על חזירים ויתושים


מתקפות “אכזריות”: החזירים מכסחים את הכל. היתושים עוקצים ומעבירים מחלות!

כפרניק IMG_7801 על חזירים ויתושים

בשבועות האחרונים אנו עדים לשתי מתקפות “אכזריות”:

חזירי הבר מכסחים את כל העומד בדרכם: גדרות, עצים, ערוגות פורחות, מערכות השקיה וקומפוסטרים.

היתושים מטרידים, עוקצים (מעבירים מחלות!…), מזמזמים ונכנסים לאוזניים, לפה ולאף…

**

תושבים רבים, מכל חלקי כפר ורדים, מתלוננים בשבועות האחרונים (ולא רק…) על מתקפות יתושים, עקיצות ועקצוצים ואף על מצב בו לא ניתן כלל לשבת מחוץ לבית בתוך “ענני” היתושים. חלקם מסתגרים בבתים ומדווחים על ענני יתושים, להקות להקות העטים עליהם ולא נותנים מנוח ומנוחה בכלל, ובימי החגים בפרט.

כבר בעבר פרסמה המועצה הנחיות לתושבים לבחון מקורות מים עומדים מתחת למרזבים, בצלחות ההשקיה ובכלי קיבול אחרים הנמצאים בחצר ועלולים להיות “מדגרות” ליתושים.

אלא שלעיתים הזנחה, או חוסר תשומת לב, של תושבים בודדים יכולה להוות מטרד קשה עבור שכונה שלמה, או אפילו “כפר” שלם… ואנה אנו באים?….

כפרניק IMG_7800 על חזירים ויתושים
פעילות חזירים בפארק המחצבה כפר ורדים

ואילו מהצד השני של הספקטרום הזיאולוגי, התרבו לאחרונה “התקפות” חזירי הבר בגינות ובשטחים פתוחים ברחבי הכפר. חזירים אלו, המחפשים מזון ומשקה ברחבי הכפר, אינם חסים על גדרות, ומשחיתים עצים, שיחים, פרחים, דשאים ומערכות השקיה. הם רומסים כמעט כל דבר הנקרה בדרכם, ובולעים כל דבר מזון הראוי לקיבתם החזירית. בעיקר חביבים עליהם דשאים וערוגות רטובות והם מפרקים בתאווה רבה את הקומפוסטרים העומדים בחצרות ומפזרים את תכולתם לכל עבר.

חדירתם של חזירי הבר לתוך ישובים, הינה תופעה ידועה של שלהי הקיץ, בה נגמרים מקורות המזון והמים בטבע, אולם השנה נעשו החזירים נואשים, אמיצים ואגרסיביים במיוחד וחדרו לחצרות רבות בכל אזורי הכפר והשחיתו גינות רבות ומערכות השקיה (מי אמר פארק המחצבה ולא קיבל?).

לדברי אחד הציידים באזור, למרות הגדרתו של חזיר הבר כ”מזיק” ואישורי צייד בכל עונות השנה וכמעט בכל אזורי הארץ – התרבתה מאוד אוכלוסיית החזירים, וזאת משום “חוסר עניין” של הציידים בחזירים (תחמושת יקרה ובשר שאינו כשר ליהודים ולמוסלמים).

למרות התפשטות מחלת הכלבת באזור, לא נרשמו תצפיות של חזירים נגועים בה (עד כה…), אולם בנוסף על הנזקים לגינות ולמרחב הציבורי, החזירים עלולים להיות מסוכנים לבני האדם בשעת מצוקה. כמו כן, תנועתם על הכבישים בשעת לילה מאוד-מאוד מסוכנת ובגליל המערבי אירעו תאונות רבות של התנגשויות בחזירי בר, כולל אבידות בנפש.

כמובן, שגם במקרה זה נשאלת השאלה האם יש צורך בהדברה מיוחדת (ואגרסיבית?) של היתושים והחזירים (סליחה על ההשוואה)?

האם באנו “לחיות בטבע” וצריך לסבול ולהכיל את חוסר הנוחות והסיכון הכרוך בכך? או שמא בניתוח הסיכונים, הנזקים, עגמת הנפש והמטרדים הכבדים – מותר לנו לדלל, להדביר ולצוד את חיות הבר החודרות לתוך דלת אמותינו?…

גילוי נאות: הכותב עקוץ מכף רגל ועד ראש וסובל מאוד מנזקי החזירים….

מהמועצה נמסר כי ערים לבעיית היתושים, וכי דגירת היתושים היא בתוך מים עומדים בחצרות הבתים. טווח התעופה של יתוש הנמר האסיאתי (הזן החדש והנפוץ כרגע… עמיד, אגרסיבי ונושא את קדחת הנילוס המערבי) אינו גבוה, כמה עשרות מטרים, ולכן מי שסובל מיתושים ראוי כי בכן את חצר ביתו וכן יביא את הנושא למודעות שכניו.

“המתקפה” האחרונה, הינה גם תוצאה, בין היתר, של הגשם שירד והצטברות מים בכל מני כלים, בעיקר סמוך למרזבים – בשילוב מזג האוויר החם.

בסריקה שערכה המועצה במספר מקומות בכפר, נמצאו בחצרות כלים ובריכות עם מים עומדים ובהם זחלי היתושים. מבחינה זאת, התושבים חייבים להפנים את האחריות האישית, ולבצע בדיקה מקיפה מסביב לבית.

גם “מתקפת” היתושים הקשה שהיתה לפני מספר שבועות בבית הקברות, נבעה מצנצנת מים עומדים, שפונתה ותוך זמן קצר נעלמו היתושים.

עוד נמסר, כי החוק אוסר על ריסוס בתוך הישוב, מה עוד שאיננו יעיל מספיק כנגד הנמר האסיאתי.

ובאשר לחזירי הבר, אומרים במועצה כי התקבלו תלונות מועטות על “התקפות” אלו – וכי סביר להניח כי בתחילת החורף תיפסק פעילותם האגרסיבית בתוך הישוב.

עוד נמסר כי בשיקולי ההשתלבות במרחב והנזקים – לא רואים לפי שעה צורך לפעול לסילוקם של חזירי הבר ממרחבי הכפר.


0 תגובות

 1. אחד שיודע הגב

  יתושים
  יש פתרונות שעולים כסף
  שסיון יפטר את כל בעלי התפקידים החדשים שעולים הון ומהול להון ישקיע בפתרונות .
  אולי מוטב שילך הביתה ויביו בחירות חדשות

 2. המיואש הגב

  וונדליזם בכפר
  בהמשך לכתבה העצובה המתארת את חוסר העונים של פרנסי הכפר ואת אוזלת ידם, ברצוני להוסיף, כי הנזקים הנגרמים ע”י “הנמרים האסייתיים” וחזירי הבר, הם כאין וכאפס לעומת הנזק הנגרם “מהוונדליסטים” ההולכים על שתיים, המחבלים כל פעם מחדש במתקני הספורט ליד כיכר 9 – ואין מי שידאג לתקן.

 3. המיואש הגב

  תיקון טעות כתיב…
  צ”ל – חוסר אונים

 4. פתור את הבעיה המתמטית הפשוטה הזו. לדוגמה, עבור 1+3, הקש 4. הגב

  ראש השנה עבר בשקט בלי גנבים וגניבות.
  ראיתי שומרים מכיוון תרשיחא.

 5. המעודדת הגב

  חוסר העונים – אונים
  מסתבר שזו לא טעות כתיב אלא בהחלט שיקוף מדויק של מצב עגום: בשל חוסר האונים – אין מי שייקח אחריות וייתן מענה באופן מקצועי!

 6. תומכת הגב

  אדרבא – זו אינה טעות
  היטבת לשקף את המצב העגום: בשל חוסר אונים למציאת פתרונות הולמים, יש חוסר בעונים המסוגלים לקחת אחריות!

 7. רמי הגב

  חוסר ניהול

  עוד סוגיה שסיוון לא מטפל מורח ומנסה להעביר את הכדור לאזרח הפשוט שמשלם מיסים ממוצע לבית כ- 10000 ש"ח בשנה בחישוב מהיר יש הכנסות של 20 מיליון במקום לעבור עם ריסוס בכפר מה שקורה בערים אחרות מחליט סיוון למנות מנכל לשדרג רכבים … לבזבז כסף על ברזנטים כל שני וחמישי במקום לפרסם באמצעי אינטנט ( ….) . כבישים כבר הזכרנו מתחת לכל ביקורת , ניקיון רחובות הזכרנו , מתחת לכל ביקורת גם מה שנהרס עם הזמן משורשי העצים לא מתוקן . בשכונה צעירה ישנם פינות לגני משחקים שנים שהם מוזנחים ויש רק חרא של כלבים בושה שזו רמת התחזוקה בכפרים הבדואים רמת התחזוקה יעילה יותר למה בכלל צריך אותכם חוץ מלחפש איך עוד ניתן להעלות מיסים פשוט צוחקים עלינו ובגדול …

 8. זוז'ו הגב

  ברח הרותם היו 2 פריצות לבתים בראש השנה
  הבתים היו מוגנים עם אזקה של חברת שמירה.
  למה אין פרסום?

 9. הצחקן הגב

  יחיאלי צוחק על כולם
  יחיאלי צוחק על כולם ולא עושה דבר בשום נושא!

 10. ששון הגב

  סיון מבטיח ולא עושה דבר
  מעברי חציה צבועים??? לקראת שנת הלימודים…
  כבישים מתוקנים…
  יתושים…
  חרא ברחובות…
  כלבים משוחררים…
  לכלוך וזוהמה…
  הסעות התלמידים סכנה מיידית ולא מטופלת…
  חזירי הבר…
  שפני הסלע…
  מדרכות שלא ניתן ללכת אליהן בגלל גזם שלא מטופל ועצים פרועים…
  ועוד ועוד…
  פרוש בשיר נחליאלי.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן