דילמה בשלב ג’


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
מערכת כפרניק

כמחצית מהזוכים במכרז בשלב ג' אינם יהודים * סיון יחיאלי: יישוב יהודי, ציוני וחילוני. נבחן עצירת השיווק

כפרניק WhatsApp Image 2018-03-016 דילמה בשלב ג'

כמחצית מהזוכים במכרז לצמודי קרקע בשלב ג' אינם יהודים

 

סיון יחיאלי: כל אזרח של מדינת ישראל מוזמן להתגורר ביישוב שלנו * עמדת הרוב והאינטרס של הרוב הוא שמירה על כפר ורדים שלנו כיישוב יהודי, ציוני וחילוני  

 

אם לא נדע, בעזרת המדינה, לתת מענה מאוזן דמוגרפית, שיבטיח המשכיות לצביונו של היישוב, נעצור את השיווקים, זאת עד שנדע לתת לעצמנו תשובה חוקית ונכונה מבחינה קהילתית

 

**

 

השבוע התפרסמו תוצאות המכרז של רמ"י לשיווק 125 מגרשים צמודי קרקע בשלב ג' בכפר ורדים. 59 מהזוכים אינם יהודים. אמנם ישנן הערכות כי חלק מהזוכים הערבים אינם מתכוננים לגור במקום, אלא רק למכור את השטח או הבית (יש בינהם גם מספר קבלני בניין) – בכל זאת נראה כי במצב החדש יתכן וישתנה צביון הכפר.

מחירי המגרשים הזוכים במכרז היו בין: 25 אש"ח – 201 אש"ח למגרש

 

בפוסט שהעלה נתי שיינפלד ברשת החברתית הוא כותב:

…לפני שתתחילו עם כל הביטויים של "איזה גזען אתה" ו"איזה חשוך אתה", בואו נחשוב רגע. הרי ייהוד הגליל היה אחד מאבני היסוד של הקמת כפר ורדים וכל גוש משגב. מה אתם חושבים שיקרה לכפר ורדים? הרי חרדים לא רצו כאן כי "זה ישנה את הצביון"…  מה עכשיו? קרוב ל-50% בשכונה חדשה ערבים. מה המסר הכללי? מה יהיה צביון החינוך בגני הילדים ובתי הספר? האם אנו מגדלים בתוך כפר ורדים כפר ערבי?

כן… אני יודע, הנאורים והמשכילים בעת ההיא ידומו- או לחלופין- ישתיקו- אותי ואת כל אלו שכרגע נזעקים.

הרי אנו חשוכים- אנו אלו שהם גזענים שלא מוכנים לקבל את השונה (כן, ספרו לי על המלחמה הענקית שהיתה כאן על החרדים והמקווה)…..

 

דבריו אלו של שיינפלד עוררו תגובות רבות, חלקם אף חריפות ומתלהמות…

 

 

כפרניק WhatsApp Image 2018-03-14 at 08.59.40(2) דילמה בשלב ג'

 

**

ואלו הדברים שפרסם אמש ראש המועצה ב"איגרת לתושבים" בהתייחס למצב החדש:

 

תושבים יקרים שלום,

אני מבקש להתייחס לתוצאות המכרז לשיווק קרקעות בשלב ג‘, מהפן הערכי והפרקטי. מדובר במכרז שפרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ“י) לשיווק 125 מגרשים אשר בבעלות המדינה (שלב ג‘).

כשהתבררו אתמול תוצאות המכרז קמה בכפר צעקה, בדומה למה שקרה בעפולה ובמקומות אחרים בארץ, כאשר מספר התושבים מקבוצות מיעוט בשכונה גדל מעבר לאחוז מסוים, או כאשר התעוררו מאבקים בין שבטים שונים בעם היהודי. גם בעולם יש עשרות דוגמאות למקרים דומים.

מבחינה ערכית, ואני חושב שאני מייצג כאן את הרוב הגדול של תושבי כפר ורדים – כל אזרח של מדינת ישראל מוזמן להתגורר ביישוב שלנו. זו הנורמה החוקית, זו הנורמה הערכית. זו החובה שמוטלת עלינו לקיים גם בתוך כפר ורדים שיוויון זכויות חברתי ללא הבדל דת, גזע או מגדר.

אל מול כל אלה – חשוב לדבר גם על הזכויות של הרוב ועל ההכרה בהן, בינהן הזכות לקיים יישוב קהילתי המקיים ומשמר ערכי ליבה מוסכמים.

מעבר ל"שיח הזכויות"- זכויות אדם ואזרח וזכויות של קהילות, יש גם אינטרסים וזה חשוב ולגיטימי לדבר גם עליהם. בכפר ורדים, עמדת הרוב והאינטרס של הרוב הוא שמירה על כפר ורדים שלנו כיישוב יהודי, ציוני וחילוני. אין זה אומר שאין כאן אחרים, אך אין עוררין על אופיו וצביונו של היישוב. ומותר לנו – מבלי לפגוע באף אחד באופן אישי ומבלי לבטל את זכויות האזרח עליהן דיברתי בתחילה – מותר לנו לפעול, גם אקטיבית, למען האינטרסים הקהילתיים שלנו. זהו שיח פוליטי לגיטימי, ממש כפי שקבוצות אחרות – ערבים, חרדים, דרוזים או אחרים רשאיות לקדם את האינטרסים שלהן.

ברור שאנחנו עוסקים באזורים המאתגרים של השיח הליברלי כמו גם של ”התקינות הפוליטית". קל במקום הזה להיגרר וליפול לשיח של גזענות או אפליה אבל זו התבוננות שטחית מאוד. האמת היא כמו תמיד הרבה יותר מורכבת ואינה טריוויאלית. צריך להכיר בעובדה שיש כאן דילמה אמיתית ולהתבונן בה בעיניים פקוחות.

ברמה הפרקטית, אנחנו מחויבים לחוק, לזכויות האזרח וגם לאינטרסים של תושבי כפר ורדים. אם לא נדע, בעזרת המדינה, לתת מענה מאוזן דמוגרפית, שיבטיח המשכיות לצביונו של היישוב, נעצור את השיווקים, זאת עד שנדע לתת לעצמנו תשובה חוקית ונכונה מבחינה קהילתית.

 

שלכם,

 סיון יחיאלי


38 תגובות

 1. הרואה את הנולד הגב

  כרוניקה של תוצאה ידועה מראש
  אני לא מופתע מהתוצאה, הכתובת הייתה על הקיר. משלא הצליחו תושבי תרשיחא במאבקם למניעת התרחבות כפר ורדים לשלב ג’, הם מתכוונים לאכלס את שלב ג’ ובכך להגשים באופן חכם וחוקי את שאיפתם לגידול העתידי של תרשיחא.
  משהו התפספס כאן, היו צריכים לחשוב על זה קודם ולתכנן את המהלכים באופן שלא ישתנה הצביון של כפר ורדים כישוב יהודי. ומשלא עשו זאת, אם במתכוון או אם בשוגג, אנחנו הולכים לעבור עכשיו סיפור לא פשוט.
  שיהיה לנו עתיד מזהיר.

 2. ערבי נוצרי הגב

  ערבי נוצרי שזכה במכרז
  אני זכיתי במכרז המחיר היה נמוך ממחיר השוק לא אתנגד למכור ליהודי במחיר השוק

 3. נועם הגב

  גם אני זכיתי במגרש הכוונה שלי
  גם אני זכיתי במגרש הכוונה שלי היתה לבוא לגור בישוב פסטורלי ושקט.עכשיו שמחצית מהזוכים ערבים אין לי עניין לגור בתוך החמולות שלהם ואין לי בעיה למכור להם את המגרש שלי לערבי בלי להרוויח אפילו בהצלחה להם.

 4. תושב הכפר הגב

  לכל היפי נפש

  אני מבטיח לכם שכל מי שתמך במהלך הזה יבכה עליו ברמה מטורפת להכניס לפה עוד 3500 יחידות של ערבים אתם השתגעתם לגמרי חייב לעשות משהו בנוגע לזה. ברגע שכל השמאלנים היפי נפש התקלו בסיטואציה….. ואתם תאכלו את הדייסה שבישלתם לעצמכם וזה יגע בכל נושא ותחום בחיים ואתם תראו…

 5. ..... הגב

  סתכלו ברשימות מגיעות חמולות מוסלמיות! ….

  סתכלו ברשימות מגיעות חמולות מוסלמיות! ….

 6. לא פראייר הגב

  עוד אחד שחושב עצמו פיקח
  אל תתלהב מזכייתך במכרז, בקרוב הוא יבוטל ולא יהיה לך במה לסחור…

 7. תושב מודאג הגב

  סוף מעשה במחשבה תחילה
  הכתובת הייתה על הקיר.
  כאשר אצל השכנים שלנו לא מתכננים מגרשים לבנייה על אדמות מעלות תרשיחא במענה לגידול הטבעי בתרשיחא. אין פלא שהם לוטשים עיניים לשטחים של כפר ורדים.
  לא מפליא שגבעת האורנים בנויה בצפיפות ולגובה וזאת בניגוד לטעמם ואורח חייהם של רוב תושבי תרשיחא.

 8. יהודי חרד הגב

  אנחנו לא מטומטמים
  סיוון התפאר שתוך זמן קצר הוא יכפיל את מספר התושבים בכפר. אבל לא אמר עם תושבים לא יהודיים. הכפר נולד לייהד את הגליל

 9. ממאוכזבי סיון הגב

  תפנו לראש המועצה
  תשוו את התשובות ותראו כל אחד יקבל תשובה שונה. סיון נכשלת. הבייתה. אל תעיז אפילו ל הציג מועמודות

 10. שלמה הגב

  הבייתה
  מספיק הציבור הבין
  תפנה את מקומך בכבוד. ועכשיו

 11. תושב מודאג הגב

  תושב מודאג

  האמת היא שזה היה צפוי,הרי רוב תושבי הכפר הם מצביעי מרץ, כך שהם למעשה מתאחדים ומשלבים ידיים עם אחיהם לדרך ( הרשימה המשותפת ).אני בטוח ,שהמכרז הזה היה רק קדימון למה שעוד יהיה – צונאמי של ערבים שיכבשו את שלב ג ,ואנחנו היהודים נהפוך מהר מאוד למיעוט קטן לעומת הרוב הערבי, ופירוש הדבר,ראש מועצה ערבי ,בניית מסגדים,ביטול חגים יהודיים, ובמיוחד….. יום העצמאות. חבל מאוד שכפר ורדים היפהפה, שנועד לייהד את הגליל ושאליו הגענו כולנו בחיפוש אחר איכות חיים טובה ,לנו ולילדנו. יגמור ככפר ערבי עם כל המשתמע מכך,וראש המועצה שמתגלה פעם אחר פעם….לא יוכל למנוע זאת,שהרי הוא מצהיר גם עכשיו, שגם לערבים יש את הזכות להתגורר בכפר ורדים. אם הייתי יודע על כך מלכתחילה ,הייתי הולך לגור באום אל פאחם,אני בטוח, ששם הייתי משלם פחות על בניית הבית ,ובוודאות משלם פחות ארנונה.

 12. אבנר שילה הגב

  אני מוכן לגור לצד ערבים (מוסלמים ונוצרים)
  לא באתי לגליל המערבי כדי ל”ייהד את הגליל” אלא כדי לחיות באיזור משותף ליהודיו וערבים מכל העדות : מוסלמים, נוצרים, דרוזים. אני בעד שנמשיך לחיות בשחום זה עם זה, ונפסיק לפזר סיסמאות של פחד

 13. לא כך ראיתי את עתיד הכפר !!! הגב

  להפסיק מיד המשך שווק שלב ג, לחשב דרך מחדש !!!
  להעביר מיד את שלב ג’ למעלות. להפסיק כל פעילות שם, לפרק הכל עם D9. די עם הרס כפר !!!!!!! מועצה יקרה וראש המועצה יותר יקר, עזרו למסכנים שנפלו בפח והיו מוכנים לבוא לשלב ג שמלכתחילה היה כישלון ושלב מיותר. כפר ורדים בדרך לאבדון

 14. אנונימית הגב

  תשובה לגבי שהין
  גבי יקר!
  שאלת איך עם שסבל מגזענות נהפך לגזען. חלק מהתשובה קשורה תופעה המוכרת יותר של אנשים שסבלו ממכות מההורים שלהם- יש סבירות גבוהה שיתנהגו באופן דומה לילדים שלהם. כך גם לגבי העם- שהפך לגזען ולא מסוגל לשנות את ההשקפה האוניברסלית של לאום ונפרדות להשקפה של אחדות, כבוד וקבלה לאדם באשר הוא.
  הבעיה של המשבר הזה היא בעיה רוחנית. בעיה של זהות שקרית כ”יהודי” ו”ערבי” מובילה אותנו להאמין שיש “הם” ו”אנחנו”. כבני אדם אחים ואחיות עלינו לקלף מעלינו אמונות מאוד מאוד עתיקות שאינם משרתות אותנו וגורמות לתחושה של נפרדות מכאיבה זה מזה.
  לי אישית עצוב לקרוא תגובות כל כך קיצוניות, יחד עם זאת אלו האמונות והפחדים שאוחזים באנשים כמרחפת אי ודאות כזו או אחרת.
  תסלח להם! תדע שאתה אהוב ללא תנאי וזאת אמת יציבה שכולם יכירו בה בזמן הנכון.
  מברכת אותך ומברכת את כל מי שאמיץ להתערבב ולאהוב למרות הפחד.

 15. דוד הגב

  אני מטפל. אני מטפל אני מטפל
  סגנון של סיון. השאלה. במה מטפל?
  הבנתי. שומר על תושבי מעלות תרשיחה ואנחנו לא כלום ולא שווים כלום

 16. רגב הגב

  הזכיות בממוצע כולל פיתוח ומס
  הזכיות בממוצע כולל פיתוח ומס רכישה 500,000 שח
  אני מאמין שהם לא ימכרו פחות מ600,000 ובהמשך 700,000 עד 800,000,
  כאשר לבנות 150 מ”ר בניה יעלה בין 600,000 ל700,000,
  עדיף בית חדש במיקום חדש וצעיר במחיר של 1.4
  מאשר 2 קומות ישנות וראוי להריסה ב2 מיליון

 17. ראו ערך עפולה הגב

  סיוון, בטל המכרז
  צביון בכפר החל להטשטש כשסיוון החליט על בניה רוויה – בתים משותפים. מימוש תוצאות המכרז מהווה צעד נוסף בכוון הריסת החלום של כולנו. מהרשימה הנל רואים קשרים משפחתיים שמחזק את כוול חשיבה לתאום מחירים כפי שקרה בעפולה (בה בוטל המכרז):
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001119922

 18. אזרח מודאג הגב

  הפתרון היחידי לבעיה
  כפי שאני רואה את מצב העניינים,הדרך היחידה למנוע משלב ג להפוך לתרשיחא עלית,שהרי שלב ג גובל עם תרשיחא והוא כאילו המשך טבעי שלה ,היא לוותר על כל שלב ג ,מלבד שטחים שיוגדרו מראש כמיועדים לדיור לבנים ובנות ממשיכים ,ולשטחים שמיועדים עבור משרתי צבא קבע כפי שיש כבר בתוכניות.רק זה יוכל להבטיח שכפר ורדים לא יהפוך לכפר ערבי.

 19. אמון הגב

  על ספסל ברחוב….בכפר
  ובעצם, למה לא מדינה אחת לשני עמים?
  ןבסך הכל נדמה לי שהיקום הולך לקראת כולנו אזרחי העולם, שווי זכויות, שווי ערך וראויים
  לאהבה והערכה, ליקום של עדינות תבונה ואכפתיות?!
  ונתחיל ליצפות בהעלמות הניצול הכלכלי של החזקים, ובהעלמות של הפחד והאיום הבטחוני?!… ושוב, למה שלא להרים את הכפפה ולהתחיל בכפר ורדים בשכונות של שותפות ואהבה וכבוד בין שכנים?!…
  שלוש נשים ערביות בלבוש שחור וכיסוי ראש לבן חולפות על פני ברחוב… מחייכות אומרות שלום וליבי נפתח באהבה אליהן. ובאמת, למה שלא נעלה על שביל האחדות? אמן, כן יהי רצון… שבת שלום של אהבה ושמחה.

 20. עמית הגב

  תשובה לסיון
  ברגע שיעצור את המשך השיווק… המדינה תעביר את ההרשאה לשיווק למעלות.
  שלב ג נתן את החותמת הסופית להריסת היישוב.
  בהצלחה סיון.. העיקר המשכורת ממשיכה לדפוק.

 21. תושב מודאג הגב

  אמון
  ובעצם .למה שלא תעבור להתגורר בסכנין או בדיר אל באלח ,שם הלב שלך יהיה פתוח באהבה כל הזמן כל היום כל יום.

 22. יעקב זיו הגב

  ערבים בכפר ורדים
  הוויכוח לגיטימי רק חבל שנקודת המוצא שלו היא אתנית ודתית ולא חברתית קהילתית.

 23. זניה הגב

  סיואן למה לחזזל לא התיעצתה עם שלומו בוחבוט- הו לא היה נופל כמוך
  חאלאס נמהיג חלש מאד

 24. ארנה מאיר הגב

  משפחות לא יהודיות בכפר ורדים
  כתושבת הכפר מיום הקמתו , אני בהחלט מתייחסת בגאווה לאופי שכה חשוב היה לנו לבנות כאן מראשיתו.
  ותמיד שמחתי על ההתייחסות לכפר ורדים כמקום ישוב יהודי,פלורליסטי וליברלי.
  ולעצם רכישת המגרשים ע”י משפחות לא יהודיות – בואו נכניס את המספרים לפרופורציות נכונות,60 משפחות ערביות הן סה”כ 3% מתושבי הכפר הזה.
  זהו מספר שלא ישנה לא את הדמוגרפיה של כפר ורדים, לא את אופיו היהודי ולא את התרבות שלו.
  דווקא בימים האלו שכה משתדלים ללבות שנאה בתוך החברה הישראלית יכולים תושבי כפר ורדים להראות שניתן גם לקיים שילובים אחרים הן עם דתיים, והן עם ערבים ולאו דווקא לחיות בפחד מכל מה, או מי ששונה .
  מהותו היהודית חילונית של כפר וורדים מספיק איתנה ומאפשרת לקלוט בתוכה משפחות מקבוצות אוכלוסייה מגוונות.
  כל כך חשוב היום לא לתת לפחד ושנאה לשלוט בנו, אלא להמשיך ולהוות אי של ליברליות, פתיחות וחופש.
  חוסנו של הכפר (וגם של מדינת ישראל) בהחלט מאפשר זאת!!!
  ו…אפשר גם לא להסכים ולחשוב אחרת ללא ניבולי פה, וללא נאצות ועלבונות.
  ליברליות היא קודם כל היכולת לשמוע כל דעה בקשב וברציונליות.
  ארנה מאיר
  לשעבר מנהלת חט”ב אמירים ומפקחת משרה”ח בגמלאות

 25. שמעון הגב

  תשובה לאורנה מאיר
  כפר ורדים הוקם על פי התקנון שלו ,ככפר יהודי חילוני ופלורליסטי,
  ובגלל זה גם היתה התנגדות עצומה ,להשתלטות של חרדים על הכפר כפי שקרה בהרבה ערים בישראל,אשר בה הפכו חיי התושבים החילוניים לגיהנום עלי אדמות.
  עכשיו התעוררה בעייה חדשה ,והיא התיישבות של ערבים בכפר ורדים, אשר 60 המשפחות שזכו במכרז הם רק קדימון למה שצפוי בהמשך, שכן בשלב ג ישווקו כ-2200 יחידות דיור,האם להבנתך אורנה יקרה ,לא יהיו עוד משפחות ערביות נוספות ,שימשיכו לרכוש דירות ויחידות דיור גם בהמשך השיווק ?
  אני משוכנע, ש-60 המשפחות שזכו במכרז ,הם רק ההתחלה ,לפני הצונאמי של מאות משפחות ערביות ,שיבואו לגור בשלב ג ,מה שיהפוך אותנו היהודים למיעוט ,לעומת רוב ערבי על כל המשתמע מכך.

  אני ועוד רבים כמוני באנו לכפר ורדים לפני 34 שנים על סמך אותו תקנון ומדינית הממשלה, לבוא ולייהד את הגליל ,שכן היה בו רוב ערבי מובהק,ואי אפשר עכשיו לבוא אלינו אחרי שהשקענו פה את מיטב כספינו, ולהגיד לנו שזה הולך להשתנות ,וכפר ורדים בדרך להפוך לכפר ערבי,זה לא הולך לקרות,
  לי זה לא מתאים כלל וכלל.
  ואין כאן שום גזענות ושנאה.

 26. עמי ווטרמן הגב

  שלב ג
  חבל שרק אורנה מאיר כותבת בהגיון ולעניין

 27. קיטבג הגב

  ראש המועצה:”עם קיטבג?”
  מן הידוע הוא שערבים לא מתיישבים בישובים יהודיים דתיים.
  במקום לרוץ עם הבעיה לשלטונות ולבגץ. שזהו מירשם לכשלון.
  קצת לימודי יהדות חובה בבי”ס. קצת תפילות.
  קצת הרצאות חובה בביס למה ארץ ישראל שייכת רק ליהודים.

  ….והבעיה נפתרת מאליה.

 28. דני הגב

  כן, אני בטוח שאתה רוצה לגור באום אל פחם
  אתה לא מסוגל לסבול את המחשבה שיהיו כמה ערבים בכפר ורדים אבל מאיים ללכת לגור באום אל פחם. בהצלחה!

 29. כועס הגב

  …. אחד שיקע אותנו

  ….. אחד שיקע אותנו בבוץ המיותר הזה… מי בכלל צריך את שלב ג'?

 30. אנונימית כמו כולכם הגב

  חבל
  זה שאפשר לכתוב כאן באנונימיות מלאה גרם לרמה לרדת בצורה שלא מכבדת את כולנו.
  לא משנה מה דעתי על שלב ג’
  דעתי שהשיח בינינו חייב להיות תרבותי גם אם הנושא טעון.
  מחר נמשיך לגור כולנו יחד באותו הכפר.13

 31. יעקב הגב

  לאורנה
  אני לא מכירך חדש יחסית בכפר. לצערי אינך יורדת לשורש העניין. 3 או 5 אחוז מיעוטים זה מעולה 40 אחוז זו קטסטרופה מבחינה חברתית אתנית תתעוררי

 32. סיו הגב

  הכשלון מהדהד בכל הארץ אפילו באילת
  לא נכנס לייהוד או לא מה שמפספסים זה הנושא חברתי אתני מנטלי.נחליף את הראש ונחשב מסלול מחדש. בהצלחה לעופר . השמע קולך

 33. סימה הגב

  בפסח הבא ישאלו
  מי זה סיון.
  ???????????

 34. דניאל הגב

  4 קושיות מהעתונות
  אז מה היה לנו???
  שפת סימנים קמפיין חיוב כסף “יגיע”? מרכז מסחרי חדש

  ניו יורק מכירת חיסול ויתור למעלות הכתובת על הקיר

  מכירת עשרות דירות(שלב א ב ג יגיע גם)
  אז מה פספסנו ??? קהילה, ייחודיות, רב שיח ,
  זה לא כפר ורדים זה עיר ללא חזון ומעוף
  אבל הבטיחו לנו 40 מליון שקל בלי אישור הכנסת בלי ועדת חקירת גבולות בלי ובלי
  אז אנחנו לא מאמינים

  באוקטובר נצביע למי שיחזיר אותנו לשפיות ללא קשרים עם ועם ועם ועם

 35. אורי מ. הגב

  שלב ג׳
  אורנה, את מוזמנת לעבור לגור בכפר ערבי, שלב ג׳!!
  מציע לערוך משאל על הנושא, והרוב קובע!!!
  את נסיונות ה״חיים המשותפים״ שיערכו במקומות אחרים
  חיים בשיתוף? כן ! אחד ליד השני, לא בתוך השני!!

 36. אורי .מ הגב

  שילה

  הגליל מספיק גדול , עבור לגור בתרשיחא או בכל כפר ערבי אחר תהנה, למה לכפות על האחר את דעותיך ……? שכל אחד יבחר במה שהוא אוהב! ואולי תעשה נסיון קטן? עבור אק לתקופה קצרה לחיות באום אל פאחם

 37. שמואל הגב

  לא להפוך ישוב יהודי לישוב ערבי
  לא להפוך ישוב יהודי לישוב ערבי

 38. אחד ששקל לגור הגב

  חבל חבל חבל רצינו כמה משפחות חברים לרכוש מגרש או בית מכובד ולגור בכפר ורדים שהוא עיר בצוויון כפרי ותודה לאל שעוד לא קניתי ונעצרתי בזכרון הדברים כי הסטטיסטיקה נגדנו וכל עיר שהפכה למעורבת ירד בה איכותה ורמתה של החיות …. כנראה שנחפש יישוב אחר באזור

השארת תגובה

Array
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן