פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

תודה גדולה לקהילת כפר ורדים, לרבה נטלי לסטרג'ר, לתושיה סוחריאנו, לאייל שמואלי, לענת גנץ, לד"ר זאב קלינסקי ולעוד הרבה אנשים טובים


 

ביוני 2019 עברו הוריי לכפר ורדים. למרות שחיו 43 שנים במקום מגוריהם הקודם (מושב אמירים), היו מעורבים ופעילים תמיד – לא עברו ימים ספורים והם הרגישו לגמרי בבית פה בכפר. כמובן שעזרו 20 שנות המגורים שלנו בכפר וההיכרות של הוריי עם הגנים, בתי הספר, החנויות ובתי הקפה, מועדון הזהב ועוד, והיכרות קרובה עם קבוצת החברים שלנו. עזר גם הבית המותאם והנעים שמצאו, ובו ארגנו מחדש את חייהם.

 

כפרניק IMG_30112 פרידה מאמא, יעל בן מרדכי
יעל בן מרדכי ז”ל

 

אפרת פלדמן

 

למרות מחלת ריאות שסבלה ממנה אימי יעל בן מרדכי – היא מיד השתלבה בפעילויות מועדון הזהב, כשמתנדבי ומתנדבות המועדון צירפו אותה בחום לצוות “קפה בוקר”, שם הרגישה מועילה ופעילה למרות מחלתה. אבי השתלב מיד בתפילות ופעילויות המניין המשפחתי, בחבורת הזמר מעלות – כפר ורדים, והמשיך וממשיך בפעילות ענפה גם במרום גליל, מקום מגוריהם הקודם.

את תקופת הקורונה צלחנו בטוב, שמרנו היטב על ההורים ועל המשפחה כולה, ואימי אף הספיקה להתחסן. בתקופת מחלתה האחרונה ליווה את אימי מקרוב דוקטור זאב קלינסקי –  רופא קהילה מקצועי, רגיש, שהיה נגיש עבורנו בכל שלב ובכל זמן. בזכות יצירת המעטפת הטיפולית בניצוחו, אימי קיבלה את היחס והטיפול הטובים ביותר בביתה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-25-at-09.54.45-1-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי
שלושים ליעל בן מרדכי ז”ל

 

אך באמצע פברואר 2021 הכריעה מחלת הריאות את אמא, ונפרדנו ממנה בכאב גדול.

את הפרידה הזו, שאינה פשוטה בשום גיל או שלב בחיים חווינו בתמיכה חסרת תקדים מבחינתנו, מצד כל הגורמים בכפר: בתקופה האחרונה של מחלתה, כשמצבה הורע – ליוותה אותנו ענת גנץ, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במועצה. ענת עזרה לנו להתמצא בסבך הבירוקרטיות הנלוות לטיפול באדם חולה. היא עשתה זאת ברגישות ובזמינות מלאה. ענת גם העמידה לרשותנו עזרה של אשת מקצוע מתנדבת מהכפר שתמכה באימי רגשית, והיתה עם נכונות מלאה להמשיך וללוות.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-25-at-09.57.23-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

בשבת בבוקר, 13.2.21, כשקיבלנו את הידיעה הקשה שאמא נפטרה –  שלחתי הודעה לתושייה סוחריאנו, שהיא האדם שחשבתי שיוכל לקשר אותי עם הצעדים הראשונים הדרושים באותו רגע. תושייה מיד התקשרה אלי ובעדינות  וענייניות הנחתה אותי, והורידה מאיתנו כמשפחה כל צורך לדאוג לפרוצדורות, כשאנחנו פנויים לחלוטין לארגון אופי הפרידה שאנחנו בוחרים. תושייה ליוותה אותנו בכל הימים הבאים ועד סוף השבעה – בהתעניינות, במציאת פתרונות, ובנוכחות רבה בכל פינה.

יחד עם תושייה נכח ונתן הרגשה של גב ובית גם אייל שמואלי, ראש המועצה, שברגישות רבה היה שמע אותנו, היה איתנו ואף לקח חלק פעיל בהלוויה ובשבעה.

הבחירה הראשונה שנדרשנו לבחור היתה: מי ינהל את טקס הלוויה. מכיוון שאבי פעיל במניין המשפחתי – הוא בחר בנטלי לסטרג’ר, הרבה של בית הכנסת הקונסרבטיבי שתלווה אותנו.

  

 

מכאן, עוד ביום פטירתה של אימי ודרך הלוויה והשבעה אל טקס השלושים למותה של אימי, נטלי הלכה איתנו יד ביד. בעדינות, בחוכמה וברגישות אין קץ נטלי ניהלה את ארגון הטקס, אפשרה לנו לבחור כל בחירה במסגרת האפשר והמקובל, גילתה אנושיות וחברות בכל צעד, ובסגנונה הצליחה לרכך מעט את הכאב, ובכל מקרה לתת לכולנו הרגשה שאנחנו לא לבד. לצד נטלי היו כל הזמן חברי וחברות המניין המשפחתי שעטפו את אבא ואותנו ונכחו בכל שלב, מציעים את עזרתם בכל תחום ומעניקים חיבוק חם.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-25-at-09.57.21-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

חברות מועדון הזהב היו גם הן בנכונות מלאה לעזור בכל דבר ועניין ושיתפו פעולה מיד עם הרצון שלנו להקים תערוכת ציורים ועבודות של אימי במלאת שלושים למותה. דקלה גרציאני, אסתי פלסיוס, ענת ואן טרינן, מיכל וינטרוב וטובה פריאל – עזרו בקשר, בתיאומים, ברעיונות ובדחיפה, וביום עצמו. מרגיט שפטלוביץ’ האחראית על התערוכות במועדון והאוצרת המתנדבת נגה מגדל ליוו את הקמת התערוכה ברצון וברגישות.

אבי, מוטי בן מרדכי, משפחתי ואני רוצים לומר תודה גדולה לכל האנשים הרבים האלה שהיו בשבילנו עוגן ומקור להקלה בתקופה הזו, ובעיקר על תחושת הבית ללא תחליף שנתנו לנו במועצה, במרפאת כללית בכפר, במועדון הזהב ובמניין המשפחתי.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-25-at-09.57.22-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

לפני שנים רבות ובהקשר מצער אחר כתבה תושבת הכפר: עכשיו אני מבינה למה דווקא כפר ורדים. אנחנו הבנו את זה מזמן, והתקופה הזו חיזקה את הידיעה שזה המקום לחיות בו בטוב וגם ברגעים הקשים. המשפחה המורחבת והאורחים הרבים שביקרו אותנו בתקופה זו צפו בהשתאות בהתנהלות של כל הגורמים סביב הרגע הקשה שלנו. ועל כך אנחנו גאים ומודים.

עד 7.4.2021 ניתן יהיה לראות את ציוריה של יעל אימי במועדון הזהב,

חג שמח ואביב בריא ונעים,

אפרת פלדמן וכל המשפחה

  

 

רקע לתערוכה

 

יעל בן מרדכי לבית לוינסון, ילידת ירושלים 1945.

היתה תלמידת בתי ספר יסודי בית הכרם ותיכון סליגסברג.

את שירותה הצבאי לאחר טירונות עשתה בשל”ת בקבוצת רמת דוד, שם פגשה את בעלה לעתיד מוטי. לאחר שנישאו בקיבוץ נולדה ביתם הבכורה דגנית. ב-1966 עזבה עם משפחתה הקטנה לקריית ביאליק ועבדה כמזכירה בבית ספר, במשרד עורכי דין וכמזכירה רפואית בבית החולים רמב”ם. במהלך השנים נולדו שני  ילדיהם הנוספים, אפרת ונדב, וב- 1976 עברה המשפחה למושב אמירים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-03-25-at-09.54.45-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי
פתיחת התערוכה של יעל בן מרדכי במועדון הזהב כפר ורדים

 

במושב שימשה יעל כמזכירת הישוב ולאחר מספר שנים החלה לעבוד בחברה להגנת הטבע כמזכירת בית ספר שדה הר מירון, כמזכירת מחוז צפון בכרמיאל ומרכזת חוגי סיור. כל מי שפגש ועבד עם יעל סבר שעליה לעסוק בהדרכה, ואכן יעל יצאה להגשים חלום ולמדה הדרכת טיולים בארץ ובחו”ל ומורי דרך לתיירות יוצאת ונכנסת.

 

כפרניק IMG-20210323-WA0024-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

בתחום זה עסקה בהצלחה רבה כ-18 שנים, תוך שרכשה חברים ומעריצים בארץ ובחו”ל. את עבודת ההדרכה  הפסיקה לאחר שאובחנה כחולת ריאות, ועברה לעבוד כבוחנת של בוגרי קורס מורי דרך במשרד התיירות. תוך כך שאיפתה לעסוק בציור הביאה אותה ללימודי ציור על עץ בכרמיאל, ושלוש שנים של ציור בהדרכת האמן אמיר ניר בצפת ובקיבוץ הגושרים. בד בבד הקדישה יעל את השנים האחרונות למגורים באמירים, להקמת ארכיון של הישוב. היא סרקה עשרות אלפי מסמכים ויצרה תשתית להמשך, כך שכל אחד יכול למצוא מסמך הקשור ל-63 שנות קיום מושב אמירים בלחיצת כפתור, ומרכז היסטורי עתידי לישוב.

  

ביוני 2019 עברו יעל ומוטי להתגורר בכפר ורדים קרוב לביתם אפרת ומשפחתה, ובאופן מיידי הרגישה בכפר כבביתה, תוך יצירת קשרים חדשים והרתמות לעזרה במועדון. כמו בכל חייה גם בישורת האחרונה שלהם יצרה יעל קשרים חמים בקלות ובטבעיות, מתוך אהבת אדם ועניין בכל נושא וסיפור.

 

כפרניק IMG-20210323-WA0034-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

מוטי בעלה, ילדיה דגנית, אפרת ונדב ותשעת נכדיה, כמו המשפחה כולה והחברים מקרוב ומרחוק- חשים בגעגועים עזים לאשה, לאמא, לסבתא ולחברה האהובה.

 

כפרניק 20210314_174810-scaled פרידה מאמא, יעל בן מרדכי

 

 
2 תגובות

  1. רונית רומנו הגב

    מרגש מרגש-אשת חיל
    משתתפת בצערכם
    פעולותיה ויצירתה הברוכה ילוו אתכם לעד

  2. רונית הוד הגב

    אישה מרשימה ,יהי זכרה ברוך

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן