אלימות קולית

ירון רז: ווליום המואזין והחתונות, איום ממשי על הקיום המשותף באזור * מועצת כפר ורדים ועיריית מעלות-תרשיחא: טיפול משטרתי מוצלח * המשרד להגנת הסביבה: דרישה להנמכת הווליום והפניית הרמקולים


 

דו קיום חשוב להמשך חיינו כאן בגליל המערבי. תושבי כפר ורדים מכאן ותושביה המוסלמים של תרשיחא משם, כולם רוצים להמשיך לחיות כאן, בשלווה, תוך קיום אורח החיים האופייני לכל קבוצה.

אלימות קולית מאיימת על דו קיום זה.

מסיבות החתונה של שכננו מצפון אל תוך הלילה, בשכונה הבדואית של תרשיחא והמואזין שקולו נישא ברמה גם בכפר ורדים, מעיר ומטריד את תושבי הכפר גם בשעות הבוקר המוקדמות (04:00).

מעבר לעובדה שמדובר בהפרה של החוק הקובע מה הוא גובה הרעש שמותר להשמיע בשכונת מגורים ובאיזה שעות, מדובר בהטרדה הגובלת באלימות קולית, עד כדי אובדן היכולת לקיים שיחות באותם בתים הפונים לכיוון מקור הקולות.

אני מגדיר עצמי כשמאלן. ככזה, אינני רוצה לשנות את הרגלי החיים של שכניי ומכבד אותם כמות שהם. לצערי, לא כך הם נוהגים בנו, שכניהם היהודים. האלימות הקולית שהם מפנים אלינו, בשוגג או בכוונת מכוון, חייבת להיפסק.

אני קורא למנהיגי אני קורא למנהיגי הקהילות השכנות, זו מכפר ורדים וזו מתרשיחא, לראשי הרשויות, ולכל הגורמים המוסמכים (משטרה, משרד לאיכות הסביבה וכו’) להתגייס ולמצוא פתרון לסוגיה זו. לשני הצדדים יש כוונות להמשיך להתגורר כאן בשכנות טובה. ויפה שעה אחת קודם…

ירון רז, כפר ורדים

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-04-18-at-17.15.11-scaled אלימות קולית
המסגד החדש בשכונה הדרומית בתרשיחא

 

 

  

תגובת מועצת כפר ורדים:

אכן דו הקיום והתחשבות הדדית חשוב מאוד להמשך חיינו בשכנות ראויה. לצערנו לאחרונה אנו חווים עוצמת קול החורגת מהנורמה המקובלת. מזה מספר חודשים ראש המועצה מקיים שיחות ומפגשים עם ההנהגה בתרשיחא, אך לצערנו שיחות אלו לא הניבו פרי מעבר ליומיים שלושה. לכן פנה ראש המועצה לתחנת המשטרה ומפקדה ובשבוע שעבר התקיים דיון בנושא ולאחריו הגיעו הנוכחים להבנה וקולות המואזין פחתו משמעותית. תודתנו לתושבים שעזרו ופעלו בערוצים השונים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-04-18-at-17.21.21-scaled אלימות קולית
ארכיון. אייל שמואלי וחמד נעים

 

 

התייחסות עיריית מעלות-תרשיחא:

עיריית מעלות תרשיחא בשיתוף ובהובלת משטרת ישראל תחנת מעלות תרשיחא מטפלות בנושא.

מת״ח מעלות סנ״צ מירון ממן ערך בנושא מספר פגישות עם ראש העיר מעלות תרשיחא, ראש מועצת כפר וורדים וסגן ראש העיר מעלות תרשיחא חמד נעים. המשטרה אף ביצעה מספר פעולות בנושא. כלל הפעולות יתבצעו בתיאום מלא מול כל הגורמים המעורבים.

 

כפרניק 33435677-scaled אלימות קולית
מת”ח מעלות מירון ממן עם ראשי עיריית מעלות-תרשיחא

  

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

במשרד להגנת הסביבה התקבלו מספר פניות מתושבים, בדבר מטרד רעש הנגרם בכל שעות היממה, ומקורו בקריאת המואזין ממסגד בתרשיחא. הנושא נמצא בטיפול מחוז צפון של המשרד.

בתקדים משפטי שהמשרד יצר בעבר נקבע, שקריאת המואזין היא חלק מפולחן דתי, כל עוד עוצמת הקול לא חורגת ממה שנקבע כרעש בלתי סביר בתקנות מכוח החוק למניעת רעש. זאת גם עמדת מנהיגי הדת המוסלמית, שלפיה אסור שקריאת המואזין, שנעשית היום דרך רמקולים, תגרום לנזק ולאי נוחות בשל העוצמה לאנשים שבסביבה.

בעקבות הפניות בנושא באחרונה, ערך המשרד להגנת הסביבה בירור מול משרד הפנים ממנו עלה כי במעלות תרשיחא קיים מסגד אשר שייך למחלקה המוסלמית באגף לעדות במשרד הפנים, ומשרד דרש מהמסגד להנמיך את הווליום, ולכוון את הרמקולים לכיוון הכפר.

בכל הנוגע לרעש מחתונות ומאירועים שעורכים תושבי היישוב תרשיחא – הנושא נמצא באחריות הרשות המקומית ומשטרת ישראל.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לעקוב אחר הנושא, גם מול משטרת ישראל וגופים נוספים, לשם מציאת פתרון הולם עבור התושבים.

 

כפרניק WhatsApp-Image-2021-04-14-at-10.28.29-scaled אלימות קולית
המסגד בתרשיחא

 

 ממשטרת ישראל נמסר:

משטרת ישראל משקיעה מאמצים רבים באכיפת עבירות הפוגעות באיכות החיים היום יומית של התושבים ביניהם הקמות רעש זאת כחלק משיפור השירות לאזרח הנורמטיבי, ובכל מקום שמתקבלת תלונה אודות מטרדי רעש הדבר מטופל בהתאם לסמכויות הנתונות לשוטרים. במקרה של הרעש הבוקע מהמואזין עד אתה טרם חוקק חוק בנושא ומשטרת ישראל יחד עם ראש המועצה פועלים במטרה להפחית את עוצמת הרעש ולאחרונה המשטרה בהסכמת עיריית מעלות-תרשיחא שינו את המיקום של הרמקולים והרעש הונמך באופן משמעותי.

הערת מערכת כפרניק.

נראה שאכן, בימים האחרונים פחת הרעש.

במידה ויתחדש, מוזמנים לפנות לגורמים המוסמכים וגם למערכת האתר להמשך מעקב.
5 תגובות

 1. סתמאחד הגב

  דו קיום..מילים ריקות.

 2. שמוליק הגב

  אני מוריד את המדבקה מהרכב נמאס לי כבר ליהיות נאיבי!

 3. רון הגב

  אני בוגר לימודי איסלם וקוראן ואני אומר לך מה שאתה לא יודע ורוב הציבור לא יודע , כל מה שאתה חווה ומתאר כאן הוא חלק מגי’האד , מלחמת קודש איסלמי ביהדות, באמצעות המואזין והטרדות, הצתות בתי כנסת ורכבים, הצתת שדות, לינ”ץ ביהודים, שריפת חניות בעכו, שריפת רכבים ביפו, הטרדות בדרום, זהימשך עד יום הדין ( יום הדין הוא באמונת האיסלם יום תחיית המתים שבו העץ והאבן יסגירו את היהודי המסתתר ויצוו על המוסלמי להורגו ( כתוב במפורש בספר החדית ( אל צחיח אל בוכארי ) שהיא הפסוקים של מוחמד עצמו אמר.
  באמונה המוסלמית ישנם שני מונחים שמן הסתם לא שמעת עליהם.

  ” דין אל חאק ” – דת האמת וזו האיסלם והקוראן ומוחמד הוא שליחו.
  ” דין אל באטל ” – דת הבטלה , זו היהדות והנצרות , והאיסלם הגיע לעולם כדי להחליפם.

  אין קיום אין דו קיום ואין שלום זה שלום זמני, האיסלם יוצא מדעתו כשהם רואים שהנבואות שלהם הפוכות.
  א. שאין ” דין אל באטל ” אין דת בטלה , עם ישראל חזר לארצו .
  ב.ירושלים חזרה ליהדות, המוסלמים עומדים נבוכים ושואלים, מה איתנו ? מה קורה עם הדת הבטלה שגדלנו עליה ?
  ……

 4. nur הגב

  שלום לכולם אני מבין את הרעש
  כמה דברים”
  אני בעד השתקת כל מפגע בטיחותי
  בכפרים ערבים ולא מעט גם המוסלמים עצמם סובלים מקול המואזין אם זה גבוה מדי
  יש כפרים שהגיעו להבנות להנמיך את הקול
  בטורקיה וארצות אסלאם לא שומעים כזה רעש
  בתרשיחה יש מוסלמים שגרים ליד המסגדים וגם סובלים בשקט

  צריך להגיע עם אגנדה של שמירת המרחב הציבורי בין היתר רעש ריח סביבה והדרישה לא צריכה להיות על בסיס דתי

  אני מאמין בשותפות ולא דו קיום מושג מפגר מביע על תניח לי בשקט להיות עלוקה על ידך

 5. nur הגב

  ההיסטריה שלך גורמת לך לסלף דברי הבל שמחרחרים שנאה . בדתות יש הרבה אלימות אז תכתוב גם על יהדות ועל פולסא דנורא ועוד כמה הבלי נביאים . להאמין באדם ופחות באגדות יותר נעים

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן