עשרות כוורות וחלות דבש נגנבו במנות


הדבוראית נגה ראובן ממושב מנות שבגליל המערבי: הפסד של עשרות אלפי שקלים

 

כפרניק 000565444-scaled עשרות כוורות וחלות דבש נגנבו במנות
נזקים קשים לכוורות. צילום- מכוורת פרחי הגליל

 

הדבוראית נגה ראובן ממושב מנות הגיעה הבוקר (חמישי 13/8/20) אל הכוורות הפזורות בגליל המערבי בשטחים הפתוחים, לצד צמחי בר ושדות חקלאיים, לטובת האבקה של הגידולים החקלאיים והבר, במטרה לבדוק את מצבן ושלומן של הדבורים, וגילתה לאסונה, כי נגנבו תכולתן של מעל לשישים כוורות דבש (!) ושאר הכוורות בשטח הושחתו.

הנזק הגדול מתווסף לכך שבחודש האחרון נגנבו לראובן כוורות נוספות, וגרם להפסד קשה של עשרות אלפי שקלים ואבדן עבודה של שנה שלמה בטיפוח ודאגה לדבורים.

ראובן היא מהדבוראיות הוותיקות והמקצועיות בענף ומומחית בכוורות לגידול מלכות דבורים.

ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר, כי החל מחודש יולי השנה נרשמה עלייה חדה במקרי הגניבות בכוורות ברחבי הארץ:  מדובר בהיקף גניבות ונזקים של מעל ל-400 כוורות, כ-800 חלות דבש וכ-8500 ק”ג דבש – עליה גדולה ביחס לשנה שעברה בעונה זו, בה נגנבו “רק” כ-100 כוורות באותו פרק זמן.

ההערכה ראשונית לנזק הכלכלי עומד על מאות אלפי שקלים. בנוסף, עם המצוקה הכלכלית השתנה גם אופי גניבות הכוורות. בעבר היו גונבים את הכוורת בשלמותה עם הדבורים למטרת הפעלת עסק דבוראות לא חוקי, ולאחרונה ניתן להבחין כי נגנבות לרוב חלות הגדושות דבש בעונה זו, אשר היו אמורות להיות בשלב הרדייה לקראת חגי תשרי הנמצאים בפתח, דבר המעיד על גניבה ממוקדת של דבש כמוצר מאכל ומכירתו.

נגה ראובן דבוראית ממושב מנות מכוורת “פרחי הגליל”: “לצערנו, מדי שנה בעונה הזו מתבצעות גניבות של כוורות הגדושות דבש. השנה קיימת עלייה בכמות הגניבות. הבוקר הגעתי לנקודות הצבה של כוורות בגליל המערבי, אותן היה צריך לרדות ממש כעת, אך תכולתן נעלמה ומספר כוורות נגנבו ולא ניתן לאתרן. מראה הכוורות ההרוסות והדבורים שנעלמו, הינה חוויה מטלטלת וקשה עד מאוד ושברה את ליבי. חברי הדבוראים ברחבי הארץ חווים זאת גם הם, ואנו מקווים כי ממשלת ישראל תשים את החקלאות בסדרי העדיפויות שלה, הרי ללא דבורת הדבש לא תהיה האבקה, וכך לא יהיו פירות וירקות”.

 

כפרניק 0009877-scaled עשרות כוורות וחלות דבש נגנבו במנות
צילום מכוורת פרחי הגליל, נגה ראובן

 

זאב מידן מנכ”ל מועצת הדבש: “תופעת הגניבות בענף הדבש היא רחבה וקשה מאוד. אופי הגניבות בחודש האחרון, של חלות דבש, מעיד על מצוקה כלכלית קשה בשל הקורונה וכן ניכר כי התגברותן נעשית לקראת חגים ומועדים, ובזמן בו הכוורת נחשבת כלכלית ביותר וגדושה בדבש. אני קורא לממשלת ישראל להגן על החקלאות וענף האבקה והדבש ולהקצות תקציבים למלחמה בתופעה החמורה של פשיעה חקלאית!”.

 


2 תגובות

  1. מיכל אלכסנדרוני הגב

    אתמול שמעתי את נוגה בראיון אצל בן כספית ואריה אלדד, בו סיפרה ששרפו לה את הכוורות, ושהיא מנסה לגייס תמיכה להקמת כוורות חדשות, לפני הפריחה באביב. איך מגיעים אליכם לצורך תמיכה? אולי בפייסבוק? המייל שלי alonalex@netvision.net.il

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן