שפע תרבותי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

דיקמן: למנות רכז תרבות!

יחיאלי, גזית ושפירא: אין צורך. המתנדבים עושים עבודה נפלאה.

כפרניק IMG_1420-002_0 שפע תרבותי

ציפי דיקמן: יש למנות רכז/ת תרבות.

 

סיון יחיאלי: פעילות המתנדבים מבורכת והשפע מדבר בעד עצמו.

 

נורית שפירא: יש לתת לפרץ טסטה אות המתנדב המצטיין.

 

דבירה גזית: ועדת תרבות תפעל לתיאום.

 

 

בישיבת מליאת המועצה המקומית כפר ורדים שנערכה אמש הציעה ציפי דיקמן כי המועצה תמנה רכז/ת תרבות. היא הציגה עמדתה זו במכתב המצ"ב.

 

אל: ראש המועצה סיון יחיאלי

חברי מליאת המועצה

מאת: ציפי דיקמן

הנדון: הצעת החלטה לישיבת המועצה 2.3.14-  מינוי בעל תפקיד לתאום הפעילות התרבותית בכפר

           

רקע:   עם גידול הכפר בשנים האחרונות, גדלה מאוד פעילות מוסדות התרבות בו. מספר התושבים הנהנים מאירועי מועדון הזהב מגיע למאות (היום כ-900 תושבים מעל גיל 65). הקתדרה פתוחה לכל תושבי הכפר וכן לקהל מיישובי הסביבה. כמו כן יש בכפר מוסדות תרבות, כגון מרכזי המוזיקה, הספורט והגיל הרך ועוד, לשירות אוכלוסיות מגוונות. ניהול מועדון הזהב והקתדרה נתון בידי מתנדבים. מרכזי המוסיקה, הספורט, והגיל הרך, מנוהלים בשכר, מלא או חלקי.

מלבד הפעילות הענפה בתחום התרבות, יש להוסיף את המסיבות והאירועים שהמועצה מארגנת בחגים. כך אנו מגיעים למספר אירועים רב בכל חודש. מטבע הדברים, ריבוי האירועים יוצר לפעמים התנגשויות ביניהם, חפיפות ואפילו מקרים שבהם אותו אירוע מוזמן ,פעם במועדון חמשים פלוס ופעם בקתדרה. למרות מצב זה, אין כיום בידי המועצה מערכת שמסוגלת לשלוט ולתאם בין אירועי התרבות השונים.

לפני עשרים שנה, כשמספר התושבים היה קטן יותר – מצא לנכון ראש המועצה דאז, למנות רכזת תרבות במשרה מלאה. כיום, כשמספר התושבים גדל פי כמה, אין במועצה רכזת תרבות. מצב עניינים זה איננו תורם לקידום פעילות התרבות בכפר. ההיפך הוא הנכון: ריבוי הפעילויות וחוסר הנחיות פעולה, גורמים לבלבול ואפילו לחוסר שליטה במתנדבים ובבעלי השכר כאחד.

המועצה חייבת להכיר בצורך בהעסקת רכז/ת תרבות. רכז/ת תרבות יוכל להגדיר מסגרות פעילות ברורות עבור מנהלי מוסדות התרבות. רכז/ת תרבות ויוכל לעזור להם לנסח תקנון מתאים להפעלתם. רכז/ת תרבות יוכל לתאם בין יוזמות התרבות השונות ולייעל את עבודת מוסדות התרבות השונים.

מלבד תיאום פעילות התרבות בכפר והכנת התקנון, הרכז/ת חינוך יוכל לפקח על התקציבים המשמשים כל מוסד וכך גם אפשר יהיה לתכנן את אירועי התרבות לאורך השנה במימון שמקורו בהכנסות מפעילות תרבותית . גם מיחשוב מערכת ההזמנות לאירועים תביא ליעילות המערכת כולה.

בימים אלה שוקדת יו"ר ועדת ספורט ותרבות, דבירה גזית, המודעת לקשיים הקיימים, על גישור בין הגורמים השונים המעורבים בפעילות התרבות בכפר. הגישור הוא חשוב ליצירת אווירה טובה, אך אין בו מענה לבעיות שבהם נתקלים גם המתנדבים וגם המועסקים בשכר, בגלל מחסור בכלים מתאימים לניהול, כגון תקנון ותקציב, חוסר תיאום ועוד.  

המינוי גם  יתרום לתכנון ולארגון חגיגות שנת השלושים לכפר ורדים המתוכננת לספט' 2014. 

 

הצעת החלטה:  המועצה תמנה בעל תפקיד שיהיה רכז תרבות שיתאם ויתכנן את פעולות התרבות בכפר.

 

בברכה,

ציפי דיקמן.

 

 

 

כפרניק IMG_1420-002 שפע תרבותי

 

 

בפתח דבריה במליאה הדגישה דיקמן את הצורך בלוח אירועים ממוחשב, מסודר ומאורגן על-ידי כל הגורמים. היא ציינה כי העומס על המתנדבים מאוד גדול, כי אין תאום וכי ישנה תחרות (המופע של מני פאר) שלעיתים איננה בריאה בין מועדון הגמלאים וקתדרה, על רקע מאבקי אגו (עופר כהן: לעיתים תחרות יכולה דווקא להיות גורם מדרבן). כן ציינה שיש להרחיב את תכני התרבות גם ל"חוגים" ולהשכלת מבוגרים.

 

ראש המועצה, סיון יחיאלי, אמר כי בסך הכל יש עכשיו בכפר ורדים שפע תרבותי שמעולם לא היה כמוהו – ויש לברך ולהודות לכל המתנדבים, גם אם לעיתים ישנם חיכוכים ואי הבנות שיצאו מכל פרופורציה. כן הוסיף כי קתדרה איננה יכולה לעסוק בארגון טיולים, בשל ההיבט הביטוחי.

דבירה גזית, יו"ר ועדת התרבות, ציינה כי בתקופה הקצרה שבתפקיד נפגשה עם כל הגורמים ומנסה להגיע להסכמות על הגברת התיאום והשליטה – בין היתר לפי בחינת קהלי היעד והתכנים המוצעים. לדבריה, פעילות התרבות המאורגנת על-ידי קתדרה ומועדון הזהב, היא ברמה גבוהה ובהיצע רב וצריך לשמר את הקיים ולהשביחו.

לדברי נורית שפירא, בכפר פעילות תרבות עניפה ואיכותית, ויש להעניק לפרץ טסטה, מנהל קתדרה, תעודת מתנדב מצטיין; ועל הקהילה למצוא דרכים להוקיר את פעילותו. גם צוות מועדון הגמלאים עושה עבודת קודש ועל המועצה לתת למתנדבים כלים תפעוליים ותקציב במידת הצורך.

גזבר המועצה, אילן עמרם, ציין כי קתדרה פועלת במשך השנים ב"משק סגור" וללא תקציב מהמועצה (ההכנסות כיסו את ההוצאות).

 

מאיר גרינפלד ביקש כי תוכן תכנית תרבות שנתית, המתואמת בין כל הגורמים.

בסיכום הדיון ביקש יחיאלי שלא להצביע על הצעת ההחלטה של דיקמן, ולהעביר את האחריות לועדת התרבות, כאשר על גזית לדווח למועצה ברבעון הבא על מצב העניינים.

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. נעמי הגב

  נו, נו,
  דיקמן פוזלת חזק לתפקיד רכז תרבות. או אולי רוצה …… קתדרה? בקושי פועלת בכפר. כל הזמן במעלות. זה קתדרה-מעלות. שבוחבוט ייתן לו עיטור מתנדב מצטיין.
  הפעילויות במועדון ממש ברמה טובה ולאנשי הכפר ולא למעלות.

 2. הצנוע הגב

  מתנדב מצטיין
  לפני שזורקים לאוויר שמות של מתנדביםמצטיינים ראוי לבדוק מי הוא מתנדב מצטיין. יש בכפר אנשים שמתנדבים כבר הרבה שנים ועושים למען הציבור בלי רעש וצלצולים.10 ויותר שנים. אנשים שיש מחלוקת לגביהם-בודקים למה יש מחלוקת. נורית-את חדשה.תבדקי לפני שמפריחים שמות באוויר.אולי צריך לתת לתושבים להמליץ מי ראוי. דרך אגב,בקתדרה אין טיולים כי פשוט לא נרשמו מספיק אנשים.
  לגבי תיאום תבדקו אלו אירועים יש ביום שבת 8 במרץ.

 3. לא מעונין להחשף הגב

  שערוריה שלא תאמן ממרכז המוזיקה -,תרבות עלאק
  שערוריה שלא תאמן ממרכז המוזיקה

  http://kfarnik.co.il/content/%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%98%D7%9C-%D7%92%D7%90
  ראיתי בכפרניק פרסום של רסיטל גאז של בני נוער במועדון גיל הזהב ב1 למרץ 2014.
  הגעתי ונהנתי מהמוזיקה של ארבעה נגנים צעירים תושבי הכפר שעשו רסיטל לקראת בחינות הבגרות.
  אנשים שאלו מדוע במועדון גיל הזהב ולא במרכז המוזיקה של כפר ורדים ונאמר כי הם לומדים מוזיקה בכברי וככאלה הם לא קיבלו את מרכז המוזיקה השייך לכולנו.
  אם זה נכון האם רק אני חושב שמדובר בשערוריה?

 4. תרבותניקית הגב

  צריך רכזת תרבות בהתנדבות
  הועד של גיל הזהב,מקדיש ימים רבים לפעילות המועדון בהתנדבות.
  רק מועדון גיל הזהב הגיש תוכנית שנתית מסודרת .
  הרכז צריך להיות בקשר עם חברת המועצה שאחראית על התרבות.
  יפה שיש קשר בין הכפר למעלות בנושאי תרבות. הסרטים ועוד.
  לגבי המארג צריך לבדוק מדוע יש תמיד פלונטרים עם חבורת הזמר המיצגת את הכפר ומעלות.

 5. זקן הגב

  רכז תרבות

  “צודק סיון”
  לא צריך רכז תרבות
  זה רק יפריע לאנשי שלומו
  וקבוצת יסמנים להמשיך
  שלא לתת מענה אמיתי לצרכי תרבות.
  לא נאמרה מילה לגבי מועדון גיל הזהב
  לגבי בנית מבנה קומה שניה לבית הקיים
  מעניין למה????
  לנושאים אחרים הייתה פעילות ענינית של ר המועצה
  בנוהל חפוז ולא נכון
  אבל הקשישים שי…..
  הוא לא יתן דבר
  חבל

 6. אשתו של מתנדב... הגב

  טוב שלנורית שפירא יש אייקון תרבותי שיש להעניק לו פרס… פחחחחחחח
  נורית יקירתי, כנראה שלא הצלחת לראות את עשרות הנמלים העמלניות העושות במלאכת התרבות בכפר שלנו. החל מנשות מועדון 50+, עבור לנסיעות לאופרה, נסיעות לסיורי מוזיאונים, חנות יד שניה (זה לא תרבות, אבל בכל זאת), המתנדבים הנותנים שיעורים במועדון בהתנדבות, ועוד, ועוד, ועוד. רק האייקון התרבותי שלך, זה שכמעט לא עושה כלום בשביל הכפר אלא בשביל אנשי מעלות (וחלק זעום מהכפר שמגיע לסרטים), רק הוא נראה לך מתאים…
  תתאפסי, יקירתי, לפני שתרוצי להזמין ולקנות פסלון “מתנדב מצטיין” עבורו!

 7. חבל הגב

  אני מצטרף להצעת נורית שפירא
  אני מצטרף להצעת נורית שפירא להעניק תואר מתנדב מצטיין לפרץ טסטה. אני חושב שאין זה מבטא נכונה את פועלו, מוסיף הצעה משלי: לשנות את שם המאר”ג על שמו. הוא הראשון שהצליח להעביר את כל הפעילות המשמעותית של קתדרה אל מחוץ לכפר ורדים, ולהותיר את הכפר ללא פעילות תרבותית ראויה לשמה.

 8. תושב הגב

  קטדרה
  קבלתי מייל על פעילות קטדרה, הכל במעלות, ואמרתי לעצמי כל הכבוד להם אלא שאז הבנתי, הם לא עושים כלום רק רוכבים על עשיה של אחרים ולוקחים קרדיט של אחרים. זה לא הוגן.

 9. מקורב הגב

  קתדרה לא “משק סגור”, טועה אילן עמרם.
  זה לא נכון מה שהגזבר אילן עמרם מצהיר, שקתדרה עובדת כ”משק סגור”.
  המועצה ערבה לחובות קתדרה, שהיא חלק מפעילות המועצה. אם יחסר כסף בקופת קתדרה, המועצה חייבת לשלם, סיון הוא יו”ר קתדרה, והאחריות לפאשלות – עליו.

 10. תרבותניק מטייל הגב

  סיון,אני לא מבין
  אני פונה אליך כיו”ר קתדרה:
  אתה אומר במו פיך שקתדרה אינה יכולה לעסוק באירגון טיולים.
  ואני פותח לתומי את אתר קתדרה ורואה שהיא מציעה כל חודש טיול.
  נו, תגיד כבר משהו.
  יד ימין לא יודעת מה שמאל עושה… כך קתדרה וכך המועצה.

 11. העצבני הגב

  איפה יש שפע תרבות
  שפע תרבות? על מה אתם מדברים? בישיבה האחרונה סיוון מזכיר מה יהיה בחודש מרץ בכפר. שום מילה לא מוזכרת על מסיבת חנוכה של מועדון הזהב (יש הופעה של ישראל גוריון). ברחובות יש שלטי ענק על העדלאידע, מסיבת פורים ענקית של 30+, תושיה שולחת באינטרנט על יום האישה מטעם מאמנט. עוד פעם מתעלמים מהעשיה של הגיל היותר מבוגר.ולא צריך רכז תרבות? מכוער,מביש ומזלזל. ככה מועצה פועלת? בכל התגובות כותבים שהמועדון הוא נותן תרבות בכפר ושום דבר לא עובר למעלות כמו קתדרה. תפסיקו להצהיר הצהרות שהמועדון כך וכך.. אתם לא שמים עליהם קצוץ.די.נמאס מההתנהלות הזאת. ציפי, תמשיכי לדרוש מישהו שיקקח את הענינים בידיים.

 12. תרבותניק מתורבת הגב

  לפעמים יותר טוב לא לדבר.
  בדבריה במליאה דיקמן ציינה כי אין תאום בין המתנדבים (קתדרה
  ו50+), וכי ישנה תחרות (המופע של מני פאר) שלעיתים איננה בריאה בין מועדון הגמלאים וקתדרה, על רקע מאבקי אגו.

  בתור חברת קתדרה, היא ודאי יודעת על מה היא מדברת, וכחברת קתדרה היא גם חלק מכל הדברים השליליים שציינה (תחרות ואגו). היה טוב יותר לולא היתה מדברת.
  רק אינטרסים יש שם בקתדרה. תרבות אין שם.

 13. נהנתנית הגב

  תרבות

  פעילות תרבותית מהדרגה הראשונה יש רק במועדון 50+

  הועד ובראשם עליזה כץ צריכים לקבל “מתנדב מצטיין” – זו עשיה אמיתית
  קתדרה, קחו דוגמה מעליזה כץ וחברות הועד – ככה בדיוק צריכה להיעשות עבודה רצינית

 14. ??? הגב

  יש לי מועמדת
  מה דעתכם על רונית וייץ ?!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן