בין הסערות

רשות הניקוז גליל מערבי: שיקום נזקים והכנות למערכת הגשם הקרובה


 

עם שוך הסערה שעברה עלינו בשבוע שעבר ולאור תחזית מזג האוויר הצופה המשך גשמים השבוע, יצאו עובדי רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי לשקם את הנזקים ולהיערך לאירועים הבאים שיגיעו.

בשבוע שעבר, ביום ראשון, ירדה כמות משקעים גדולה יותר מאירוע הגשם הגדול של ינואר 2020, בו גם נסחף מוטי בן שבת ז”ל למותו. שלושת המאגרים שנבנו בחודשים האחרונים הצליחו למנוע הצפות חמורות יותר בנהריה וצפון העיר כלל לא הוצף לאור הקמת המאגרים החדשים.

 

 

כפרניק 9980988-scaled בין הסערות
נחל יחיעם, רשות הניקוז מבצעת עבודות פינוי סחף

 

 

מאגר ביה”ח ומאגר טרומפלדור קלטו מעל מאה אלף קוב של נגר עילי ומנעו מהמים להגיע אל העיר בחלקה הצפונית. מאגר יחיעם קלט כמות מים גדולה ואת תוצאות פתיחת הסכר שנבנה ראו ביום חמישי בערב כאשר הגעתון זרם לאחר פתיחת הסכר.

מיד עם החלשות הסערה בצפון, יצא סיור של מנהלי רשות ניקוז שמטרתו אומדן תוצאות הסערה: מאגר ביה”ח שנבדק הראה ירידת מים של 3 מ’ מה שמראה על חלחול טבעי טוב . במאגר טרומפלדור החלחול איטי יותר ואת ירידת המפלס יראו בימים הקרובים. בסיור הונחו המהנדסים וקבלני הביצוע לקדם במהירות את עבודות התחזוקה.

 

כפרניק 9989777-scaled בין הסערות
עבודות בנחל בית העמק

 

  

אורלי גבישי סוטו מנכ”לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי: “ראינו בשבוע האחרון שהעבודות שכבר בוצעו משפיעות בשטח, אני שמחה שחלקה הצפוני של נהריה לא הוצף. אנחנו עובדים קשה מאד כדי לקדם את שני המאגרים הנוספים שירדו לביצוע כבר בקיץ הקרוב וקוראת מכאן לכל הנוגעים הדבר, הגיע הזמן לבצע”.

“מהרגע שהתאפשרה הכנסת כלים הנדסיים אל השטח , עמלו עובדי רשות ניקוז במספר מוקדים על תיקון נזקי חורף הכוללים הוצאת סחף, ועבודות ניקוז. בנחל יחיעם פעלו במרץ על הוצאת סחף מערוץ הנחל, את הסחף שהוציאו דאגו להעביר אל גדת נחל בית העמק במקטע של מושב עמקא על מנת לשחזר ולהגביה את גדת הנחל ולמנוע פגיעה במטעי מושב עמקא. בנחל בצת בחלקו העליון בסמוך למושב יערה עבדו גם כן בהוצאת סחף מהנחל. אזור נוסף שעבדו בו ללא הפסקה זהו נחל אוהב במקטע שחוצה את אבו סנאן, עובדי רשות ניקוז יצרו גביונים אשר תפקידם לשמר נגר עילי ולמנוע הצפות”.

 

 

כפרניק 9987989-scaled בין הסערות
גביונים בנחל אוהב ליד אבו סנאן

 

צילומים: רשות ניקוז גליל מערבי

 
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן