תקלה נדירה


מנחם מרגוליס
העצרת שהתבטלה: הכסף הוחזר לחניכים * על הפרק: ועד הורים לצופים
כפרניק 34565_0 תקלה נדירה

העצרת שהתבטלה: הכסף הוחזר לחניכים * על הפרק: ועד הורים לצופים

 

בתגובה לכתבה "הכסף הוחזר אחרי חצי שנה" מפרט ראש שבט הצופים את השתלשלות העניינים, וקורא לאם המתלוננת להקים ועד הורים
 
כרמל בבלי פנתה אלינו בנושא החזר הכספים כפי שיפורט בהמשך. ברצוני להדגיש שנעשו ניסיונות רבים לתאם איתה פגישה כדי למסור לה תשובה מלאה. עד היום היא לא מצאה לנכון להיפגש איתנו. בזמן שהמתנו למועד שמתאים לה להיפגש, בחרה היא לפנות לעיתון, לפרסם את מכתבה ולהציג תמונה מעוותת. התבקשנו להגיב לכתבה, ענינו שמפאת כבודה ניתן את תשובתנו רק אחרי שניפגש איתה ונציג את הדברים בפניה. מכיוון שהפגישה לא יצאה אל הפועל, אמסור את תשובתנו לכולם, כולל לכרמל, באמצעות האתר.
 
להלן תקציר מכתבה:
"בחודש אוקטובר אורגנה נסיעת חניכים מהשכב"ג (שכבה בוגרת) לעצרת זיכרון ליצחק רבין. נאספו מההורים 60 שקלים, 35 עבור העצרת ועוד 25 להפתעה. הנסיעה לא התקיימה, אולם הכספים לא הוחזרו. בתחילת פברואר פניתי למרכז השבט, שהביע פליאה וטען שכל מי שפנה אליו קיבל, וכי הכסף אצלו במגירה. ביקשתי מבתי שתבדוק עם חברותיה, והסתבר שאף אחת לא קיבלה כל כסף בחזרה. בפעולה שאחרי אותה שיחה הגיע המדריך שלה ונתן לה 15 שקלים. לשאלתי מאוחר יותר איפה עוד 20 היא לא ידעה להשיב. בפעולה שלאחר מכן ביתי דיברה בהנחייתי עם המדריך וביקשה את 20 השקלים החסרים, וזה אמר שמיד יביא ואז פתאום עוד ילדים ביקשו את כספם והעסק נעצר".
כפרניק 34565 תקלה נדירה
לאור פנייתה של כרמל נעשה בירור המוצג כאן במלואו. הפירוט הבא מציג את השתלשלות הדברים מיום פרסום העצרת ועד מתן ההחזר לחניכים:
• פרסום הודעה לחניכי הקורס על ידי המדריכים ותשלום בסך 35 ₪ לעצרת ו25 ₪ להפתעה.
• אמיתי (מרכז השבט) הודיע לכל השכב"ג כולל למדריכי הקורס, על שינוי בעלות הנסיעה לעצרת אחר שנתקבלה הודעה מהתנועה מ-35 ₪ ל-15 ₪.
• בידנו רשימת נרשמים מהשכב"ג ששילמו 15 ₪.
• מדריכי הקורס המשיכו בגבייה לעצרת ללא שינוי.
• מדריכי הקורס העבירו לאמיתי את הרשימה של חניכים והכסף לפי 15 ₪ לחניך. אמיתי הפיק להם קבלות.
• העצרת התנועתית בוטלה. אמיתי הודיע לכל החניכים שייגשו לקבל את כספם חזרה. כל חניך שקיבל את כספו חתם לאישור.
• כל התשובות של אמיתי ושלי התבססו על הבירור שעשינו, ועל הנתונים שהוצגו בפנינו ושאליהם נחשפנו. היינו בטוחים בפרטים שמסרנו שנבעו מההסבר של צוות ההדרכה.
• לאחר שהמשיכו לערער על התשובות שלנו, המשכנו לברר את העניין מול מדריכי הקורס שהמשיכו לטעון שגבו 15 ₪ מחניך כפי שהעבירו לאמיתי.
• לאחר שאמיתי שוב בירר מולם את השתלשלות הדברים, מצאו הם לנכון לבוא לאמיתי ולומר שהם אכן גבו בתחילה 35 ₪ כשבפועל העבירו לקופת השבט רק 15 ₪. כוונתם הייתה להחזיר לכל אלו ששילמו 35 ₪ את 20 השקלים. בפועל הם לא החזירו, ורק עכשיו מתברר שהכסף בכלל נמצא אצלם ולא הוחזר לילדים, ומנגד גם לא הועבר לרשות השבט כדי שנוכל להחזירו באופן מסודר.
• לאור התמונה שהתגלתה, ליאת, המרכזת הבוגרת, נכנסה לפעולה של חניכי הקורס ביום שישי ה-30/4/10, ודאגה שמדריכי הקורס יחזירו 20 ₪ לחניכים. כל חניך שקיבל את כספו חתם על גבי טופס מצורף ואישר את קבלתו.
התמונה הכללית שעולה מהבירור הציפה תקלה נדירה וחמורה מאוד מבחינתנו. לאור הממצאים התקיימה ישיבה להפקת לקחים ולחידוד הנהלים ברמת המרכזים. בהמשך, בכינוס של כל השכב"ג פרסתי בפניהם את המקרה. חידדתי את נוהלי הגבייה מהחניכים הנהוגים בשבט, אליהם אנחנו מחויבים ושאין לחרוג מהם בשום מקרה!
ברצוני לציין שאני משמש כראש שבט מזה עשר שנים, עד היום לא היה מקרה כזה. לתפיסתי זה מקרה אחד יותר מדי, וכך אנחנו מתייחסים אליו. בהתייחס לשנים ניתן להבין שהוא ממש נדיר. אנחנו רואים בהורי החניכים צלע חשובה ומשמעותית בפעילות השוטפת של השבט, קשובים לכל פנייה ובכל נושא מצידם, ולכן גם מודים לכרמל שבזכות ערנותה תוקנה התקלה.
שבט עפר היינו עמותה רשומה ולכן אנחנו מחויבים לכל הוראות המחוקק, וכפופים לרשם העמותות. לשבט יש מנהלת חשבונות שכירה שאחראית על ניהול הספרים כחוק. השבט עובר ביקורות ומעביר דוחות ומאזנים לרשם העמותות הבודק את פעילותינו באופן שוטף, וחשבונות הבנק של השבט נגישים לאחראים בתנועת הצופים. בעשור האחרון לא נמצא רבב בפעילותנו וקופתנו מאוזנת. השבט מקבל הערכה ותשבחות כל שנה מחדש על התנהלותו התקינה והמסודרת.
אני רוצה לנצל את ההזדמנות שבפרסום ולהתייחס לנושא החשוב מבחינתי, שהעלתה כרמל. להלן הציטוט: "בעקבות פניותיה לגורמים השונים בשבט, התברר לכרמל כי אין בשבט ועד הורים, נושא שלדבריה דורש פתרון".
 
לצערי, למרות כל ניסיונותיי בעשור האחרון, לא התגבשה עד היום שום קבוצת הורים מבין מאות המשפחות שילדיהם חניכים בשבט. קבוצה שתהיה מוכנה לקחת נטל במעמסה הכבדה של הובלת שבט המונה 450 חניכים, עם כל המשמעויות הנובעות מכך. אני מתנהל לאורך השנים לבד לגמרי, כשהעזרה היחידה שאותה הצלחתי לגייס זה התנדבות של נורית אביעם, מלי פוליטי ומלכה ציחור, כשכל אחת בתקופתה הייתה אחראית על נושא ההפקדות והעבודה מול הבנקים. אני מודה להן על עבודת הקודש ההתנדבותית. אני מקווה שכרמל תירתם לעשייה הברוכה של ילדי השבט, ותצליח לגייס הורים שייקחו חלק בפעילות השבט. הוועד יוכל לקחת חלק בארגון הפעילויות, ישיבות מועצה, פורומים וועדות בישוב, ישיבות בתנועת הצופים, יציאה לטיולים, ישהו עשרה ימים ביער במהלך מחנה הקיץ, יסיעו את החניכים לפעילויות שונות כדי לחסוך בעלויות, יגייסו תרומות כספיות ושל ציוד, יהיו נוכחים בימי הפעילות, יקיימו קשר עם הורי החניכים, וזה רק קצה הקרחון. היום כל זה ועוד נופל על אדם אחד בלבד, שעושה זאת בהתנדבות ובזמנו הפרטי. לכן אהיה מאושר מהקמתו של ועד הורים.
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  התנהלות חמורה של המדריכים
  לפי תגובתו של מרכז השבט, המדריכים החזיקו בכיסיהם האישיים כסף של החניכים במשך חצי שנה!!!!!!!!!!
  היכן המוסר? היכן הפקת לקחים? מדריכים כאלו אינם ראויים להמשיך ולהיות מדריכים. במקום להצדיק את המדריכים, מנחם צריך להודות בפה מלא, שהיה כאן כשל של השבט, כשל של המדריכים ובעיקר – כשל חינוכי ממדרגה ראשונה.
  כל הכבוד לכרמל בבלי על הנחישות והעקשנות, שהביאה להוצאת האמת לאור.

 2. אודי ב"י הגב

  ל-1
  כתוב את השם שלך ואז תוכל לתת ביקורת על אחרים.
  לגבי גברת בבלי: היא אחת משלוש נשים שכל מה שיש להן בחיים זה לתת ביקורת ולהתרעם על כל דבר. שתעשה משהו בשביל הקהילה.

 3. מדריך בשבט עפר הגב

  ל-1
  אתה חוצפן ברמות!
  אני מדריך בשבט, ורוצה להגיד לך שהמוסר של ה”אשמים” גבוה בהרבה מזה שלך. המדריכים שהחזיקו בכסף של החניכים שלהם, מדריכים בסה”כ שנה שנייה בחייהם, ומותר להם לעשות טעויות!!
  מי אתה שתדבר בכלל על המוסר של אנשים שתורמים שנתיים מהחיים שלהם לקהילה?

 4. כרמל בבלי הגב

  ל אודי ב”י, נאה דורש – נאה מקיים ולמדריך בשבט עפר שהתבלבל
  לאודי, א. לא חושבת שקיימת את שדרשת מאורח/ת של תגובה מס’ אחד… גם אני בתלונתי יכולתי להגיד שאני כ.ב. אבל ציינתי את שמי המלא…. שלא כמוך. ב. אני מזמינה אותך לפגישת היכרות איתי כדי שתוכל לקחת בחזרה את ניתוח אישיותי שעשית. אני לא מכירה אודי ב”י ולכן אין לי ספק שאודי ב”י לא מכיר אותי ואת עשייתי בחיים, מובטח לך שהם הרבה יותר מהניתוח האומלל שעשית. ג. יש אנשים שמעגלים פינות ועוזרים להתדרדרות מוסרית כללית ויש אנשים שלמרות התגובות הקטנות של צופים מהצד, יודעים שגם ביקורת יכולה להיות תרומה לקהילה. ד. הצעתי את עצמי לעזרה לשבט כבר לפני חצי שנה וגם לפני שבוע בעקבות קריאתו הנרגשת של מנחם… אני מניחה שלמנחם סיבות טובות לזה שעוד לא קיבלתי על כך תשובה.
  למדריך בשבט, אני עדיין מתקשה להאמין שזה סיכום סיפור החזרת הכספים. לפי התשובות שקיבלתי במהלך חצי השנה בה העניין נסחב, עלו כשלי התנהלות נוספים. את ההסבר שהכסף נעצר אצל המדריכים קראתי בעיתון של הכפר ולמען האמת הייתי די מזועזעת. צריך להיות שיעור או פעולה מיוחדת למדריכים על כי כספים שנאספים למטרה מסויימת יועברו לאן שצריך?! לא נראה לי. אם מדריכים חשבו בצורה כזו, זה בגלל שהם ראו ברדק וחשבו שהשנתיים שהשקיעו לקהילה מספיקות ל’עיגול פינות’. אני דווקא קיוויתי שהמדריכים יזעקו שלא היה ולא נברא, אבל מתגובתך הבנתי שאתה קורבן רציני של ‘עיגול פינות’. ולבסוף, עשייה התנדבותית היא לא תעודת הכשר לשום עוול ו/או חוסר מוסר ו/או ‘עיגול פינות’.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן