים. לדבריו, הוא כבר העיר וביקש בטיול קודם ברמת הגולן להקפיד על ג’ריקנים לתגבור מים במסלול. עוד הוסיף, כי איש לא בדק האם החניכים (כאמור, כיתות צעירות) לקחו את כמות המים האישית הנדרשת ההכרחית, ובדיעבד הסתבר כי חלקם "שכח" או "חיפף" בנושא זה. הוא התייחס גם לתקלות מינהלתיות אחרות כמו הצבת הגנרטור מטרים ספורים מהמחנה, ללא כל ביקורות או מחשבה.
"בעלון שחולק להורים נאמר שאחת ממטרות הטיול זה גיבוש", אומר רייך. "לצערי כמעט ולא הייתה עזרה הדדית והמדריכים אפשרו במהלך הטיול רווחים גדולים בין הילדים וגם לא דאגו מספיק להשגיח במעברים תלולים ובקטעים מסוכנים. נכון שצריך להתייחס לנערים בני 16-17 שהובילו את הטיול בעדינות, אבל הם לא מחוסנים מביקורת, בעיקר בכשלים קריטיים ובטיחותיים כפי שהיו. אם חס וחלילה היה קורה אסון, גם הנפגעים הצעירים וגם המדריכים היו סובלים אחר כך כל החיים".
אליעזר אוליבר, שגם הוא ליווה את הטיול, הוסיף כי במשך כל הטיול לא נערכה אפילו פעם אחת תצפית או הסבר על הטבע במקום. לדבריו, לילדים אין כל מושג היכן טיילו ולא קיבלו שום הדרכה ערכית בטיול. "זה מקום עשיר באתרי חקלאות נבטית, בחיות, בצמחים, בגיאולוגיה ובתוכן אמיתי וערכי – ונושא זה פוספס לגמרי, למרות שהערתי על כך כבר בהתחלה", אמר אוליבר.
כפרניק 040_0 בטיחות וערכים
***
 
וזו תגובתו של מנחם מרגוליס, ראש שבט עפר:

חניכי שבט עפר בכלל ואני בפרט, לא נוהגים לנהל שיח מעל גלי האתר. מאידך אנחנו תמיד קשובים ופתוחים לכל הערה או הצעה שיש למשהו לתת לנו. אנחנו נשמח באם אלו השואלים , מציעים הצעות ונותנים לעצמם גם את התשובות, ימצאו לנכון לפנות אלינו ישירות ולא לאתר כפרניק. אנחנו נשמח לקיים פגישה רצינית, ולא החלפת הודעות פופוליסטית באתר כפרניק, כדי שנוכל לשמוע אותם בהרחבה, להתייחס לגופם של הדברים, ללמוד ולתקן במידה וצריך. לדעתי כהכנה לפגישה, יהיה נכון לקרוא את הכתבה שהתפרסמה בעיתון "א-לה כפר" לפני כחודש. 

בכתבה הוסבר מה הפרוש המעשי של תנועת נוער, כשהכוונה היא שנוער מחנך ילדים, ולהבין כיצד הדברים מתנהלים בתנועת נוער להבדיל ממורים בביה"ס. שבט עפר פועל מזה עשרים שנה, ניתן לבחון אותו על סמך הפעילות הענפה שהוא מקיים לאורך השנים, ולהבין שכנראה הילדים יודעים גם לנהל את עצמם לא רע. אחרת הם לא היו מצליחים להביא את השבט למקום בו הוא נמצא כיום. שלא נתבלבל הם ורק הם אחראים להצלחתו ולתשבחות שהם זוכים.

שבט עפר הינו חלק מתנועת הצופים, שהינה עמותה רשומה, אי לכך הוא מבוקר לאורך כל הזמן מעצם היותנו כפופים לחוק העמותות. למרות הנאמר לעייל, אני מזמין כל אחד שיש לו תלונה בנוגע לפעילות שמתקיימת בשבט עפר, לפנות לתנועת הצופים. אשמח למסור שמות וטלפונים לכל המעוניין.
 
 
בכבוד רב,
 
חניכי שבט עפר, ומנחם מרגוליס ראש השבט
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  הייתי מתפלאת אם אבי רייך היה מפרגן
  כל עוד אבי מוצא מה לא בסדר, סימן שהוא מרגיש טוב

 2. אורח/ת הגב

  לא נעים
  א
  לצערי ההורה שהתלונן ידוע כמישהו שאוהב להתלונן.
  לכן לא ניתן להתייחס ברצינות לטענות – גם אם יתכן ויש בהן אמת.
  האם הורה אחר חש כמו אותו הורה מתלונן?

 3. גליה לוי הגב

  1- למה, למה לרדת לפסים אישיים? תשארו ענייניים.
  אבי רייך לא בא לך טוב? תתקשר/י ותגיד/י לו באופן אישי. עכשיו מה -כולם יודעים שאת/ה הכי הכי לא יודעים לפרגן. זה אגב מי שלא רואה את הדבשת שלו. וגם אם לא חתמת את השם – כולם יודעים.
  דבר שני –
  באתר אפשר לכתוב על איזה נושא שרוצים. מה הקטע באתרי אינטרנט ובטוקבקים? שאפשר להגיב. גם אם נשוא הכתבה לא אוהב את זה – זה מהות חופש הדיבור.
  דבר שלישי, יש הורים שבכלל לא יודעים פרטים אלה על הטיול. לא תמיד הילדים מספרים או מתלוננים וגם לא תמיד הילדים יודעים שדברים מתנהלים לא נכון. הם זורמים. הם ילדים. אז דרך האתר אנשים גם מתעדכנים. מה לעשות?
  דבר אחר – מרגוליס אמר שנוער מחנך ילדים. אני חושבת שזו טעות גדולה. נכון, כשיש הישגים כמו שבט גדול ומכובד, אפשר לזקוף את זה לזכותם. אבל כשיש פאשלה – האם לזקוף את זה לחובתם?
  פה הטעות הגדולה. נוער לא יכול לנהל. אם מישהו עוד לא הבין את זה – זה הזמן, ומזל שזה לא עלה ביוקר. נוער בעצמו צריך שיעזרו לו להתנהל. זה גיל מבולבל ומבוגרים חייבים לעשות סדר עבור המתבגרים. זה שהם מדריכים – זה מין עצמאות מדומה. מבוגרים חייבים להיות שם כדי לראות שהמדריכים האלה בכיוון הנכון ולא נגרם נזק.
  היום בכלל יש נטייה לתת לילדים כזו עצמאות, ואחר כך לבכות שהם עושים טעויות. היום הילדים גדלים על זה ששחררנו אותם מוקדם מדי לאחריות כזו. אנחנו מפילים עליהם תיקים גדולים מדי לגב שלהם. הרי כשמבקשים ליווי לטיולי בית ספר – ממי מבקשים? ממבוגר, מאנשים עם נשק – אנשים שיכולים לשאת אחריות גדולה. אז מה אנו מצפים מטיול שאורגן על ידי ילדים ובוצע על ידי ילדים?
  אני בעד צופים – דברים טובים קורים שם והילדים מאד אוהבים. אבל אסור לטעות. מי שישלם מחיר – זה המבוגרים – וכך נכון שיהיה.
  אפרופו מבוגרים – אפשר לשכור או לבקש מהורה שיש לו ידיעות רחבות, להיות מדריך טיולים ולהסביר לילדים מה הם רואים בטיול. אפשר שגם המדריכים הצעירים יעשו את עבודת ההסבר.
  אבל – בטיחות היא במקום הראשון לפני ההנאה.
  כדאי לקחת את זה ברצינות.

 4. אורח/ת הגב

  גליה, כשמישהו צועק זאב זאב
  בסוף לא מאמינים לו גם אם מדובר בזאב אמיתי.

 5. המפרגנת הגב

  פרגון זה לא מילה גסה
  מי כותב תגובה בערב יום העצמאות….
  גם לי יש שתי בנות בשבט עופר, וגם לאחת מהן הייתה תלונה או תקלה, אך עדיין אני מאמינה עם נסגל לעצמנו שיח נעים גם אם יש תלונות. כל אחד מאיתנו חרד לגורל ילדיו כאשר הוא יו צא לטיולים גם בצופים וגם בבית ספר, אך בשביל שנוכל להסיק את המסקנות הנכונות צריך לפנות לנוגעים בעניין בצורה נעימה. בני הנוער קטנים וגדולים עושים עבודה נפלאה, הכוונה כמובן לצוות ההדרכה. נכון, תמיד מה יש לשפר. מה כולם פתאום הפכו להיות חכמים כל כך, כמה קשה להדריך את הדור הצעיר של היום. בראש כל השבט עומד מנחם מרגוליס שדרך אגב לא קיבלתי שום תשלום לומר מילים טובות. השבט הוא שבט נפלא, ועם ביקורת בונה ומפרגנת תמיד יהייה ניתן לתקן ולשפר. בקיצור כל הכבוד לכל העושים במלאכה הכל כך חשובה וחינוכית. את אבי רייך אני מכירה, וזה בהחלט אדם שתמיד מתלונן, אך היה גם בבית ספר קשת. איך אומרים לילדים קטנים בגן לעיתים, טוב אם נלמד וגם אתה אבי רייך לפתוח מגירות נעימות, תאמין לי זה עושה טוב, זה יעשה טוב גם לך.
  שהייה לכולנו רק טוב !
  תושבת הכפר.

 6. אורח/ת הגב

  תמיד יש איזה הורה
  שהתפקיד שלו לקחת משהו נקודתי ולעשות מזה פיל ענק וגדול.
  מהומה רבה על לא דבר

 7. אורח/ת הגב

  יובל אתה המלך שלי..
  יובל אתה המלך שלי..

 8. יובל מרגוליס הגב

  זה לא מגיע לנו…
  אבי רייך היקר,
  קוראים לי יובל מרגוליס, בן 17 וחצי בכיתה י”א. אני מדריך בשבט את שכבת הקורס (כיתות ט’) ובשנה שעברה הדרכתי את כיתות ו’. השנה נבחרתי ביחד עם שר בן חמו חברתי לצוות ההדרכה, להיות יו”ר טיול פסח של השבט, שמשמעותו לארגן את הטיול ולקבוע את מסלוליו, וכן! להיות האחראי על הבת שלך ושל עוד מאות הורים.
  קודם כל, בקשר להתנהלות שלי ושל שאר השכב”ג (השכבה הבוגרת) בטיול הייתה טובה ומדויקת. ישנם כמו בעיות שהצפת לאוויר שאין להם שום בסיס והיגיון. לדוגמא הצבת הגנרטור קרוב מידי לשטח המחנה. הגנרטור היה במרחק של יותר מ-20 מטר משטח המחנה וכ-100 מטרים משטח הלינה. המחנה היה מוקף בסרט שסימן את גבולותיו, עפ”י התדרוכים שאני ושיר העברנו לחניכים. כך שלחניכים לא הייתה שום סיבה ויכולת להגיע אליו.
  חוסר המים שאתה מדבר עליו בקולי קולות. אני שנשארתי מבין האחרונים במסלול כדי לעזור לכאלה שהתקשו וביקשו עזרה, הגעתי למיקום האוטובוסים, סוף המסלול האחרון וראיתי “אבא” (אני בספק אם אבא זו ההגדרה הנכונה לאחר שצעק ככה על ילדים) שצועק בקול מאיים ורוטן על מדריכה, ושוב ילדה, שהדריכה את הילדה שלך וקבוצתה, בטענה שהילדים צמאים ושאין להם מספיק מים. קודם כל אותי לימדו שאדם שצועק הוא אדם שממנו כדי להתרחק, ואין איש המקשיב לו. אז כדי לפתור את הבעיה הייתי מציע לך באותו שנייה לפנות אל כל שכב”גיסט (חבר שכבה בוגרת י’- י”ב) ואף למבוגרים שבינינו כמו אמיתי פוקמן ושני דוידוב מרכזי השבט ומנחם מרגוליס ראש השבט. ואני בטוח ששנינו לא היינו מתכתבים כאן היום… נכון, טעינו בכך שבחרנו לא להוציא ג’ריקנים למסלול (למרות שכאשר ילד לוקח איתו לסלול 3 ליטר מים הג’ריקנים לא נחוצים), ואני סבור שהמדריכים עשו ככל יכולתם לדאוג שהחניכים שלהם ייקחו עמם את כמות המים שנדרשה. לאחר שהבנו שחסרים לנו מים והילדים צמאים עצרנו בדרך הביתה, וקנינו 5 שישיות של מים ועוד מגוון רחב של מיצים מכל הסוגים.. אנחנו לוקחים אחריות מלאה על המקרה ומזכירים שלא קרה שום נזק.
  המסלולים ארוכים מידי? התפקיד של קביעת המסלולים התקבלה על ידי, שיר ואיתן מרכז המפעלים בשבט. אינך חייב להסכים איתי, אך דעתי שככל שהמסלול קשה יותר, תחושת הסיפוק וההצלחה בסופו גדולה יותר! לא לחינם הדרמנו 5 שעות מהצפון, ובטח שלא בשביל להקל על החניכים בטיול קצר וממצה. לפי המידע שהגיע אלי, דרך המדריכים לא היה חניך אחד שלאחר הטיול טען כי היה קשה והוא היה מוותר על אחד מהמסלולים. כמובן שיש לציין שוב, שכל המסלולים נבחרו בקפידת ראש, וכולם היו מותאמים לחניכים.
  חשוב לי להוסיף, שבאמצע הטיול הגיע מפקח של משרד החינוך, שתפקידו לבדוק ולבקר את כל התחומים בטיול (מים,מקום לינה, אוכל וכו’..) והוא אישר אותו בברכה. אז תשאיר את העברת הביקורת ואישורי הטיול לכאלה שזהו מקצוע שלהם.

  הייתכן והיו כמה בעיות, אבל סליחה אנחנו בני 17-18, ואנחנו מפנים את רוב שעות הפנאי שלנו כדי להכין פעולות, לארגן טיולים ומפעלים ומשקיעים מחשבה נוספת על ילדי הכפר וחניכי שבט עפר. אני חושב שיש לכם ההורים, השפעה רבה עלינו חברי השכב”ג. ויש לברך אותנו ולתמוך בכל עת, גם ברגעי משבר ולחץ. לפי דעתי לא נוכל להמשיך בעבודתנו המקודשת בחינוך ילדי הכפר כאשר אנו מקבלים ביקורות קשות כמו שלך והורים נוספים כאשר יש בעיות. כמובן שאנחנו פה ואנחנו רק מחכים לביקורות בונות מכם ההורים ורוצים לשמוע כל תלונה והצעה ופה בשבילכם בכל יום ושעה במהלך השבוע. אך מצב זה יתרחש רק כאשר תהיה בינינו הדדיות.
  פעלת בדרך שלא מקובלת עלי, בהתפרצות קולנית על מדריכים, כתבה בעיתון ואפילו פה באתר. בכיף נשמח להיפגש איתך וללבן את הדברים, ולשמוע ממך ישירות ולא דרך מסך מחשב ודפי עיתון את כל טענותיך כלפי התנהלות הטיול.
  עוד מדריך ופעיל בשבט, שאכפת לו.

 9. אורח/ת הגב

  לא מופתעת שאבי רייך מתלונן
  כל הכתבה מדברת על תלונות של הרייך.. חוץ ממנו הורה נוסף התלונן? חניך התלונן?
  תמיד אפשר למצוא ולהגיד מה לא היה בסדר ! אבל למה צריך להתפס על קטנות?
  בסופו של דבר כולם נהנו

 10. אורח/ת הגב

  אני גאה להיות אמא
  אני גאה להיות אמא של מדריכים וחניכים בשבט עופר. עבודתם מבורכת, אחראית וראוייה להערכה רבה. תודה להנהלת השבט, למדריכים ולחניכים על מפעל חיים ושליחות ראוייה. אני גאה להיות אמא בשבט!

 11. דקל מדריך ד' הגב

  לאבי רייך ולכל מי שמעוניין להעביר ביקורת
  קודם כל אני חייב להגיד שכל אחד בשכב”ג (שכבה בוגרת) ובצוות הבוגר של השבט פתוח לקבל כל ביקורת מכל אחד ויש דרכים הרבה יותר טובות להעביר אותה מאשר דרך כתבה באינטרנט
  קודם כל אני חושב שיובל צודק בכל דבריו ובתשובתו!!!
  אבל אני חייב להוסיף שההדרכה בטיול היתה ברמה גבוהה מאוד ורוב המדריכים השיגו את כל המטרות שלהם. גם אם היו פערים בהליכה אני יודע שלפחות החניכים שלי התגבשו מאוד במהלך הטיול ובעיקר במהלך ההליכות. אצלנו בשבט לכל מדריך יש חופש להחליט מה טוב בשביל החניכים שלו. רוב המדריכים החליטו ובצדק שהחניכים לא חייבים ללכת כל הטיול ביחד כדי להתגבש. ובקשר להסברים על האזור והטבע, קודם כל אי אפשר לעשות הכללה ולהגיד שאף מדריך לא הסביר לחניכים שלו על האזור. כל מדריך עשה את השיקולים שלו והליט מה יותר חשוב לו, לפי ההכרות שלו עם החניכים שלו. חוץ מזה אני מאמין שרוב הזמן יותר חשוב להשקיע בפעולות שיטפחו לחניכים חוויות וערכים שילוו אותם לכל החיים, ולא מידע על האזור שהם גם ככה ישכחו מהר מאוד. אני לא אומר שמידע על האזור הוא לא חשוב, אני מאוד אוהב את מדינת הישראל ואת הטבע שבה, ומכיר את ההסברים והסיפורים כמעט על כל האזורים שבה. אבל לכל מדריך יש את השיקולים שלו, שמתבססים רק על ההכרות עם החניכים, מי שרצה ללמד אותם על האזור עשה זאת תוך כדי משחקים ולמד מראש את החומר בבית. בנוסף היתה איתנו כל הטיול מדריכת טיולים מעולה שהסבירה לנו על האזור.
  ובקשר לתלונות הרבות על כך ש:”ילדים בכיתה י’ לא מספיק אחראים” אנחנו פועלים בתוך מנגנון ארוך שפועל כבר שנים עם תפקידים ברורים מאוד. כל אחד יודע שבכל בעיה הכי קטנה בכל נושא (כתיבת הפעולות, העברת הפעולות, בטיחון!!, ואפילו בניהול הזמן האישי) יש לו תמיד למי לפנות כדי לקבל עזרה. אני בתור מדריך כיתה ד’ בכיתה י’ יכול לפנות לרשג”דיות שלי בכיתה יא’ (עם שנה של ניסיון), למרכזים בכיתה יב’ וגם לפנות באופן אישי למרכזים הבוגרים כדי לקבל עזרה. ובנושא של הבטיחות: אנחנו אולי “רק ילדים בכיתה י'” אבל אנחנו עובדים לפי חוקי בטיחות קשים מאוד שחלים על כל תנועת הצופים. כל טיול שלנו מאושר ע”י התנועה, קק”ל, צה”ל וכל גורם נוסף שמעורב בעניין.
  אני אסיים בכך שאגיד שוב שכל אחד מאיתנו, מכיתה י’ ועד המרכזים הבוגרים, מוכן לקבל כל ביקורת, מכל אחד בעיקר אם היא מוגשת בצורה יפה ותמיד נשמח גם להתייחס אליה.

 12. אורח/ת הגב

  די להתלונן
  היה טיול מעולה כולם נהנו די להתלונן ולהסתכל על מה היה לא טוב כי היו מלא דברים טובים בטיול הזה אבל אותם לא הזכרת בכתבה..
  השכב”ג של השבט עשה עבודה מצוינת ועבד ממש קשה כדי שהטיול יצא לפועל.. צריך להגיד תודה שהם עשו את זה בכלל..

 13. אורח/ת הגב

  ביקורת ליגיטימית ואפילו חשובה
  בואו נדון בגופו של עניין ולא בגופו של אדם….

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן