הייקים


חגית פרידלנדר
“הייקים” הגיעו לחנות הספרים שלנו בכפר ורדים!
כפרניק 0000000000 הייקים

"הייקים" הגיעו לחנות הספרים שלנו בכפר! – צרור בדיחות שליקט אנדריאס מאייר

 

ספר נפלא עם מבט מחויך שמלטף באהבה ובהומור את ה"ייקים". הוא צופן בין דפיו אסופת בדיחות שליקט אנדריאס מאייר במשך השנים ומגיש לכולנו לכבוד יום הולדתה ה-75 של נהריה.
 
האיורים של ארי רון (המאייר של "איה פלוטו" ושניהם מקיבוץ מגידו…)
תרגום מגרמנית: עדנה פישר, יורי הירשפלד.
בהקדמה לספר מודה אנדריאס מאייר לכל אלה שנתנו יד ועזרו ובמיוחד לנפט הירש אשר גם בזכותו אנחנו יכולים ליהנות ולהנהן בהמון חיבה.
 
מהו בעצם יקה?
יקה הוא מי שאומר: "אבוא מחר בשמונה"
והוא מגיע למחרת בשמונה.
 
הבדיחות כתובות בעברית ובגרמנית, עד כי נדמה שניתן לשמוע את המבטא המוכר, הכל כך מאפיין של הייקים… הן מנציחות את ההוויה הייקית הטיפוסית ומתובלות בהגזמה חיננית.
 
על מקור הכינוי "ייקה" חלוקות הדיעות לפי הכתוב בהקדמה.
הסבר אחד הוא כי מקורו במילה "יקה", הז’קט (מעיל קצר) אותו התעקשו ללבוש למרות החום המעיק. הסבר אחר אומר כי אלו ראשי התיבות של "יהודי קשה הבנה", ויש להודות שהייקים לעיתים באמת היו איטיים בתפיסתם, ממשיך ואומר אנדריאס בהקדמה לספרו.
 
אופנהיימר בעל קפה פינגווין שואל את אריך חברו:
"למה הלכת היום לאכול ממול אצל פיבלמן? הרי שנים שאתה אוכל אצלנו בקביעות"!
"מצטער", עונה אריך "אבל רופא השיניים אמר לי לאכול בצד השני"…
 
כפרניק 0000000000_0 הייקים
ההתנגשות והשוני בין התרבויות הולידה מן הסתם את ההתבדחות גם על חשבונם. ועל איזה עליה לא התבדחו? מערכונים והצגות למכביר, עם חיקויים של מבטא וביטויים מאפיינים. מעניין שדווקא את הנוגעים בדבר לא תמיד זה מצחיק וכאן אולי באמת תלוי במרכיבי האישיות. הגדולה באמת ניכרת באותם אלה שמסוגלים לראות את עצמם מחוץ לעצמם… ויותר מזה לצחוק על עצמם ולהתייחס בסלחנות לכל מי שבוחר ללעוג או להתבדח על אופיים ומנהגיהם.
 
אפשר לצחוק עד מחרתיים על התכונות ודרך חיים שלא היו מקובלים בארץ באותם ימים, אך בעצם בשל אותן התכונות כמו רצינות, דייקנות, אחריות, הקשבה ויכולת ביצוע גבוהה, היוותה קהילה מיוחדת זו נידבך חשוב מאד בבנין הארץ והיתה לה השפעה אדירה בכל תחומי החיים בישוב היהודי המתפתח.
 
למרות שורשי התימניים יש כמה פרקים בחיי השזורים עם ייקים לא מעטים. הייתי שנים רבות חלק ממשפחה כזו שהתגוררה במושב בית יצחק, אחד מעשרות מקומות שאכלסה העליה של יהודים מגרמניה בשנות השלושים של המאה הקודמת.
כשהביא נפט לחנות את הספרים לחנות, התבונן בי והרגיש צורך להסביר לי בהתלהבות מהו יקה, אולי כי לא יכול היה לנחש שיש לי נגיעה אישית לנושא. אך למען האמת לא היה לו כל צורך לשכנע אותי לעניין את פוקדי החנות בספר. עשיתי זאת בחיוך ובחפץ לב מתוך עצמי. מיד עם קבלת הספרים צלצלתי ויידעתי את מקורבי על הספר שהערכתי שידבר לליבם. חלק מהם שאינם מתגוררים בכפר קיבלו במשלוח באמצעות הדואר כדי לשמחם מהר ככל האפשר.
ואם גם אתם נמנים עם אוהדי הייקים אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם מהספר בחנות הספרים "קו האופק-טריפ" שבכפר ורדים …
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. רז הגב

  הייקים
  אכן על איזו עליה לא צחקו אני נזכר באותו מערכון מפורסם על העולים החדשים לדורותיהם ומנהגייהם.
  תודה לחגית שהעירה עיניי לקיומו של הספר בהחלט מגרה לרכשו ולעיין בו. הייקים הוסיפו המון צבע וריח להווי הישראלי המיוחד שנרקם בארץ ומזכיר לי שכנים שלי שהיו עולים ייקים ולבתם קראו פיריליין כלומר פירי אבל בשם חיבה. עדיין מהדהדות באזניי
  קריאותיה של אמה- “פיריליין קאם צו האוזה” כלומר בואי הבייתה
  וכל אימת שהייתי שומע זאת הייתי מחייך לעצמי עד שחיקיתי את תשובתה של פירי- “איש קומה” אני באה.
  תודה חגית .

 2. אורח/ת הגב

  הייקים
  לחברתי התימניה מחברתך הייקית סיבה נוספת לצחוק עלי…באהבה

 3. אורח/ת הגב

  הייקים באים
  מספרים בדיחה על ייקה אחד שנסע לת”א בפעם הראשונה בחייו.
  הייקה פנה אל הנהג, וביקש ממנו שיגיד לו היכן לררדת בתחנת הבימה בת”א.ממש לפני התחנה מטרים ספורים פנה הנהג לייקה ואמר לו:ייקה פה צריכים לרדת!השיב לו הייקה אינני מבין אותך.חזר הנהג ואמר לייקה פה צריכים לרדת בתחנה.
  שאל שוב הייקה את הנהג מה זה ריכים?אני לא שמעתי את המילה הזאת ריכים!ועוד הוסיף:פוץ אני מבין מה זה! ייקה פוץ אני מבין.ריכים אני לא מבין.
  בדיחות על ייקים יש לרוב…הלוואי והיינו אנחנו “הישראלים” לומדים מהייקים כיצד לעמוד במילה,להתיצב בזמן למקום עבודה ,או למפגש,ועוד הרבה שיש לנו מה ללמוד מהם…חגית מביאה בפנינו ומעלה את הייקים שעלו ארצה ותרמו רבות לבנייתה ולשגשוגה של הארץ הזאת…ומה עם התימנים?גם הם הביאו לנו פולקלור מיוחד ,יופיושמחת חיים,חריצות ותבונה…על פולנים לא אגיד דבר…שבת שלום…ישר

 4. BypeBoync הגב

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן