שביל המייסדים


שביל הנצחה למייסדי כפר ורדים: על הר דפנה, בין צומת המפה לבירכת אסכנדר

אליעזר אוליבר וז’אק בן זקן: עלות של כ-150 אלף ₪

סיון יחיאלי: נתקצב ונביא לאישור סופי

חגית זאב, דבורה קסנר ונורית דניאל: לצאת לדרך

**

מליאת מ.מ. כפר ורדים דנה אמש בתכנית להקמת “שביל המייסדים” שגיבשו והציגו ז’אק בן זקן ואליעזר אוליבר. על-פי התכנית המוצעת, השביל, כ-550 מטר, יהיה מצומת המפה (כיכר 1) ועד בור המים אסכנדר הנמצא סמוך למרכז המסחרי (בתחילת הדרך מהמרכז על שביל הולכי הרגל לחרצית).

הפרויקט הינו ביוזמת שלוש מאלמנות המייסדים – חגית זאב, נורית דניאל ודבורה קסנר – ומטרתו להנציח ולהוקיר את ראשוני כפר ורדים. ראו דיון מקיף במליאה לפני יותר משנה.

המסלול המתוכנן מיועד להולכי רגל ויונגש ככל שיתאפשר לנכים ולעגלות ילדים. לאורך השביל יוקמו פינות ישיבה והפעלה, ספסלים למנוחה, ברזי מים, פחי אשפה ותצפיות ומפות מפורטות לגזרות השונות. השביל ייסלל ברוחב של כ-2 מטר, מהודק ומחופה באספלט.

כפרניק 201821_0 שביל המייסדים
תכנית שביל המייסדים בכפר ורדים

אוליבר ובן זקן הציגו את התוואי המפורט והמפותל, בעל שיפוע מתון, בכדי לאפשר הליכה נוחה ללא שיפועים חדים. אחת התחנות הבולטות בתוואי המוצע, הינה “הפרגולה” על הר דפנה העשויה בולי עץ, שתשמש למפגשים משפחתיים, לאירועים ולאכילה בצוותא. בתוך הפרגולה ובסמוך לה יותקנו ספסלים ושולחנות אכילה בשיתוף עם הנגרייה הקהילתית.

ספסלי הישיבה, לוחות המודעות ובסיסי המפות ייבנו מאבן מקומית מתאימה. לאורך חלק מהשביל יותקן מעקה בטיחות. בניית השביל תהיה תוך כדי שמירה על הצמחיה הטבעית,  גיזום הסבך, חשיפה והרמת הנוף; ובהמשך שתילת צמחי תבלין: אזוב, מרווה, ופרחי טבע עונתיים לאורך השביל, שייחשפו, ייאספו ויועברו במהלך עבודות העפר שבמקום, לשם הצלה ושיקום.
בעתיד ניתן יהיה לחבר את השביל לקטעים נוספים: גינה הקהילתית, המשך בוואדי הקסום ועד לשלב ג’.

בתחילת השביל (ובסיומו. השביל יהיה דו כיווני), ליד סוסי הברונזה בצומת המפה ובברכת אסכנדר תוצב אבן גדולה ועליה ברקוד, שדרכו יפתח אתר הנצחה על מייסדי הכפר. תכני האתר והקמתו טרם נדונו.

חגית זאב בקשה מחברי המועצה לזרז את אישור והקמת השביל, והביעה חשש שאם לא יאושר עכשיו, עלול להתעכב מאוד או להתבטל בשל הבחירות וכינון המועצה החדשה. עוד ציינה את החשיבות החינוכית של הנצחת המייסדים ואת ערכי ההתנדבות שהיו חלק מרכזי מהקמת כפר ורדים. היא הזכירה שבדיון הקודם תמך בהם יורם איילון ואף הציע שההנצחה תהיה וירטואלית, במקום לפזר סלעים לאורך המסלול.

מאיר גרינפלד אמר שהנושא היה אמור להגיע קודם לוועדת הנצחה וביקש שתיערך התייעצות עם אדריכל נוף. ציפי דיקמן וגרינפלד גם ביקשו שהפגיעה בנוף ובטבע תהיה מינימלית.

מהנדס המועצה, שי קולונימוס, המליץ על “תכנון-ביצוע” מהיר, חלקו גם תוך כדי העבודה בשטח. לדבריו, למיני באגר, שאמור לפרוץ את הדרך, חתימת שטח נמוכה. תוואי השטח מחייבים חיפוי בבטון (יקר יחסית), ולכן ממליץ על אספלט כפי שנעשה בפרויקטים דומים של קק”ל ורשט”ג.

בן זקן ביקש אישור ראשוני לפריצת הדרך, וראש המועצה סיון יחיאלי הבטיח לבחון את הנושא. עוד הציע יחיאלי, באותה ההזדמנות להכשיר דרך בין תחילת המסלול (צומת המפה) ועד בית תומר. הוא הבטיח לחפש מקורות כספיים ולהביא את הנושא כתב”ר למועצה.

באופן כללי היתה במליאה תמיכה רחבה לרעיון ולתכנית והסכמה כי יש לאשר תקציב ולהתחיל בעבודות בהקדם.


0 תגובות

 1. משה הגב

  ….

  סיון ה טיח התחייב שזה יוצג לציבור אז אין ציבור???????

 2. 4 חודשים לפני ,הגמר" הגב

  יש כסף

  למי דואג סיון? …….מי נרדם בשמירה? כרגיל סיעת ,אופק" ,

 3. דני הגב

  רעיון מבורך

  אבל מן הראוי לשתף את הציבור
  אחרת זה עוד רעיון של סיון שלא מכבד את הציבור ומתנהר מאמירתתו שהציבור ישותף. העיקר ללהשוויץ אני עשיתי אני עשיתי ואתם הציבור לא מביהים אני יודע הכל

 4. אייל הגב

  מעולההההה

  חבל שסיון לא עושה מה שהבטיח שהתוכנית תושג לכל התושבים. צוחק על כולם איפה המתכנן האורבני ששולם ……???העיקר שיספרעשיתי עשיתי

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן