גלגולים


אמהות בגליל: מכתוב, גלגולים
חגית פרידלנדר

האם באמת הכל כתוב מראש ואנחנו רק ה"חיילים" של גורלנו?

כפרניק 1_2 גלגולים

 

 
 
והפעם התגלגלנו לבית עמותת "אמהות בגליל" אשר בפקיעין בעקבות גלגולי נשמות שבשורש האמונה של העדה הדרוזית. בכל מפגש בבית העמותה יש תחושה של "להגיע הביתה", להיות כמה שעות בחום פשוט ואנושי של נשים מיוחדות, טובות ומאירות פנים. חברה מביאה חברה והשרשרת הולכת וגדלה ועמה הלב המתרחב לנוכח הצורך הבסיסי של בני אדם באשר הם ללמוד זה את זה מהמקום היומיומי של מנהגים, אמונה, שפה ואורח חיים.
 
כפרניק 2 גלגולים
הסרט הישראלי "מכתוב" פתח את סידרת הסרטים שיוקרנו במהלך השנה ואחריו שיחה פתוחה בין הבנות והצפה של שאלות שהסרט עורר. תהיתי ביני לביני עד כמה מזדהות הדרוזיות שבחדר עם הסרט ותכניו, ואם הוא משקף באמינות את נושא גלגול הנשמות. חלקן מחו דמעה ואת התשובה קיבלתי בסיפורים שלא אחרו לבוא בתום הקרנת הסרט. סיפורים אישיים מרגשים של זכייה מהכפר ראמה ושל ואטפה מירכא הותירו את חלקנו פעורות פה.
היתכן? מה כוחה של אמונה?
נדא, חברת העמותה, סיפרה לנו מעט יותר על הדרוזים ונגיעות של חומר רקע על עיקרי הדת הדרוזית רק הולידו עוד ועוד רצון לדעת.
איך חיים עם הידיעה הברורה, לפי הסיפורים ששמענו, שפעם היינו אנשים אחרים ועתה נשמתם חיה ופועמת בתוך החיים הנוכחיים? האם הסוד, המסתורין וההסתרה האופפים כל סיפור מגינים על האיש בהווה?
האם כל אחד יכול לדעת מי היה בגלגוליו הקודמים? האם יש להם דרך לגלות זאת או שרק הסיפורים שעוברים מפה לאוזן מייצרים את הידיעה/אמונה? ישנה סברה שרק סיפור מוות דרמטי או יוצא דופן מטלטל את חייו של האדם בהווה.
אדם שחווה בהווה את גלגולו הקודם בעוצמות חזקות, כפי שהיה למשל בסרט ומנסה כאחוז דיבוק לפצח את תעלומת חייו, האם הידיעה מרגיעה?
האם באמת הכל כתוב מראש ואנחנו רק ה"חיילים" של גורלנו? כמה בעצם חשוב לנו לדעת מי היינו בגלגול קודם?
איך אם צעירה מתמודדת עם זיכרון של בנה בן החמש הטוען שיש לו אמא אחרת ובית אחר ושולף מתוכו ידע בנושאים שכלל אינו אמור להבין ולהכיר בגילו?
האם האמונה שעם מותו של פלוני עוברת נשמתו לאדם חדש שנולד יכולה באמת להפחית את כאב האובדן והפרידה מיקירנו?
הרבה דמיון יש גם לדתות אחרות בנושא זה והסקרנות מרובה. נחשפנו הפעם לנושא שהעיסוק בו אינו מצוי בסדר יומנו בדרך כלל, אבל פתח צוהר לעולם אחר שחי באמונתו זו, שכנים שלנו שחווים סיפורי חיים מרתקים.
התגלגלנו מבית העמותה לבתינו שלנו עם חיוך בלב וציפייה לטול חלק בפעילויות נוספות של העמותה במשך השנה. (פרטים באתר "אמהות בגליל" )
 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. אורח/ת רז הגב

  גלגולים
  התרגשתי לקרוא את כתבתה של חגית על נושא הגלגולים. האמונה בגלגולים קיימת לא רק בדת הדרוזית כמובן
  ישנו ספר מעולה שנכתב דווקא על ידי אמריקאית בו היא מספרת על גלגוליה כ- 70 במספר. אבל חגית מוסיפה תמיד את הנופך הכל כך אופייני שלה והוא נופך מעולה , נוגע, מעורר ומרגש.
  יישר כוח ותמשיכי להעשירנו בחוויותייך

 2. אורח/ת יעל הגב

  גלגולים
  כתבה מדהימה.גם אני נכחתי בהרצאה ונשארתי המומה על אף שידעתי אי אילו דברים על הנושא מחברה דרוזית העשרתי את ידיעותי והאמת – היום אני מאמינה ! ידוע שגם לנו היהודים יש בעברינו גלגולים ובעצם לכל אדם באשר הוא אך כנראה שהסביבה והאמונה בחברה הדרוזית הסגורה מעצימה את הנושא.ממליצה לכל הנמצאים באתר לפנות לאתר אמהות בגליל ולהצטרף אלינו – חוויה מתקנת

 3. אורח/ת הגב

  תשובה
  כן ולא

 4. אורח/ת הגב

  שמוליק ג.
  האם התגלגלות בדרכי הארץ גם נחשבת?

 5. אורח/ת הגב

  אותי עשו מחומרים טריים
  הציעו לי נשמה גוף רביעי במצב טוב.
  סרבתי.
  לך דע אם עשיתי נכון.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן