מה החוכמה?


חגית פרידלנדר
חגית פרידלנדר אספה כמה מפניני הלשון של ילדיה ואתם מוזמנים להוסיף
כפרניק _של תמונה 003_0 מה החוכמה?

חגית פרידלנדר אספה כמה מפניני הלשון של ילדיה – עין תמר? יש תמר! – אתם מוזמנים להוסיף

 

באחת מתכניות השבת היתה כתבה על ספר בשם "הילד הארץ ישראלי", בו קובצו על ידי מטפלות בקיבוצים שבעמק, משפטים חכמים ומצחיקים של ילדים שנכון להיום כבר גדלו בשנים ונושקים לתשעים…
חלקם התראיינו וסיפרו שבאותם ימים הם מאד התביישו שהשתעשעו על חשבון תמימותם ולא די בזאת… הנציחו זאת בספר. עותקים מהספר עצמו כמעט ולא ניתן להשיג היום ואם קיים פה ושם עותק מאותה מהדורה, הוא נסחר במאות דולרים.
 
הורים רבים מתמוגגים מנחת לשמע החוכמות של ילדיהם. חלקם זוכרים ומזכירים…
חלקם מתעדים… יש אפילו כאלה שפתחו אתרים באינטרנט לשם כך ו"סוחרים" במשפטים של אחרים,  מקבצים אותם לפי נושאים ודולים חיוכים מהגדולים מחוכמותיהם של הקטנטנים.
 
גם אני נהגתי לתעד, כמו הרבה דברים, את אותו משפט מתוק ורגע קסום של נחת שנאמר על פי רוב מהבנה הגיונית של ילד בשלב של ראשית השימוש בשפה, שיבושי לשון ושאלות תמות. אושרי גלש ממני ובא לידי ביטוי בכתיבה במחברות רבות שאבק הזמן דבק בן אבל נצחיות העונג הבלתי מוסבר הזה תמיד מעלה לחלוחית בזויות עיני…
 
נסענו לחברים בדרום ל"עין תמר" והילד שלי מגלה לתדהמתו שהישוב מקבל את פנינו במטעי תמרים… והוא פשוט נזעק וקרא: "למה אומרים שאין תמר? יש תמר!!!"
 
 

 

כפרניק _של תמונה 003 מה החוכמה?
 
עוד?
 
בכיתה ב’ כשקיבל את ספר התורה הראשון שלו התעניין בני מאד בסיפורי התורה.
אמרתי לו שגם שמו לקוח מהתנ"כ והוא כמובן רץ מיד להביא לי את ספר התורה שלו, אמרתי לו שיביא את ספר התנ"כ המלא והתשובה: "ושלי ריק?"…שאל בעלבון.
 
עוד?
 
למסיבת חנוכה בגן של הבת ביקשה הגננת בהתנצלות שרק אחד ההורים יגיע מפאת חוסר מקום. והתרגום ההגיוני של הקטנה לבקשה: "אפשר להביא רק הור אחד…"
זהו. עכשיו תורכם…
אתם מוזמנים לשתף אותנו הקוראים מהפנינים של יקירכם!
 
 
חוץ ממאפיני הדור שהשתנו לבלי הכר, בגידול ילדים יש משהו ניצחי.
אז אולי ביחד נמצא את הילד הניצחי הזה בתוכנו,  ונספר ל"כפרניק" לטובת מפלס הנחת… נפתח בהמשך את "פ(נ)ינת הפנינים" ואולי פעם בעוד דור או שניים יחפשו את ה"ילד של כפרניק" אם לא על המדפים, אז על המסכים או במקום אחר שתוליד אמא טכנולוגיה…
 
הגולשים מוזמנים להוסיף את "הפנינים" ב"תגובות".
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. רז הגב

  הוספת פנינ לשון
  יופי של יזמה
  קדימה לא להפסיק
  למשל היה לי שכן שקראו לו עזרא דה עקה שהילד לא יכול היה לבטא את האות ר’ לכן שקראו בשמו ענה תמיד כן אני שומע אזלע כאן
  והאחות הלחמניה היה לה חול במכנסיים ואחותו ספרה על המזגלים שיש לה כלומר המזלגות ומכונית הספוגודין שעברה והכוונה לפולקסווגן

 2. אורח/תיעל הגב

  פניני לשון
  איור מדהים רעיון מבריק – חגית אלא מי? אולי תגובות לכתבה זו יורידו את כמות ההשתלחויות באתר ובא לכפרניק גואל.

 3. אורח/תרוט יעל פרדסיה הגב

  מה הכוחמה.?
  אין עליך כייף להזכר. ודאי גם לילדי היו פניני לשון אבל אני בניגוד עליך לא רשמתי את הכל . למשל נורית שלי לא יכלה לאמר ר במקום ר אמרה א לכן ששאלו אותה מה שמה אמרה נואית אוט.
  ספרנו לה שאיך שהיא נולדה היא היתה עם עינים פתוחות אז היא ספרה “איך שיצאתי ישר ראיתי את אבא”

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן