מתקפת חזירי הבר


חזירי בר פולשים לחצרות, לרחובות ולגינות * נזקים גדולים גם לחקלאים בגליל המערבי * המועצה: מומלץ לגדר את החצרות

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-03-at-09.51.20 מתקפת חזירי הבר
חפירות חזירים ברחוב חרמון מעל צומת המפה

 

כמו החצב בסתיו – בעונה זו של השנה מתגברות כמות הפלישות של חזירי הבר לישובים בגליל המערבי. בכפר ורדים ובישובים נוספים באזור נרשמו פגיעות קשות בגינות, הרס צינורות ומערכות השקיה, קריעת גדרות, שבירת עצים, פירוק קומפוסטרים וכן נזקים אחרים לציוד. בשל התמעטות מקורות המזון והשתיה של החזירים בעיצומו של הקיץ, הם נחושים ביותר להגיע לתוך הישובים ובמקרים רבים אף הופכים פחי אשפה. במגזר החקלאי הנזקים גדולים במיוחד לגידולים, לציוד ואפילו למכלי התערובת, בהם פוגעים החזירים בצורות יצירתיות (שבירת הצנרת…).

בשנים האחרונות היתה ירידה משמעותית בכמות החזירים, וזאת בשל מחלת דבר שתקפה את אוכלוסיית החזירים והקטינה אותה באופן משמעותי. אלא שהמגיפה הסתיימה, והשנה החזירים הולכים ומתרבים.

גם בנסיעה לילית בכבישי הצפון (ולא רק בלילה…) – ניתן להיתקל בחזירים החוצים את הכביש, או בגופותיהם הדרוסות לצדי הדרכים…

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-09-03-at-09.51.23 מתקפת חזירי הבר
חזירי הבר ביקרו בגן השעשועים סמוך לכיכר 1

 

אחד האנשים המעורים בתחום גם הזהיר: החזירים הם מכה בכל הצפון. עד שלא תהיה תאונת דרכים עם הרוגים, רצוי חברי כנסת או קרובי משפחה שלהם, כתוצאה מהתנגשות בחזירי בר – אף אחד לא יעשה כלום.

 

יש לציין כי דווקא אוכלוסיית שפני הסלע נמצאת ב”שליטה” מסוימת, וזאת לאחר פעילות נמרצת בשנים קודמות לפירוק מסלעות בהן היו מקננים. בנוסף, במידת הצורך מתבצעת, מפעם לפעם, גם פעולות דילול  – וזאת בעיקר בשל מחלת הלשמניה (שושנת יריחו) אותה נושאים השפנים על פרוותם.

מהמועצה מקומית כפר ורדים נמסר, כי מודעים לתלונות התושבים בנושא שפני סלע וחזירי בר, אולם ראוי לציין כי בהמשך לפעילות המועצה בנוגע לשפנים, כמות תלונות הציבור ירדה דרמטית – והמועצה מבצעת ניטור ומעקב באופן שוטף.

“בנוגע לשוטטות חזירי בר”, מסרה המועצה. “כפר ורדים ממוקם באזור הגלילי של מדינת ישראל. אזור זה לשמחתנו מאופיין בשטחי חורש רבים ועל כן מן הסתם מאופיין גם בפעילות בעלי חיים לרבות חיות בר. המועצה בשיתוף גורמים נוספים פועלת בשטחים הפתוחים במסגרת אפשרויות החוק. המועצה ממליצה לתושביה ללא קשר לפעילותה בנושא לגדר את חצרות בתיהם”.

 

כפרניק IMG_7800 מתקפת חזירי הבר
ארכיון. פארק המחצבה חרוש כולו על ידי חזירי בר

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן