“הרגשתי מושפלת”


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
עודד שלומות

נורית ידידיה: לעבור למעלות בשביל לקבל הנחת ארנונה על נכות? המועצה: ההנחה לא אוטומטית. מיכל ברק: להד"ם

כפרניק 20170924_111420_HDR "הרגשתי מושפלת"

נורית ידידיה: ביקשתי הנחת ארנונה על נכות ונאמר לי לעבור למעלות. המועצה: הנחה לא אוטומטית. מיכל ברק: להד"ם

 

"בכל המקומות בהם התגוררתי עד כה קיבלתי הנחה על הארנונה באופן אוטומטי, בשל נכותי", אמרת נורית ידידיה, תושבת חדשה בכפר ורדים. "אלא שבמועצת כפר ורדים נתנו לי הרגשה כי אינני רצויה כאן, ואם ברצוני לקבל הנחה, עדיף כי אלך להתגורר במעלות".

ידידיה, בת 45, חולה בטרשת נפוצה. זוהי מחלה כרונית הפוגעת במערכת העצבית ולה מספר סימפטומים כמו חולשה כללית, קשיים בתנועה ובראיה, כאבים ועוד.

"לפני כעשרים שנה אובחנתי במחלה", מספרת ידידיה. "אז עוד לא כל כך הכירו את הטרשת הנפוצה. בשלבים הראשונים עוד יכולתי לעבוד ולתפקד, אבל לפני כעשור חלה התדרדרות ואני כעת  במצב 'כרוני מתקדם', כך שאני כבר לא עובדת וברמת תפקוד נמוכה. יום אחד אני יכולה להיות בסדר גמור ולמחרת כמעט בלי יכולת לזוז. בגלל תוחלת החיים הקצרה יחסית שתהיה לי, אני רוצה להספיק לראות ולחוות הרבה, ולכן בשני האחרונות גם הספקתי לטייל, בעיקר בהודו ועברתי מקומות מגורים רבים. גרנו במודיעין, משמר השבעה, קיסריה, כרכום ועכשיו כפר ורדים. בגלל מזג האוויר רציתי לגור בצפון. פתחנו את יד-2, מצאנו בית בכפר ורדים והגענו. לפני זה אפילו לא שמעתי על המקום הזה. בזמני הפנוי אני מציירת, ונהייתי מומחית בהעתקה של קדישמן".

לדבריה, כרגע מטפל בה בחור בשם יובל שנודד עמה ממקום למקום, מסיע לאן שצריך ועוזר היכן שיכול. גם לפני שחלתה היה לידידיה צורך עז לשנות נופים ומקומות, וכילדה שנולדה וגדלה בגבעה הצרפתית בירושלים החליטה על דעת עצמה לעבור להיות ילדת חוץ בקיבוץ שדה יואב.

"הכפר מאוד יפה וגם מזג האוויר, לפחות יחסית לכרכום שליד הכינרת, מעולה", אומרת ידידיה. "אנחנו גרים ברחוב כזיב ועוד לא הספקנו להכיר כאן אנשים אבל המפגש במועצה היה ממש מאכזב ואפילו משפיל. פעם ראשונה ששולחים אותי לרווחה בשביל לקבל הנחה לארנונה שמגיעה לכל נכה. מיכל ברק, ממחלקת הרווחה אמרה לי שאני צריכה למלא כל מיני טפסים של הבנק ולפתוח את החיים שלי בשביל לקבל הנחה. מעולם לא ביקשו ממני להציג מצב חשבון בנק וזה לא עניינו של איש.היא גם התלוננה שכפר ורדים זו מועצה עניה. כאשר קמנו ללכת בחוסר שביעות רצון, אמרה לנו שאולי עדיף שנלך לגור במעלות. הרגשתי נבוכה ומושפלת".

 

 

 

 

כפרניק 20170924_111347_HDR "הרגשתי מושפלת"
 

 

מהמועצה נמסר בתגובה:

צו הארנונה כולל פירוט מלא של ההנחות בארנונה בהתאם לזכאויות השונות והתנאים לקבלתן. הנחות מסוימות אכן טעונות פנייה למחלקה לשירותים חברתיים (הנחת "נזקק") שנדרשת לצרף המלצתה.

מרבית ההנחות אכן כוללות מבחן הכנסה (בדומה לקיים לפנסיונרים), מוגבלות לשטח של 100 מ"ר בלבד (גם כאן – כמו לפנסיונרים) ואת רובן קבעה המועצה (עוד בשנת 2007) על מחצית מהשיעור המרבי הקבוע בחוק (לא המינימום וגם לא המקסימום הקבוע בחוק).

 

מיכל ברק: "אכן הצעתי לגברת למלא המסמכים הנדרשים לוועדת הנחות בארנונה.  ההליך לא נראה לה והיא איימה ששוקלת לפנות לעיתונות ונראה שזה מה שבחרה לעשות. איש לא הציע לה ללכת לשום ישוב אחר".

 


3 תגובות

  1. , היי נורית הגב

    הציורים. שלי
    מוכרת בטח מוכרת יש ארנונה לשלם

  2. לימור הגב

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן