השבט אמר את דברו


שבט עפר, כפר ורדים בצפונבורי
אמיתי פוקמן

משהו טוב קורה בשבט עפר: 415 משתתפים בצפונבורי!!!

כפרניק 3535678586990 השבט אמר את דברו

משהו טוב קורה בשבט עפר: 415 משתתפים בצפונבורי!!!

את המחנה סיימו החניכים בפעולות פרידה מרגשות כשבסופם היה ניתן לספור על אצבע אחת את כמות העיניים היבשות בקרב חניכי השבט

אני רוצה לומר שזה לא הצפונבורי הראשון שלי, כנראה גם לא האחרון, אבל הוא היה שונה מאוד מכל האחרים.

אני מרכז את שבט עפר כבר שנה שנייה. לפני כן ריכזתי את שבט שחר כמעט שנה והייתי חניך בשבט שחר, וחוויתי לא מעט מחנות קיץ בצופים. במחנה הזה היה משהו שונה באווירה של השבט. אי אפשר היה שלא לשים לב שמשהו טוב קורה בשבט עפר.
זה התחיל באווירה מדהימה בקרב חברי השכבה הבוגרת. כל השכבה מכיתה ט’ שרק עכשיו נכנסו לשכבה הבוגרת ועד לי"ב שעמדו לסיים את חברותם בשבט, כולם היו שווים ומאוחדים. השכבה הבוגרת בחרה להציב שלט בכניסה למתחם שלהם: "הרכב מנצח לא מחליפים". אין משפט שיותר מתאים לשכבה הבוגרת של שבט עפר בשנה האחרונה. לחשוב שבשבט יש את כמות החניכים הגדולה ביותר בשכבה הבוגרת ועדין הם מצליחים להתנהל ברוח טובה, וזה לא שאין כעסים, פשוט יודעים לפתור בעיות בדרכי נועם.
כפרניק IMG_4249 [640x480] השבט אמר את דברו
אחרי שהשכבה הבוגרת סיימה לבנות ולהכין את מרבית המחנה לחניכים, התחילו להגיע החניכים בשכבות הצעירות ליער הזורע. תחילה הגיעו חניכי שכבות ו’-ח’.
גדוד אלמוג וגדוד גל ( חניכי כיתות ז’-ח’ בהתאמה ) החליטו לבנות מבנים גדודיים. חניכי גדוד גל הגיעו יחד עם השכבה הבוגרת לימי עבודה, בנו והשקיעו במבנה ייחודי לשכבה שלהם: מתעמלת קרקע.
ביום שלמחרת הגיעו חניכי שכבות ד’-ה’. זאת הייתה הפעם הראשונה שחניכי ד’ יצאו למחנה קיץ שלם, ואני גאה לומר שאנו השבט היחיד שמוציא את חניכי כיתה ד’ ל-4 ימי מחנה. ישנם שבטים שלא מוציאים את חניכי ו’ לכזאת כמות של ימים. 
 
הגעתם של חניכי כיתה ג’ הביאה אותנו לנקודת שיא מבחינת כמות החניכים במחנה: 415 ילדים ונערים מכפר ורדים שהו במחנה. זו בהחלט כמות שיא לשבט עפר, וגאווה גדולה לכפר ורדים.
חניכי כיתה ג’ הגיעו למחנה בדיוק כאשר התכנסו כל שבטי ההנהגה לתחרות הבניה המהירה המסורתית. קבוצת הבניה המהירה בשבט עפר הורכבה השנה מנציגי קבוצות ליגת בניה מהירה שתצא לפועל בתחילת השנה. השבט, בניצוחו של קפטן הקבוצה: אורי בן שלום, זכה במקום הראשון ביחד עם שבט שחר. זאת השנה השנייה ברציפות שאנו זוכים בתחרות הבניה המהירה.
את השבט ייצגו: רועי גולדנברג – כיתה ה’. רועי אביטן – כיתה ז’. שירה סלמה – כיתה ח’. אסף אגוזי – כיתה ט’. יעד רוטנר – כיתה י’. נווה פרצי – כיתה י"א. דור אבירי – כיתה י"ב.
קפטן הקבוצה, שנה שנייה ברציפות – אורי בן שלום, כיתה י"ב.
 
באותו היום הגיע לביקור ראש המועצה, סיוון יחיאלי. סיוון התארח במתחם השבט, ישב לשיחה עם החניכים הצעירים ובירך את השמיניסטים לקראת היציאה לשנת השירות וגיוסם לצה"ל. חשוב לציין שראובן מלאך הצטרף לביקור של סיוון והפתיע את כל החניכים בכבוד שחלק להם בעצם הגעתו. החניכים התרגשו מהתשבחות שהרעיף עליהם תוך הבעת כבוד וההערכה רבה לכמות החניכים שיצאו למחנה ומאופן התפקוד העצמאי של כל החניכים.
 
אך זה לא היה שיאו של הצפונבורי השנה.
ביום חמישי הגיעו הורי השמיניסטים למסדר הפרידה המסורתי מחניכי גדוד שובל שמסיימים השנה את חברותם בשבט. את הטקס כיבדו : אב השבט – יהודה כהן, מנהל מחלקת חינוך – עידו חגי, מחנכי השכבה בבית ספר כברי ומיקי – מרכז הנהגת צפון.
הטקס היה מרגש בצורה יוצאת דופן שכן השנה, בזכות גדוד שובל, השבט הצליח לעלות שלב בהתפתחות שלו. והחותם הסופי לא איחר לבוא.
בסיום מסדר הפרידה מגדוד שובל, התארגנו כלל חניכי השבט למסדר הסיום ההנהגתי. מסדר הסיום הינו אקורד מסכם של מחנה הקיץ ושנת הפעילות כולה. במסדר מחולקים פרסים על המבנים ועל ההדרכה בצפונבורי.
אחרי שהחניכים צבעו את פניהם בצבעי השבט והניפו את דגלי השבט, צעדו בהובלת שכבת השמיניסטים לכיוון המסדר.
 
השבט זכה בחמישה פרסים השנה:
בניה מהירה – מקום ראשון
הדרכת ד’ – מקום שני
פרס על מבנה תורן – מקום שני
פרס על מבנה השער – מקום ראשון
והפרס החשוב ביותר חיכה לשבט בסוף: פרס ההנהגה.
 
מידי שנה מחלקים מרכז ההנהגה וראשי ההנהגה פרס לשבט שעבר את ההתפתחות הגדולה ביותר במהלך השנה. הפרס הינו הפרס היחיד שמוענק על שנת פעילות כוללת. השנה זכינו להניף את הפרס הזה. זכייתנו בפרס היא לא טריוויאלית שכן אנו השבט הגדול ביותר בצפון כבר שנים רבות. הפרס ניתן לנו על הפעילות הקהילתית שהשבט עשה השנה ועל עבודתה של השכבה הבוגרת.
 
את המחנה סיימו החניכים בפעולות פרידה מרגשות כשבסופם היה ניתן לספור על אצבע אחת את כמות העיניים היבשות בקרב חניכי השבט.
החניכים עלו על האוטובוס והשכבה הבוגרת נשארה לפרק את המחנה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהתנצל בפני השכב"ג על כך שהזמנתי את האוטובוסים לשעה מאוחרת. חשבתי שתהיו עייפים ולא תספיקו לפרק הכול בזמן, אבל הכול פורק לפי התכנון והם חיכו בגללי לאוטובוס יותר משעה. סליחה.
 
במחנה אירחנו את שבט גונן, צופי קריית שמונה, במטבחנו ואכלנו איתם. שיתוף הפעולה בין השבטים היה מודל לחיקוי לשאר ההנהגה. היה חיבור מצוין בין עפר לגונן שכן לפעמים מצאנו את חניכי שבט גונן שרים את הלהיט שחיברו צוות קהילה במיוחד למחנה של שבט עפר.
 
במהלך המחנה נפרדנו, בצורה לא רשמית עדיין, מגדוד פלג. חניכי גדוד פלג הינם קבוצה ממרכז כוכב במעלות שיצאו לשלושה ימי מחנה וחוו חוויות לכל החיים. בלטה לעיין עבודת השילוב בין חניכי הגדוד לשכבה הבוגרת בהובלתן של מיכל ברן – ראש הגדוד, ליטל רוז ושי לי מזרחי – מדריכות הקבוצה. חניכי גדוד פלג מצאו עצמם כחלק בלתי נפרד מהשכבה הבוגרת והשתלבו בהווי השבטי. אנו נפרד מבוגרי גדוד פלג בטקס פתיחת השנה.
 
אין ספק שזה היה המחנה הטוב ביותר שיצא לי לחוות. היה בו משהו שלא ראיתי עדיין. שילוב של תחרותיות וחברות.
מפה אני רוצה להודות להורים המבשלים – תודה על השעות והעזרה במטבח, עשיתם לכולנו את החיים לקלים יותר ולטעימים הרבה יותר.
תודה להורים שהעמיסו את הידיים של השחיין.
תודה להורי השכבה הבוגרת שחיכו לנו עם פריסה מהחלומות כשחזרנו.
תודה לבנק הבינלאומי- סניף כפר ורדים, ולחברת דיזנהאוז שתרמו לנו את החולצות.
תודה למנחם – ראש השבט על הנוכחות החשובה במהלך המחנה, על העזרה לצוות הבוגר, לצוות המוביל ועל התמיכה שאתה מעניק לכלל השבט מהמרכזים ועד אחרון החניכים. פשוט תודה !
 
 
על כל השנה, ולכל מי שעוד לא נאמר…. המון תודה.
 
בברכת,
יאללה הפועל !!!
 
אמיתי פוקמן
מרכז שבט עפר
 
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. בן עמי הגב

  כבוד לשבט

  אכן הבט אמר את דברו
  מרשים מאד ,תיאור ממצא ומאלף ישר כוח

 2. אורח/ת סבתא גאה ל-8- -4- בצופי הכפר הגב

  כל הכבוד!!!!
  כסבתא ל-8- ש-4- כבר משתתפים בצופי הכפר, ומתרשמת מהפעולות במשך כל השנה, ובמיוחד בצפונבורי, בזכות ההתלהבות של הנכדים……….
  מברכת את כל המדריכים והפועלים למען הצופים בברכת “כל הכבוד ” חזקו ואמצו!-!-!-!-

 3. אורח/ת הגב

  אין על שבט עפר
  שבט עפר שולטטטטטטטטטטטטטט

 4. אורח/תרונית וצור גלוזמן הגב

  תודה לשבט עופר-מנחם מרגוליס
  כהורים לשני ילדים בשבט עופר
  שמחים וגאים להיות שייכים למשפחת “עופר”
  למדריכים שנותנים את כל כולם במהלך כל השנה-ישר כח

  למנחם מרגוליס- המון תודה על הנתינה האינסופית שלך (זה לא ברור מאליו), על האיכפתיות והמרץ… כל הכבוד!
  מעריכים ומוקירים אתכם

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן