נפרדים מהמנכ”לית


אייל שמואלי: ביקשתי מורד להישאר, שחקנית מעולה * יורם איילון: מכבדת ולא פוליטיקאית * ורד אמר: גאה בהנהגת יחיאלי ושמואלי. תודה לאכפתניקים שמתלוננים על הניקיון, לזועקים על עץ שנעקר ולמי שמרגיש שגנבו לו את כפר ורדים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-07-30-at-17.23.56 נפרדים מהמנכ"לית
מליאת מ.מ. כפר ורדים נפרדת מהמנכ”לית ורד אמר (בכחול, ליד שמואלי)

 

במליאת מ.מ. כפר ורדים שהתכנסה השבוע נפרדו חברי המועצה מורד אמר, מנכ”לית המועצה בשנתיים האחרונות, ובעבר מנהלת מחלקת החינוך כחמש שנים. ניר מסיקה, תושב כפר ורדים, הוא המנכ”ל החדש של מ.מ. כפר ורדים.

ראש המועצה אייל שמואלי הודה לאמר בחום רב וסיפר כי כאשר נכנס לתפקידו ביקש ממנה להישאר כמנכ”לית. לדבריו, ורד  “שחקנית מצוינת” משום שעבדה במרץ ובמחויבות גבוהה באופן שלא הבחין כי נמצאת לקראת שינוי ובקשה לעזוב את התפקיד. הוא הדגיש את פועלה בהקמת תיכון אמירים ובריכוז העבודה מול הועדה הגאוגרפית להחלפת שטחים עם מעלות-תרשיחא.

יורם איילון, שזו לו הקדנציה השניה במועצה, הודה לאמר וציין את הדרך והגישה המכבדת והמנומסת, ובכך שלא היתה מעורבת בפוליטיקה המקומית.

 

ורד אמר הקריאה את הדברים הבאים:

 

ראש המועצה מר אייל שמואלי, חברי המועצה, חברי לעבודה ברשות,

אני מסיימת את תפקידי במועצה מקומית כפר ורדים לאחר יותר משבע שנים. במהלך התקופה נשאתי בתפקיד מנהלת מחלקת החינוך ובתפקיד מנכ”לית המועצה.

הייתה לי הזכות לעבוד תחת שני ראשי מועצה. ראש המועצה אייל שמואלי וקודמו סיון יחיאלי. כל אחד בדרכו השפיע על ההתפתחות שלי ועל איך שאני תופסת את עצמי כמשרתת ציבור וכמנהלת. תחת שניהם שאפתי ליישם בצורה הטובה ביותר את החזון של ראש המועצה והנהלת המועצה.

אני מביטה לאחור בתחושה של סיפוק והכרת הטוב. זכיתי לקחת חלק ואף להוביל כמה מהלכים חשובים. מהלכים שהניחו תשתית לצמיחה ולהתחדשות של הקהילה ולהבטחת חוסנו של כפר ורדים.

בתחילת דרכי כמנהלת החינוך, התמודדנו עם קיטון במספר התלמידים ונאלצנו לסגור ארבעה גני ילדים. זו הייתה תוצאה של שנים בהן נעצר הפיתוח. לא שווקו מגרשים למשפחות צעירות, האוכלוסייה התבגרה והדבר הוביל להתכווצות של מערכת החינוך. למרות ש “זה לא כל כך נעים לראות גן סגור” כמאמר השיר, ידעתי שזו ירידה לצורך עליה. לנגד עיני ראיתי תמונת עתיד טובה לכפר ורדים. האמנתי שחשוב שישוב כמו כפר ורדים יצליח וישגשג, דווקא כאן בפריפריה הרחוקה. האמנתי שההצלחה של כפר ורדים חשובה לחוסנה של מדינת ישראל. בכפר ורדים, הרי, חיים אנשים שיכלו בקלות לגור במדינת תל אביב, אבל הם בחרו לחיות פה, 9 ק”מ ועוד 170 מטר מהגבול.

ביחד עם שותפי עובדי המועצה והצוות החינוכי, חתרנו ליצור את התנאים למימוש תמונת עתיד נהדרת –  פעלנו בנחישות ובאמונה לבנות מערכת חינוך לתפארת – מהגיל הרך ועד התיכון, בידיעה שמערכת חינוך צומחת ומשגשגת היא הלב הפועם של הקהילה. הסתערנו על הקמת התיכון מתוך רצון לקחת אחריות על המעשה החינוכי כולו – מלידה ועד בגרות. קלטנו את בי”ס העל אזורי תפן – כי תפסנו את כפר ורדים כיישוב מוביל חינוך, המעניק לתושבי האזור אפשרות שכמעט לא קיימת בפרפריה – בחירה בחינוך אלטרנטיבי. בכל המסגרות החינוכיות כולן נגענו בליבה של הפדגוגיה. אנו מציבים רף גבוה למצוינות ערכית ואקדמית ושואפים לראות את התלמיד, לראות את המורה, לראות את הקהילה ולבנות כאן חברה ראויה, חברת מופת.

נקודת ציון בדרך הזו שלעולם אינה נגמרת, היתה ב-2016 , כאשר משרד החינוך העניק לנו פרס חינוך יישובי ארצי. אני סמוכה ובטוחה שבהמשך הדרך ממתינות נקודות ציון נוספות.

 

כפרניק orna נפרדים מהמנכ"לית
פרס החינוך לכפר ורדים. מימין: סיון יחיאלי, ד”ר אורנה שמחון וורד אמר

 

עם כניסתי לתפקיד המנכ”לית, ראיתי בהקמת אזור התעסוקה המשותף למעלות תרשיחא וכפר ורדים הזדמנות להבטיח את חוסנו הכלכלי והחברתי של היישוב. להגדיל הכנסות לרשות מארנונה שאינה למגורים מחד, ולהבטיח הטבת מס לתושבים מאידך. המשימה שלי הייתה לנסח ולקדם חתימה על ההסכמים בין כפר ורדים למעלות תרשיחא, ועל בסיס ההסכמים לקדם את החלפת השטחים מול הוועדה הגיאוגרפית במשרד הפנים.

השלמנו את החתימה על ההסכמים בין הרשויות ואת כל המהלכים מול הוועדה הגיאוגרפית. כעת אנו ממתינים לכינון הממשלה כדי לקבל את החלטת השר. הצלחת המהלך תבטיח למועצה הכנסות מאזור התעסוקה אך לא פחות חשוב תבטיח לתושבים הטבת מס מכוח החוק ולא מכוח הוראת שעה.

נכח השינויים המהירים – מתגלגלים לפתחינו כל הזמן אתגרים חדשים. למדתי שאנו נבחנים במהירות בה אנו מסתגלים לשינויים ומגיבים להם. כחלק מהשינויים המהירים שמאפיינים את העידן שבו אנו חיים, אנו נדרשים לעדכן ולחדד את המסרים שלנו –  מי אנחנו ולאן אנחנו רוצים להגיע?

יותר ויותר מבינים היום את חשיבות הסיפור שאנו מספרים. הסיפור שאנו מספרים לעצמינו וזה שאנו מספרים לאחרים. אז מה הסיפור של כפר ורדים? אלו מהערכים, התפיסות, הפרדיגמות אנו רוצים לשמור ולקחת איתנו אל העתיד? וממה יהיה עלינו להיפרד? בניסיון לענות על השאלות הללו יצאנו למהלך שאני מאוד גאה בו – מיתוג חדש למועצה בתמיכת המשרד לפיתוח הנגב והגליל. לאחרונה השלמנו את המכרז ונבחר זוכה. החידוש במכרז הזה, הוא שהתהליך יבוצע בחלקים גדולים בשיתוף הציבור.

בתהליך הזה אני רואה גם הזדמנות להתבונן בשינויים בראיה צופה פני עתיד ולהיערך אליהם, היישוב עתיד לגדול ואוכלוסייה חדשה צפויה להגיע. זה עלול להיות מלווה בקשיים. עלינו לברר מהם הערכים והעקרונות המנחים בתהליך הקליטה, לגזור תובנות ולפעול על פיהם. שינוי הוא הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות. כשאנו ערוכים אנו יכולים לקדם את השינויים בברכה ולמנף את ההזדמנות לטובת שגשוגו של היישוב.

 

יש בי הרבה תודה.

תודה לראשי המועצה אייל וסיון שכל אחד בדרכו נתן לי הזדמנות ונתן בי אמון. לאייל, תודה מיוחדת שאתה משחרר אותי בדרך הטובה ביותר שיכולתי לבקש, למרות שלא היה לך קל עם הבקשה שלי לסיים את תפקידי.

התבוננתי על האופן בו בחרתם סיון ואתה לנהל את חילופי המשמרת בינכם – עזיבת התפקיד והכניסה לתפקיד. הלוואי שבכל מקום בזירה המקומית והלאומית היו מחליפים שלטון באופן הזה. קהילת כפר ורדים יכולה להתגאות ולהתברך בהנהגה שכזאת ומי כמוני יכולה להעיד על כך.

אני רוצה להודות לחברי ושותפי לדרך – עובדי המועצה הסוחבים את המשא. הענקתם לי השראה ולימדתם אותי לא פעם מסירות מהי. בפרפרזה על משפטו של וינסטון צ’רצ’יל אגיד לכם: “מעולם לא חבו רבים כל כך, הרבה כל כך, למעטים כל כך”.

לחברי המועצה, אתם נבחרי הציבור. נכחתי לראות עד כמה אתם מחויבים לשליחותכם, אותה אתם מבצעים בהתנדבות. אהבתי לעבוד אתכם. בעיקר מכיוון שמעבר לכל שיקול ועניין הייתה וישנה אחדות המטרה – שגשוגו של כפר ורדים. אפשרתם לי ולעובדי המועצה לעבוד בצורה מקצועית ועניינית, נשמרתם שלא לגרור אותנו לשדה הפוליטי כמו שקורה בהרבה מקומות אחרים.

אחרונים חביבים אני רוצה להודות לתושבי כפר ורדים, לכל האכפתניקים שמתלוננים על הניקיון, לכל הזועקים על עץ שנעקר, לכל מי שמרגיש שגנבו לו את הכפר, לכל מאות המתנדבים, לכל “המשוגעים לדבר” שבזכותם נולדו פה מיזמים נפלאים. אתם הנכנס הכי יקר של הכפר – אתם ההון החברתי, אתם הרקמה העדינה ורשת הביטחון הבונה קהילה מלוכדת ומפותחת. אתכם ניתן לקדם יוזמות ולהפוך עולמות גם כאשר אין כסף בקופה.

בכל בוקר כשהגעתי לעבודה אמרתי לכם בליבי תודה. וגם היום אני אומרת לכם תודה.

לסיום, אני עדין לא יודעת מה יהיה הדבר הבא שלי. במהלך חודש אוגוסט אערוך חפיפה עם ניר מסיקה המנכ”ל החדש. לאחר מכן אצא לחופשה קצרה. אני מכוונת לכך שגם התפקיד הבא שלי יהיה בשרות הציבור ושיהיה ממוקד תוכן.

כך או אחרת, היכן שלא אהיה בעתיד, אחשוב בחיוך על האנשים המופלאים שפגשתי בכפר ורדים.

תגובות פייסבוק


2 תגובות

  1. משקיעים 410,000 ש"ח | כפרניק הגב

    […] ורד אמר מסיימת תפקידה  […]

  2. ראיון סיכום עם ורד אמר, מנכ"לית מ.מ. כפר ורדים | כפרניק הגב

    […] עם ניר מסיקה, המנכ”ל החדש. את עיקרי סיכום התקופה הקריאה לפני שבועות ספורים כשנפרדה ממליאת המועצה – אבל ישנם דברים נוספים שרצינו לשמוע על […]

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן