המועצה: נבקש הפחתה בעליית הארנונה האוטומטית (5.29%)

הבקשה תופנה לשר הפנים עד אמצע יולי עם מכתב מפורט המעיד על היכולת התקציבית של מ.מ. כפר ורדים


 

מליאת מ.מ. כפר ורדים אישרה בישיבה מיוחדת השבוע בקשת הפחתת ארנונה לשנת 2025:

על פי צו הארנונה שפרסם משרד הפנים לשנה הבאה, אמורה להיות העלאת ארנונה בכל הרשויות בשיעור של 5.29 אחוז (“טייס אוטומטי”. נקבע עלפי מדדי שכר, אינפלציה וכו’) – וזאת בנוסף לעליה, חלקה רטרואקטיבית, של 2.68 אחוז בשנת 2024 (גם “טייס אוטומטי”).

 

כפרניק IMG_20240630_173757-scaled המועצה: נבקש הפחתה בעליית הארנונה האוטומטית (5.29%)
מ.מ. כפר ורדים פה אחד: אישור צו הארנונה ובקשת ההפחתה

 

במליאה הוסבר כי על-מנת שלא להעלות את הארנונה, על המועצה להגיש בהקדם לשר הפנים “בקשת הפחתה” מנומקת עם עיקרי העמידה בתקציב לשנה הבאה.

הלו”ז הנדרש צפוף:

העברת אישור צו הארנונה למשרד הפנים בתחילת יולי.

נימוקים מפורטים ועיקרי תקציב 2025 למשרד הפנים עד אמצע יולי.

צוות של חברי מועצה ועובדיה יעבוד על ההגשה למשרד הפנים, כמו גם בהמשך על התקציב המפורט עצמו: ראש המועצה אייל שמואלי וחברי המועצה ניר שילה, איתן היימן ויואב ניצב; כשלצידם גזברית המעצה הנכנסת ענבל טדגי-צפריר ומנכ”לית המועצה תמי חצ’ואל.

משמעות בקשת ההפחתה: צמצום של כמיליון וחצי ₪ בפעילות המועצה.

 

כפרניק IMG_20240630_175556-scaled המועצה: נבקש הפחתה בעליית הארנונה האוטומטית (5.29%)

 

איתן היימן: מחצית מתקציב המועצה משמש כ”צינור” לחינוך ולרווחה, עוד כ-35 אחוז לשכר ולפעילות קבועה. ה”משחק” הוא רק על כ-15 אחוז מהתקציב. במועצה כשלושים עובדים, ואולי צריך לתת עוד אחריות ומטלות למתנדבים הרבים שעושים עבודה מצוינת בתחומים רבים בקהילת כפר ורדים.

היימן גם הודה לכל העושים במלאכה וציין את הגזברים בעבר: אילן עמרם, ספי בארי ז”ל, סאפי עאסי (מ”מ למספר חודשים); הגזברית ענבל טדגי-צפריר; ראש המועצה אייל שמואלי והמנכ”לית תמי חצ’ואל.

שמואלי: נבחן את נושא ההלוואות ומכשירים פיננסיים נוספים.

יואב ניצב: נעשה “ניקוי אורוות” ונקבע קריטריונים ברורים לחלוקת התקציב. חלק היה בעבר אולי באינרציה ושווה בדיקה. תודה לאיתן על העבודה המקצועית וההיכרות עם התקציב.

קרן דרוקמן אדיב: בגיבוש התקציב צריך להתייחס גם לתב”רים ולחשיבה לטווח אורך.

ניר שילה: סוכם כי הפחתת התקציב תתבסס על “התייעלות” ופגיעה בכמה שפחות תושבים. לא תהיה פגיעה בהתפתחות הכפר וננסה לגייס מקורות הכנסה נוספים.

ההצבעה, שהתקבלה פה אחד, היתה על אישור צו הארנונה בהתאם למכתב המצורף עם בקשת ההפחתה: “אישור צו המיסים (צו הארנונה) לשנת 2025 בהתאם למכתב המצורף + טיוטת צו הארנונה לשנת 2025”.

 

כפרניק IMG_20240630_171301-scaled המועצה: נבקש הפחתה בעליית הארנונה האוטומטית (5.29%)

 

לפני ההצבעה שאל ניר שילה מדוע צריך ל”אשר” את “צו הארנונה” של משרד הפנים (עליה של 5.29%), שבלאיו הכי איננו מקובל על חברי המועצה?

היועצים המשפטיים, עו”ד עדי הרטל ועו”ד אורית טואף, הסבירו כי רק אישור צו הארנונה יאפשר את בקשת ההפחתה מהצו.

התפתח ויכוח משפטי וסמנטי על הצורך באישור הצו ובסופו של דבר נערכה הצבעה אחת על הצו ובקשת ההפחתה – כרוכים זו בזו.

שמואלי אמר כי רואה פעילות ענפה של ראשי רשויות ברשתות החברתיות, ומכתבים לשרי הפנים והאוצר שלא להעלות את הארנונה דרך הטייס האוטומטי.

הוא הגדיר זאת כ”פוליטיקה זולה ברשתות”, והוסיף כי הדרך הנכונה והרצינית היא מסלול “בקשת ההפחתה” כפי שהוחלט במועצת כפר ורדים.

לסיכום, ראש המועצה הודה לכל העושים במלאכה וציין את הדיון הטוב שנערך.

 

**

 

בנוסף לאישור צו ארנונה / הפחתה ל-2025 – אישרה המליאה, פה אחד, את תקציב 2024 (כן. ככה זה שיש מלחמה ובחירות).

 

כפרניק IMG_20240630_181248-scaled המועצה: נבקש הפחתה בעליית הארנונה האוטומטית (5.29%)
כפר ורדים: תקציב 2024: כ-72.5 מלש”ח

 

 

תקציב 2024 שאושר עומד על 72.427 מיליון ₪.

וזאת בהשוואה לתקציב 2023: 66.699 מיליון ₪.

 


2 תגובות

 1. אריק הגב

  מועצה מיותרת..
  נקווה שמשרד הפנים יפעלו בנושא.

 2. דוח המבקר הגב

  עליה בתקציב השנתי ביחס ל 2023 של 8.6% לא משקפת את העלייה במשק. אז מה יקרה אם הארנונה המחזיקה חלק מכובד בהכנסות של המועצה תפחת? אין גוף מוניציפאלי – עירייה, מועצה מקומית, ואחרים שיכול להחזיק את עצמו רק מההכנסות שמגיעות מהארנונה לבתי התושבים. ובלי תעשייה כבדה, או קלה או הייטק אין למועצה מקומית קיום לאורך זמן. מפעל הייטק כמו “אלביט” למשל בהחלט היה יכול להרים קצת את כפר ורדים. אז בינתיים זה במעלות. טריקים ושטיקים של “החלפות” בטיפול בהטבות מס ושותפות בארנונה – זה לא כל כך עובד אז א.ת תפן התנתק ובג”צ דחה ואזור התעשייה המשותף (בהקמה) עוד לא סגרו (תלוי את מי שואלים).
  דבר אחר. התנדבות מפעל מבורך לגמרי. ממלא את המתנדב גאווה ואת התושב ברגשי כבוד לעושים במלאכה. התוצאות חסכון בהוצאות תפעוליות של המועצה מול ירידה באיכות השרות לתושב כתוצאה מחוסר מקצועיות. ובמצב ההפוך – לי אמרו – אתה לא מתאים כי אנחנו עובדים אחרת… תגובה ממש לא מקצועית.
  ובכל זאת האחרונים שבאו לכפר ורדים מסבירים שבאו בגלל השקט. למזלנו הקב”ה ברא אותנו עם מנגנון כזה שנקרא “מתרגלים”. אז התרגלנו. והמיסים המוטלים על הכרטיסים לקולנוע למופעי תרבות, לבירה בפאב ולבית הקפה בשבת בבוקר מועברים לעיריית מעלות, לעיריית נהריה, לשבי ציון, יחיעם ועד הפילהרמונית בהיכל התרבות בתל אביב (בנסיעה חינמית ברכבת, משלמים רק במונית).

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן