מתי לציין את חג הישוב?


חיים רוטנר
למה להזיז את חג הישוב ממקומו ההסטורי בספטמבר?
כפרניק haim-portrait-hina מתי לציין את חג הישוב?

למה להזיז את חג הישוב ממקומו ההסטורי טרום חגי תשרי, ולהפיל כמו השנה על חג השבועות למשל? מה הועילו חכמים בתקנתם?

 

חג שבועות שמח לכולם,
 
כבר מזמן רציתי להעלות את נושא "חג הישוב" ולא יצא לי מסיבות שונות.
בשנות הכפר הראשונות חגגנו באופן קבוע את חג הישוב (יום ההולדת של הכפר) בסמוך לתאריך המקורי 9 בספטמבר שבו חל אירוע "חנוכת הכפר".
זאת משום שבאותו יום בשנת 1984 נחנך בית הספר "קשת" (אז – בית חינוך כפר ורדים) ברוב עם, במעמד השר שמעון פרס שנטע עץ זית מול פתח הכניסה לבית הספר. אף אחד עוד לא גר אז בכפר וזה היה המבנה הראשון שהושלם. זמן מה לאחר מכן סיימו לבנות ונכנסו לגור ראשוני התושבים (משפחת מלכי היו הראשונים).
 
בשנה כל שהיא, ואיני זוכר מתי בדיוק, מישהו החליט לציין את חג הישוב כפר ורדים במאי יחד עם הצעדה ולאחר מכן באביב (פתאום מישהו חיבר את חג הישוב עם האביב. נחמד אבל ללא שום בסיס) ובשילוב עם עוד כל מיני ארועים. כבר אז זה נראה תמוה והעניין ממשיך להיות נזיל כמעט כל שנה. משחקים בחג הישוב ומזיזים אותו אנה ואנה בכל פעם מחדש. בכל שנה או תקופה מישהו מוצא לנכון שזה מתאים לו/להם יותר בזמן כלשהו ומכריזים על חג הישוב באותה שנה וחוזר חלילה – החג דינמי על פני לוח האביב-קיץ-סתיו (לפחות לא בחורף).
כפרניק haim-portrait-hina_0 מתי לציין את חג הישוב?
למה להזיז את חג הישוב ממקומו ההיסטורי "טרום חגי תשרי" (השנה במקרה זה יצא בדיוק על ראש השנה) ולהפיל כמו השנה על חג השבועות למשל? מה הועילו חכמים בתקנתם? חג הישוב אינו חג דתי וכל חיבור או התיחסות לחג אחר רק מורידה מערך שניהם.
 
אפשר היה להבין, אם השנה לא היו חוגגים בתאריך בדיוק ומזיזים יום יומיים לכאן או לכאן כי זה בדיוק יוצא ראש השנה, אבל …חג השבועות? אנחנו לא קיבוץ – למרות שיש בכפר לא מעט יוצאי קיבוצים – וחג השבועות כבודו במקומו מונח, אבל חג הישוב המקורי ממש לא קשור אליו או בכלל לתקופה זו של השנה.
 
אני רואה בזאת פגיעה מאד משמעותית בעובדות ההסטוריות ויום ההולדת של הכפר הוא לא נחלתו של אף אחד. חובה עלינו לדעתי לדאוג ולשמר את ההסטוריה ולא לשכתב אותה כי אחרת אנה אנו באים ואז כל אחד יעשה בכל שנה מה שמתאים לו/להם.
 
שאיפתי היא לדאוג שמשנה הבאה, 2011, חג הישוב יחזור ל-9 ספטמבר וששינוי כזה לא יקרה שוב ושכולם ידעו מהו התאריך האמיתי שבו נחנך/נחגג/התחיל הכפר שלנו ופעולותיו.
 
בכבוד רב לכל העושים במלאכה.
 
חיים רוטנר.
 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת יעל הגב

  חג הישוב
  צודק גם צודק יש תאריך אחד 9.9 לדוגמא היום של מי היתה החוכמה להזיז את הפעילות מהיום.יום מקסים מזג אויר מדהים טוב זאת התרבותינקית שלנו….אז כולם בילו בראש הנקרה היה 10

 2. איציק שבתאי הגב

  שינוי חג היישוב – טעות מצערת
  יש משמעות רבה לקיום חגים במועדם וטקסים כסדרם. יש להחזיר את חג הישוב למועדו הישן והטוב שהיה סמוך לתאריך העליה על הקרקע. למה בכלל שונה התאריך?

 3. אורח/ת הגב

  לא לערבב בין הדברים
  יש להפריד בין שני נושאים שונים שאינם קשורים זה לזה. חיים צודק בהחלט, נכון לערוך את חג היישוב במועדו המקורי בתחילת חודש דצמבר. ללא כל קשר יש לדאוג לתוכן מתאים ואיכותי לחג היישוב ובכלל, ולדרך נאותה לשנות מועדים של אירועים (אם יש חובה בכך…)
  וכיצד ליידע את הציבור. אני מקווה שכולם למדו את הלקח ושבספטמבר נחוג חג יישוב כהלכתו.

 4. אורח/ת הגב

  אם אתם לא תגידו, אני אגיד…
  כמו שראש המועצה, כשנכנס לתפקידו, למרות שהבטיח במסע הבחירות שלו להביא תקציבים לכפר, ולאחר מכן, הוריד יום באיסוף אשפה כדי להקל עליו את מלאכת ניהול הכפר, כך גם רכזת התרבות, כנראה שבהוראת ראש המועצה, הדביקה שני אירועים ביחד כדי להקל את משימתה. מעניין מה יהיה בשנה הבאה: יום הזכרון ויום העצמאות ביחד ?!
  ראש המועצה,…אבל הבטחת …

 5. אורח/ת הגב

  תעזבו את כוכי נוגה
  נוגה מבצעת את מה שאומרים לה ראש המועצה ונבחריה בכפר ורדים –
  סיון יחיאלי אורי אמיתי דבירה גזית אסנת עקירב עודד נוריאל ויקטור חזיזה יוסי מילוא מאיר גרינפלד יעקב זיו.
  האם כבר קיבלתם את המייל שרץ ברשת שקיבלה נעמי גנזר מסיוון בו הוא לוקח אחריות אישית (עקב מזג האוויר)?

 6. לאה הגב

  חג היישוב
  צודק חיים רוטנר בכתבתו! יש יום אחד שהוא חג היישוב וביום זה צריך לחגוג! ולא להזיז לפי גחמות של מישהו/היא.
  נשמח לחגוג בתחילת ספטמבר ב- 9 לספטמבר, ליתר דיוק, או אם זה נופל על ראש השנה, להזיז ביום יומיים לפני או אחרי החג.
  לא לשדך שני אירועים יחד!!

 7. נעמי גנזר הגב

  הזזת חג הישוב
  את פליאתי הפניתי ישירות לסיוון יחיאלי. בתגובתו דיבר על מיעוט משתתפים בט”ו בשבט, חבל שלא הזיז את טו בשבט.. אפשר לחגוג את טו בשבט בט”ו באב יחד עם האוהבים…ואולי לחבר אליו גם את חג הישוב.
  גם אני חושבת שצריך להחזיר את חג הישוב ל-9 לספטמבר, או לתאריך העברי שהיה ב-9 לספטמבר 1984.
  ואז הוא לאייפול על ראש השנה, טו בשבט, שבעות או טו באב.

 8. כפרניקית הגב

  צודק
  מסורת של שנים של מדרחוב עם בית קפה של התושבים והכל כמובן בספטמבר נמחקה כאילו לא הייתה.
  אני זוכרת איך תמיד כל מי שכבר גדל ועזב את הכפר היה מגיע בספטמבר למדרחוב והייתי פוגשת אנשים שלא ראיתי שנים
  באמת חבל שלאף אחד לא אכפת משימור המסורת הזאת יותר..

 9. צילה שנהר הגב

  חג הישוב המקורי לא היה ב 19/9?
  זה מה שזכור לי בתור ילדה בכתה ד’ שהשתתפה בטקס.

 10. חיים רוטנר הגב

  19-9-1984 כ”ב אלול תשמ”ד – צילה צודקת ואני לא דייקתי – מתנצל!
  נברתי בארכיון המשפחתי ואכן כך. את יום האיכלוס של כפר ורדים חגגנו ב-19-9-84 – יום ד’.
  ועוד תיקונים: משפחת מלכי נכנסה בתחילת אוגוסט 84.
  בקיצור… היתה סיבה לחגיגה – איכלוס וחנוכת ביה”ס וכדאי להמשיך לחגוג זאת מדי שנה באותה תקופה.
  אנא, אל תקשרו את הנושא לביקורת/הערות שיש לכם על עובדי המועצה וראשי הישוב. פנייתי נעשתה לשם הנושא בלבד ובשום פנים ואופן לא מכוונת להתעסק באיש זה או אחר.
  שבת שלום לכוווווולם.

 11. אורח/ת הגב

  אין מניעה לקבוע תאריך קבוע לחג היישוב אולם חודש 9 לא מתאים !!!
  זה יוצא תחילת שנה חגים והרבה בלאגן בראש להורים לילדים קטנים!!!.עגיף שיהיה בקיץ בחופש גדול או משהוא דומה.
  ובאמת לא לצרף את זה לחג כלשהו.
  ספטמבר לא מתאים לרוב.

 12. אורח/ת הגב

  ל- 11 וואלה! גם ימי הולדת של אנשים מסויימים לא תמיד מתאימים לי
  אולי נזיז את יום ההולדת של אבא שלי, שזה יוצא בחורף,ולא מתאים לי לנסוע בחורף נסיעה ארוכה רק כדי לחגוג לו? ויש עוד כמה ימי הולדת שיוצאים צפוף, וצריך לקנות הרבה מתנות וזה יקר מדי… ויום העצמאות יוצא ישר אחרי פסח, אז אולי תסלח לנו ישראל אם נזיז לה את יום הולדתה לקיץ, חודש יולי ממילא ריק מארועים?
  טוב, הבנת את זה, לא?

 13. זאב קלינסקי הגב

  חג הישוב
  מכיוון שמספר המגיבים חשוב להעברת המסר, אני מצטרף לדעתם של אלו שחושבים שצריך להיצמד לתאריכים קבועים של אירועים חשובים בחיינו. למיטב זכרוני חג הישוב נחוג במועד קבוע בסוף אוגוסט. יש מסורות שלא כדאי לוותר עליהן ולמסמס אותן ע”י שינוי המועד לפי נוחיות חולפת.

 14. אורח/ת הגב

  ל11 זו ממש לא סיבה להזיז את חג הישוב
  אם התאריך הוא ה19/9 אין סיבה להזיזו אלא אם אכן יוצא על חג/ מועד כלשהו. תמיד יהיה אירוע, מועד או חג כזה או אחר שיקשה על העניינים. זו לא סיבה להזיז את חג הישוב ממועדו המקורי. וגם אני בתור מי שחיה פה כמעט 20 שנה [וכמעט כל חיי בעצם] מתגעגעת למדרחוב עם הדוכנים.
  אם כבר לצרף אירועים- אפשר לצרף את הצעדה לחג הישוב. מהזכור לי פעם הם היו צמודים.

 15. אורלי מנדל-אורמן הגב

  כל הכבוד לנגה כוכבי! וכן – הגיע הזמן שמישהו יכתוב את תולדות הכפר
  נגה כוכבי – כל הכבוד על כל הדברים היפים שאת מנסה לעשות כאן. אני מקוה שלא תתני לאנשים שמנסים לפגוע בך – ואפילו אינם טורחים להזדהות – להמעיט מההתלהבות ומהעשיה שלך. כדאי להצטרף לעשיה במקום לשבת על הגדר ולהסתפק בבקורת.
  לעצם הענין – אני זוכרת כמה חגי ישוב שנחוגו בסוף החופש הגדול, כשהרעיו היה – סמוך לתאריך המקורי, מדרחוב ובית-קפה בכל פעם ברחוב אחר בישוב, כשתושבי אותו רחוב עוזרים בארוח. מציעה לחזור אל זה. ומציעה שמישהו יטרח וישב לכתוב את תולדות הישוב, שלא “מטעם” וכפי שהיו. כבר עתה יש כאן דור חדש “שלא ידע את יוסף”. אנו הגענו לכפר לפני 15 שנים, וכבר אז היו רבים שלא ידעו את העובדות.

 16. אבנר גרינברג הגב

  “השר” שמעון פרס
  נדמה לי ששמעון פרס היה כבר ראש הממשלה באותו מועד.

  ונשמע לי הגיוני לחגוג סמוך לתאריך המקורי.

 17. צילה הגב

  אני מזמינה בשם רחוב זמיר בשכונה הצעירה
  לארח את המדרחוב .
  אשמח אם יהיו דוכנים של אומני הכפר, בית קפה, מוסיקת רקע, מפגש של חברים וכיף.

 18. חיים רוטנר הגב

  פרטים ותמונות על אותו יום שהיה בכתבה נפרדת למעלה
  התבקשתי לספר ולא חשבתי פעמיים לפני שהסכמתי וכתבתי על כך. כולל כמובן התמונות וכל ההתיחסות למדרחוב ולחג ובכלל לאוירת יום האיכלוס שמילאה את ליבנו.
  כנסו ותקראו.

 19. אורח/ת הגב

  חג היישוב
  רעיון טוב לשלב את חג היישוב עם חג השבועות,התאריך המקורי אינו נוח,הוא בד”כ נופל בתקופת החגים או ההכנות לתחילת שנת הלימודים.

 20. אורח/ת הגב

  שמוליק ג.
  כאחד שיש לו ילדות בכיתות נמוכות ומחויבויות גדולות בחודש המקורי זה בלתי אפשרי להוסיף עוד אירוע לחודש זה .סוף אוגוסט מעולה גם אוקטובר.תחילת לימודים מאוד לא נוח .מה קרה ? זה יום קדוש או מה?מקסימום נעשה 2 ימי חג, מקורי ולמי שמתאים תאריך אחר, נראה מתי יבואו יותר…..

 21. תמי ריטוב הגב

  יוחזר חג היישוב למועדו המקורי
  כתבתי לנוגה כוכבי אודות הסתייגותי משינוי התאריך המקורי. היא כלל לא טרחה לענות לי. גם זה מעניין בפני עצמו. שאלתי בין היתר – האם כל נבחר ציבור או משרת ציבור יכול לעשות בתאריכים בעלי משמעות ציבורית ככל העולה על רוחו? אכן, פעם לחג היישוב היה תוכן אחר. לא רק בלונים מתנפחים ודוכני זלילה. כל רחוב בתורו היה מתארגן ויוצר תוכן. זכורה לי תזמורת כלים הנשיפה של מעלות שישבה על גג ביתי במורן 21 וברחבה למטה היה בית קפה. לא זוכרת באיזה שנה מדובר, יודעת שהעץ בחזית הבית היה נמוך ולא הסתיר את הגג. אכן היו ימים. אגב גם אז משום מה מועד חג היישוב היה בחודש החגים וגם לנו תושבי שלב א’ היו ילדים בבית הספר וזה לא הפריע כלל. יש להחזיר את החג למועדו המקורי. עבורי טרם חגג הכפר את יום הולדתו. הכפר נולד במזל מאזניים.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן