זיקוקים – איזה כייף???


אבנר ברזילי
זיקוקי יום העצמאות עלולים לגרום לבהלה רבה לכלבים ואף לסכן אותם
כפרניק _2_0 זיקוקים – איזה כייף???

לא כולם נהנים מהזיקוקים ביום העצמאות, הגורמים לבהלה רבה לכלבים ועלולים אף לסכן אותם
 

 

מדינת ישראל מציינת את יום העצמאות ה- 62 ובכל רחבי הארץ מתוכננים אירועים וחגיגות. רובנו בוודאי נצא בשמחה לצפות בבמות, במופעי הבידור ומטחי הזיקוקים המסורתיים. מי שאינו שותף לשמחה הגדולה – הם חיות המחמד שלנו, ובעיקר הכלבים.
הרעשים שמשמיעים הזיקוקים, גורמים לכלבים לפחד אינסטינקטיבי גדול והם מגיבים בלחץ ובהלה. התגובה הנפוצה ביותר לשמיעת זיקוקים, שהפכה כבר לתופעה ביום העצמאות, היא בריחת הכלב מבעליו. הכלבים מתחילים לרוץ, ולאחר זמן מה, כאשר הם נרגעים הם לא יודעים היכן הם נמצאים. לעיתים יש סוף טוב לסיפור וכעבור 5-4 ימים מוצאים הכלבים את דרכם חזרה הביתה. אך לא תמיד זה הוא המקרה, ולצערנו, הכלביות ברשויות המקומיות וכן אלו של האגודות והעמותות מתמלאות בתקופה זו בכלבים, שלא רק עברו חוויה מבהילה, אלא אף איבדו את ביתם ואת משפחתם.
גם כלבים ממושמעים, שאינם נוהגים להתרחק מבעליהם, ואפילו כלבי שמירה שחונכו בקשיחות, עלולים להיבהל מאד ולברוח וזאת משום שחוש השמיעה של כלבים מפותח הרבה יותר מחוש השמיעה של בני האדם ולכן הם שומעים כל דבר בעוצמה מוגברת עד מאד.
 
 
 
  
 
כפרניק _1 זיקוקים – איזה כייף???
 
להלן מספר המלצות כיצד למנוע מכם את כאב הלב מהיעלמות הכלב, ואיך לחסוך ממנו את אי הנעימות עקב ההיחשפות לזיקוקים: 
 כאשר אתם יוצאים לאירוע שבו יהיה מפגן זיקוקים – השאירו את הכלב בבית.
בבית, סגרו היטב פתחי יציאה אפשריים כגון דלתות וחלונות זאת על מנת למנוע הימלטות הכלב, וגם לבודד את הסביבה וליצור ככל הניתן הגנה מהרעש. רצוי אף לסגור את הכלב בחדר אחד בבית על מנת להקנות לו בטחון רב יותר.
 השאירו את הטלוויזיה או הרדיו פתוחים כדי שיכסו על רעש הזיקוקים.
  אם הכלב נמצא בחצר – דאגו ששער החצר סגור והכלב קשור היטב ואין לו אפשרות בריחה.
 • אם אתם מוצאים את עצמכם אחרי הכל, עם הכלב בסביבת זיקוקים או רעשים קיצוניים – שבו לידו, הרגיעו אותו בליטופים ודיבור רך ופנקו אותו עם משהו טעים לאכול – זאת במטרה לקשר את החוויה הלא נעימה שכלבכם עובר, עם דברים חיוביים.
 •  טיפול מונע ניתן לבצע מראש, ע"י מאלפים מקצועיים המקליטים רעשים קיצוניים ומשמיעים לכלב את הרעש, עד שהוא מתרגל לכך.
  במקרים קיצוניים ולפי המלצת ווטרינר מטפל, ייתכן ויהיה צורך בשימוש בכדורי הרגעה.
במידה ומצאתם כלב משוטט עם קולר, ולאחר יום העצמאות כמו בשנים קודמות, יהיו לא מעט כלבים כאלה, דווחו למחלקה הווטרינרית הרשותית הקרובה. בכל כלב בעל רישיון, מושתל שבב מתחת לעור ובו פרטים על בעלי הכלב. הרשות הווטרינרית תדע לאתר את הבעלים והכלב יוחזר אל ביתו בשלום.
יום עצמאות שמח לנו ולבעלי החיים שלנו.
 
הביא לדפוס:
 ד"ר אבנר ברזילי – וטרינר
כפר ורדים
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

  1. אורח/ת הגב

    אכן כיף – כותרת מעצבנת
    יש כאן עוד כמה אנשים (ילדים,מבוגרים והולכי על שתיים למיניהם) שנהנים מהזיקוקים. אני מקווה שהזיקוקים יהיו יפים השנה במיוחד !

  2. אורח/ת הגב

    שמעתי שכלבים מפחדים מאפצי
    אז נא לא להתעטש יותר

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן