חנוכת שביל הוואדי הקסום


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
לידיה גרינפלד

בתוך כל המולת הכבישים שמסביב, על במפריהם ומפרצוני החנייה, נותר הוואדי פינת חמד שקטה ומופנמת.

כפרניק השביל1 חנוכת שביל הוואדי הקסום

 

בתוך כל המולת הכבישים שמסביב, על במפריהם ומפרצוני החנייה, נותר הוואדי הקסום פינת חמד שקטה ומופנמת.

 

עצי הפרי שניטעו בוואדי כוללים מינים רבים: גפן, תאנה, שקד ,חרוב, שזיף, שקד, ותות. הם הוכנו במשתלה שהוקמה בידי מתנדבים, בסיוע המועצה וקבוצת מלמד.

 

ביום שישי 24/5/13, בשעה 17:00, נחנך השביל החדש בוואדי הקסום. בטקס גזירת הסרט נכחו תושבים רבים, משפחות וילדים. ראש המועצה והחתומה מטה, הפרויקטורית של הוואדי, נשאו דברים, ואז יצא הקהל לטיול עליז בשביל, כשדורון גזית מנגן באקורדיון והולך לפני המחנה.

 

בעונה זו של השנה, הוואדי הקסום הוא בשיא תפארתו, ירוק כולו ופורח. עצי הפרי שניטעו באדמת הסחף גדלים ומשגשגים תודות לטיפולם המסור של אמנון שניר וניר גרינברג, "האנשים עם המזמרה".

פרויקט הנגשת הוואדי לתושבים החל לפני כשלוש שנים. הפרויקט הוצע לראש המועצה סיון יחיאלי והוא נענה לאתגר והתגייס לתמיכה. קמה ועדת היגוי שכללה את לידיה גרינפלד, הוגת הרעיון והפרוייקטורית; עדנה פישר, אדריכלית נוף; אמנון שניר, איש העצים; ניר גרינברג, האיש עם המזמרה; ועמרי אבידר, איש הייטק וספורט, בעל הקשרים הטובים עם נוער מתנדב.

בעזרת ציון דרור הנאמן ותקציבים צנועים מהמועצה, ואחרי שהגיע סכום כסף מהמשרד להגנת הסביבה, החלו פעולות מגוונות להנגשת הוואדי. בין היתר, שוקמו הטרסות ההרוסות. בט"ו בשבט לפני שנתיים גויסו תלמידים מחטיבת הביניים אמירים, שעזרו בנטיעת העצים. קבלני המועצה פרשו רשת השקיה, נכרתו עצים מיותרים ובאחרים הועלה הנוף.

עצי הפרי שניטעו בוואדי כוללים מינים רבים: גפן, תאנה, שקד ,חרוב, שזיף, שקד, ותות. הם הוכנו במשתלה שהוקמה בידי מתנדבים, בסיוע המועצה וקבוצת מלמד. בחלק מהעצים בוצעה הרכבה כדי שהפרי יהיה מיטבי. על התות הורכבו זנים שחורים, חומים ולבנים. זני הגפן הם שחורים סגולים ולבנים חסרי גרעינים, זני הרימון כוללים זנים מתוקים וחמוצים והשקדים הם מזנים מתוקים עם קליפה רכה. זני התאנה נאספו מעצים מצטיינים ברחבי הכפר.

בשנה שעברה אורגן אירוע קהילתי עליז באחת החורשות והבאים שמעו משי אגמון, צפר ותיק ומומחה לציפורים, על הטבעת ציפורים. התקיימו כמה פעילויות קהילתיות לשתילת בצלי רקפות שנלקחו משטח שעמד להפוך לאתר בנייה, לפני כחצי שנה, שוב, בפעולה קהילתית רבת משתתפים, נשתלו בצלי החצבים.

 

צילום: מועצת כפר ורדים.

 

לגלריה של בן עמי מוסק מהאירוע.

 

 

 

כפרניק השביל1_0 חנוכת שביל הוואדי הקסום

 

 

בחודשים האחרונים התקיימה בוואדי פעילות ענפה. הגזם ולכלוך של שנים שנותרו בשוליים נאספו במבצע של החודשים האחרונים. עמרי אבידר גייס ארבעה נערים מכיתה י״א מביה״ס כברי, שהתנדבו לסייע כחלק מתוכנית ״תרומה לקהילה״. הנערים הגיעו בימי שישי למספר שעות, ריכזו כמויות עצומות של גזם ופסולת ויצרו ערימות שפונו ע"י המועצה. העבודה לא היתה קלה אך הרצון הטוב והמוטיבציה גברו על הקשיים. אנחנו רוצים להודות לעדי פלדמן, שחר אביטן-עקירב, ליאור קוטלר ואיתי אבידר, בנו של עמרי, על העזרה והתרומה לפרויקט הוואדי הקסום.

הפעולה המשמעותית ביותר התרחשה לפני כשבועיים, פתיחת השביל בוואדי. הטרקטור של קבלן המועצה הסדיר ירידה מרחוב כרמל, ליד תחנת האוטובוס. אפשר היום לרדת לוואדי בירידה נוחה גם מרחוב כרמל וגם מרחוב זמיר. ירידה מרחוב הערבה איננה מוסדרת סופית והיא תטופל בתקופה הקרובה. בעוד שבעבר ההליכה במעלה הוואדי, ממעביר המים שמתחת לרחוב כרמל ועד רחוב זמיר, הייתה כרוכה בצעידה אטית והיה קשה למצוא מקום יציב להנחת הרגל, הרי שהיום ישנו שביל רחב ונוח. מלבד השביל לאורך הוואדי, נפתח שביל רוחבי, שמחבר את רחוב הערבה לגדה שממול. שביל זה מיועד לתלמידים החוצים את הוואדי מחטיבת הביניים.

אם בעבר, הליכה בוואדי לאורכו הייתה נמשכת כחצי שעה, היום מקצר השביל את הטיול לעשר דקות, בשביל מתפתל בינות לעצי הפרי הצעירים והטרסות המשוקמות. בעונה זו מומלץ לכל תושבי כפר ורדים לטייל שם עם או בלי אורחים, עם או בלי ילדים. הטבע בוואדי חוגג אביב מענג. בתוך כל המולת הכבישים שמסביב, על במפריהם ומפרצוני החנייה, נותר הוואדי פינת חמד שקטה ומופנמת.

 

עבודה רבה נותרה להנגשת הוואדי. אנו מתכוונים לפזר בחורשות הקיימות סלעים שטוחים נוחים לישיבה. בהמשך, אנו מקווים לטפל בשטח שבמעלה הוואדי, מפינת רחוב ארבל מערבה. זהו שטח סלעי בלתי עביר כמעט ובתוכו ערוץ זרימה של מי הגשמים שמגיעים לוואדי מכל הרחובות סביב ועוברים במעביר המים. מתוכנן שביל עזים שיעבור בשטח ויאפשר למיטיבי לכת לרדת בקטע זה של הוואדי, עד שיתאחד עם השביל הקיים.

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. מושה הגב

  אנשים יפים
  כל הכבוד ללידיה ולמתנדבים .
  בלי המתנדבים לא היה לנו פינת שעשועים.
  חנות יד שניה, מועדון 50+ . קתדרה (חבל שנעלמה בזמן האחרון)
  ספריה . מאמאנט. צריף האומנים. בטח יש עוד קבוצות מתנדבים שאני לא יודע.הבסיס החזק זה המתנדבים. שמה למעלה במועצה לא תמיד מבינים.

 2. משה הגב

  מתנדבים

  למושה ממשה
  מתי יגיבו לעניין
  היה אחלה רעיון וואדי נאה
  אבל מספרים יש רק לראש המועצה
  והשאר אמת כתבת

 3. חיים הגב

  גן קסום

  יישר כל ללידיה גרינפלד !!!!!!!

 4. המתפלא הגב

  לא הייתי כשנה בוואדי. יכול להיות שהכל השתנה מאז אבל מה שראיתי אז
  כשהסתכלתי ישר היה ערוץ יפה. אבל אם הטיתי את הראש קצת ימינה או שמאלה אז ראיתי בתים במרחק קצר מ*שני* הצדדים… מה גם שהוא קצר מאוד.

  כמובן שאף אחד לא יפנה את הבתים וצריך לעשות את המקסימום עם הנתון בשטח אבל בתור טיול זאת חוויה משונה

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן