פיל לבן במרכז כפר ורדים

דה מרקר על בית האבות "מוריה", הסמוך לגולדן וילג': הקפאת הליכים והתנהלות מעוררת תהיות של בנק הפועלים בליווי המיזם


 

ליאת לוי, כתבת דה מרקר פרסמה השבוע כתבה הנוגעת לבית האבות של חברת “מוריה” הנמצא בעיבורו של כפר ורדים, סמוך לגולדן וילג’.

עיקרי הכתבה נוגעים לטענת ליאור וקרן לסרי לאחריות של בנק הפועלים לליווי הכספי של הקמת בית האבות בכפר ורדים, ולבקשתם להחרגת בית האבות מהקפאת ההליכים של קבוצת מוריה.

הבנק דוחה את הטענות.

 

כפרניק MORIA-scaled פיל לבן במרכז כפר ורדים
צילום מסך דה מרקר על הסתבכות קבוצת מוריה ובית האבות בכפר ורדים

 

עיתוי פרסום הידיעה, כפי הנראה בשל מעצרם של האחים אמיר וסעיד ח’יר מפקיעין, בחשד להלבנת הון, והעובדה כי קבוצת הסיעוד מוריה שבבעלותם נמצאת בהקפאת הליכים בשל חובות בסך 950 מיליון שקל.

לוי גם מציינת כי השופטת דורין סבן־נוי מבית משפט השלום בראשון לציון האריכה, בהסכמת הצדדים, את מעצרם של האחים ח’יר עד 25 ביוני.

הם נעצרו, עם חשודים נוספים, על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל”כ) בלהב 433 והחטיבה הטקטית במג”ב. ברשות החשודים נתפסו תחמושת, צ’קים וכסף מזומן בשווי של כמיליון שקל, ומכוניות יוקרה.

 

כפרניק 2223343545221-scaled פיל לבן במרכז כפר ורדים
צילום הפשיטה בפקיעין. משטרת ישראל

 

בפתח הכתבה, מציינת לוי כי בשנת 2015, כשליאור וקרן לסרי ממעלות, בעלי הזכויות בקרקע, נכנסו למיזם בית האבות בכפר ורדים – הרגישו בטוחים בשל הרקורד הוותיק של קבוצת מוריה והליווי הפיננסי של בנק הפועלים את הפרויקט.

אלא שלאחר הקפאת הליכים בפברואר השנה, ומעצר האחים ח’יר השבוע — הסתבך המצב עד מאוד, ועל פי בקשה שהוגשה לבית המשפט בהליך חדלות הפירעון, חסרים כ-2.5 מיליון שקל כדי שהמבנה יהיה מוכן לאכלוס.

  

בכתבה בדה מרקר, מובאת שיחה בין לסרי למשה גרניט, שכיהן כמלווה מטעם בנק הפועלים לפרויקט. בשיחה טוען גרניט כי אמיר ח’יר משך כספים מהחשבון “הסגור” של הפרויקט ללא אישורים מתאימים. “הודעתי להם שאני לא יכול להמשיך לעבוד בפרויקט הזה בגלל ההתנהלות של אמיר”, אמר גרניט ללסרי בטלפון, והוסיף שפקידת בנק הפועלים המנהלת את החשבון הלכה אחרי ח’יר “באש ובמים”.

תמלול השיחות בין לסרי לגרניט צורף לבקשה שהגישו ליאור לסרי וקרן לסרי (חברת לסרי-אשכול), באמצעות עורכי הדין מתן גוטמן וניר פרידמן, לפני כמה שבועות לבית המשפט, במסגרת הקפאת ההליכים של מוריה.

בני הזוג מבקשים להחריג את בית האבות בכפר ורדים מנכסיה של קבוצת מוריה, לאחר שבנק הפועלים טען כי יש בידו שעבוד על בית האבות — הכולל גם את חלקו של הזוג לסרי בנכס. לטענת הפועלים, חובות מוריה לבנק מסתכמים בכ-65 מיליון שקל.

בני הזוג לסרי טוענים כנגד הבנק שאיפשר חריגות בליווי הפרויקט, וכן ששיעבוד הנכס נעשה “בדרכי הונאה ומרמה”, תוך זיוף חתימתה של קרן לסרי על המסמכים.

 

כפרניק 77757568888-scaled פיל לבן במרכז כפר ורדים
צילום מסך מתוך הכתבה של ליאת לוי בדה מרקר

 

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: “הנושא מתברר בערכאות שיפוטיות והבנק ימסור את תגובתו המפורטת שם. עם זאת, הבנק דוחה את הטענות המופרכות המופנות נגדו בעניין זה”.

עו”ד חובב ביטון, מטעם סעיד ואמיר חי’ר, מסר בעניין הטענות של לסרי: “הטענות שמועלות על ידי לסרי עומדות בסתירה למסמכים שנחתמו על ידי הגורמים הרלוונטיים ואומתו על ידי עורכי דין. כמובן שכל שאר הטענות חסרות כל בסיס ואין להן על מה לסמוך. נציע ללסרי לנהל את ההליך בבית המשפט, ולא על גבי העיתון, כשיש לזכור כי נטל ההוכחה לטענותיו של לסרי רובץ עליו”.

עו”ד תמיר קלדרון ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, גרוס ושות’, ועו”ד גיא הרינג, המייצגים את אמיר וסעיד ח׳יר בהליך הפלילי, מסרו בתגובה: ״צר לנו על הפרסומים השגויים של רשויות החקירה, שטענו באופן שגוי שכביכול קיים קשר לארגון פשיעה. בקשת המשטרה להארכת מעצרם של האחים ח’יר מגלה שאין כל קשר לארגון פשיעה. עוד התברר שאין כל קשר, ולו הקלוש ביותר, לאמל”ח שנתפס, וגם זאת לא מייחסים לאחים ח’יר.

“אנו משוכנעים שהמשטרה תשכיל להבין במהרה את הטעות שיצאה תחת ידיה בעצם המעצר ופרסומו השגוי והמיותר, שעשוי לגרום נזק מיותר לפעילותם המבורכת של האחים ח’יר בבתי האבות הסיעודיים והעובדים המסורים המטפלים באלה הזקוקים לסיועם. לדעתנו, עסקינן לכל היותר בהתנהלות הקשורה להיבטים אזרחיים בלבד, ללא כל היבט פלילי כזה או אחר”.

ממשה גרניט לא נמסרה תגובה.

 

הכתבה המלאה בדה מרקר

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן