תכנית אסטרטגית לכפר ורדים


אייל שמואלי: נגבש תכנית 2030, התארגנות מקומית למאבק בקורונה, שולחן עגול לגיל השלישי ואופטימיות זהירה להטבות המס

 

כפרניק 20200810_203717-scaled תכנית אסטרטגית לכפר ורדים
אייל שמואלי: נגבש תכנית אסטרטגית לכפר ורדים

 

 

במליאת מועצה מקומית כפר ורדים שנערכה השבוע, הציג ראש המועצה, אייל שמואלי, מספר הודעות:

 

 • בכוונת המועצה לבנות תכנית אסטרטגית לכפר ורדים ולגבש לכך צוות בהובלת חבר המועצה איתן היימן. שמואלי אמר כי מעבר לטיפול השוטף, יש מקום לבנות אופק לעשור הקרוב, 2030, להתרחבות כפר ורדים, לחינוך, קהילה, מבני הציבור, המרחב הציבורי, הגיל השלישי, תעסוקה, תיירות ועוד. הכוונה לערוך תהליך עומק מקצועי שבסופו יגובש מצפן פעולה לשנים הקרובות.

 

כפרניק 8888809099 תכנית אסטרטגית לכפר ורדים
אייתן היימן: תכנית אסטרטגית. שרונה שלו מאייר: הגיל השלישי

 

היימן ציין כי מדובר בתהליך שייקח אולי שנה שלמה, וייעזר בחברי קהילה, מומחים בתחומים שונים ואנשי מקצוע שילוו את הצוות. הוא הדגיש את היותה של המועצה בלתי פוליטית ואת החשיבות לבחינת הדברים מעבר ליום-יום.

יורם איילון אמר כי העיתוי כרגע בעייתי, משום שחוסר הבהירות בנוגע להטבות המס, שבינתיים נפסקו, יוצר חוסר וודאות משמעותית לכל חזון ואסטרטגיה שתגובש. לדבריו, כפר ורדים עם/בלי הטבות המס זה כמעט “ישוב אחר לגמרי”, כאשר זוגות צעירים ובעלי הכנסה גבוהה לא יגיעו לכפר, אלא יעדיפו הרחבות קהילתיות בקיבוצי הסביבה. לדבריו, הנושא הכלכלי הוא פרמטר מרכזי בהחלטות של הדור הצעיר.

קרן דרוקמן אדיב: לכפר ורדים מספיק עוגנים, ולא הכל נמדד בכסף.

שרונה שלו מאייר: ניתן להכין גם שתי תכניות אלטרנטיביות.

 

 • באשר להטבות המס, עדכן שמואלי כי למרות ההבטחה המשולשת של שר האוצר, שר הביטחון ושר המשפטים – טרם סודר העניין, וגרוע מכך, המשכורת האחרונות כבר נמוכות משמעותית בשל ביטול (פקיעת הוראת השעה) ההטבות. הנושא נמצא זה זמן רב בבחינת היועץ המשפטי לממשלה, ויש הסכמה רחבה בממשלה ובוועדת הכספים להסדיר את העניין. שמואלי הוסיף כי פורום קו העימות מטפל בנושא במרץ וכי הוא אישית נמצא בקשר רצוף עם שרים וחברי כנסת רבים – ומאמין כי לבסוף הנושא ייפתר.

 

 • ישנם פערים בנוגע למספר חולי הקורונה בכפר ורדים בין המידע שברשות המקומית לזה שמפיצים משרד הבריאות ומרכז המידע הלאומי. יתכן ונובעים מרישום חיילים מאומתים או מקושי במעקב ועדכון.

שמאולי עדכן כי נערך דיון מקיף בזום בהשתתפות ראש הממשלה, פרופ’ גמזו, צמרת משרד הבריאות, אנשי השלטון המקומי וראשי רשויות. מסתמן כי מה-1/9 הרשויות המקומיות תקבלנה סמכויות רחבות לניהול הישובים על-פי מודל הרמזור. לדברי ראש המועצה, זו אחריות גדולה, אך מתבקשת. בכפר ורדים התושבים ברובם ממושמעים וממלאים את הנחיות בריאות הציבור ואין התפרצות קורונה ברמה הקהילתית. המועצה תגבש תכנית פעולה, כולל אפשרות לאירועים קהילתיים, תרבות וכו’ – וכן תיעזר במערכת השוע”ל (שליטה ובקרה עורף לאומי).

 

 • שמואלי עדכן כי מינה את סגניתו, שלו מאייר, להוביל פורום של שולחן עגול בנושא הגיל השלישי. זה זמן רב שגורמים רבים כמו הרווחה, המרכז הקהילתי, מועדון הזהב ועוד – עושים עבודה מבורכת, ולעיתים לא מתואמת, ויש להסדיר את כל הפעילויות.

שלו מאייר הוסיפה, כי בכפר כ-1,600 תושבים בגיל השלישי (גיל פנסיה) ויש חשיבות להסדיר את הטיפול והשירותים לאוכלוסיה המתבגרת.

 

 

כפרניק 20200810_203638-scaled תכנית אסטרטגית לכפר ורדים
מליאת מ.מ. כפר ורדים אוגוסט 2020

 

 

שמואלי ציין כי בשלב זה לא יהיה מכרז לתפקיד, עד שתמי חצ’ואל, מנכ”לית המועצה החדשה, לא תיקלט לעבודתה. ציון דרור הסכים להמשיך בעבודתו וגם תושיה סוחריאנו תסייע.

יש לציין כי פרי הוא הבכיר השני שעוזב זמן קצר את המועצה בנסיבות של קבלת תפקיד אחר: ניר מסיקה המנכ”ל הקודם החליט, לאחר תקופה קצרה במועצה, לחזור למשרד האוצר.

 

 • לאחר הישיבה מסר שמואלי שבעקבות בקשה של חלק מחברי המועצה, החליף לאחרונה את עופר חלה כיו”ר דירקטוריון המרכז הקהילתי (מתנ”ס). לדבריו, הסיבה שנראה נכון שראש המועצה יהיה יו״ר כך שהאחריות והסמכות הגדולה תהיה אצלו.

 

 • שמואלי דיווח על ההתארגנות לקראת פתיחת שנת הלימודים וציין כי יש גידול בנרשמים למערכת החינוך בכפר ורדים. במספר שכבות הדבר יצר כיתות מאוד עמוסות של 35 תלמידים, ונעשה מאמץ מול משרד החינוך לפתוח כיתות נוספות, במטרה להקטין את מספר התלמידים בכל כיתה.

 

**

 

טוביה ארז הציג את תחילת פעילות ועדת הבינוי שעומד בראשה. איתו בוועדה גם קרן דרוקמן אדיב ושמר ברוך, מהנדס המועצה. ראש המועצה משתתף בישיבות על-פי הנושא והחלטתו. יתכן ויצורפו חברים נוספים, והוועדה תדווח על פעילותה וישיבותיה באתר המועצה.

 

כפרניק -2 תכנית אסטרטגית לכפר ורדים
במרכז: טוביה ארז, יו”ר ועדת בינוי

 

*

 

גזבר המועצה, רו”ח אילן עמרם, הציג למליאה את דו”חות עמותת חוויה לשנת 2019.

בעבר כל הפעילות הקהילתית היתה דרך חוויה, אולם מאז הוקם המרכז הקהילתי, לפני כארבע שנים, נשארה בחוויה פעילות מצומצמת של הקונסרבטוריון (מרכז המוזיקה), המשכ”ל והקרן לעזרה הדדית.

 

עוד במליאה: אושרו מספר תב”רים

 

 


6 תגובות

 1. אריק הגב

  התוכנית האסטרטגית הטובה ביותר הוא פירוק המועצה המיותרת הזאת

 2. יוני הגב

  הטבות המס הסתיימו להן, תפנימו ותפסיקו לבלבל את המוח.

  מה שהיה כבר לא יחזור !!!!!
  גם כך כבר שנים קיצצו אותנו בהדרגה, אז עכשיו בעקבות הקורונה יחזירו ?

  מועצה מיותרת וללא משאבים המנסה לשמר בקושי את הקיים.

  הכיתות גדלות ? מהיכן ? תלמידים מחוץ לישוב ?
  כמות גני הילדים מצביעה בדיוק על הקטנת האוכלוסייה הצעירה…..

  הכפר שגם כך הלך והזדקן בגיל הממוצע ימשיך במהירות לנוע לכיוון הגיל השלישי בחסות ביטול הטבות המס ותחלואים רבים אחרים.

  המשך חלומות ופנטזייה בישיבות המועצה.

 3. מאיר גרינפלד הגב

  חבל ומפליא שלא מצאו לנכון להזכיר בדיון (ואפילו בחצי משפט) את העובדה שב-6/8 הופקדה, בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה , תוכנית להקמת שתי טורבינות רוח בגובה 200 מטר מתחת לתפן ( לשם השוואה אונברסיטת חיפה מתנשאת לגובה של 100 מטר בלבד) כ- 600 מטר מהבתים הדרומיים של כפר ורדים. ניתן להגיש התנגדויות עד 6/10/2020. יש לציין שבגרמניה, פולין ואוסטרליה קבעו שיש לשמור על מרחק ביטחון באורך פי 10 מגובה הטורבינה מאיזור בו גרים בני אדם ומתקיימת פעילות אנושית כלשהיא. בטווח המסוכן לפעילות אנושית מצויים כל המפעלים בתפן (טורבינה אחת מתוכננת לקום כ-300 מטר בלבד מישקר), כל שלב א’ של כפר ורדים , יאנוח ג’ת ודרום תרשיחא, והשכונות גבעת האורנים ויפה נוף שבמעלות.

 4. נעמי הגב

  גידול במספר התלמידים מיישובי הסביבה שנרשמו למסגרות בכפר…

 5. ענבר הגב

  היי עודד
  אנא בדוק ופרסם את מספר התלמידים המתגורר בכפר ואת מספר התלמידים הלומדים
  מיישובי הסביבה…בחתך של שם בתי הספר ושם היישוב ממנו הם מגיעים.

  תודה

 6. שלי הגב

  סיון המציא פטנט.. לגור ביישובי הסביבה ולחנך את הילדים בכפר

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן