עושים “סדר”


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

סדר פסח הציבורי הועבר מבית הכנסת לאולם האירועים בשל מעורבות חב"ד.

כפרניק IMG_0597 עושים "סדר"

 

סדר פסח הציבורי הועבר מבית הכנסת לאולם האירועים בשל מעורבות חב"ד.

 

בימים האחרונים חזרה וצפה שאלת הריבונות על בית הכנסת בכפר ורדים וזאת לאחר שסדר הפסח שאורגן על-ידי עמיחי מרינובסקי הוצג כאירוע "חב"ד" ובשל כך נאלץ לעבור מבית הכנסת לאולם האירועים. כמו כן מספר תושבים התלוננו בפני ראש המועצה סיון יחיאלי על כי ילדי הגנים הוזמנו לבית הכנסת ללמוד ולחוות עשיית מצות, וגם זאת, לטענתם, בחסות חב"ד.

 

 

כפרניק IMG_0597_0 עושים "סדר"

 

 

במייל שהופץ ערב החג נטען כי חב"ד מנסה, כבר זמן מה, להשתלט על בית הכנסת. כן נכתב, כי מאז שמרינובסקי עבר לבית קטן יותר ואין לו מקום לפעילויות של בית חב"ד כפר ורדים, שביצע בביתו הקודם, והוא מעביר אותן מזה זמן מה לבית הכנסת. ועד בית הכנסת משתף איתו פעולה באופן הדוק, ועימו גם הרב גולדפרב, מהיותו חב"דניק בעצמו. עוד נכתב כי גם ליל הסדר הפרטי שלו, שאמור היה להיערך בשנה שעברה באולם אירועים, הופנה בחשאי וללא ידיעת המועצה לבית הכנסת, ונערך בו.

לעניין זה הגיב פרי שחף, יו"ר ועד בית הכנסת, כי ברגע שעמיחי מרינובסקי הציג את הסדר כמאורגן על-יד חב"ד – בוטל האישור כי יערך בבית הכנסת. כן סיפר פרי, כי ועד בית הכנסת אירגן פעילות מכובדת בה השתתפו כ-150 מילדי הגנים שראו ולמדו איך אופים מצות כשרות לפסח, והכל בידיעת ובאישור כל הגורמים בכפר.

עמיחי מרינובסקי הסביר כי סדרי פסח של חב"ד מוכרים וידועים בכל העולם, ומעולם לא היה בכוונתו להתחבא ולהסתיר את מעורבות חב"ד בארגון הסדר. "ברגע שלא אישרו לנו את בית הכנסת, המשכנו הלאה", אומר מרינובסקי. "חגגנו באולם האירועים ליל סדר מאוד מוצלח עם כ-30 משתתפים מתושבי כפר ורדים".

באותם המיילים אשר הופצו בכפר בתפוצה רחבה, נטען עוד על עריכת "סעודת משיח" חב"דית בבית הכנסת.

 

 

בהתייחסו לסוגיות שהועלו השיב ראש המועצה, סיון יחיאלי, כי פעילות אפיית מצות נערכה על ידי וועד בית הכנסת בשיתוף הגנים ובברכתו.

הוא הוסיף כיועד בית הכנסת פנה בבקשה לערוך סדר פסח ציבורי בבית הכנסת והנושא אושר בתנאי שיערך ללא מעורבות חב"ד.לאחר שהסבו תשומת ליבו שמרינובסקי פרסם זאת כסדר של חב"ד, בוטל האישור.

באשר לעניין סעודת המשיח ובאופן כללי למכלול הטענות, הוסיף יחיאלי: "לא נכון לצבוע כל פעילות בבית הכנסת כפעילות של חב"ד ואני אתיר לעשות את הדברים המקובלים בכל מקום, כולל סעודה של משיח שנהוגה במספר חסידויות (לא רק חב"ד) ואם יש בין המתפללים שחשוב להם לחגוג את זה אני לא רואה מקום למנוע זאת. כפי שהמניין המסורתי עושה פעולות רבות כך גם הוועד של האורתוקסי ולא נכון להתייחס לכל פעילות כזו כפעילות כחב"ד.

לסיכום, ברמה הערכית, אנחנו ליברלים, ובוודאי אין מי בינינו שרוצה למנוע מאחר לקיים את פולחנו הדתי או לפעול על פי תפיסת עולמו החילונית. זאת כל עוד הסימטריה נשמרת. איש באמונתו יחיה.

חב"ד היא תנועה מיסיונרית ולכן איננו מעוניינים לתת לה דריסת רגל בכפר. מצד שני, כל מי שעיניו בראשו רואה שמאז שאני בתפקיד אין התחרדות בכפר".

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אילנה הגב

  עיני בראשי, ולא הבנתי
  חב”ד או לא חב”ד?
  לא מצליחה להבין, של מי הפעילות באמת?
  ולא מצליחה להבין, כיצד חב”ד הוגדרו כמפעילים?
  לא הבנתי כלום.

 2. חרד הגב

  דריסת רגל לחרדים
  בחוסר המעש שלו, סיון נותן יותר מדריסת רגל לחב”ד. זה לא נכון שאין התחרדות בכפר.

 3. חירות הגב

  חב”ד זו כת
  שבינה ובין יהדות יש קשרים מאד רופפים. החב”דניקים תופסים טרמפ על ערכי היהדות, ומנצלים את רצונם של אנשים לחפש משמעות בחיים. החב”דניקים קוראים להדיוטות לבוא להאמין במשיח שחושבים בכלל שהוא הרבי מלובביץ’. כל מי שראה את הסרט ששודר לפני כמה ימים בטלויזיה – יכול להבין שאלו אנשים סומים, הזויים והוזים שאינם יכולים לשחרר אנשים לאמונתם, ובכוונתם לכבוש עוד ועוד חלקות ארץ, ועוד ועוד אנשים ו”לגאול אותם” = לגרום להם להתחיל להזות הזיות על המשיח. בימים של רצון להבין את משמעות יציאת היהודים ממצריים מעבדות לחירות – של רצון האנשים לחירות אישית וכללית – שווה לחשוב למה נותנים בכפר ורדים מקום לאנשים משוללי חירות חשיבה וחופש הבעת דעה ואמונה.
  חב”ד זו כת. יש מקום לכתות בכפר ורדים?

 4. שאולי הגב

  חב”ד זו כת שהכי קרובה ליהדות, אמר עליה הרב שך
  וכוונתו הייתה שחב”ד היא יותר כת מאשר יהודים.
  חב”ד ממקמת עצמה בעיקר באיזורים חילונים. עיקר פעולתה הינה החזרה בתשובה. לרוב בתי חב”ד יש “ספונסר” שמשלם להם לפי תפוקה – כמות הראשים שאותו בית חב”ד הצליח להחזיר בתשובה מלאה או חלקית. בדרך ל”גאולת נשמותינו” הורסת חב”ד משפחות, מפרידה בין בעל לאשה, הורים וילדיהם, אחים ואחיות, ולא מזיז לה.
  זו הסיבה שהשניים מחב”ד הגיעו לכפר ורדים. אחד הקים את בית חב”ד, והשני עוזר לו כרב הקהילה האורתודוקסית. בית חב”ד כפר ורדים קיים כדי להחזיר בתשובה, אחרת אין לו כל סיבה להיות כאן.

 5. אלמגור הגב

  חב”ד לא בוחלת לגנוב נפשות מהמתחרים שלה
  במקומות חרדיים עסוקה חב”ד בלהמיר נפשות מקבוצות אחרות (למשל ליטאים, ברסלבים) לחב”ד. במודיעין עילית אפילו שרפו להם לא מזמן את בית חב”ד.

 6. אילן הגב

  לתגובה 1 אילנה. מה לא הבנת?
  חב”ד ועוד איך, חב”ד. הפעילות היא של חב”ד, במסווה של בית כנסת כפר ורדים. לחב”ד אין איפה לעשות ליל סדר, אז מה יותר טוב מאשר לעשות בחינם בבית הכנסת שלך ושלי?
  סיון אישר לועד, כשלא ידע שזה חב”ד. כשהבין שזה חב”ד הוא ביטל להם. הכל כתוב במאמר. חב”ד מנסה להכנס לכפר דרך ועד בית הכנסת. חב”ד רוצה לעשות ליל סדר? שיעשו בבית שלהם. כמוך וכמוני.

 7. מאמין הגב

  אמת אמת תרדוף.
  איך ועד בית הכנסת ידע שחב”ד רוצים לעשות ליל סדר?
  חבל שאלו המתפללים יום יום לבורא. לא קראו בעשרת הדברות .אלוהים לא היה מסכים שהמטרה מקדשת את האמצעים. אם אלה האנשים שמובילים בבית הכנסת מקומם הוא לעמוד מול ארון הקודש ולהתפלל.

 8. לא מאמין לאף מילה שלהם הגב

  7 אמת? הצחקת אותו, אחי. כל האמצעים כשרים…
  אצל חב”ד. הועד יודע שחב”ד רוצים לארגן סדר, והולכים לסיון ומוכרים לו את זה כאילו זה לא של חב”ד. ורק כשהוא מגלה שזה כן של חב”ד הוא מבטל עליהם. ….. חושבים שהכל מותר. אצלהם המטרה מקדשת את האמצעים. שיתפללו חזק. הם צריכים את זה.

 9. אלון הגב

  לאילנה מתגובה 1 למה צריך להיות איכפת לכולנו מה קורה בבית הכנסת
  אילנה היקרה,
  השיטה של השתלטות חרדית בישוב מתחילה בבית הכנסת. זה המקום הטבעי לקיצונים החרדים לנוע בו בחופשיות. מי ששולט שם שולט בקהילה הדתית ואח”כ בכל הקהילה. מי ששולט כעת שם זה חב”ד, באמצעות שליחיו גולדפרב ומרינובסקי. שאר הפיגורות כולל שחף פרי הם ניצבים בלבד, אין להם מה לומר אלא להנהן בראשם. חב”ד הרגישה בוואקום שנוצר שם ונכנסה בסיוע פסיבי של המועצה. המועצה באוזלת ידה גורמת למצב הזה להחמיר. אין לה מושג מה קורה שם, למרות שיש לה כביכול את המפתח. אין לה שום מושג על ההתנהלויות הכספיות שם. שליטה בבית הכנסת נותנת כוח לשולט, ולפעמים גם לא מעט טובות הנאה, באין בקרה נאותה. מי שקרוב לצלחת… בהתחלה לא הבנתי מה רוצים מהם ולמי זה צריך להיות איכפת שחרדים קיצונים תושבים חדשים משתלטים על הקהילה הדתית, עד שירד לי האסימון, וזה בכלל לא חשוב שאני חילוני גמור ורואה את בית הכנסת פעם פעמיים בשנה. אם הגורם הלא נכון שולט שם, יש לזה השפעה על כל הקהילה ועל כל כפר ורדים.

 10. דני הגב

  שואה בכפר ורדים
  הכותרת אומרת הכל ביום הקדוש והנשגב זה מה שנשמע מהכתבה והתגובות תבדקו ממה נחרב בית המקדש שבית הכנסת זה לפי מה שידוע לי בית מקדש מעט…

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן