עונג שבת

הרשות האזרחית בקבלת שבת בהשתתפות אורחים מרחבי הגליל: מקהילתיות של פעם לקהילתיות של העתיד


 

בשישי שעבר (ה-10 ספטמבר 2021) לפנות ערב, התקיימה לראשונה בכפר ורדים קבלת עונג שבת מטעם “הרשות האזרחית”. לאירוע, שהתרחש בחורשה סמוך לגינה הקהילתית, הגיעו כשלושים א.נשים, כולל ילדים, חלק גדול מהכפר אבל גם מהסביבה הקרובה והרחוקה: מעלות, חניתה, ראש הנקרה, לוחמי הגטאות, כפר מסריק וטבעון.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.59-1-scaled עונג שבת
מעגל קהילתי בכפר ורדים במסגרת פעילות הרשות האזרחית

 

 

קבלת עונג שבת הינו אירוע ארצי שמתקיים אחת לחודש ושמטרתו לאחד ולקרב קהילות שלא בהכרח נפגשות במסגרות אחרות. הפרויקט חדש בדרכו. בחודש אוגוסט היו אירועים בירושלים ובחולון; ובשישי האחרון קבלת עונג שבת התקיימה בו זמנית בארבעה מוקדים: ירושלים, חולון, רחובות וכפר ורדים.

בכפר ורדים נושא החודש היה “מקהילתיות של פעם לקהילתיות של העתיד”. הח.מ. (סבין סמדג’ה) שארגנה את האירוע בכפר, פתחה את השיחה בסיפור אישי ממקום עלייתה בשנת 2008, צרפת, עד להתיישבות משפחתה בגליל המערבי והשתייכות לקהילה. היא הסבירה שכוונתה בארגון אירועים מהסוג הזה הינה לגבש קהילה פעילה לבניית עתיד טוב יותר.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.54-scaled עונג שבת
עמירם זכאי מיוזמי הקמת חטיבת הביניים בכפר ורדים

 

עמירם זכאי, ממייסדי כפר ורדים, סיפר שסבו עבד עם דוד בן גוריון ששכנע אותו לשנות את שמו ל-זכאי כי זה ראשי תיבות של: זכור כי אתה יהודי. לאחר מכן הוא סיפר על הקמת חטיבת הביניים של כפר ורדים.

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.53-scaled עונג שבת
הלל גלזמן: פעילות בגינה הקהילתית ובגליל לכולם

 

הלל גלזמן, מצוות הגינה הקהילתית בכפר ורדים, סיפר בין היתר על הפעילויות שהוא השתתף במסגרת עמותת “גליל לכולם”, פעילויות משותפות של יהודים וערבים, עד פרוץ הקורונה.

  

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.46-scaled עונג שבת
אפרת שדה מכפר ומסריק: שיח מכיל של מחוסנים ובלתי מוחסנים בקהילה

 

אפרת שדה ומשפחתה הגיעו מכפר מסריק. היא סיפרה איך חברי הקיבוץ הצליחו לקיים שיח מכבד בין אנשים שהתחסנו לבין אנשים שבחרו שלא, ללא הסתה, ללא אפליה ומבלי לפגוע בפרנסה של אף אחד.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.49-scaled עונג שבת
אילן גורי מלוחמי הגטאות: תמיכה ברועים פלסטינאים בבקעת הירדן

 

אילן גורי הגיע מקיבוץ לוחמי הגטאות וסיפר איך פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע הוא נוסע עם עוד פעילים לעזור לקהילת רועי צאן פלסטינים בצפון בקעת הירדן, כאשר המטרה העיקרית היא למנוע אלימות ושבסופו של יום הרועים יחזרו למשפחותיהם עם הכבשים, ושיהיה להם קצת חלב ואוכל.

חנון אחמד הגיעה מטבעון וסיפרה שאחרי מות אביה התחילה לכתוב שירה אך סירבה לערב פוליטיקה ומסכימה לכתוב אך ורק על אהבה ושלום. היא דקלמה שיר שלה ותרגמה אותה מערבית לעברית. זה היה רגע מרגש במיוחד.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.48.10-scaled עונג שבת
חנון אחמד, משוררת של אהבה ושלום

 

 

לאחר מכן התכנסו הא.נשים סביב שולחן הכיבוד והרימו כוסית להצלחת האירוע ולמען עתיד טוב יותר. הלל גלזמן פתח את הגינה הקהילתית והזמין את האורחים לסיור.

 

  

 

פרויקט אגודת ענג שבת, הוא אירוע חברתי תרבותי, לכל המשפחה. מטרתו ליצור קהילה מאחדת בין המגזרים ולעודד מעורבות הדדית בתוך הקהילה ובין הקהילות ברחבי הארץ. זהו פרויקט אחד מתוך פרויקטים נוספים שיוזמת הרשות האזרחית.

הָרָשׁוּת האזרחית היא רשת פעילות אזרחית, שקמה במטרה להוות כח אזרחי משמעותי לפעול למען זכויות האזרחים/ות ורווחתם. באמצעות מעורבות ושותפות בכול תחומי החיים, כוונתה להשפיע על המערכת הפוליטית ועל סדר היום הציבורי. הָרָשׁוּת האזרחית יוזמת ומקימה צוותי חשיבה ועבודה בתחומי חיים שונים כדי להניע תהליכי שינוי בחברה הישראלית. פרויקט קבלת עונג שבת הוא רק אחד מהם.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.59-scaled עונג שבת
מפגש קהילתי בחסות הרשות האזרחית

 

לקבלת פרטים ועדכונים על קבלות עונג שבת עתידיות, יש לפנות לסבין סמדג’ה לטלפון 054-8176590.

 

כנסו לרשימת הפרויקטים הייחודיים של הרשות האזרחית והצטרפו לפעילות בה תרצו לתרום: https://sites.google.com/view/harashut1/projects?authuser=1

 

הרשות האזרחית בפייסבוק

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-09-10-at-19.39.57-scaled עונג שבת

 

קרדיט צילומים: בן עמי מוסק.

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן