זהירות – כלבת!


כלב נגוע בפסוטה * להבדיל מהקורונה, המוות מהכלבת הוא וודאי!

 

ד”ר אבנר ברזילי

 

כפרניק laky2-001-scaled זהירות – כלבת!
גור חולה כלבת בכפר ורדים. ארכיון

 

לצערי, ההיסטוריה חוזרת על עצמה ולא מההיבט החיובי. בשנים 2015 -2017 גלשה מחלת הכלבת ממזרח צפון הארץ והגיעה עד למפתן ביתנו בגליל המערבי. והנה אותו מהלך החל לקרות בשבועות האחרונים.

בשבוע שעבר נמצא גור כלבים נגוע בכלבת בישוב פסוטה. מספר אנשים ביניהם ילדים נושכו על ידו ונזקקו לטיפול. יומיים לפני נמצא גם כן כלב חולה במושב עלמה, ולפני כן תן ברמות נפתלי, כפר יובל, בבניאס ועוד. שרשרת ההדבקות במחלה זו החלה ברמת הגולן בדרכה מערבה – אלינו לכפר ורדים, מעלות תרשיחא וישובי האזור.

להזכירכם, הכלבת הינה מחלה קטלנית הגורמת ללא יוצא מן הכלל, מספר ימים לאחר הופעת סימניה הראשונים, למות החולה בה בייסורים קשים, ללא אפשרות ריפוי. הגורם למחלה הינו וירוס הכלבת הפוגעת בכל היונקים בעלי דם חם, כולל האדם.

הדבקה:

צורת ההדבקה השכיח היא על ידי נשיכה. היות והנגיף נמצא ברוק החיה הנגועה, הרי כל מגע של הרוק עם פצע ולו הקטן ביותר, גורם לחדירת הנגיף הנע לאורך סיבי העצבים עד לתחנתו האחרונה במוח. הזמן שלוקח לנגיף מרגע חדירתו ועד להופעת הסימנים הקליניים (עם חדירתו למוח), נקרא זמן הדגירה של המחלה. בזמן הדגירה ניתנים החיסונים נגד המחלה על מנת לעצור את נדידת הנגיף. זמן הדגירה הממוצע הוא בין 12-8 שבועות.

סימני המחלה:

כלב החולה בכלבת, משנה את התנהגותו הרגילה. הוא נוטה להתחבא במקומות חשוכים, לרדוף אחרי עצמים דמיוניים, אח”כ הופך להיות יותר אגרסיבי ונודד ללא מטרה. בשלב הסופי מתחילות תופעות של שיתוק בשרירי הלעיסה והלשון, שיתוק ברגליים האחוריות ולבסוף מוות כתוצאה משיתוק שרירי הנשימה. בחיות בר קיימת התופעה של חוסר פחד מבני אדם. משך הזמן המקסימלי מרגע הופעת הסימנים הקליניים אצל החיה ועד למוות הינו כ-10 ימים, וזו אכן התקופה שבה נמצא הכלב בהסגר תצפית כלבת לאחר נשיכה.

מניעת המחלה:

  1. חובת חיסון נגד מחלת הכלבת לכלבים אחת לשנה, החל מגיל 3 חודשים. (מומלץ לחסן גם חתולים).
  2. איסור על שחרור כלבים חופשי ברשות הרבים.
  3. פינוי כלבים משוטטים, ללא בעלים.
  4. דיווח לווטרינר הרשותי/לשכת הבריאות על נשיכת כלב או בע”ח אחר.
  5. הסגרת כלבים נושכים/חשודים.
  6. איסור למגע בבע”ח לא מוכרים וכן לא בפגריהם.

למדינת ישראל חודרים בע”ח הנגועים במחלה. בכל שנה נעשית פעילות פיזור פיתיונות סביב כפר ורדים לחיסון שועלים ותנים, כפי שפורסם לאחרונה. אנחנו נדרשים להקפיד על פי הר”מ כדי למנוע את התפרצותה.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2019-11-27-at-11.14.31-scaled זהירות – כלבת!
פיתיון לחידון נגד כלבת לחיות בר

 

 

 

ד”ר אבנר ברזילי – ווטרינר

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן