מוות ברשלנות!


ראשי רשויות בצפון: שר הבריאות יעקב ליצמן נכשל! נגיש נגדו תביעות אישיות על גרימת מוות ברשלנות! נדרוש ועדת חקירה ממלכתית לבחינת מחדלי הרפואה בגליל.

פערים עצומים בשירותי הבריאות בין במרכז הארץ לגליל המערבי, בו תוחלת החיים נמוכה ב-8 שנים לעומת המרכז. הפערים הינם בציוד, תקנים, רופאים, מיטות אשפוז ועוד.   

כפרניק 20170612_121859-scaled מוות ברשלנות!
מנהיגות הגליל המערבי נגד ליצמן

**

בכנס רב משתתפים, “נלחמים על החיים”, שנערך היום במעלות, תקפו מרבית הדוברים את שר הבריאות באופן אישי. ראש מטה המאבק להשוואת שירותי הבריאות, ראש עיריית מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט, אמר כי “יעקב ליצמן הוא שר הבריאות הגרוע ביותר שהיה למדינת ישראל” ודרש הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבחינת מחדלי הבריאות בגליל.

בכנס נחשפו פערים עצומים בשירותי הבריאות בין מרכז הארץ לגליל המערבי, בו תוחלת החיים נמוכה ב-8 שנים לעומת המרכז. הפערים הינם בציוד, תקנים, רופאים, מיטות אשפוז ועוד.

במצגת תחת הכותרת “ליצמן – אני לא רוצה למות”, הוצגו הנתונים הבאים: תמותת התינוקות בצפון עומדת על 4% ( 2.5% במרכז), בצפון 2.3 רופאים לאלף נפש (5.1 בתל-אביב) ופערים ניכרים גם באחיות וכח עזר, 1.1 מיטות אשפוז לאלף נפש בגליל המערבי (2.02 בתל-אביב) ועוד.

בכינוס מטה החירום השתתפו ראשי רשויות (מעלות-תרשיחא, כפר ורדים, מעיליא, סכנין, ינוח-ג’ת וחורפיש), רופאים ואנשי צוות רפואי, משפחות מטופלים, ראשי ההסתדרות באזור וארגונים חברתיים. המשתתפים הכריזו על מאבק לאומי במדיניות משרד הבריאות שהובילה לקריסת שירותי הרפואה בגליל המערבי.

כפרניק 20170620_090924_HDR מוות ברשלנות!
הפגנה בנהריה נגד יעקב ליצמן שר הבריאות

בין הדוברים בכנס היו גם שלוש נשים שנפגעו באופן אישי ומשפחתי מהטיפול הרפואי הירוד באזור.

הילה פישר מנהריה, אשר בנה בן 3 וחצי חולה במחלת לב, ספרה כי היעדר קרדיולוג ילדים במרכז הרפואי לגליל, יוצר מצב שחלק מהטיפולים נעשים ב”שלט רחוק” בהתייעצות עם הרופא המומחה בשניידר, או בנסיעות ארוכות ומתישות. “אני משלמת מחיר גדול מידי על זה שאני גרה בצפון”, אמרה. “אני מתריעה על כך שאם ליצמן לא ירים את הכפפה אזי יהיה מדובר בסכנת חיים של ממש. אנחנו לא מוכנים להיות כמו ברווזים במטווח!”

זהבה זוהר, מוותיקי מעלות, סיפרה כי בנה, איציק זוהר, נפטר לפני שבועות ספורים ממחלת הזאבת, וזאת לאחר שלא קיבל טיפול ראוי. “פניתי לשר הבריאות לעזרה במייל דחוף כשאיציק היה עדיין בחיים, ולא נעניתי”, ספרה בעיניים דומעות. “רק אחרי שבני נפטר שלחו לי הודעת השתתפות בצער”.

מיכל קולן, תושבת נהריה גוללה את טיפול הסרטן שעברו היא ובעלה ז”ל. “ההחלטה שלי לא לעבור לגור במרכז כבר עלתה לי בחיי בעלי”, אמרה. “אנחנו נלחמים על החיים. אזרחי צפון מדינת ישראל, בהם קשישים, אימהות, וילדים – דורשים משר הבריאות ליצמן: אנחנו לא רוצים למות, גם לנו מגיע לחיות, גם לתינוקות שלנו מגיע לחיות, גם להורים שלנו מגיע לחיות”.

את הכנס הנחתה יעל רון, מנכ”לית אשכול גליל מערבי, המרכז את מטה המאבק. גם רעיה שטראוס, נישאת אגודת ידידי המרכז הרפואי לגליל בנהריה, השתתפה בכנס (ואף תרמה למימון הקמפיין) ואמרה כי, “מדובר במחדל לאומי מתמשך שמצריך ועדת חקירה! אנחנו אזרחים סוג ב’. בית החולים בנהריה על סף קריסה וזה בגלל המדיניות המקפחת של משרד הבריאות”. כן הקריאה מכתב הזדהות בשמו של שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו.

אשר שמואלי, יו”ר ההסתדרות במרחב, הציג פערי תקנים וחוסרים של מאות רופאים, אחים ואחיות, עובדי משק ועוד בבית החולים נהריה הנותן שירות לכ-600 אלף תושבים.

מאזן גנאים ראש עיריית סכנין, ומופיד מרעי ראש מועצת חורפיש, אמרו כי הציבור הערבי והדרוזי מזדהה עם המאבק בו אזרחי הגליל מציגים חזית מאוחדת אחת מול עוולות הממשלה.

גנאים סיפר כי עבר תאונת דרכים בתל-אביב והתאשפז באיכילוב, שם נוכח ברפואה מעולה שתושבי הגליל רק יכולים לחלום עליה. “מי שאין לו פרוטקציה או כסף – ימות”, סיכם את דבריו.

מרעי (וחאלד, נהג אמבולנס): “גם תשתיות הכבישים ובעיקר הגישה לבית החולים איננה מאפשרת טיפול רפואי בזמן”.

בסיכום הכנס אמר בוחבוט כי מטה המאבק דורש הזרמת 2.5 מיליארד שקלים במהלך 5 השנים הקרובות ל’מרכז הרפואי לגליל’, להשוואת תנאי הטיפול למקובל במרכז הארץ. ראשי הישובים יוציאו מכתב לראש הממשלה, לשר הבריאות, לוועדת הבריאות בכנסת ולחברי הכנסת, “שלא יוכלו להגיד שלא ידעו”.

לדבריו, תוחלת החיים הנמוכה ב-8 שנים בגליל, מחייבת הגשת תביעות על גרימת מוות ברשלנות נגד שר הבריאות וכל הפוליטיקאים והפקידים האחראים למחדל. את התביעות יגישו ראשי הישובים ו/או המשפחות הנפגעות עצמן. הוא תבע להקים ועדת חקירה ממלכתית והכין את המשתתפים למאבק ארוך וקשה.

כפרניק 20170612_121115-scaled מוות ברשלנות!

**

להלן תגובת משרד הבריאות ומפרט פעילות שר הבריאות יעקב ליצמן לצמצום פערים בין פריפריה למרכז במערכת הבריאות:

• פתיחת 14 מוקדי רפואה דחופה בפריפריה. ביניהם ביישובי הצפון אופקים, שקד וקצרין.

• הקמת מכון רדיותרפיה בהשקעה של כ- 80 מש”ח בבית חולים זיו בצפת. לראשונה לאחר שנים תושבי הצפון לא ייסעו יותר לחיפה.

• תמרוץ רופאים לעבודה בפריפריה, כולל תכנית פולטיימרים והעברת רופאים מומחים לפריפריה. הכפלה של מספר הרופאים בתקציב של עשרות מיליוני ₪ בשנה.

• פתיחת מכשירי MRI בפריפריה ב-  6 בתי חולים בצפון, 2 מכשירים ניידים. עוד 2 רישיונות נוספים שהוקצו וימומשו בקרוב.

• הקצאה מיוחדת של מיטות אשפוז ותקנים לפריפריה. בשנים הקרובות ייפתחו 300 מיטות וייפתח בית חולים שיקומי בפוריה, בהיקף של 100 מיטות והיקף תקציבי של 150 מש”ח.

• סיוע בפתיחת בית ספר לרפואה בצפת בסך 3 מלש”ח ב-2018 ו- 2019 בסך 7 מלש”ח.

• הכשרת אחיות מהמגזר הבדואי עבור תושבי הדרום, למעלה מ-50 סטודנטיות במסלול, בנוסף ל-62 במחזור הראשון שכבר הוכשרו. בנוסף לתכנית ללימודי תעודה למגזר הבדואי שבשנת 2015 קבלו 25 בוגרים ובשנת 2016- 30.

• שדרוג ופיתוח בתי החולים בפריפריה (זיו, נהריה, ברזילי, פוריה, העמק, הנצרתיים וסורוקה) בהשקעה של כמיליארד ₪ בשנים האחרונות.

• שינוי נוסחת הקצאת המשאבים לקופות חולים לטובת אזרחי הפריפריה, וכן תמרוץ קופות החולים להשקעה בפריפריה בסך של כ- 700 מש”ח בשנה.

בתקופת השר ליצמן הוקמה מחלקה ייעודית במשרד הבריאות לצמצום פערים חברתיים במערכת (דבר שלא קיים באף משרד ממשלתי).

שר הבריאות יעקב ליצמן: “ההשקעה לקידום הבריאות בפריפריה ובייחוד בצפון עומדת בראש סדר היום במשרד הבריאות. בכל החלטה מרכזית נבחנת התועלת לצרכי הרפואה בפריפריה ולטובת כלל אזרחי ישראל. צמצום הפער הקיים בין המרכז לפריפריה בשירותי בריאות מהווה אבן יסוד במשרד הבריאות ואנו פועלים לכך במחויבות מלאה”.

כפרניק 20170620_091842_HDR מוות ברשלנות!

תגובות פייסבוק


3 תגובות

 1. הבטחות הגב

  כולם מרמים את כולם לא חשוב שורה 1-2-3-4.
  כולם מפריחים הבטחות קטנים כגדולים

 2. ממאוכזבי סיון הגב

  רוח רוח רוח סיון בוא נראה אותך לוקח משימה ביצועית
  ובצפון מתים “כמו זבובים”.
  הפתרון לעשות.
  לעצור תנועת מכוניות עם שלטים רק בתל אביב
  כל שבועיים הפגנה עם לפחות 25 שלטים ו75 מפגינים.
  תורנות בין ראשי המועצות של ולארגן בצורה עוקבת כל הזמן. השאר ברבורים של פוליטיקאים.
  לא מאמין שיקום רשא מועצה לצאת למאבק לא רק נגד ליצמן אלה כנגד כל ראשי המפלגות הגדולות .
  ולאיים בעצירת פעילויות נוספות. כל שבוע לפחות אירוע נוקב שיעלה לטלביזיה ולעתונות. אבל כל ראשי הראשויות פוחדים לצאת נגס הממסד:”יפגעו בנו ואני פוחד לצאת נגדם”. נכון סיון?

 3. אריק הגב

  עוד נושא שסיון קידם והביא הישגים עבור תושבי קו העימות.
  אין ספק… יצא יפה בתמונות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן