חודש השלום נפתח בעכו

"נשים עושות שלום" ו"נשות השמש" בפתח מסע השלום * בהנחיית שולה בוחבוט ממעלות-תרשיחא וכפאיה עיאיטי מעכו * בהשתתפות חבורת הזמר מעלות-כפר ורדים, הרכב האנדלוסית ועוד


 

“חודש השלום 2022” – נפתח אמש בעכו, בהשתתפות מאות נשים מתנועת “נשים עושות שלום” הישראלית ותנועת “נשות השמש” הפלסטינית, שהחלו במסע משותף של חודש מהצפון לדרום בקריאה להנהגות הצדדים: התחילו במשא ומתן מדיני וקדמו פתרון מדיני מקיף, בר קיימא וצודק לסכסוך הארוך והכואב.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.38-scaled חודש השלום נפתח בעכו
נשים עושות שלום בעכו

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.37-1-scaled חודש השלום נפתח בעכו

 

האירוע המרגש, שנערך על המדשאה בין חומת עכו ואכסניית הנוער, החל בפעילות יצירה וסדנאות משותפות ובסיור על החומה – ובהמשכו נערך מופע מרכזי בהשתתפות אמנים רבים, רובם הגדול תושבי הגליל שהופיעו בהתנדבות.
את המופע הנחו הפעילות החברתיות שולה בוחבוט ממעלות-תרשיחא (שגם יזמה את האירוע) וכפאיה עיאיטי מעכו – שתיהן חברות ב”נשים עושות שלום”.

האירוע המרכזי כלל הופעה של חבורת הזמר מעלות-כפר ורדים, הרכב מתוך האנדלוסית מעלות-תרשיחא בהנחייתו של עימאד דלאל, דיאן קפלן ומירה עילבוני, סמדר יערון ומריה מסרי, הזמרת שירה גולן והרקדנית יוליה חוראני.

 

כפרניק VID_20220915_194749-scaled חודש השלום נפתח בעכו
הרכב של האנדלוסית מעלות תרשיחא

 

נשאו דברים יעל אדמי והיאם טאנוס שברכו על השותפות של “נשים עושות שלום” ו”נשות השמש” – וקראו למאבק נשי למעל השלום: “שבו לשולחן המשא ומתן ופעלו לסיום הסכסוך”.

האירוע הסתם בפעילות של “תדרים בתנועה” בהנחיית רוית יסעור ובשיתוף אדריאנה פוטל – בריקוד המוני משותף של כל המשתתפות/ים ובתפילה משותפת לשלום.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.41-scaled חודש השלום נפתח בעכו
ריקוד ותפילה לשלום בהנחיית רוית יסעור בשיתוף אדריאנה פוטל

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-12.03.15-1-scaled חודש השלום נפתח בעכו
חבורת הזמר מעלות כפר ורדים

  

“מסע השלום 2022” החל בעכו והוא יימשך גם בג’סר א-זרקא, מודיעין, ירושלים, בית ג’אלה, תקוע, מייסר ועוטף עזה והוא יימשך לתקופה של חודש, מאמצע ספטמבר 2022 ועד אמצע אוקטובר.

 

 

 

במהלך המסע, שמתקיים גם על רקע האירועים האחרונים, תתקיימנה צעדות משותפות של מאות נשים משתי התנועות בחומות עכו, בג’סר א-זרקא, בבית ג’אלה, בעוטף עזה ובנקודות נוספות. כך לאורך החודש, אחת לכמה ימים, תגענה הנשים למקום אחר ברחבי ישראל, כדי להביא את הקריאה לשלום למעגלים רחבים ככל שניתן. בכל אחד מהמקומות גם יתקיימו כנסים הפתוחים לקהל הרחב.

חודש השלום ייחתם באירוע שיתקיים במקביל ברמאללה ובירושלים בקריאה לנשיאי שני הצדדים: פעלו להשגת שלום צודק ומקיף לשני העמים.

 

כפרניק IMG_20220915_1956440000 חודש השלום נפתח בעכו
מנחות האירוע: שולה בוחבוט ממעלות-תרשיחא וכפאיה עיאיטי מעכו

 

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.38-1-scaled חודש השלום נפתח בעכו
דיאן קפלן ומירה עילבוני בפתח מסע השלום בעכו

 

תנועת “נשות השמש” נוסדה ביולי 2021 על ידי קבוצה אמיצה של נשים פלסטיניות. מאז הקמתה, הצטרפו לתנועה הפלסטינית אלפי נשים המגיעות משכם, בית לחם, חברון, מזרח ירושלים ועזה. התנועה זכתה גם להכרה מצד כל הגורמים הפלסטיניים הרשמיים.

מאז היוסדה, יוזמת “נשות השמש” יחד עם תנועת “נשים עושות שלום” הוותיקה שורה של פעולות בדרישה מהמנהיגים להקשיב לקריאת האימהות ולפתוח בהקדם בשיחות ומשא ומתן על מנת להגיע לשלום צודק, מקיף ובר קיימא ולסיים את הסכסוך הארוך והכואב. שתי התנועות אינן מזוהות עם מפלגות כלשהן ופועלות מתוך מטרה לגייס תמיכה מקהלים שונים ומגוונים כדי להגיע לתמיכה אזרחית רחבה.

  

לאחרונה שתי התנועות ניסחו אמנה משותפת, ״קריאת האימהות״, תוך רגישות למגוון הקהילות משני הצדדים, ומתוך כבוד לצרכים, לאתגרים וליכולות של כל אחת מהתנועות. באמנה מציינות שתי התנועות, מתוך רצון להגן על הילדים בשני הצדדים ולשמור על חייהם: “אנו מאמינות שהרוב הגדול בעמינו שותף לשאיפתנו ההדדית. לכן, אנו דורשות ממנהיגנו להקשיב לקריאתנו ולפתוח בהקדם בשיחות ומשא ומתן תוך מחויבות נחושה להשיג, במסגרת זמן מוגבלת, פתרון מדיני לסכסוך הארוך והמכאיב. אנו קוראות לבנות ולבני שני העמים – הישראלי והפלסטיני, ולעמי האזור, להצטרף לקריאתנו ולהמחיש את תמיכתם בסיום הסכסוך. אנו קוראות למנהיגינו לגלות אומץ וחזון בכדי להביא את השינוי ההיסטורי שכולנו שואפים אליו. אנו משלבות ידיים בנחישות ובשותפות להשיב את התקווה לעמינו”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-12.03.15-2-scaled חודש השלום נפתח בעכו
הזמרת שירה גולן והרקדנית יוליה חוראני

 

 

 

  

רים חג’אג’רי, ממנהיגות נשות השמש: “המסע לשלום הוא ארוך ומרובה אתגרים. את הכח והנחישות אנחנו מקבלות מעוד ועוד נשים שמצטרפות אלינו לתנועה. התחלנו כקבוצה של נשים בודדות והיום אנחנו כבר מונות אלפי נשים מהגדה ומעזה. אנחנו מפסיקות לשבת במושב האחורי, ונחושות לפעול ללא הרף עד שיתאפשרו חירות וחיים הוגנים ומכובדים עבור הילדים הפלסטינים ועבור הילדים הישראלים.”

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.39-scaled חודש השלום נפתח בעכו
ד”ר יעל אדמי והיאם טאנוס בפתח מסע השלום בעכו

 

ד”ר יעל אדמי ממקימות ומובילות תנועת נשים עושות שלום: “יש כאן שותפות היסטורית של שתי תנועות נשים שלא יחדלו להשמיע את דרישתן שהנהגות שני העמים יקדמו הסכם מדיני שיבטיח עתיד של שלום, ביטחון וחירות לשני העמים. מאז הקמת השותפות וניסוח ״קריאת האימהות״, יותר ויותר נשים צעירות ומבוגרות מצטרפות אלינו ומחליטות להפסיק לשתוק, ולפעול ליצירת דרך אחרת. הגיע הזמן למנהיגות יוזמת ואמיצה שתייצר מציאות של תקווה, ושל עתיד אחר לילדינו”.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2022-09-16-at-08.57.40-scaled חודש השלום נפתח בעכו

 

 

צילומים: יח”צ

 

 
2 תגובות

  1. א. הגב

    מרגש מאוד, במיוחד הסירטון הקצר של הנשים ששרות ביחד?

  2. יזהר הגב

    אולי מהכוח הנשי תבוא הישועה. הגברי כבר מכזיב אלפי שנה

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן