שלביות, בניה לגובה וערפל

הועדה המקומית בנוגע לגולדן וילג': ביצוע שלביות בפיקוח המועצה והועדה, ללא קביעת שטחים ומיטות, אושרה בניה לגובה, לא אוכפים פסק דין קנייני


 

בישיבת הוועדה המקומית לתנכון ובניה מעלה הגליל (מעונה) שנערכה השבוע לשמיעת ההתנגדויות לתכנית הבינוי החדשה בגולדן וילג’ התקבלו ההחלטות להלן:

 

כפרניק VAADA-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
החלטות הועדה המקומית לתכנון ובניה מעלה הגליל בנוגע לגולן ויליג’

 

 

כפי שניתן לראות בהחלטה, הועדה נמנעה להתייחס למספר נושאים מהותיים שעלו בהתנגדויות, בעיקר בנוגע לשטחי הבינוי ולהגדלת מספר המיטות בבית החולים הסיעודי ל-240 (סעיף 5).

גם ההתייחסות לייעוד שטחי המסחר תיבחן רק בשלב מאוחר יותר (סעיף 8).

בלב ההחלטה עומד הסכם השלביות בביצוע, שיבטיח (כך מקווים) איכות חיים “סבירה” במקום, המתפקד כבר שנים רבות כאתר בניה.

ההתנגדות לבניה לגובה, נדחתה.

הועדה סירבה להתייחס לפסק דין והליכים משפטיים בהם לא היתה צד (ראו בהמשך דבריו של ירמי אגרט).

 

כפרניק IMG_20230814_093057-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
ישיבת הועדה המקומית מעלה הגליל אוגוסט 2023

 

  

החלטות אלו התקבלו לאחר דיון ארוך וטעון, אחד מני רבים שכבר היה בועדה בעניין מתחם דיור מוגן זה בכפר ורדים.

יש לציין כי כל הדוברים בדיון ציינו את מצבם הקשה של הדיירים במקום המשמש אתר בניה זה קרוב לעשור, וכבר היה נושא לכתבות בתקשורת הארצית והמקומית ולדיונים רבים גם בבתי המשפט.

 

בפתח שמיעת ההתנגדויות אמרה רותי אורטמן, דיירת הגולדן וליג’, כי יש לחייב את הקבלן לנקות את כל המפגעים בשטח. עוד הוסיפה כי זה “אבסורד” להגדיל ל-240 את מספר המיטות בבית החולים הסיעודי  – כאשר אין תשתיות וחניה. לדבריה, גם אין כל הפרדה פיזית בין שני המתחמים (דיור מוגן ובית חולים סיעודי).

 

כפרניק IMG_20230814_093406-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
רותי הורטמן: איכות חיים ירודה בגודלן וילג’

 

אייל שמואלי, ראש מועצת כפר ורדים, הדגיש בדבריו להתנגדות, כי במקום חיות עשרות משפחות באתר בניה. זה זמן רב מנסה, ללא הצלחה, לסיים את הסאגה. הוא אמר כי במקרים רבים הבניה היתה “על העוקם”, כמו קומה (או קומות) בבניין C שנבנו ללא היתר, ואילוצים נוספים שנבעו מתכנון תחבורתי לקוי. באשר לחריגות הבניה, שמואלי אמר כי לא היה רוצה לראות “הריסת מבנים” בכפר ורדים ולכן הציע “לגליזציה” תמורת קיזוז מתאים בזכויות הבניה בהמשך. לדבריו, התכנית שהוגשה חורגת מזכויות הבינה במתחם. הוא ציין כי הקבלן גם משתלט על שטחים ציבורים, אולם המועצה מעדיפה פשרות ופתרונות על פני עימותים, סכסוכים ובתי משפט.

 

כפרניק IMG_20230814_101733-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
מימין: דורון לבב, דינה שחר, חנקה ברק, אייל שמואלי ומשה לפל

 

ראש המועצה הדגיש כי בעבר כבר הושגה פשרה עם היזם, שברגע האחרון נסוג ממנה. הוא פנה לועדה כי תעזור לתושבים, למועצה וליזם להגיע לפתרון מוסכם, המבוסס על הסכם הפשרה מ-2021 או על התוכנית המאושרת משנת 2018.

דורון לבב, מהנדס מועצת כפר ורדים, הציע לועדה לסייר בשטח ולהתרשם – והדגיש את חשיבות עמידת היזם בשלביות שהוסכמה.

 

כפרניק IMG_20230814_1000550000-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
מימין: ירמי אגרט, יוסף עודה, אייל שמואלי ומשה לפל

 

ירמי אגרט, תושב הגולדן וילג’, הראה מצגת ובה פערים גדולים בין מה שהובטח לדיירים ומה שנבנה בשטח. לדבריו במתחם מפגעי בטיחות רבים (נגישות, שיפועים, ערמות עפר וכו’).

אגרט ציין כי הקבלן הפסיד במשפט הנוגע ליעוד המתחם כמגורים לגיל השלישי, ועל הועדה לאמץ את פסק הדין ולפעול לאורו. בהקשר לכך, הדגיש כי המרכז המסחרי המתוכנן יהיה “גוש בטון” שאיננו משרת את תושבי המקום.

 

כפרניק YAG-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל

 

כפרניק YAT-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל

 

 

משה לפל, תושב רחוב חרצית בכפר ורדים (סמוך למתחם המדובר), אמר כי לקבלן “עיניים גדולות ופועל בשיטת הסלמי”, ואת בית האבות הסיעודי לא היה צריך לאשר כלל.

הוא הלין על היעדר פיקוח בזמן אמת, והציע להרוס את חריגות הבניה בבניין C. כן ציין את ערימות פסולת הבניין במתחם והמגרסה שפעלה בתוכו.

 

כפרניק IMG_20230814_100522-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
משה לפל: יוסף עודה פועל בשיטת הסלאמי

 

מירי כספי, תושבת הגולדן ויליג’,  אמרה כי להחלטת הועדה תהיה השלכה ישירה על “קיצור או הארכת חיי התושבים במקום”.

  

בתגובה להתנגדויות, אמר עו”ד יוסף עודה, יזם התכנית (גודלן וילג’, אחוזת הורדים) כי התכנית החדשה הוגשה בהתאם לצו בית המשפט, אשר חייב אותו להקים בריכת שחיה גדולה ואולם קולנוע – דבר היוצר אילוץ תכנוני לקומה נוספת בבניין המרכזי.

 

כפרניק IMG_20230814_100745-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל
יוסף עודה: כבר ב-2013 אושרו לי ההקלות

 

עודה ציין כי כבר בתכנית של 2013 אושרו הקלות ובניית 6 קומות ואין הסמכות הועדה לגרוע מזכויות שכבר אושרו. כן אמר כי התכנית איננה חורגת מהמטרז’ המאושר (שמואלי ולבב: יש חריגה!). הוא אמר כי עניין השלביות מקובל עליו.

נציג מועצת כפר ורדים, טוביה ארז, ביקש גם הוא לקבע את השלביות בהחלטת הועדה, כולל פיקוח הדוק של הועדה והמועצה.

נציגת משרד הפנים, אסתי מנקיטה (השתתפה בזום) ציינה במהלך הדיון מספר פעמים כי מדובר במתחם דיור מוגן וכי על הועדה לדאוג לאינטרסים של הדיירים ולא של הייזם.

 

כפרניק IMG_20230814_091636-scaled שלביות, בניה לגובה וערפל

 

יו”ר הועדה, שלמה בוחבוט, ציין כי התושבים חיים במקום בתת תנאים וכי על כל הנוגעים בדבר להגיע במהירות להסכמות. הוא ציין כי חייבים לשמור על הניקיון במתחם והביע פליאה כי המועצה לא אוכפת זאת.

רובם ככולם של חברי הועדה קראו לצדדים להיפגש ולהגיע להסכמות.

 
4 תגובות

 1. אריק הגב

  רשלנות של המועצה במשך שנים

 2. יפה הגב

  עצוב הורי רצו להגיע אבל הבינו שזה אתר בהיה ולרץא דיור מוגן,אולי מוגן על הקבלן.
  המועצה חייבת וזה מסמכותה לעצור ל
  ולדרוש שיבצעו כל מה שבית משפט קבע

 3. הון שלטון עולם תחתון הגב

  יש להרוס לאלתר את כל חריגות הבנייה. ולנקוט יד קשה כנגד היזם.

 4. סשה שניאקין הגב

  מה זה הדבר הזה?המועצה לא אוכפת עבירות בניה ,עוד יותר מרגיז ומקומם אי אכיפה של עבירות בניה בשטח הציבורי? אייל שמולי מה זה הדבר הזה,ממה אתה מפחד ,תאכוף את החוק !!!!! מהנדס המועצה חייב להוצאי צו הפסק עבודה ברגע שלא בונים לפי היתר בניה המקורי שאושר , הישתלתות על שטחים ציבוריים לא מקובל על אחד…. אייל שמולי לטיפולך …..

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן