הועד העממי


תושבי תרשיחא מתנגדים לשב ג’ בכפר ורדים
מערכת כפרניק

ועד מתושבי תרשיחא מתנגד בתוקף לשלב ג’ של כפר ורדים

כפרניק 024 הועד העממי

 

"הועד העממי" של תושבי תרשיחא פנה במכתב ארוך ומפורט, חלקו "מחבק" וחלקו "מאיים", לתושבי כפר ורדים במטרה לטרפד במשותף את אישור התב"ע על שלב ג’, שהופקדה לאחרונה.
בפתח המכתב, שחולק בתיבות הדואר בכפר ורדים, מתוארים יחסי השכנות הטובה בין שני הישובים ולצידם אזהרה כי אישור התוכניות עלול לפגוע ביחסים אלו. על פי הכתוב, תוכנית שלב ג’ "תחסום הלכה למעשה את תרשיחא" ולא תאפשר שום התפתחות עתידית של המקום (תרשיחא). "אין אנו יכולים להשלים עם תוכנית ההתפתחות של כפר ורדים כאשר היא נעשית על חשבוננו, שכן לא יעלה על הדעת להפוך את עתודות הקרקעות שלנו למעין סחר מכר".
בנוסף, מציינים חברי הועד ("בתרשיחא נבחרה ועדה עממית שמטרתה להתנגד לשלב ג’ במתכונתו הנוכחית, שכן לא נסבול יותר תוכניות שמטרטן מניעת התפתחות כפרנו") הכותבים כי לתושבי תרשיחא אדמות פרטיות בתוך השכונה המתוכננת ושואלים: "האם תרצו שתושבי תרשיחא ימכרו את אדמתם לגורמים לא רצויים שיכולים לגור בקרבכם?"
 
 
במכתב גם נטען כי התוכנית תהפוך את כפר ורדים ל"עיר", בשעה שתושבי הכפר (ורדים) הגיעו לצפון במטרה לגור בסביבה כפרית. הכותבים מציינים, כי הנושא צריך להיפתר תוך הידברות בין תושבי האזור: "אנו מושיטים לכם יד, למען כולנו ולמען עתידנו ועתיד ילדנו. עיינו היטב במכתב הגלוי ונשמח לקבל את תגובותיכם לדוא"ל: vtarshiha@gmail.com

*

גורמים במשטרה העריכו לפני מספר שבועות כי המאבק בעניין שלב ג’ הוא הגורם לחסימות הכבישים ולזריקת האבנים על תושבי כפר ורדים בתרשיחא.

 

כפרניק 024_0 הועד העממי

 

הנוסח המלא של המכתב:

 

תושבי כפר ורדים היקרים
 
מזה שנים נמצאים היישובים כפר ורדים ותרשיחא ביחסי שכנות טובה המבוססים על כבוד הדדי ויחסי מסחר שונים. אנשי כפר ורדים פוקדים את עסקינו, ואנו פוקדים את עסקיהם, גם במישור האישי היחסים ידידותיים, שכן חלק מתושבי שני היישובים שומרים על יחסים אישיים, דבר שתרם רבות לדו קיום המיוחל באזורנו, דו קיום אשר נשמר מכל משמר על ידי התושבים בכפר ורדים ותרשיחא.
לאחרונה הפקידה המועצה המקומית כפר ורדים את תוכנית הבניה "שלב ג", על מנת לקבל את האישורים הדרושים מהשלטונות. לגבי דידנו, משמעותו של המהלך הזה, תהיה הקמת אלפי יחידות דיור בצדו המערבי של הכפר תרשיחא, דבר שיחסום כל אפשרות התפתחות עתידית של הכפר. לא זו אף זו: תוכנית "שלב ג" כוללת בתוכה אדמות פרטיות השייכות מזה דורות לתושבי תרשיחא.
חובתנו המוסרית לשמר את יחסי השכנות הטובים בין שני הצדדים ולכן אנו מחויבים להבהיר ולהאיר כי ההתפתחות הטבעית של כפר ורדים היא לכיוון דרום מערב, אולם מסיבות שאינן ידועות לנו, תוכנית "שלב ג" תוכננה באופן כזה שיישומה יחסום הלכה למעשה את תרשיחא. החסימה הזאת, לפי התוכנית, תסתום את הגולל על התפתחות הכפר מכיוון מערב (ראה מפה מצורפת).
יתרה מזאת: אין זה סוד שכפר הורדים התפתח במרוצת השנים באופן גלוי לעין. אנחנו מזמינים אתכם לראות במו עיניכם את ההתפתחות של כפרכם, כאשר בכול שלב משלושת שלבי ההתפתחות, הושארו שטחים גדולים, בלתי מנוצלים, ולעניות דעתנו, השארת השטחים הנ"ל נועדה לטרפד את התפתחות תרשיחא.
שומה עלינו להעמיד דברים על דיוקם: תושבי תרשיחא אינם מתנגדים להתפתחות כפר ורדים או להרחבתו לרווחת התושבים. למען הסרת ספק: בפגישה שקיימנו לאחרונה עם ראש המועצה המקומית כפר ורדים, מר סיוון יחיאלי, שטחנו בפניו את עמדתנו. יחד עם זאת, ועם כל הרצון הטוב להמשך שכנות טובה והידוק היחסים, אין אנו יכולים להשלים עם תוכנית ההתפתחות של כפר ורדים כאשר היא נעשית על חשבוננו, שכן לא יעלה על הדעת כי נסכים להפוך את עתודת הקרקעות שלנו למעין סחר מכר, ואנו מאמינים כי גם אתם, שכנים יקרים, לא תתנו את ידכם להתפתח על חשבון השכנים, מה גם שעתודת הקרקעות הזו, היא המפלט האחרון לפיתוח והתפתחות הכפר, שכן, לצערנו הרב, האופציה להתפתחות הכפר מצד מזרח איננה קיימת בכלל.
נוסיף ונבהיר כי "שלב ג" במתכונתו טומן בחובו השלכות הרסניות קשות על כפרנו, דבר שמדיר שינה מעינינו, ואף יפגע אנושות במרקם היחסים באזורנו.
אנו מאמינים כי שיתוף פעולה בינינו ימנע בהווה ובעתיד מגורמים שונים, אולי משונים, לנצל את המצב על מנת לתקוע טריז בין תושבי שני היישובים השכנים, ולכן נאמר בצורה הכי ברורה: התוכנית יצרה בקרב תושבי הכפר, ובמיוחד בקרב הצעירים, גל של התמרמרות, שנובע בעיקר מן המחשבה שבעתיד הנראה לעין, ובהעדר עתודות קרקע, ייאלצו הצעירים להדיר את רגליהם מהכפר, דבר שיפגע קשה במצב הסוציו אקונומי של אוכלוסיית תרשיחא, שכן במקביל ל"גל ההגירה השלילית" מהכפר, ייקלטו, בלית ברירה, בני השכבות החלשות, שעל פי המחקרים בארץ ולפי הסטטיסטיקה הרשמית, מתאפיינים באחוזי פשיעה לא מבוטלים, שישפיעו במישרין על חוזקה וחוסנה של אוכלוסיית האזור. בנוסף לאמור לעיל, יש להוסיף את המימד הכי חשוב: הדו קיום, שייפגע קשות, משום שלא יעלה על הדעת שיישוב אחד יתפתח, ואילו האחר לא, ובהקשר הזה לא יזיק להזכיר לכולנו:"…ואהבת לרעך כמוך".
כפי שציינו לתושבי תרשיחא אדמות פרטיות בתוך השכונה המתוכננת,"שלב ג" ואלו בתורם יכולים למכור את אדמתם זו.מסיבה זו אין למועצת כפר ורדים שליטה למי יכול בעל אדמה מסוים למכור את אדמתו.השאלה היא האם תרצו שתושבי תרשיחא ימכרו את אדמתם לגורמים לא רצויים שיכולים לגור בקרבכם?
אנו תוהים, או ליתר דיוק אנו חושבים בקול רם: הייתכן ששכנינו מודעים לעובדה שכוונת התכנון היא הפיכת כפר ורדים לעיר ואם בישראל? האם אתם, שכנינו, האם אתם מעוניינים לגור בכפר שהוא למעשה עיר? כידוע לנו, מהמרכז הגעתם לצפון, חיפשתם אווירה רגועה, נוף פסטוראלי, איכות חיים וסביבה נקייה, האם ברצונכם להעתיק את העיר לצפון?
שאלה נוספת שנשאלת, האם יש צורך בעוד אזור תעסוקה בסביבתנו?הרי התוכנית כוללת אזור תעסוקה ולפי מיטב ידיעתנו יש מספר אזורי תעשייה ותעסוקה באזור שחלק גדול מהן אינו מנוצל.
מיותר לציין, כי תושבי תרשיחא מאמינים בדו קיום ובשותפות אמיתית, אשר מושתת על כבוד הדדי ועל הזכות שכל תושב יגור ביישובו, יקבל את זכויותיו ויקיים את חובותיו. אנו מאמינים, כי מתווי התוכניות אשר ביקשו לחסום את התפתחות כפרנו, תרשיחא, לא לקחו בחשבון את הקשרים המיוחדים בין תושבי היישובים השכנים, מטרתם היא ניסיון נואל ליישם את מדיניות הפרד ומשול מצד אחד, ומצד שני למנוע מכפר תרשיחא להתפתח ולשמור על עתודות הקרקע.
אתם תושבי כפר ורדים, יכולים לשנות את רוע הגזירה, על ידי הבעת התנגדותכם, הלכה למעשה, לתוכנית ההתפתחות במתכונתה הנוכחית, ההתנגדות הלגיטימית מתבטאת בהפעלת לחצים על מקבלי ההחלטות, ובראשם ראש הרשות המקומית בכפר ורדים, לחצים שמטרתם: כן לפיתוח כפר ורדים, לא להתפתחותו על חשבון שכנינו בתרשיחא.
בתרשיחא נבחרה וועדה עממית שמטרתה להתנגד ל"שלב ג" במתכונתו הנוכחית, שכן לא נסבול יותר תוכניות שמטרתן מניעת ההתפתחות של כפרנו.
ברצוננו להבהיר כי אנו מעוניינים לרתום את תושבי כפר ורדים למאבקנו הצודק, שכן אנו מאמינים באמונה שלמה, כי המאבק המשותף אינו רק למען התפתחות תרשיחא, המאבק המשותף, שלכם ושלנו, נועד גם לשמור על מרקם היחסים הטובים באזורנו. אנו מאמינים כי ההידברות הישירה בין התושבים משני היישובים, היא הדרך הטובה ביותר לליבון הבעיות, ולחתירה משותפת למציאת שביל הזהב. ערוץ ההידברות הישירה בינינו יעניק לנו ולכם את האפשרות לנהל דו שיח ענייני, ויעניק לכל צד את האפשרות לשטוח את עקרונותיו ואמונותיו בכל הקשור לפיתוח.
  

אנו מושיטים לכם יד,למען כולנו ולמען עתידנו, ועתיד ילדינו, עיינו היטב במכתבנו הגלוי, ונשמח לקבל את תגובותיכם לדוא"ל: vtarshiha@gmail.com

 

הוועד העממי תרשיחא

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת הגב

  קצת מבולבלת הכתבה…
  יש אזכור של מכתב
  המכתב לא מצורף
  יש דוא”ל של הועד…

  מה אנחנו אמורים בדיוק להבין מזה?

 2. אורח/ת הגב

  מספר 1 זה מחכה לך בתיבת הדואר
  גשי לדואר,מחכה לך דף עם מפה. זה לא אומר שהכל אמיתי

 3. אורח/ת הגב

  ההיסטוריונית
  המושג “וועדות עממיות” שאול מהתארגנויות צבאייות ברצועת עזה ובהשראת החזבאללה. לדעתי הם היו יכולים לבחור שם מוצלח יותר או שמא הם מעוניינים בהקשר הזה? מה רע בשם “וועד תושבים”?

 4. אורח/ת הגב

  ל 3
  לא הייתי נטפל לעניין הזה של השם. כשחושבים בשפה מסויימת ומתקשרים באחרת זה קורה שנוצרים פערים כאלו. בואו לא ניכנס לקטנות.

  ולעצם העניין – למה לא להשאיר את כל האזורים האלו לא בנויים? לא כפר ורדים ולא תרשיחא? ככל שיותר בונים זה קצת פחות כפר, לא? מה רע לנו ככה?

 5. אורח/תתושב ותיק הגב

  התפתחות כפר ורדים לא על חשבון תרשיחא
  הנסיון של תושבי תרשיחא להיאבק כנגד התפתחות כפר ורדים מלווה אותנו מאז הקמת הכפר.כאשר נדונה תוכנית שלב ב התנגדו תושבי תרשיחא בתמיכת שלמה בוחבוט ראש העיר ופנו לשר הפנים.שר הפנים מינה ועדת גבולות שהיתה מורכבת מ-5 ראשי רשויות.בפני הועדה הופיעו בוחבוט ונציגי תרשיחא ותבעו שלא לאשר את הרחבת שלב ב.
  כפר ורדים מצידו כאות לשכנות טובה הציע מיוזמתו להעביר 300 דונם שנמצאו צפונית לכביש המתוכנן לחבר את מעונה עם כביש מעלות תפן.ועדת הגבולות קיבלה את עמדת כפר ורדים ושיבחה אותה ואישר את הרחבת שלב ב.עכשיו אנו עומדים בפני חזרה על אותה הצגה.
  השטחים הלא מפותחים בכפר ורדים הם שטחים שיועדו להקמת בית ספר יסודי שני וקרית ספורט כך שאין מילת אמת בכך ששטחים אלו לא פותחו כדי להתרחב ולחסום את התפתחות תרשיחא.
  אגב,
  בבדיקה שנעשתה בזמנו,התברר כי שיעור הצמיחה של תרשיחא כל כך נמוך שהאדמות שברשותה יספיקו ל-50 השנים הבאות.
  כמות האדמות הפרטיות של תושבי תרשיחא בשטחים שפותחו בכפר ורדים עד היום לא מגיע אפילו ל-3% מכלל השטח.אף לא מטר מרובע יחיד הופקע ובעלי האדמות שהסכימו להחליף את אדמותיהם קיבלו בתמורה לאדמות חקלאיות שלא נעשה בהם כל שימוש חקלאי או אחר ,אדמות לבניה במרכז תרשיחא.כך אגב התעשרה משפחת הווארי שבנתה את ביתה ואת הסופרמרקט שלה במרכז תרשיחא על אדמות שקיבלה בתמורה לאדמות חקלאיות שהיו לה ונותרו כשטחים ירוקים בשולי כפר ורדים.
  אגב,שלא יפחידו אותנו במכירת האדמות הפרטיות לגופים אנטי-יהודיים .בתוכנית בנין ערים אפשר להשאיר אדמות אלו כשטחים ירוקים ואז איש לא יבנה עליהם.
  מענין שתושבי תרשיחא לא מחפשים להתרחב לצד מזרח לכיוון שכונת יפה-נוף וגם לא מצפון לכביש מעונה עין יעקב.הסיבה ברורה הם רוצים למנוע את המשך פיתוח כפר ורדים.כל השאר מילים יפות ולא כל כך יפות.

 6. אורח/ת הגב

  טענות שוא
  אנשי הועד מתרשיחה נתנו לכם את האצבע והיום אתם רוצים את היד.
  אל תשכחו שאתם רשות אחת עם מעלות ושכונת הזתים, מאוכלסת ע”י תושבי תרשיחה והכפרים הערביים מהסביבה.כיום יש תושבים מתרשיחה שרכשו בתים בכפר הורדים.הסיפור של הועד מריח לא טוב.

 7. אורח/ת הגב

  תושב תרשיחא-תשובה למספר 5
  או שאתה תמים או שמנסה להיתמם.מי שתכנן את שלב כפר ורדים מכלתחילה היתה מטרתו לחסל את אפיקי ההתפתחות של תרשיחא.בנוסף מעלות הוקמה בכדי לחסל את תרשיחא ההיסטורית ואפשר להראות לך מסמך שבו כתוב שחור על גבי לבן.אני מופתע מהתושבים בכפר ורדים ואני מניח שאתה אחד מעובדי מועצת כפר ורדים כשהם מציינים דברים שוליים כגון-משפחת הווארי הרוויחה,זה פשוט מצחיק.אנחנו לא נגד התפתחותכם אבל למה על חשבוננו,למה אתם לא יכולים להתפתח לכיוון דרום מערב ולנצל את השטחים הענקיים שיש שם?למה להתפתח דווקא לכיוון תרשיחא?האם זה תוכנן בתמימות??אנחנו רוצים לשמור על הדו קיום יותר מכם ולכן רוצים שתהיה כאן הגינות.מכיוון מזרח אי אפשר לבנות כי האדמה מוגדרת כשטח גולש שלא תקין לבנייה.חוץ מזה לא נסכים שמישהו יחסום את כפרנו כי הוא אמור להתפתח לעשרות שנים.הצעירים שלנו ימשיכו לגור בתרשיחא בעוד שלכם עוברים למרכז.אל תהיו תמימים.אני חושב שאתם אלו שנגד הדו קיום כי אתם לא מוכנים לשמוע אותנו ולהגיע לפשרה אלא מתחילים עם טיעונים שונים שלא ראויים לתגובה.

 8. אורח/ת הגב

  מתרשיחא
  התגובה של ראש מועצת כפר ורדים פשוט מבישה.במקום לומר כל הכבוד לחברי הוועד שפנו אליו וכיבדו אותו הוא מטיח בהם האשמות שהם מפירים את הדו קיום.מה ההגדרה שלכם אנשי כפר ורדים ושל ראש המועצה לדו קיום?אתם אלו שמפירים את הדו קיום ע”י בנייה על חשבוננו.אתם רוצים לדרוך עלינו לחסום אותנו וחלילה אם נפתח את הפה אז נואשם במפירי דו קיום ובגזענות ובלאומנות בעוד אתם שרוצים לחסום את כפרנו אתם אלו שישרים.מושגים כאלו נשמעים רק בישראל,רק בישראל מי שדורש ומבקש את זכויותיו הבסיסיות הוא גזען ואנטי.אלוהים אדירים מכם

 9. ישראל ביתנו הגב

  שכיננו היקרים
  לפני שאתם בוכים “אכלו לי,שתו לי” ומשחקים אותה פליטים”,
  קצה נפשי מהמחסומים שאתם מקימים,מזריקות האבנים שלכם,מהחתונות הרועשות שלכם הכוללות ירי נק”ל.
  לא שחכתי את התגייסותכם בצמתים למען חיזבבלה,חמאס,המשט התורי ושאר אוייבנו.
  אל תחפשו סימפטיה והבנה אצלי כי לא תמצאו !!

 10. אורח/ת הגב

  9 אתה 10
  כל מילה במקום.
  אם אני הייתי עובר לגור בתרשיחא מזמן היו שורפים לי את הבית.

 11. אורח/תתושב ותיק הגב

  דגלי אש”פ בכפר
  מי שזוכר את התנגדות תושבי תרשיחא לשלב ב מבין שההתנגדות היא להתיישבות יהודית.תושבי תרשיחא נסעו אז עם דגלי אש”פ ובראשם עמד הבוגד ,יליד תרשיחא,עזמי בשארה

 12. אורח/ת הגב

  תושבים אם זיכרון של חתול
  ש כחתם את ההפגנות בכפר תפסיקו לפרנס אותם כל יפי הנפש

 13. תושב כפר ורדים הגב

  תרגיעו … אין צורך לחמם את האוירה
  ברצוני להזכיר לכולם שתוכנית שלב ג’ היא חלק מהתוכנית המדינית של הממשלה ליהד את הגליל. נסיונות הועד העממי של תרשיחא לפנות לתושבי כפר ורדים לסייע בביטול התוכנית – אינן במקומן, משום שהתושבים לא קובעים דבר ואין להם כל השפעה על מהלכים מדיניים. מצער אותי מאד נוסח המכתב עם האיומים המרומזים, שאינו מוסיף לדו קיום בשלום לו אנחנו שואפים. אני תקווה שתימצא הדרך לבצע את שלב ג מבלי לפגוע בתושבי תרשיחא וביחסי השכנות הטובים.
  שנה טובה שקטה ורגועה.

 14. הוועד העממי המתנגד, תחזיקו אותי הגב

  אז הוועד העממי של כפר ורדים מתעלם מהוועד העממי של תרשיחה. נקודה
  מיהו הוועד העממי של תרשיחה, תזכירו לי. אז הוא מתנגד. גם אני מתנגד לאלף ושלוש עשרה דברים, אז מה?
  גם אני רוצה לחיות על אי בודד שאף אחד לא יהיה סביבי ולא ינשום את האויר שאני נושם. אז אני מתנגד, ואפילו אכנה עצמי “הוועד העממי המתנגד, תחזיקו אותי”
  מכתב כל כך לא ענייני, נטול סמכות ונתונים אמיתיים שאפשר בכלל להתייחס עניינית… נראה לי שהוא התבלבל, כי הוא התעורר 100 שנים באיחור… תחזור לישון וועד עממי, זה בסדר.

  למה להתרגש ולמה להגיב בכלל?

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן