70 אתרי חיסון במחוז

כללית גליל מערבי וחיפה: מוקדי חיסון פעילים בזבולון ולין * השבוע: מתחמים במעלות, נהריה וכרמיאל


 

 

כפרניק 6657888-scaled 70 אתרי חיסון במחוז
פרופ’ אהוד דודסון ורונן נודלמן במתחם חיסון קורונה במרפאת לין

 

מכללית שירותי בריאות נמסר כי עשרות אלפים כבר זומנו לקבלת חיסוני קורונה במתחמים הרפואיים לין ובזבולון, ובהמשך יופעלו 70 אתרי חיסון ברחבי מחוז חיפה גליל מערבי.

רונן נודלמן, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית, אומר כי רק במחוז, הגדול בארץ, מתוכנן לחסן כ-550 אלף איש. זהו אתגר לוגיסטי גדול, בשל מספר המתחסנים ואופן אחסון החיסונים בטמפרטורה נמוכה במיוחד ויש למצות כל בקבוק חיסון תוך 5 ימים, אז תוקפו פג. החיסון ניתן בשתי מנות וחשוב לשוב ולהתחסן לאחר 21 יום.

מכללית נמסר כי לצוותים ניסיון רב במתן חיסונים, והמערכת תוגברה על ידי גיוס מאות אנשי צוות מחוץ לארגון. המבצע נבנה בשלבים, בהתאם להזרמת החיסונים ממשרד הבריאות והערכות חברת טבע להפצתם ברחבי האיזור הגדול.

בשלב ראשון הפעלו במהירות שיא שני מוקדי חיסונים גדולים במרכזים רפואיים לין וזבולון. בכל מוקד כזה צוות של כ-7-10 אחיות מחסנות בו זמנית ונוכחות רופא, למקרה שיהיה צורך בטיפול בתגובה חריפה. המוקדים פועלים מידי יום עד שמונה בערב וכן בסופי שבוע.

בכוונת כללית להפעיל עוד השבוע מתחמים מעלות, סכנין ויוקנעם . כן יערך שילוב באתרים משותפים לכלל קופות החולים שעתידים לפעול החל ממחר (שלישי 21/12/20) בנהריה, שפרעם וכרמיאל.  במקביל, החלה  הערכות עם כ-70 תחנות חיסון של כללית הפרוסות בכל רחבי המחוז במטרה להגיע למירב הישובים ולהקל על המטופלים. הפעלתן תיושם בהדרגה, בהתאם לכמות החיסונים שתוזרם. כמו כן, נחסן בעמדות משותפות לכלל קופות החולים אותן מקים פיקוד העורף.

 

 

  

“לאחר שעד כה ליוו הצוותים שלנו באשפוז בית או מלונית קרוב ל-25 אלף חולי קורונה, אנו מודעים היטב לכך שמדובר במחלה שעלולה להיות קשה וגם פוגשים בבעיות המופיעות לאורך זמן לאחר ההחלמה ועבורן הקמנו מחלקת פוסט קורונה”, אומר נודלמן. “לכן, חשוב לנו לעודד את המטפלים שלנו להתחסן ודאגתי להתחסן כדוגמה אישית, מיד בתחילת המבצע ביום שני וכך גם כל חברי להנהלת המחוז והצוותים שלנו שהיו ועדיין בסיכון גבוה להידבק בקורונה, כי הם בקו הטיפול הראשון וללא המיגון המלא שיש בבתי חולים.

“דאגנו כבר לשלוח מסרונים לכל מבוטחי כללית בני ה-60 ומעלה שנקבעו כקבוצת המתחסנים הראשונה וניתן לזמן באפליקציה של כללית באתר בכוכבית 2700 ובנתב ייעודי בטלפון המרפאה. ידוע לנו כי בשל ההיענות הגבוהה, שיש לשמחתנו, יש מעת לעת קשיים. אנו  עם ‘אצבע על הדופק’, מגיבים לתקלות ופותרים בתגובה מידית. אנו מקווים שבימים הקרובים תוזרם אלינו כמות גדולה של חיסונים ואז נוכל גם לפתוח יותר תורים ועוד אתרים כי אנו בהחלט ערוכים לכך”.

 

כפרניק 66755544-scaled 70 אתרי חיסון במחוז
רונן נודלמן מתחסן נגד קורונה

 

  

 

ד”ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז, מסבירה כי מדובר בבשורה בריאותית של ממש:

עד כה חלו בקורונה 74 מיליון איש ברחבי העולם ונפטרו ממנה 1.6 מיליון. אם 70% מתושבי ישראל יתחסנו, נהנה מחיסון עדר שיאפשר חזרה לחיים שהכרנו בעבר. מדובר בחיסון שיעילותו גבוהה, כפי שנמצא בבדיקות שנערכו על למעלה מ-44 אלף נסיינים.: הוא יעיל ב-95% מהמקרים, הרבה מעבר לאחוז הסף שקבע ה-FDA. חשוב מזאת, בשונה מחיסונים אחרים שיעילותם יורדת בגילאים גבוהים, חיסון זה יעיל באותה מידה גם למבוגרים –  בשורה משמחת לאחר שעיקר התחלואה הקשה והתמותה היא בקרב בני 65 ואילך. בנוסף, בעוד רוב החיסונים המוכרים לנו מבוססים על הזרקת נגיף מוחלש או מומת, הרי בחיסון זה, שהוא פרי פיתוח חדשני, אין מחדירים כלל נגיף, אפילו לא חלק ממנו. מכניסים קוד שמוביל ליצירת חלבון הספייק של הוירוס, וכך הגוף מייצר נוגדנים לנגיף הקורונה. הקוד עצמו מושמד בתוך מספר שעות. מדובר בחיסון פורץ דרך, אך בניגוד לרושם שנוצר, הוא פרי פיתוח שהחל כבר בשנות ה-90 ותודות לכספים שהזרימו ממשלות בעקבות המגיפה, התאפשרה השלמת הכנתו ובדיקתו במהירות, אך בפירוש ללא כל קיצורי דרך מדעיים.

  

 

אשר לתגובות הלוואי, הן מעטות ושוליות, דומות לאלו שיש בעת קבלת חיסונים אחרים, כמו כאב בנקודת ההזרקה, חולשה ועייפות שחולפות בתוך יממה. כידוע, חיוני לקבל עוד מנת חיסון בחלוף 21 יום לאחר החיסון המועד השני נקבע בעת הזימון הראשון או בעמדת החיסון. לאחר המנה השנייה תיתכן תגובה קצת יותר מורגשת, עדות לכך שבגוף יש כבר נוגדנים פעילים, אך גם זו חולפת במהירות.

בשלב זה, החיסון ניתן רק לבני 16 ואילך. ההחלטה על מתן החיסון גם לילדים, נשים הרות ומניקות תינתן בהמשך, לאחר שיושלמו בדיקות נוספות בפייזר.

למטופלים שפיתוח בעבר תגובה אלרגית קשה מאד (אנפילקסיס)- מומלץ בשלב זה להימנע מהחיסון.

מעבר לחשיבות בריאותית הגדולה בקבלת החיסון, הרי מי שישלים את 2 החיסונים יהיה זכאי לאחר כשבוע לדרכון ירוק הפותר מבידוד לאחר חשיפה לחולה וכן מבדיקת קורונה לפני כניסה ל”אי ירוק”.

כללית מייחסת חשיבות רבה להגברת ההיענות לחיסון ועורכת מבצע הסברה מקיף, כולל גיוס ראשי ערים לקבלת החיסון כדוגמה אישית.

 

 
תגובה אחת

  1. אילנה הגב

    מה עלי לעשות כדי שאוזמן לקבל חיסון? בת +75

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן