כיפורים במניין המשפחתי


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אסתי דוד

ברכת הילדים המרגשת, תחרות התקיעות, תרומת הרבה נטלי לסטרג'ר וההסעות המוצלחות

כפרניק yomk1 כיפורים במניין המשפחתי

ברכת הילדים המרגשת, תחרות התקיעות, תרומת הרבה נטלי לסטרג'ר וההסעות המוצלחות

 

על יום הכיפורים בקהילת המניין המשפחתי בכפר ורדים ניתן לסכם שהתפילות היו רבות משתתפים.

חברה יקרה שעזבה את הכפר והקהילה לפני מספר שנים, ובאה לבלות אצלנו את יום הכיפורים אמרה לי בתום היום הכיפורים, כי אנחנו חייבים לשחזר ביום חול את הסצינה של "ברכת הילדים" בסופה של תפילת "נעילה" על מנת שאפשר יהיה לצלמה.

קשה ואולי לגמרי לא אפשרי! אבל ניתן לתאר במלים את הקהל הגדול והמגוון, מימין ומשמאל לארון הקודש והתיבה, ובתווך שני שטיחים פרושים לאורך האולם כולו, כשילדים מכל הגילים והצבעים ישובים עליהם, טליתות פרושות מעל ראשם וכל ההורים מברכים את בנותיהם ובניהם בברכת הילדים.

מחזה מרגש במיוחד שלכבודו התכנסו עשרות משפחות שבאו להשתתף בטקס זה שבמוצאי יום הכיפורים. תקיעות השופרות ו"התחרות" השנתית – מי יהיה זה שיוכל להאריך בתקיעה, בוודאי הרעידה ופתחה את שערי השמים לתפילותינו וביחוד לזו האחרונה, ברכת הילדים.

בכוחם של כל הנוכחים לשמר בזיכרונם רגע זה ואת החוויה ומאידך, כל מי שנעדר מתפילת "נעילה" אם ירצה יהיה עליו להסתפק בתיאור הדברים, כי לפני ההבדלה שבין קודש לחול לא ניתן לצלם!

התפללנו השנה לראשונה במחזור של התנועה המסורתית והוא אכן מאיר עיניים וכולל לבד מן הברכות, התפילות והקריאות בתורה הנמצאות גם במחזורים הרגילים, גם מספר פיוטים חלקם מאשכנז וחלקם מיהדות ספרד וגם מבני זמננו משוררים ופייטנים תוצרת הארץ, ברכות מיוחדות ואזכורים המתאימים לזמננו ולמקום המצאנו, מדינת ישראל.  

המחזור מאד ברור וקל ונוח להתמצא בו. התודה מגיעה לתנועה הקונסרבטיבית בישראל ולכל אלה שטרחו בעריכתו ובהוצאתו לאור.

יישר כח ותודות חמות מגיעות לכל חברינו שטרחו בהכנות לקראת החג, ארגון האולם וסדור הכיסאות לקהל במספר שאין אנו רגילים בו ברוב השנה, הפעלת שלושה מעגלי לימוד אחרי "כל נדרי" שרבים נשארו לקחת בהם חלק, ארגון הסעות קלנועית לכל מי שמתקשה בעליות הרבות שבדרך, הרבה נטלי לסטרג'ר שטרחה בהכנותיה האישיות לקראת החג, וגם נצחה על כל השאר, וכל נושאי התפקידים בתפילות השונות החל מתפילת "כל נדרי" ועד תפילת ערבית שלאחר ה"נעילה" ושולחן הכיבוד לשבירת הצום שבהכנתו טרחו – מי אם לא אנשי תנועת נוע"ם?! 

ניתן לסכם שהתפילות היו רבות משתתפים ורבים מהם נשארו על לסיומן של התפילות, דרשותיה של הרבה נטלי ודרך ניהול התפילות והטקסים הרשימו רבים, וקיבלנו הרבה תגובות חיוביות ותודות רבות על הארגון ועל התפילות.

היה חשוב לנו ובדרך מאד מיוחדת כיבדנו את זכרם של שלושה מחברינו שהלכו השנה לעולמם: שלמה דה הרטוך ז"ל, רפי כהן ז"ל ומיכאל ראנד ז"ל.

שרות הקלנועית שהופעלה במהלך החג הסיע אל בית הכנסת וממנו חברי קהילה ומתפללים מתושבי הכפר במספר לא מבוטל.  סה"כ היו  16 הסעות, ו-26 אנשים השתמשו בשרות. בתוכם גם תושבים שרצו להגיע מביתם אל בית הכנסת שפעל במועדון הזהב.

הכוונה להפעיל שתי קלנועיות, את זו שלנו וקלנועית נוספת כדי לקצר את הזמן, נכשלה ברגע האחרון כשבעל הקלנועית השניה העמיד תנאים שאי אפשר היה לעמוד בהן. מאידך ראוי לציון הנהג שבצע את ההסעות בצורה מושלמת, וגם אם היה על הנוסעים לחכות זמן כלשהו להסעה זה היה בגדר נסבל, ומה גם שבאותו זמן ניתן היה להשתתף באחד ממעגלי הלימוד.

אני שמחה לציין גם את העובדה שהשנה לא היו כל הפרעות לתנועת הקלנועית, לא היו קריאות לא נחמדות ו/או ניסיון לעצור את הקלנועית מלנוע בכבישים.

אני מזמינה את כל אוחזי העט, להגיב ולספר על יום הכיפורים בקהילה הקונסרבטיבית, נשמח להערות חיוביות וגם אם יש למי מכם ביקורת, נשמח לקבלה כל עוד היא בונה.

 שנזכה כולנו לגמר חתימה טובה, ולשנה טובה.

אסתי

 

הרבה נטלי לסטרג'ר תוקעת בשופר.

 

תגובות פייסבוק


השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן