בדיקת פתע 2


כפרניק אתר אינטרנט קהילתי כפר ורדים גליל מערבי
אסף שמואלי

איכות האוויר בכפר ורדים, כסרא סמיע ותפן טובה מאוד.

כפרניק אוויר תפן22 - איתמר גרינברג צילום בעמ_3 בדיקת פתע 2

גם בדיקת הפתע השנייה שנערכה השנה ביוזמת מגדל תפן מאשרת: איכות האוויר בכפר ורדים, כסרא סמיע ותפן טובה מאוד.

 

בדיקת פתע לניטור אוויר שנערכה בכפר ורדים, כסרא-סמיע ומגדל תפן העלתה, כי איכות האוויר באזור טובה מאוד ועומדת בתקני האוויר שקבע המשרד להגנת הסביבה, במסגרת תקנות חוק אוויר נקי. הבדיקה בוצעה בסוף חודש מאי 2014 (20 עד 21 בחודש) על ידי מודד מקצועי ובלתי תלוי, ולוותה בהנחיתו המקצועית של איגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.

הבדיקה בוצעה על ידי "החברה לחקר מדעי החיים LSRI" ונערכה ב-7 נקודות במרחב תפן, שהן: גן התעשייה, במפעל טכנולוגיית להבים, שתי נקודות במתחם ישקר וגגות בנייני המועצה של כפר ורדים, ינוח-ג'ת וכסרא סמיע. מתוצאות הבדיקה, שנמשכה 24 שעות, עולה כי ב-6 מנקודות הדגימה לא נמצאו חריגות בכל המדדים שנבדקו. יחד עם זאת, בשל התערבות גורם חיצוני, שהביא להפסקת פעולתו של מכשיר ניטור לאחר כ-6 שעות פעילות, נאלץ המודד לפסול את הדגימה שבוצעה על גג מועצת ינוח ג'ת.

 

בבדיקה שמדדה רמות אבק מרחף נמצאו ערכים, שנעו בין 29.36 מיקרוגרם לבין 64.22 מיקרוגרם למטר מעוקב אוויר. בכפר ורדים נמדדו 40.87 מיקרוגרם למ"ק ובכסרא סמיע 35.17 מ"ג למ"ק, נתונים אלו נמוכים בעשרות אחוזים מתקן אוויר נקי, שעומד על 200 מיקרוגרם למ"ק אוויר. ערכי הכרום, הנחושת, העופרת, המגנזיום, הארסן, הקדמיום והאלומיניום היו נמוכים במדדים שבין עשרות למאות אחוזים מהתקן המותר בחוק.

 

החוק מחייב מפעלים לבצע בדיקת ניטור אוויר בארובות כתנאי לרישיון עסק אולם אין כל חוק או תקנה המחייבים רשות מקומית לבצע ניטור אוויר. למרות שאין כל חובה בנושא, החליטה המועצה המקומית התעשייתית מגדל תפן לבצע 4 בדיקות ניטור אוויר בשנה. יתרה מכך, במטרה להקפיד על הוגנות ומהימנות הבדיקה הנחה ראש המועצה, יגאל צרפתי, שמגדל תפן לא תיקח חלק פעיל בבדיקות ומי שיוביל אותן, וגם יקבע את מועדן, יהיה איגוד ערים לאיכות הסביבה גליל מערבי.

"אין שום מועצה או עירייה בארץ שמבצעת בדיקות ניטור אוויר", אומר ראש המועצה המקומית התעשייתית מגדל תפן, יגאל צרפתי. "למגדל תפן יש מחוייבות לאזור ולתושבים ולכן לקחנו על עצמנו באופן וולונטרי לבדוק את עצמנו באמצעות גורם בלתי תלוי ואני מזמין את התושבים להיכנס לאתר האינטרנט ולדף הפייסבוק שלנו כדי לראות את התוצאות, שמפורסמות באופן שקוף".

 

 

תגובות פייסבוק


0 תגובות

 1. העוד הגב

  היכן הירוקים
  למה הירוקים לא צועקים? מה זאת אומרת “איכות אוויר טובה מאוד”? היא צריכה להיות “איכות אוויר מצוינת”!

 2. צביץ הגב

  נו באמת
  “למה הירוקים לא צועקים? איכות האוויר צריכה להיות מצויינת”..

  איפה אתה חי? מי אלו לדעתך הירוקים ולמה שהם יתעניינו בכפר ורדים???

  לידיעתך,
  הירוקים זה אני ואתה וכל אחד שרוצה וחשוב לו להתגייס למען איכות הסביבה – אם משהו מטריד אותך, אל תחכה לאחרים, פשוט תפעל. זו לא חוכמה להשאיר הכל לאורית…

  במחשבה שנייה, אולי עדיף שתיתן ל”ירוקים” לעבוד בנושא…
  כי זה נחמד שאתה רוצה איכות אוויר מצויינת אבל איכות האוויר לא נקבעת רק מתפן אלא מתחבורה, מאיכות האוויר שמגיעה מאזור נהריה, מהכפרים למטה ולפעמים גם מעכו או מעבר לים.
  בקיצור, יש לנו מזל שלפחות בתפן הם מתייחסים למשהו, אני לא ראיתי בדיקות כאלו בשום מקום אחר

 3. ירוק בכפר הגב

  הבדיקה אינה מייצגת את מצב
  הבדיקה אינה מייצגת את מצב איכות האוייר הקיים באזורנו.

  לשם קבלת תמונה מהימינה יש לבצע ניטור ע”י דיגום רציף הכולל עמידה בתקן ISO 17025 . בנוסף בחודשי העונה הקרה פיזור המזהמים נמוך משמעותית מאשר בחודשיפ אחרים וכפועל יוצא רמות הזיהום עולות. לפיכך מומלץ לבצע ניטור נוסף למשך שבוע לפחות במהלך החודשים דצמבר-ינואר.

 4. העוד הגב

  ירוקים והומור
  עכשיו כשאני רואה שלירוקים אין חוש הומור אני מבין מהיכן הדרישה ההזויה לגינה קהילתית בישוב כפרי בו ל-כ-ו-ל-ם יש שטח אדמה צמוד לבית.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן